Filin Yolculuğu

7,8/10  (31 Oy) · 
71 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.421 gösterim
Kıta Avrupası'nın en batısından, Lizbon'dan Viyana'ya doğru yola çıkan bir fil ile bakıcısı yoksul Subhro'nun ve bu tuhaf yolculuğun hikâyesidir Filin Yolculuğu. 16. yüzyılda, Portekiz kralı III. João, kuzeni Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian'a hediye olarak gönderir fil Süleyman'ı. Süleyman ile Subhro, yanlarında kendilerine eşlik eden Portekiz kralının korumaları ve yardımcı ırgatlarla zorlu yolculuklarına başlarlar. Portekiz'i, İtalya'yı, Alpler'i geçerken hayatlarında ilk kez bir Hintliyle karşılaşan, ilk kez bir fil gören köylüleri ve kasabalıları şaşırtır ve etkilerler. Yolculuğun ikinci bölümünde bizzat İmparator Maximilian ve karısı Maria tarafından karşılanır ve Viyana'ya onlarla birlikte giderler. José Saramago'nun bu en eğlenceli romanında, fil terbiyecisi Subhro'nun erdemi, pasifist felsefesi ve yaşama bakışındaki doğallık ve Süleyman'ın emir kabul etmeyen doğası, yolculuğun ritmini belirlerken, insanların ruhlarında değişimlere yol açar. Hinduizm, mistisizm ve Hıristiyanlık hikâyeleriyle, mucizelerle renklenen romanda Süleyman ve Subhro'nun dokunduğu insanlar, kilisenin söz verdiği türden bir mucizeyle karşılaşmazlar ama bu yabancılar onların ruhlarında derin izler bırakır. Saramago her zamanki ince mizahıyla, muhteşem metaforlarıyla ve insana dair gözlemleriyle olağanüstü bir yolculuğu anlatıyor.
(Tanıtım bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786054764853
 • Orijinal Adı:
  A Viagem do Elefante
 • Çeviri:
  Pınar Savaş
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
kays el ecer 
18 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ustam ve beni okumadım okuyacağımı da sanmıyorum
kitabın aslını okudum zaten
oyuna devam ediyoruz
ne zaman üretim aşamasını geçeceğimizi biilmiyorum

Aslıhan Alpaslan 
 16 Şub 08:44 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hangimiz bir fili hayvanat bahçesi dışında gördük? Hangimiz ona dokunduk ? Kitaplar belgeseller ve hayvanat bahçesi dışında haşır neşir olmadığımız fillerin dev ve kırılgan yaratıklar olduğunu bu kitapta hissediyorsunuz.
Kitap yine kızımın kütüphanesinde beni bekliyordu, şunu anladım benim kızım, benden daha kaliteli kitaplar okuyor.
Yazarını biraz araştırdığımda karşımda kendi tabiri ile 'komünist ama iyi bir adam ' buldum. Jose Saramago kitaplarında nokta ve virgül dışında başka bir imla kuralı kullanmıyor. Paragraf başlıkları çok yok. Özel adlar büyük harf ile başlamıyor. İlk başta okurken zorlanabilirsiniz ama sonra insan alışıyor. Uzun sayılabilecek bir yaşam sürmüş ve bu yaşamın 34 yılında bir fiil yazmış. Araştırdığımda daha önce izlediğim ve çok ilginç bulduğum 2013 yapımı 'Düşman 'adlı filmin onun 'Kopyalanmış Adam' adlı eserinden esinlenerek yapıldığını öğrendim.
Kitaba gelirsek, filimiz Süleyman Lizbon'dan Viyana'ya yaklaşık 3.000 kmlik bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta kendisine fil terbiyecisi Subhro , Portekiz kralının korumaları, ırgatları, Roma Germen İmparatorunun kendisi eşi, onun askerleri ve yol üzerinde ki halk eşlik ediyor. Hayatlarında ilk defa fil gören halk şaşkınlık, korku içerisinde ki duygular ile filden mucizeler bile bekliyorlar. Yolculuk filin doğasına uygun olarak yapılmaya çalışılıyor, Sabah yola çıkan kervan öğleden sonra uzun bir dinleme ile yoluna devam ediyor. Burada bir noktaya değinmek istiyorum. o coğrafyayı çok iyi bilmediğim için kervanın geçtiği yerleri dünya haritasından bakma ihtiyacı hissettim. Yazar keşke kitabın başına yada sonuna yolculuğun detayız bir haritasını koysaymış diye de düşündüm. Çünkü bilmediğimiz bu yerleri ve yolculuğunun zorluğunu anlayabilmek için bence böyle bir görsele ihtiyacı var kitabın.
Ayrıca Portekizli komutan haberleşmek için güvercinlerin kullanıldığını gördüğünde ki şaşırması bile düşündürücü, bugün olsaydı ne yapardı diye de düşünmekten kendimi alıkoyamadım.
Yazar kitabında öyle güzel noktalarda olaylara kendini dahil etmiş ki bana eski masalları hatırlattı. Olaylar karşında önünüze koyduğu seçenekler ile farklı düşüncelere kapılmanızı engelliyor.
Nüktedanlığı gayet yerinde, değişik bir kitap okumak isterseniz keyifli okumalar dilerim...

