Filin Yolculuğu

7,8/10  (52 Oy) · 
122 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.850 gösterim
Kıta Avrupası'nın en batısından, Lizbon'dan Viyana'ya doğru yola çıkan bir fil ile bakıcısı yoksul Subhro'nun ve bu tuhaf yolculuğun hikâyesidir Filin Yolculuğu. 16. yüzyılda, Portekiz kralı III. João, kuzeni Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian'a hediye olarak gönderir fil Süleyman'ı. Süleyman ile Subhro, yanlarında kendilerine eşlik eden Portekiz kralının korumaları ve yardımcı ırgatlarla zorlu yolculuklarına başlarlar. Portekiz'i, İtalya'yı, Alpler'i geçerken hayatlarında ilk kez bir Hintliyle karşılaşan, ilk kez bir fil gören köylüleri ve kasabalıları şaşırtır ve etkilerler. Yolculuğun ikinci bölümünde bizzat İmparator Maximilian ve karısı Maria tarafından karşılanır ve Viyana'ya onlarla birlikte giderler. José Saramago'nun bu en eğlenceli romanında, fil terbiyecisi Subhro'nun erdemi, pasifist felsefesi ve yaşama bakışındaki doğallık ve Süleyman'ın emir kabul etmeyen doğası, yolculuğun ritmini belirlerken, insanların ruhlarında değişimlere yol açar. Hinduizm, mistisizm ve Hıristiyanlık hikâyeleriyle, mucizelerle renklenen romanda Süleyman ve Subhro'nun dokunduğu insanlar, kilisenin söz verdiği türden bir mucizeyle karşılaşmazlar ama bu yabancılar onların ruhlarında derin izler bırakır. Saramago her zamanki ince mizahıyla, muhteşem metaforlarıyla ve insana dair gözlemleriyle olağanüstü bir yolculuğu anlatıyor.
(Tanıtım bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786054764853
 • Orijinal Adı:
  A Viagem do Elefante
 • Çeviri:
  Pınar Savaş
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
 22 Haz 18:37 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Saramago rüzgarına, Filin Yolculuğu uçurtmasıyla katılmam iyimiydi bilemiyorum çünkü bu okuduğum ilk kitabı. Deneyimli okur arkadaşlardan daha çok Kabil ya da Körlük ile başlamam gerektiği konusunda tavsiyeler gelmişti. Etkinlik yapılınca elimdeki ilk edindiğim kitabıyla başladım. Diğerleri de aklımda.
Değişik bir tat, yazım tekniği, anlatım biçimi donanmış Jose Saramago. Muzip, esprili diliyle, kitabı hoşlanarak okudum. Okurken gülümseten bir yazar bence iyidir. Dilbilgisisavar bir duruş ve virgül zebil bir yazarla karşı karşıya kaldım :) Sadece Nokta ve virgül haricinde işaretler dünyasıyla görüşmeyi tercih etmiyor Saramago. Konuşma çizgilerini de kullanmaması sayesinde diyalogları bazen birbirine dolandırdım, okuyup alışkanlık kazandıkça ısrarla olmalıydı o çizgiler takıntım silindi benim kafamda...
Hikaye, Süleyman adında hediye bir fil ve onun alter egosu olan terbiyecisi Subhro'nun Portekiz'den başlayıp, Viyana'da son bulan Krallararası yolculuğunu anlatıyor. Bu yolculuk kimi zaman zorlu, kimi zaman eğlenceli, kimi zaman da çetrefilli geçiyor. Süleyman bu yolculukta ağır cüssesiyle oldukça yavaşladığında, semirdiği saman balyalarıyla, yaptığı siestalarla ve Subhro'nun sıcak kollarıyla direnecek gücü buluyor. Alplerdeki birkaç serseri kar tanesini saymamayı tercih ediyor yazar...
Saramago hikayenin içinde durup bir de okuyucuyla da konuşuyor, bana da bir bak az söyleyeceklerim var der gibi. Politik eleştiriler savuruyor, krallığa, otoriteye, çok şey bildiğini zanneden rahiplere hatta Tanrıya bile. Tanrıdan mucize istemek gibi bir densizlik etmeyiz, en fazla bakire Meryem'in başını ağrıtırız, o mucize konusunda fena sayılmaz diyor :) İlk kez fil gören halkın duygularına tercüman olurken bile alaycı bir mizaha başvuruyor. Subhro' eğitimsiz, basit bir fil terbiyecisi olmasına rağmen, çoğu yerde ve çoğu kişiye akıllıca, bilmiş, biraz da ukalaca konuşturuyor. Yazar alt tabakadan gelen bu karaktere renkli özellikler ekliyor ki, hikaye cazip hale gelsin, yoksa Subhro sıradan bir adam gibi sadece filin yemini, suyunu verip, bakımını yapsın. En iyi dersleri basit insanlardan öğrendiğimize kuşku yok diye dile getiriyor yazar bunu.
Ben yazarı bu kitabıyla da hoş bir şekilde keşfetmiş bulundum. 1998 Nobel Ödülü alan bu gülümseten kitabı, Saramago sevenlere tavsiye edebilirim. Kitabın arkasındaki fotoğrafında gülümseyen yazar gibi ben de bir çok yerde gülümsedim.

