Filozofun Çırağı

9,0/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
780 gösterim
Zeki bir filozof olan Mason Ambrose, beş parasız kalmış hiçbir eğitmenin reddedemeyeceği bir teklifi memnuniyetle kabul eder. Tropik bir adaya seyahat ederek, hem hafızasını hem de ahlak anlayışını garip bir kaza sonucu kaybetmiş olan genç, güzel ve zeki Londa Sabacthani'ye eğitmenlik yapacaktır. Görevi, Londa'nın boş bir kutudan farksız olan ruhunu doldurmaktır.

Hararetli tartışmalar, ahlaki sorgulamalar ve kışkırtmalarla dolu bu eğitim süreci ilerledikçe Mason Ambrose'un adada keşfettiği gerçekler onu sıra dışı bir gizemin içine sürükleyecektir.

Peki, yüce idealleri ve inanılmaz servetiyle Londa, günahkâr dünyamızı kendi bakış açısına göre düzenlemek için neleri yok etmeyi göze alabilecek?

"EĞER PLATON, KIERKEGAARD VE NIETZSCHE BİR ARAYA GELEREK ÂLEM YAPMAYA VE SONRA DA BİR KİTAP YAZMAYA KARAR VERSELERDİ,
BU KİTABA BENZER BİR ŞEY ORTAYA ÇIKARABİLİRLERDİ... HARİKA BİR MACERA."
-SEATTLE POST

"Vladimir Nabokov'un Lolita'sı ile Mary Shelley'nin Frankenstein'ının Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sında karşılaştığını ve yazarın Büyücü kitabının yazarı John Fowles olduğunu hayal edin; böylece bu önemli kitaptan ne beklemeniz gerektiği konusunda ufak bir ipucu edinmiş olursunuz."
-Rocky Mountain News
tabula rasa 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

etik üzerine modern bir frankenstein serüveni. kullandığı mizahi dil ve alışılmadık kurgusuyla eğlenceli bir eser. doğru sorulara ulaşmada etkili

nilüfer çelik 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 19 günde · 10/10 puan

Doktora Öğrencisi olan bir filozof Mason'un amnezik bir ergen olan Londa'ya ahlak eğitmenliği yapmasını konu alan kitap. Londa bir makine tarafından yaratılmış bir genç kız. Mason o kadar iyi bir iş çıkarır ki Londa yaşadığı dünyayı kendi ahlâk anlayışına uygun hale getirmeye çalışır. Olağan dışı kurgu içeren kitapları sevmeyen biri olarak ve böyle bir kitap olduğunu bilmeden okumaya başladığım kitabı ben beğendim.

Kitaptan 4 Alıntı

nilüfer çelik 
 30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"İnsanlığın kızları güzeldir, kitap okuyanlarsa en güzelleridir."

Filozofun Çırağı, James Morrow (Sayfa 208)Filozofun Çırağı, James Morrow (Sayfa 208)
tabula rasa 
 21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Geworfenheit, fıtlatılmışlık, insanlık durumunun fevkalade gerçeği. Her birey kendi seçmediği bir dünyaya, bir türe ve ani olaylar serisinin ortasına fırlatılmıştır. Gerçek hayat, kişinin ölümlü bir dasein, kendini bilen bir özne, yerleşik varlığın -orada olarak, verileni yaşayarak- kendisi için asıl problem olmasa da ana problem olduğu bir özü kavrama arayışıdır."

Filozofun Çırağı, James MorrowFilozofun Çırağı, James Morrow
tabula rasa 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

John Donne kimsenin bir ada olmadığını söylemiş. Evet, doğrudur ama ben yabancılaşmaya eş değer ölçüde nasıl bir kara parçası varsa işte oydum; diğer varlıklara en dar kıyılarla bağlanmış bir medcezir yarım adasıydım belki de.

Filozofun Çırağı, James MorrowFilozofun Çırağı, James Morrow
tabula rasa 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"sanırım artık iyileşiyorum. Kuyruğu kesilmiş bir kertenkele gibi hissediyorum ve şimdi o şey yeniden büyüyor. Eskiden olduğum kişiden utanıyorum... "Hepimiz eskiden olduğumuz kişiden utanırız."

Filozofun Çırağı, James MorrowFilozofun Çırağı, James Morrow