1000Kitap Logosu
Filistin Şiiri
Filistin Şiiri
Filistin Şiiri

Filistin Şiiri

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.3
8 Kişi
26
Okunma
6
Beğeni
1.054
Gösterim
192 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 26 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Evrensel Basım Yayım · Mayıs 2002 · Karton kapak · 9789756525067
Diğer baskılar
Filistin Şiiri
Filistin Şiiri
İsrail siyonistlerinin, Filistin halkına karşı, öncekilerden daha kanlı bir katliam yürüttüğü günlerde, "şiiri silah yapmış olan usta şairler"in şiirlerini içeren Filistin Şiiri'ni yeniden yayınlıyoruz. İşgale, köleleştirmeye, kitlesel katliamlara karşı yiğitçe direnişin soluğunu taşıyan bu şiirler Filistin halkının insanlığa bir bildirisidir, bir dayanışma çağrısıdır aynı zamanda.  "Bir direnişin duygu ve düşünce yanını temsil eden insanlar, bütün dünyaya seslerini duyurdular artık. Bütün dünya onların ağzından siyonizmin zulmünü, emperyalizmin oynadığı çirkin oyunları, yersiz yurtsuz bırakılmış suçsuz insanların çektiklerini öğreniyor. Filistin kavga şairleri bir yandan birer savaşçı, bir yandan da dünya kamuoyu önünde birer doğrulayıcıdırlar. Şiirlerinde kendini halka ve insanlığa adamış bütün şairlerin, dünyanın önde gelen şairlerinin derinliğini, yalınlığını, duru, aydınlık umutlu bakışını buluyoruz. Çökmüşlüklere, yıkılmışlıklara, vazgeçmişliklere başkaldıran, öfke ve güzellikelre, umutlara, kardeşliklere açılan sevgi, halkı ve insanlık için yazan şairlerin ortak yanıdır; bu şairlerin birbirlerine benzemeleri, birbirlerini andırmaları bundandır, bu ortak bakıştandır, bu insanı yüceltmeye yönelen tutumdandır." - Afşar Timuçin -
1 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,08
7.3
10 üzerinden
8 Puan · 3 İnceleme
Esra ⸙
Filistin Şiiri'yi inceledi.
155 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İnsanın ne değeri olabilir, evsiz barksız, yersiz yurtsuz, bayraksız, ne değeri? Her ne kadar kendimi inceleme yazma konusunda yeterli görmesem de bu kitabın incelemesini yazmadan geçmek istemedim. Filistin şiiri ve kavga şairleriyle tanışmam kısa bir süre önce bir hocamın vesilesiyle ve Mahmud Derviş'in şu şiiriyle ( youtu.be/kehm3HxMGDU ) oldu. Filistin yalnızca orada yaşayan, zulüm gören insanları ilgilendiren bir durum değildir. Müslümanlık bilinciyle düşündüğümüzde veya insani bir bakış açısıyla Filistin'i düşündüğümüzde ateş yalnızca düştüğü yeri yakmamalı. Aliya İzzetbegoviç'in şu cümlelerinin bu konuda rehber olabileceği kanaatindeyim: "İslamın olduğu yerde kayıtsızlık yoktur." , "Kudüs sadece Filistin veya Arap meselesi değildir. O bütün Müslüman halkların sorunudur." Kitabımıza gelirsek, bazı Filistin şairlerinin hayatlarına dair bilgilendirmenin ardından şiirlerine yer verilmiş. Bu sayede şairleri de tanıma imkanı da buluyorsunuz. Ayrıca hiç duymadığımız ama Filistinlerin yüreğinde derin acılar oluşturmuş katliamların da ayrıntılarına vâkıf oluyorsunuz. ( #48823421 ) Bu kitabı bir cümleyle özetlesem daha önce okuduğum şu minvâldeki cümleyle özetlerdim sanırım: "Özgürlüğünü kaybetmeyen, onun için mücadele etmeyen, özgürlüğün değerini anlamaz." "Yurdumda ölmek bana yeter. gömülmek yurdumun toprağına." "Yeter bana yurdumun bağrında olmak, toprak, ot, çiçek." Bu mısralara yansıyan bir bağlılık ve bilinç ancak özgürlüğü vatanı kaybetmenin ve mücadelesini vermenin eseri olabilir. Dizelerin, şiirlerin her biri üzerine uzun uzun konuşulabilir ama kendi yorumumu yapmak yerine incelememi sonlandırırken sizi en etkilendiğim alıntılarla başbaşa bırakmak istiyorum. #48818771 #48821807 #48822388 #48824555 #48823279 Ve bir de şiir yazmanın bile ıstırabını şiirine yansıtan şairler var. Bu vicdan azabının ağırlığını bir nebze hissetmek dahi yürek burkuyor. "Oturdum işte, yazacağım. Ama ne? Neye yarar yazmak, «yurdum benim...» demek, «soydaşlarım benim...» demek neye yarar, «halkım benim...» demek neye? Sözcüklerle mi koruyacağım soydaşlarımı? Sözcüklerle mi kurtaracağım halkımı ben? Şu anda masanın başına geçip yazı yazmak öyle utanç verici, öyle aşağılık bir iş geliyor ki bana. Şu anda bütün sözcükler tuz, şu anda bütün sözcükler sirke. Bu gece hiç bir sözcük yeşermez, hiç bir sözcük çiçek açmaz bu gece." İyi okumalar.