Meursault 
 01 Nis 07:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Saramago 'yu keşif sürecim " Mağara" adlı eseriyle başladı.
Yazarın kendine has tarzı: gerek noktalama işaretlerinden sadece nokta ve virgülü kullanması, gerek mizah anlayışı ve gerekse de son derece ustaca kullandığı metaforlar nedeniyle ilk aşamada bir hayli zor geldiyse de kitaba tutunmamda, ilerleyen sayfalarla birlikte yazarın dünyasına girebildiğimi, onun gözünden olayları görebildiğimi, mizah anlayışını ve üslubunu da çabucak kavradığımı fark ettim.
Zaten bir kitaba açılan kapıdan girebildiyseniz o kitabın size sunduğu tüm nimetlerden sonuna kadar faydalanırsınız.
Nitekim ben de öyle yaptım ve Saramago 'nun rehberliğiyle yeni düşünce biçimleri kazanmak, yaşamı çeşitli yönleriyle sorgulayabilmek, insan olmanın sorunsallığının farkına varabilmek için sırasıyla "Kopyalanmış Adam" , "Bilinmeyen Adanın Öyküsü" ve "Filin Yolculuğu" eserlerini okudum.
Büyük bir heyecan ve sabırsızlıkla diğer eserlerini de okuyabilme hasreti içerisindeyim.
Filin Yolculuğu 'nda da gördüğümüz üzere hepimiz bir yolculuk içerisindeyiz. Dünyaya geldiğimiz günden başlayıp dünyadan ayrılacağımız gün son bulacak olan bir yolculuk...
Bu yolculukta Fil ( Süleyman) gibi aşmamız gereken engeller, dayanmamız gereken olumsuz koşullar, geçmemiz gereken nehirler olacaktır. Ya da diz üzerine çöktüğümüz zamanlar olacaktır.
Önemli olan yolculuk sonunda varmamız gereken noktaya özgür irademizle ulaşabilmiş olmamız.
Her okurun bütünleştiği bir yazar vardır. Kuşkusuz kendi adıma bunun Saramago olduğunu söyleyebilirim.
Saramago okumak ; bilmektir, sormaktır, sorgulamaktır, anlamaktır, anlatmaktır, karşı koymaktır, fikir üretmektir...
Saramago okumak yeni bir hayat inşa etmektir.
Saramago okuyalım, okutturalım sevgili okurlar...

kays el ecer 
18 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ustam ve beni okumadım okuyacağımı da sanmıyorum
kitabın aslını okudum zaten
oyuna devam ediyoruz
ne zaman üretim aşamasını geçeceğimizi biilmiyorum

Vildan Eyüpoğlu 
25 Tem 21:23 · Kitabı okudu · 41 günde · Puan vermedi

200 sayfalık bir kitap için gerçekten çok uzun bir okuma süresi olmuş (berbat bir durum) ama bunun kitap ile ilgisi yok tamamen iş , ev , okul koşturması içinde kayboldum .Genel anlamda konusu güzel anlatım şahane , kasmıyor burda ne anlatmak istemiş acaba dedirtmiyor lakin ilk okuduğum Jose kitabıydı bilmiyorum değişik hisler içerisindeyim .Yazarın da dediği gibi "Bizi biz yapan hep kusurlarımız , iyi niteliklerimiz değil".Keyifli okumalar ...

