Filler İçin Su

7,9/10  (9 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
457 gösterim
Son zamanların en çok satan kitaplarından biri olan Filler İçin Su, kitap raflarında yerini aldığı günden itibaren "Çok Satanlar" listesinden inmedi. Book Sense, 2007 "Yılın Kitabı", Newsday, 2006 "En Beğenilen Kitap", Book Browse Diamond "En popüler Kitap Ödülü" ve American Library Association Alex ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül almıştır. Sara Gruen, 1930'lu yıllarda Amerika'da yaşanan büyük ekonomik krizin sirklere nasıl yansıdığını, o şatafatlı görünümün ardında neler yaşandığını, kendisine verilen hiçbir komutu anlamadığı sanılan bir file bağlanmanın nasıl bir his olduğunu ve bir erkeğin hayatının sonuna kadar âşık kalacağı bir kadını sevmesini, anılarıyla hayata tutunan yaşlı bir adamın ağzından okurlarına usta bir dille aktarıyor. Filler için Su bugün hâlâ New York Times Bestseller, Publishers Weekly Bestseller ve Amazon Bestseller gibi listelerin üst sıralarında yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789751028013
 • Orijinal Adı:
  Water For Elephants
 • Çeviri:
  Aylin Yengin
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitapevi
 • Kitabın Türü:
Aysun Çelik 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Uzun zamandır merak ettiğim ve merakıma rağmen sürekli geciktirdiğim bir kitaptı Filler İçin Su. Nihayet okuduğuma göre filmini de gönül rahatlığı ile izleyebilirim artık :)

Genel anlamda güzel bir kitaptı. Dönemin karanlığının aksine sirklerin rengi ve görkemi, o renk ve görkemin arkasında ise yine karanlığın olduğunu görüyoruz. Sirkin iç yüzündeki sınıf ayrımları, -gerek hayvanlar, gerek insanlar için- zorlu çalışma koşulları, Patronlar'ın acımasızlığı ve kriz döneminde aç kalmamak için ezilmeye göz yuman işçiler... Ailesini beklenmedik bir zamanda ve şekilde kaybeden Jacop, parlak bir veterinerlik öğrencisiyken, kendini tam da bu karmaşık sistemin içinde bulur. Bir gecede hayatı tepetaklak olur ve sirklerdeki bu zorlu yaşam 7 yıl devam eder. Ama artık yalnız değildir ve hayatının geri kalanını geçireceği kadını bulmuştur.

Eleştiri olarak bahsedebileceğim yalnızca şu; dönemin yapısına ve sirk hayvanlarına yapılan kötü muammelelere biraz daha fazla değinilebilirdi. Jacop ve evli bir kadın olan Marlene'in sirkteki yasak aşkı kitapta biraz daha az yer kaplayabilirdi diye düşünüyorum. Neticede kiitabın adı Filler İçin Su ve içeriğinde bu konuya neredeyse değinilmediği düşünülürse, ilgi çekici ama yanıltıcı bir kitap adı olduğunu söyleyebilirim.

arzu amaç 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

1930larda Amerika'da yaşanan büyük buhran döneminde gezici bir sirkin hikayesi. Geçmişi anımsayan bir yaşlı tarafından aktarılan öykü, okuru günümüz yaşantısından uzaklaştırıp, tüm güçlüklere karşın insanları eğlendirerek hayatta kalmaya çalışan bir sirki anlatıyor. Öyküde her şey var : büyük bir aşk hikayesi, yokluklar, tabii ki bir fil, yaşlılığın çaresizliği... Tüm bunlar bir araya geldiğinde karamsar bir hikaye yerine sürükleyici, zaman zaman eğlenceli, arada dramatik bir roman çıkıyor ortaya. Sirk koleksiyonlarından alınan belgesel fotoğraflar da kitaba ayrı bir hava katmış.

fisun 
18 May 11:37 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Son sınavına girip veteriner olacak olan Jakob, ailesinin ölmesiyle beş parasız kalır. Sınava da girmeden yollara düşer ve şans eseri bir sirkte iş bulur. Burada yokluğu , acımasızlığı, arkadaşlığı ve aşkı yaşar.
Sade ve akıcı bir anlatıma sahip olan kitap, kısa sürede keyifle okunabilir...

Kitaptan 4 Alıntı

Aysun Çelik 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Paylanmaya ve güdülmeye ve yönetilmeye ve idare edilmeye o kadar alıştım ki, birisi bana gerçek bir insanmışım gibi davrandığında, nasıl tepki vereceğimi bilemiyorum.

Filler İçin Su, Sara GruenFiller İçin Su, Sara Gruen
Aysun Çelik 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ölmektense yaşlanmayı tercih ettiğimi düşünürdüm ama artık pek emin değilim. Bazen tombalanın sıkıcılığı, hep birlikte söylenen şarkılar ve tekerlekli sandalyeleriyle koridorda duran tozlu insanların görüntüsü, ölüme özlem duymama neden oluyor. Özellikle de, değersiz bir fahişe gibi rafa kaldırılmış olan bu tozlu insanlardan biri olduğumu hatırladığımda.

Filler İçin Su, Sara GruenFiller İçin Su, Sara Gruen
arzu amaç 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bazen yaşlandığınızda -ve burada sizden söz etmiyorum, genel olarak konuşuyorum, çünkü herkes farklı şekilde yaşlanır- düşlediğiniz ve arzu ettiğiniz olaylar size gerçekmiş gibi gelmeye başlar. Ve sonra onlara inanmaya başlarsınız, çok geçmeden geçmişinizin bir parçası oluverirler ve biri size meydan okumaya ya da gerçek olmadıklarını söylemeye kalktığında........ İşte o zaman gerçekten gücenirsiniz. Çünkü olayın ilk bölümünü hatırlamazsınız. Tek bildiğiniz size yalancı denildiğidir.

Filler İçin Su, Sara Gruen (Sayfa 216)Filler İçin Su, Sara Gruen (Sayfa 216)
Aysun Çelik 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Beş yaşındayken yaşınızı günü gününe bilirsiniz. Yirmilerinizdeyken de bilirsiniz. 'Yirmi üç yaşındayım' dersiniz, ya da yirmi yedi. Ama otuzlarınıza geldiğinizde acayip bir şeyler olur. İlk başta belli belirsiz bir hıçkırık, bir anlık bir kararsızlık gibidir.
'Kaç yaşındasın?' "Ee, ben..." güven dolu bir sesle başlar, sonra durursunuz. Otuz üç diyecek gibi olursunuz ama değilsinizdir. Otuz beşsinizdir. Sonra bir rahatsızlık duyarsınız, çünkü bunun sonun başlangıcı olduğunu düşünürsünüz. Öyledir tabi, ancak bunu kabullenmeniz yıllar sürer.

Filler İçin Su, Sara GruenFiller İçin Su, Sara Gruen