Özge Uzun 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Daha önce hiç jose saramago kitabı okumamıştım. Tek kelimeyle şaşırtıcıydı. Noktalama işaretleri kullanılmaması ve yazım kurallarına uyulmamasına alışmam zor oldu. Okuyacak olanlar buna hazırlıklı olmalı. Ayrıca yazar benim genelde amatörce bulduğum ve sevmediğim şekilde sürekli hikayeye girip düşüncelerini paylaşmış. Bunun bir hikayeye bu kadar yakıştığına bu kadar doğal durduğuna ilk kez şahit oldum. Kesinlikle ön yargılı olmamak lazım. Son olarak yazarın tarzına da bilgisine de hayran olmamak elde değil. Kitabı okuyanlar çok şey kazanırlar diye düşünüyorum.

Aslı T. 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Filin Yolculuğu – José Saramago

Yazarın son, benimse okuduğum ilk kitabı. Lizbon'dan Viyana'ya diplomatik ilişkileri düzeltmek adına ''politik bir araç’’ olarak kullanılan ''Süleyman’’ adlı fil ve bakıcısıyla beraber bir kafilenin yolculuğu anlatılmış kitapta. İnsanların ne kadar cahil olabileceğini, nüktedan ve eleştirel üslûpla başarılı bir şekilde kaleme almış yazar.

Kitapta noktalama işaretlerinden sadece virgül ve nokta kullanılmış; imlâ kuralları da gözetilmemiş. Bu konuyla ilgili çevirmenin açıklamasının bulunduğu önsözün okunması gerektiğini düşünüyorum.

Keyifli, farklı bir kitap okumak isteyenler için ''Filin Yolculuğu’’ güzel bir tercih olabilir…

Fatih DOĞANCI 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap gerçekten de bir filin ve korunmasından, bakımından sorumlu bir grup insanın yolculuğunu anlatıyor. Yol boyunca uğranan yerlerdeki insanların bu dev yaratığa duydukları merak, yol boyunca yaşananlar..Keyifli ve hoş bir kitap..

Kitaptan 27 Alıntı

kays el ecer 
29 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kays El Ecer
İnsanın kendi hayallerine para ödemesi umutsuzlukların en beteriydi

Filin Yolculuğu, José SaramagoFilin Yolculuğu, José Saramago
kays el ecer 
 28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kays El Ecer
Koşup odasına kapandı ve günün geri kalanını ağlayarak geçirdi

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 196 - son satırları)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 196 - son satırları)
Fatma 
11 Oca 01:04 · Kitabı okudu

...hayat plan yapanlara güler, sükûnet beklediğimiz yeri şamataya boğar ve bir daha görmeyeceğimizi sandığımız birini aniden karşımıza çıkartır.

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 27 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 27 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Fatma 
11 Oca 01:14 · Kitabı okudu

Geçmiş uçsuz bucaksız, taşlık bir arazidir, kimileri sanki otobandaymış gibi geçip gitmekten hoşlanırken kimileri de sabırla bir taştan ötekine seker, taşı yerden kaldırır çünkü altında ne olduğunu öğrenmek ister.

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 28 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 28 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
kays el ecer 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Düşünüyorum
da insanlardan başka savaşan yok ki.

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 166)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 166)

Çok tuhaf bir yaratıktır insanoğlu, nice önemsiz nedenle korkunç uykusuzluklar çeker de, savaş arifesinde mışıl mışıl uyur.

Filin Yolculuğu, José SaramagoFilin Yolculuğu, José Saramago
Damla. 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yerin kulağı vardır denir, bir de yıldızların kulaklarının boyutlarını düşünelim.

Filin Yolculuğu, José SaramagoFilin Yolculuğu, José Saramago
3 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Beklendiğimiz yere mutlaka varırız
Beklendiğimiz yere mutlaka varırız José Saramago’nun aynı adlı romanından çizgiye uyarlanan Filin Yolculuğu bir kervanın hikâyesi. Roman, Joao Amaral’ın muhteşem çizgileriyle resimli destana dönüşmüş.
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası Elif Şafak’ın yeni kitabı “Ustam ve Ben” intihal tartışması altında satışa başladı. Şafak’ın kitabının konusunu yazar Nobelli yazar Jose Saramago’nun “Filin Yolculuğu” kitabından aldığı iddia ediliyor.