Aslıhan Alpaslan 
 16 Şub 08:44 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hangimiz bir fili hayvanat bahçesi dışında gördük? Hangimiz ona dokunduk ? Kitaplar belgeseller ve hayvanat bahçesi dışında haşır neşir olmadığımız fillerin dev ve kırılgan yaratıklar olduğunu bu kitapta hissediyorsunuz.
Kitap yine kızımın kütüphanesinde beni bekliyordu, şunu anladım benim kızım, benden daha kaliteli kitaplar okuyor.
Yazarını biraz araştırdığımda karşımda kendi tabiri ile 'komünist ama iyi bir adam ' buldum. Jose Saramago kitaplarında nokta ve virgül dışında başka bir imla kuralı kullanmıyor. Paragraf başlıkları çok yok. Özel adlar büyük harf ile başlamıyor. İlk başta okurken zorlanabilirsiniz ama sonra insan alışıyor. Uzun sayılabilecek bir yaşam sürmüş ve bu yaşamın 34 yılında bir fiil yazmış. Araştırdığımda daha önce izlediğim ve çok ilginç bulduğum 2013 yapımı 'Düşman 'adlı filmin onun 'Kopyalanmış Adam' adlı eserinden esinlenerek yapıldığını öğrendim.
Kitaba gelirsek, filimiz Süleyman Lizbon'dan Viyana'ya yaklaşık 3.000 kmlik bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta kendisine fil terbiyecisi Subhro , Portekiz kralının korumaları, ırgatları, Roma Germen İmparatorunun kendisi eşi, onun askerleri ve yol üzerinde ki halk eşlik ediyor. Hayatlarında ilk defa fil gören halk şaşkınlık, korku içerisinde ki duygular ile filden mucizeler bile bekliyorlar. Yolculuk filin doğasına uygun olarak yapılmaya çalışılıyor, Sabah yola çıkan kervan öğleden sonra uzun bir dinleme ile yoluna devam ediyor. Burada bir noktaya değinmek istiyorum. o coğrafyayı çok iyi bilmediğim için kervanın geçtiği yerleri dünya haritasından bakma ihtiyacı hissettim. Yazar keşke kitabın başına yada sonuna yolculuğun detayız bir haritasını koysaymış diye de düşündüm. Çünkü bilmediğimiz bu yerleri ve yolculuğunun zorluğunu anlayabilmek için bence böyle bir görsele ihtiyacı var kitabın.
Ayrıca Portekizli komutan haberleşmek için güvercinlerin kullanıldığını gördüğünde ki şaşırması bile düşündürücü, bugün olsaydı ne yapardı diye de düşünmekten kendimi alıkoyamadım.
Yazar kitabında öyle güzel noktalarda olaylara kendini dahil etmiş ki bana eski masalları hatırlattı. Olaylar karşında önünüze koyduğu seçenekler ile farklı düşüncelere kapılmanızı engelliyor.
Nüktedanlığı gayet yerinde, değişik bir kitap okumak isterseniz keyifli okumalar dilerim...

Wise_Owl 
20 Tem 17:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap fil Süleyman ve ona Lizbon'dan Viyana'ya kadar eşlik eden kafilenin öyküsünü anlatıyor. Süleymanı Portekiz kralı III.João, kuzeni arşidük Maximillian'a hediye olarak gönderir. Tabi bir fil için bu yolculuk kolay olmayacaktır. Yol boyunca birçok yer görüp birçok insanla tanışan Süleyman ve fil bakıcısı Subhro( sonra bir nedenle adı Fritz olacak ) karşılaştığı ve kervanda olan insanların yaşamlarında izler bırakır.
José Saramago'nun tarzına alıştıktan sonra okumak gerçekten çok zevkli. Saramago dilbilgisi kurallarını reddeden bir yazar, noktalama işaretleri, konuşma çizgileri, büyük harf onun için gereksiz :)

Eda Güloğlu 
30 Nis 16:55 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

Gerçekten okurken çok sıkıldığım bir kitaptı. Konuşmalar sadece virgülle ayrılmış ve karışıklığa sebep olmuş insanı okurken yoruyor keşke tırnak işareti ya da konuşma çizgisi kullansaydı üzgünüm Saramago...

Özge Uzun 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Daha önce hiç jose saramago kitabı okumamıştım. Tek kelimeyle şaşırtıcıydı. Noktalama işaretleri kullanılmaması ve yazım kurallarına uyulmamasına alışmam zor oldu. Okuyacak olanlar buna hazırlıklı olmalı. Ayrıca yazar benim genelde amatörce bulduğum ve sevmediğim şekilde sürekli hikayeye girip düşüncelerini paylaşmış. Bunun bir hikayeye bu kadar yakıştığına bu kadar doğal durduğuna ilk kez şahit oldum. Kesinlikle ön yargılı olmamak lazım. Son olarak yazarın tarzına da bilgisine de hayran olmamak elde değil. Kitabı okuyanlar çok şey kazanırlar diye düşünüyorum.

Azam 
12 Ağu 12:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarı daha önce hiçbir kitabını okumamıştım ve bu kitap okumakta en zorlandığım kitaplardandır. Yazarın kendine ait yazım tekniği var ve bu teknikte noktalama işaretleri yok denecek kadar. Bazı bölümleri tekrar tekrar okudum. Ama alıştıktan sonra (kitabı öyle-böyle yarılamıştım) başlardaki kadar zorlanmadım.
Kitabın konusu ise Süleyman adındaki bir filin ve onun bakıcısının Portekiz'den başlayıp, Viyana'da son bulan yolcuklarını konu alıyor.

Sarrafe-l Kutub 
04 Eyl 13:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Krala gönderilmek üzere yola çıkmış bir filin uzun yolculuğunu anlatan bir yapıt. Biraz durağan bir kitap olsa da tadı damağımda iz bırakan bir eserdi. Tavsiye edilir.

2 /

Kitaptan 48 Alıntı

Meursault 
31 Mar 02:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çok tuhaf bir yaratıktır insanoğlu, nice önemsiz nedenle korkunç uykusuzluklar çeker de, savaş arifesinde mışıl mışıl uyur.

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 69 - Kırmızıkedi Yayınları)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 69 - Kırmızıkedi Yayınları)
Meursault 
31 Mar 02:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ben burada bugünle gelecek arasına hapsoldum, ama ikisinden de umudum yok.

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 28 - Kırmızıkedi Yayınları)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 28 - Kırmızıkedi Yayınları)
Meursault 
31 Mar 13:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Görünmez gözyaşları yanaklarından süzüldüğünde bile yüreğinden geçenleri herkesin önünde açık edecek biri değildi.

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 121 - Kırmızıkedi Yayınları)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 121 - Kırmızıkedi Yayınları)
kays el ecer 
29 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kays El Ecer
İnsanın kendi hayallerine para ödemesi umutsuzlukların en beteriydi

Filin Yolculuğu, José SaramagoFilin Yolculuğu, José Saramago
gökçe türkkan 
19 Haz 17:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"..Süleyman kim, diye sordu rahip, Filin adı süleyman, dedi fil terbiyecisi, Bir hayvana insan adı konmasını uygun bulmadım, hayvanlar insan değildir, insanlar da hayvan değildir, Bundan o kadar da emin olmayın, dedi konuşana illet olmaya başlayan fil terbiyecisi..."

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 65)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 65)
Meursault 
31 Mar 02:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Unutmayın, örgütlü bir halk hiçbir zaman yenilmez.

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 64 - Kırmızıkedi Yayınları)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 64 - Kırmızıkedi Yayınları)
kays el ecer 
 28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kays El Ecer
Koşup odasına kapandı ve günün geri kalanını ağlayarak geçirdi

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 196 - son satırları)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 196 - son satırları)
Meursault 
31 Mar 02:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Cahilliğin iyi yanı bizi yanlış bilgilerden sakınmasıdır.

Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 94 - Kırmızıkedi Yayınları)Filin Yolculuğu, José Saramago (Sayfa 94 - Kırmızıkedi Yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Beklendiğimiz yere mutlaka varırız
Beklendiğimiz yere mutlaka varırız José Saramago’nun aynı adlı romanından çizgiye uyarlanan Filin Yolculuğu bir kervanın hikâyesi. Roman, Joao Amaral’ın muhteşem çizgileriyle resimli destana dönüşmüş.
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası Elif Şafak’ın yeni kitabı “Ustam ve Ben” intihal tartışması altında satışa başladı. Şafak’ın kitabının konusunu yazar Nobelli yazar Jose Saramago’nun “Filin Yolculuğu” kitabından aldığı iddia ediliyor.