Fikrimin İnce Gülü

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.772
Gösterim
Adı:
Fikrimin İnce Gülü
Baskı tarihi:
Eylül 2006
Sayfa sayısı:
267
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588644
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Fikrimin İnce Gülü
Fikrimin İnce Gülü
Fikrimin İnce Gülü
312 syf.
·10 günde
Cehalet,eğitimsizlik,yoksulluk ve paranın statü kazandırdığı düşünülen insanları anlatmak için Adalet agaoglunun kaleminden yazilmis iyi bir eleştiri.Insanların yurtdışına gidip iyi bir ışte çalışıp refaha erme düşüncesi ile yapılan kurnazlık sonucu Almanya'ya çalışma giden Bayram'in yolculuk hikayesi..okunmaya değer..Beni en çok etkileyen şey ismi oldu.Fikrimin ince gulu..kitaba bakınca direkt kulaklarda müzeyyen senar sesi duyuyoruz
312 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Daha önce hiç Adalet Ağaoğlu okumamıştım. Kütüphanede sıra sıra kitaplarını gördüğümde bu kitabı görür görmez aklıma yıllar önce izlediğim filmi Sarı Mercedes geldi ve hemen aldım. İyi ki de almışım.

Arabanın ve Mercedes'in bir güç simgesi olduğu 70'li yıllarda geçen romanda Almanya'da işçi olarak çalışan Bayram'ın evine, Ballıhisar'a dönüşünü anlatan yolculuğunu okuruz. Üç yıl boyunca çalışarak para biriktirip aldığı sarı Mercedes'i yani Balkız'ını yurdun kapısından girdiği andan beri gözü gibi korumaktadır. Çünkü Balkız'la birlikte köyüne gidecek, köyündekilere hava atacak, ve o eski, pısırık, ezik Bayram'ın ne kadar değiştiğini söylemeden anlatma imkanına kavuşacaktır. Çünkü Balkız Bayram'ın bütün garibanlığına, yetimliğine rağmen çalışıp 1-0 geride başladığı hayatı yendiğinin bir göstergesidir Bayram için. Doğduğu günden beri başladığı bu zorlu mücadelede hayata, insanlara karşı zaferinin en açık belirtisidir. Bayram Balkız'la köyüne dönecek, köydekilere kendini gösterecek ve yıllardır kendisini bekleyen sevgilisi Kezban'la evlenecektir. Ancak Bayram'ı hiç beklemediği şeyler beklemektedir.

Adalet Ağaoğlu muhteşem bir yol hikayesi yazmış. Bilinç akışı tekniğini de çok iyi uygulamış. Yazar, Anadolu insanını çok iyi çözümlemiş ve kalemini edebiyat yolunda koşturmuş. Ortaya da böyle güzel bir roman çıkmış. Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
312 syf.
·Beğendi·7/10
“Bu arabadan kimselere duyuramayacağı, tekil özlemlerle dolu şarkılar zinciri, bir şerit halinde dağılıyor; yayılıp gidiyor kireçli toprak üstünde.”

