Film Arası Dergisi - Sayı 59

·
Okunma
·
Beğeni
·
22
Gösterim
Adı:
Film Arası Dergisi - Sayı 59
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9-772148-039006
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sesa Ambalaj Ofset Matbaa
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Mikro düzeyde fotoğraf karelerinden oluşan sinema anlatısının, fotoğrafçılık sanatının önüne geçerek, bu karelerin bir kurgu dahilinde sirkülasyonunu tesis etme işlevi bulunuyor. Pastoral atmosferlerin uzun süreli planlar eşliğinde sıklıkla kullanıldığı filmlerin birer fotoğraf galerisine dönüşmemesi için bu mantıksal bağlantıyı kurması gerek. Sinemamızda bu bağları gevşek tutan hatırı sayılır ölçekte film mevcut. İzleyiciye birbirinden bağımsız olarak keyifli görüntüler sunabiliyor olmasına karşın, üzerinde muhakeme yapılabilecek bir iz bırakamıyorlar ne yazık ki.
İran filmlerinin birçok festivalde kazandığı başarıyı ülke içinde takdir edenler olduğu gibi, festivallerde ödül kazanan bu filmleri beğenmeyenler de vardı. Festivale katılan filmler halkın ilgisini çekmediği gibi filmlerin "Farsi film" ve "Batıcı, avangard (öncü), festivallik" filmler şeklinde ayrılmalarına da sebep olmuştur.
Dinî anlatımın doğrudan değil arka planda alt metin olarak verildiği filmler günümüzde daha yaygındır. Batı filmlerinin çoğunda oyuncunun boynunda görülen bir haç bile dinî mesaj içeriklidir. İşlediği herhangi bir konu içerisinde hayatın bir parçası biçiminde toplumun dinî duyarlılıkları filmlerinde doğal olarak yansımaktadır. Batı sinemasında kullanılan bu tür dinî imgeler seküler algının bir parçası olarak görüldüğü hâlde, Müslüman dünyanın yaptığı ya da yapacağı filmlerindeki İslami öğeler ayrımcılık ve ötekileştirmeyle karşılaşmaktadır.
Ne var ki Mecidi'nin gözden kaçırdığı bir toplumsal gerçeklik vardır. İslam toplumları sinemayı kabul etmediler. Benimsemediler. Bunu kendisi de kısmen dile getirir: "Benim üç filmim de Batı'da ticari olarak da sanatsal olarak da çok büyük başarılar elde etti. Hatta Batı'da elde ettiği başarıyı ve etkiyi Doğu'da yakalayamadı." Türkiye'ye çağrıldığında yaşadıkları üstüne söyledikleri de manidardır. "Belediye başkanına kırgınım. Biz yokmuşuz gibi davranıldı. Geçtiğimiz günler Rusya'daydım ve St. Petersburg Hıristiyanları, bana Türkiye Müslümanlarından daha fazla değer verdi. Dolayısıyla jüri üyeliği için bir daha Türkiye'ye gelmeyeceğim."
... Zira soğuk bir Moskova sabahında işe giderken hemen yanı başında politik bir derginin yazarını tek kurşunla öldürdüklerine tanıklık eder. Batı demokrasisine alışmış olan genç Alman kısa süreli bir şoka girdiğinde, biz sokak ortasında gazeteci ölümüne alışkın olan yerli izleyiciler Ruslar gibi sıradan davranırdık kuşkusuz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Film Arası Dergisi - Sayı 59
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9-772148-039006
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sesa Ambalaj Ofset Matbaa

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Mert Kurtaran

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0