9,4/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
6 beğeni  · 
641 gösterim
Araştırmacılar ve mütefekkirlerin çoğu, Hz. Muhammed'in hayatına dair saptırıcı fikirler ileri süren ekolün ortaya çıkmasındaki en önemli amilin, Arap aydınların gözlerini kamaştıran Avrupa'daki bilimsel gelişmeler olduğunu biliyorlar. Batı gelişmesi karşısında gözleri kamaşan bu aydınlar, müslümanlar İslam'a Batılıların Hıristiyanlığa baktığı gibi bakmadıkça İslam dünyasında herhangi bir gelişmenin olamayacağı kanaatine vardılar. Buna paralel olarak İslam'daki gaybi her konuyu maddi ölçüler içinde ele almayı gerekli gördüler. Onlara göre, bilimin kabul etmediği gaybi hiçbir esasa inanılmamalı ve bilimsel keşiflerin desteklemediği hiçbir mucize kabul edilmemeliydi. Böyle yapınca da bilim ve gelişme bakımında Avrupa'ya yetişebileceklerini sandılar.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  485
 • ISBN:
  9789758692163
 • Çeviri:
  Atik Aydın
 • Yayınevi:
  Bilge Adam Yayınları
 • Kitabın Türü:
mukavvadan adam 
 12 Ağu 22:54 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Fıkhısire deyince akla gelen nadide eserlerden biridir.
Yazarı Ramazan el buti çok değerli bir alim Türkiye de doğup suriye de eğitimini tamamlamış ve suriye savaşında camide Şehit olmuştur.
Üniversiteye başlamadan evvel okuduğum eser daha çok dersler ve ibretler etrafında hz. peygamberin hayatını anlatmış müthiş zevk almıştım.
Yani Peygamberin yaşadığı hee bir vaka olay savaş vs... Bunların hikmetlerini anlatır ne gibi dersler çıkaracağımızı bize anlatan bir şaheser.
Hikmetler konusunda hayat ele alındığı içindir ki, Peygamberin hayatını bir matematik ve akıl mantık süzgecinden geçirerek anlatan hüseyin heykeli eleştirir...
Lakin okuncaksa bir siyer Kitabı bu eser tavsiye edilir :))