Bir arabaya duyulan sevgi ancak bu kadar güzel ve açıklayıcı bir dille anlatılabilirdi.
Küçükken babamdan, diğer aile bireylerinden dinlediğim hikayelerin kitaplaşmış hali.
312 syf.
·Puan vermedi
Bu nasıl bir tahlil gücüdür allahımmm? Sadece 7 saatlik bir yol hikayesi aslında, biter mi bu kitap böyle diye diye bitti. 70li yıllar, Almanya’da işçi olan Bayram’ın Kapıkule’den başlayıp memleketi Ballıhisar’a gidişine kadarki süreç bir günün yarısıdır toplasan ancak tüm roman, tüm 308 sayfa bundan ibaret. Mi acaba ?? Yolda karakterin başına gelenler ve pek çok geriye dönüşlerle(flashbacklerle) hem döneme dair, toplumsal/siyasal olaylara dair hem de karaktere dair fikir sahibi oluyorsunuz. Hatta o kadar iyi tanıyorsunuz ki Bayram’ı artık neye nasıl tepki vereceğini anlar hale geliyorsunuz. Bazı bazı ‘yuh artık be Bayram vallahi saçlarımı yolucam abartıyorsun he sen de artık’ diyesiniz geliyor. Bazı bazı, diğer insanların Bayram’a yaptığı gibi siz de gülüyorsunuz söylediklerine. Araba sahibi olmanın bir saygınlık olduğunu düşünüyor Bayram ve dişiyle tırnağıyla derler ya öyle alıyor Balkız dediği bal rengi Mercedes’ini. Onun her şeyi bu araba. Bayram’ı “Bayram Bey” yapacak olan şey bu. Kabul gördürecek, vay be diyecek insanlar. Havasını atacak bi güzel köydekilere. Ah be Bayram. Yordun ama değdi. Ben çok severim yolda olmayı insan en iyi yolda düşünür sen biraz geç kaldın ama öğrendin, yol sana da öğretti kendinle yüzleşmeyi.
312 syf.
·Beğendi·8/10
Bu kitabı okuduktan sonra, gurbetin ne kadar zor, insanların isteklerinin ve arzularının ne kadar acımasız, insanoğlunun ne kadar bencil olduğunu bir kez daha anladım. Kitabın ana karakteri olan Bayram'ın bir sarı Mercedes (Bal Kız) uğruna hayatından çıkardıklarını, insanları kendisinden uzaklaştırmaya çalışırken bencil bir karaktere bürünüşünü ve eninde sonunda elinde hiçbir şey kalmadığını ve acınası bi hale düştüğünü okuyacaksınız. Ben çok üzülmüştüm kitabı okuduğumda, filmini izlediğimde daha çok üzüldüm. Her kütüphanede olması gereken bir eser. Tavsiye ederim.
312 syf.
Bir çoğumuz kitaptan önce Sarı Mercedes adıyla filmini izlemişizdir. Bayram adlı karakterin büyük umutlarla memleektine dönüş hikayesini anlatan bir yol hikayesidir.Bir araba uğruna tüm zevklerinden ve sevdiklerinden vazgeçen bir adamın aynı zamanda hazin dolu bir öyküsü. Yol boyu bir sürü vicdan muhasebesi ile karşı karşıya gelir Bayram. Okunasi bir kitap.
312 syf.
·Puan vermedi
Adalet Ağaoğlu’nun “Fikrimin İnce Gülü” romanı çocukluk yıllarında yaşadığı çevre tarafından sürekli itilip kakılan, küçük düşürücü sıfatlar ile nitelendirilmiş, itibar görmeyen Bayram’ın, köye gelen otomobili gördükten sonra bir araba uğruna yaşadığı olayları anlatmaktadır. Bayram hayallerini süsleyen arabaya ulaşmak için kendisini zincirlemiş olarak düşündüğü köyünden kurtularak, sevdiği kızı ve akrabalarını arkada bırakarak, yollara düşer. Ankara’ya giden Bayram bu süre zarfında arkadaşı İbrahim’i de arkasında bırakarak Almaya’ya giden yolu keşfeder ve işçi olarak Almanya’ya göç eder. Almanya’daki hayatında Bayram’ın tek hedefi çok sevdiği Balkız’ı alarak tüm havasıyla köyüne dönmektir. Fakat istediği Mercedes’e ulaşan Bayram anlık eski Bayram olarak kalmamış ve köyüne dönüş yolu da planladığı gibi olmamıştır. Romandaki Bayram karakteri hayallerini gerçekleştirmeye vesile olacak iş için Almanya’ya gittikten sonra Türkiye’deki Bayram’dan uzaklaşmış ve karakter olarak farklı bir Bayram kimliğine bürünmüştür
312 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Özelikle tunç Okan’ın yönettiği ve İlyas salmanın efsane oyunculuğu Vlademir Cosma’nın müzikleri ile benliğimde ağır Ve derin yaralar açmış bir kitap. Gurbette yaşanandan mıdır bilenmez. Kendimi bayram gibi görüyor Ve hissediyorum
Bir kitabı yarım bırakacak kadar sevmedim. Bu belki de ilk.
Sevmeye zorladım da kendimi ama üslup beni çok zorladı.
Bir yöre ağzı ile yazılmış metinler elbette olabilir ancak metnin tümüne bu kadar yayılması hoş değil. Üstelik kitapta argodan adım atılamıyor.
Türkiye'de yetkin sayılan bir kalem yazdı diye o kitap muhakkak güzel olacak diye bir şey yok. Ve bu kitap bence, benim nezdimde yani güzellikten sanattan çok uzakta.
Bilmiyorum ileride bir gün bitirmeye çalışır mıyım?
Hep böyle değil midir sevdalar, büyük heyecan ve umutlarla başlar, hayallerle büyüyüp güçlenir, ve hüsranla sonuçlanır...
Kitap güzel rahatça okuya bilirsiniz
312 syf.
·Beğendi·10/10
Almanya'dan gecesini gündüzüne katıp çalışarak aldığı arabasıyla yola çıkıp köyüne giden bir adamın monologları. Geç okuduğum ama çok sevdiğim kitaplardan bir tanesi daha.
312 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Bir "Alamanyalı" Türkün yıllar sonra ilçesine dönüş yolculuğunun son 9-10 saatini anlatan bir roman. Yazar bazen aynı sayfada farklı 2-3 anlatım tekniği kullanmış. Bu bile sizi romanın içinde tutuyor. Romanı çok sevdim ama Bayramı hiç sevmedim:) Umarım siz de sevmezsiniz.
"Hem canım, bazen birine sevdalanırsın. Niye sevdalandığını bilir misin? Dünyada ondan güzeli yokmuş gibi gelir adama. Dünyada ondan iyi huylusu yokmuş sanırsın."
Herkes başının derdine düşmüş. Her yan döküm saçım. Her şey itiş kakış. Ekmek aslanın ağzındaymış bu İstanbul'da. Duyardık da, anlamazdık. Gördük, anladık.
Adalet Ağaoğlu
Sayfa 139 - Everest Yayınları 3.Baskı Kasım 2015
“Kimse imrenerek, kimse hayranlıkla bakmadı ona. Kimse, bu arabanın yaşamında tuttuğu yeri anlamadı. Kimse kutlamadı onu.”
Adalet Ağaoğlu
Sayfa 44 - Everest Yayınları
Altına zerdali çürüğü bir araba çektin diye, aklın her şeye erer sanma. Arabayla iyi vatandaş olunsa, hey oğlum!..
Adalet Ağaoğlu
Sayfa 38 - Everest Yayınları 3.Baskı Kasım 2015

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fikrimin İnce Gülü
Baskı tarihi:
Eylül 2006
Sayfa sayısı:
267
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588644
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Fikrimin İnce Gülü
Fikrimin İnce Gülü
Fikrimin İnce Gülü

Kitabı okuyanlar 291 okur

  • Ayla Ergin Uyanık
  • Adem Yüce

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%1.2 (1)
6
%1.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları