Film Arası Dergisi - Sayı 58

·
Okunma
·
Beğeni
·
22
Gösterim
Adı:
Film Arası Dergisi - Sayı 58
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
ISBN:
9-772148-039006
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğa Basım
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Mutlu muydu sanatçı? Kim bilir? Bilinen tek şey, yalnızlığıydı. Küçücük bir evin tek odasında kalıyordu. Hastaydı. Kalbi vardı. Zaman zaman soluk almakta güçlük çekerek, dört adımı ardı ardına atamayacak kadar hastaydı, Türk sinemasının ölümsüz Mualla Sürer "Bedia" sı... Ancak çalışması gerekiyordu. Zorunluydu buna. Elinden tutan da yoktu, "Artık sen dinlen ablacığım. Biz sana yardımcı oluruz" diyen de... Çaresizdi. Ama, aç ve muhtaç değildi kimseye. Olmak da istemiyordu. Yaşının 75, kalbinin hasta olmasına aldırmaksızın çalışıp duruyordu. Gururuna yediremiyordu kapısını çalmayan insanların kapısını çalmaya. Film setlerinden çıkmıyordu. Son güne kadar da çıkmadı. Tek gözlü evinin geçimi, kalbini yaşatacak ilaçların parası için film şirketlerinden gelen en küçük teklifleri bile kabul ediyordu. Rol seçecek, düşünecek zamanı yoktu. Yapayalnızdı. Hem de öyle bir yalnızlık ki, Azrail'in karşısında bile. Evinin pencere kenarında yakalamıştı ölüm onu.
Sinema dönemin tanığıdır. Toplumdaki değişimler doğal olarak sinemaya yansır. Yıllar önceki Yeşilçam Sineması'nda kadın, çalışmayan, üretmeyen, edilgen kadınlardı. 1980'lerde feminist akımın gelmesiyle kadın hakları konuşulur, tartışılır oldu. Giderek modernleşen toplumda kadın, haklarının bilincine varmaya başladı.
Film Arası Dergisi
Sayfa 23 - Röp: Gökşen Aydemir
Bir Tao hikâyesinde, Chuang Tzu rüyasında bir kelebek olduğunu görür. Uyandığında ise bu rüya onu, hiçbir zaman çözemeyeceği bir soruya yöneltecektir: Chuang Tzu rüyasında kendini bir kelebek olarak mı görmüştür yoksa uyanık olduğunu sandığı şu anda bir kelebeğin rüyasında Chuang Tzu mudur?
... Önce bir fotoğraf ile "an" lar sabitlenip kopyalanmaya başlanınca hem gerçeklik algısında hem de insan muhayyilesinde derin değişimlerin kapısı aralanmış oldu. O "an" lar sinema perdesinde hareketlendiğinde gerçeklik algısı kökünden değişti. Lumuire Kardeşler'in ilk sinema gösterisinde filmi izleyen seyircilerin kameraya doğru gelen trenin sinema perdesinden çıkarak kendi üzerlerine geleceklerini sandıkları o panik anından bugüne çok büyük değişimler oldu. Resmin hareket kazanmasının yarattığı büyülenmeyi düşününce, çok boyutlu film gösterilerinin bugünün insanlarını o günlerdeki kadar şaşırtmamasının nedenleri üzerinde düşünmek gerekiyor.
... Akad'a (Lütfi Akad) Atıf Yılmaz'ı soran Aydın Sayman, "Atıf Yılmaz köpek balığı gibidir" cevabını alır. İki yönetmen arasında bir kırgınlık olduğu hissine kapılan Sayman'ın şaşkınlığı devam ederken, Lütfi Akad, "Biliyor musun Aydın, köpek balıkları yüzmeden duramaz, batarlar. Atıf da film çekmeden duramaz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Film Arası Dergisi - Sayı 58
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
ISBN:
9-772148-039006
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğa Basım

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Mert Kurtaran

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0