Filozofun Çırağı

9,0/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
876 gösterim
Zeki bir filozof olan Mason Ambrose, beş parasız kalmış hiçbir eğitmenin reddedemeyeceği bir teklifi memnuniyetle kabul eder. Tropik bir adaya seyahat ederek, hem hafızasını hem de ahlak anlayışını garip bir kaza sonucu kaybetmiş olan genç, güzel ve zeki Londa Sabacthani'ye eğitmenlik yapacaktır. Görevi, Londa'nın boş bir kutudan farksız olan ruhunu doldurmaktır.

Hararetli tartışmalar, ahlaki sorgulamalar ve kışkırtmalarla dolu bu eğitim süreci ilerledikçe Mason Ambrose'un adada keşfettiği gerçekler onu sıra dışı bir gizemin içine sürükleyecektir.

Peki, yüce idealleri ve inanılmaz servetiyle Londa, günahkâr dünyamızı kendi bakış açısına göre düzenlemek için neleri yok etmeyi göze alabilecek?

"EĞER PLATON, KIERKEGAARD VE NIETZSCHE BİR ARAYA GELEREK ÂLEM YAPMAYA VE SONRA DA BİR KİTAP YAZMAYA KARAR VERSELERDİ,
BU KİTABA BENZER BİR ŞEY ORTAYA ÇIKARABİLİRLERDİ... HARİKA BİR MACERA."
-SEATTLE POST

"Vladimir Nabokov'un Lolita'sı ile Mary Shelley'nin Frankenstein'ının Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sında karşılaştığını ve yazarın Büyücü kitabının yazarı John Fowles olduğunu hayal edin; böylece bu önemli kitaptan ne beklemeniz gerektiği konusunda ufak bir ipucu edinmiş olursunuz."
-Rocky Mountain News
nilüfer çelik 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 19 günde · 10/10 puan

Doktora Öğrencisi olan bir filozof Mason'un amnezik bir ergen olan Londa'ya ahlak eğitmenliği yapmasını konu alan kitap. Londa bir makine tarafından yaratılmış bir genç kız. Mason o kadar iyi bir iş çıkarır ki Londa yaşadığı dünyayı kendi ahlâk anlayışına uygun hale getirmeye çalışır. Olağan dışı kurgu içeren kitapları sevmeyen biri olarak ve böyle bir kitap olduğunu bilmeden okumaya başladığım kitabı ben beğendim.