Filistin Şiiri
7.3/10
· 26 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
35
Söz  Kütüphanesi
Filistin Şiiri'yi inceledi.
192 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
ᴠᴀᴛᴀɴꜱɪᴢ ᴋᴀʟᴍᴀʏᴀ ᴢᴏʀʟᴏɴᴍɪŞʟɪĞɪɴ, ʏÜᴢʏɪʟʟᴀʀᴅɪʀ ʏᴜʀᴛ ʙɪʟɪɴᴇɴ ᴛᴏᴘʀᴀᴋʟᴀʀᴅᴀɴ ᴀᴛɪʟɪŞɪɴ ᴛÜᴍ ᴀᴄɪꜱɪɴɪ ᴅɪʟᴇ ɢᴇᴛɪʀᴇɴ ʙᴜ Şɪɪʀʟᴇʀ, ʜɪᴄ ᴋᴜŞᴋᴜꜱᴜᴢ ÇᴀĞᴅᴀŞ ʙɪʀ ᴅᴇꜱᴛᴀɴɪ ᴏʟᴜŞᴛᴜʀᴍᴀᴋᴛᴀ.ɴᴇ ʏᴀᴢɪᴋ ᴋɪ ʙᴜ ᴅᴇꜱᴛᴀɴ, ɪɴꜱᴀɴ ʜᴀᴋʟᴀʀɪɴɪɴ ꜱÖᴢÜɴÜɴ ʜᴇʀ ᴢᴀᴍᴀɴᴅᴀɴ Çᴏᴋ ᴇᴅɪʟᴅɪĞɪ ʏÜᴢʏɪʟɪᴍɪᴢɪɴ, ɪɴꜱᴀɴᴏɢʟᴜɴᴜɴ ʏÜᴢÜɴÜ ᴀĞᴀʀᴛᴀʙɪʟᴇᴄᴇᴋ ʙɪʀ ᴅᴇꜱᴛᴀɴ ᴅᴇĞɪʟ! ʙᴜ ᴋɪᴛᴀᴘᴛᴀ ʏᴇʀ ᴏʟᴀɴ ꜰɪʟɪꜱᴛɪɴ Şɪɪʀʟᴇʀɪɴɪ. ÇᴀĞᴅᴀŞ ʏÖɴᴛᴇᴍʟᴇʀʟᴇ ᴠᴇ ᴋɪʀʟɪ ᴘᴏʟɪᴛɪᴋᴀʟᴀʀʟᴀ ʏÜʀÜᴛÜʟᴇɴ ʙɪʀ ꜱᴏʏᴋɪʀɪᴍɪɴᴀ ᴋᴀʀŞɪ ᴏʟᴀɴ ʜᴇʀᴋᴇꜱɪɴ ᴏᴋᴜᴍᴀꜱɪ ɢᴇʀᴇᴋᴇɴ ʙɪʀ ᴋɪᴛᴀᴘ.
Filistin Şiiri
7.3/10
· 26 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Mesut İlkay Yanık
Filistin Şiiri'yi inceledi.
152 syf.
·
1 günde
Afşar Timuçin, A. Kadir ve S. Salom tarafından dilimize tercüme edilen Filistinli şairlerin şiirleri ile dolu bir muhtevaya sahip olan bu kitap, direnişin, umudun, kavganın ve mücadelenin ölmez ruhunu taşıyor. Mahmud Derviș, Samih El Kasım, Tevfik Zeyyat, Fatva Tukan, Salim Jabran ve daha birçok Arap şairin şiirlerinin bulunduğu bir antolojidir. Her şairin şiirlerinden önce tipik bir antolojide olması gerektiği gibi biyografisine de yer verilmiş. Bu saydığım şairlerin pek çoğu sırf vatan duygusuyla dolu şiirler yazdığı için bedel ödemiş, yerli işbirlikçilerin ve harici düşmanların kötülükleriyle hapishanelerde yatmış, sürgünlere, ölümlere düçar olmuş kimselerdir. Hayatta kalanlar mücadeleye devam ediyor. Müşterek Arap Edebiyatı içinde Filistinli şairlerin şiirlerinin tema ve ifade üslubu bakımından özel bir yeri vardır. Okunmaya değer bir kitap. Tavsiye ederim.
Filistin Şiiri
7.3/10
· 26 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13