Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi

8,0/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
746 gösterim
Epikuros'la Yolculuklar, Uluslararası çoksatar Platon Birgün Kolunda Bir Ornitorenkle Bir Bara Girer'in yazarı Daniel Klein'ın yaşama, ölüme, ihtiyarlığa ve sevgiye dair fikirlerini kaleme aldığı neşeli bir kitap. Hemen hergün duyarız: İnsan doğar, büyür, olgunlaşır, ihtiyarlar ve ölür! Hayır, diyor Daniel Klein, bu sıralama, bu tasnif biçimi ilerlemeci. Yaşamın her anının değerli ve paha biçilemez olduğunu görmemizi engelliyor. Ölümün yerini sona atarak yaşam üzerine düşünmemizi, ondan haz almamızı engelliyor. Kitapta, sigara, LCD, oyun, tespih, ve daha pek çok şey felsefenin içinde boy gösteriyor. Yeni bir yaşam felsefesi önermiyor bize yazar, daha iyisini yapıyor ve herkesin kendi yaşam felsefesini kurabileceğini pratik bir biçimde gösteriyor kitabıyla. Bu çok daha iyi değil mi?

Daniel Klein Epikuros'la Yolculuklar'da, Platon başta olmak üzere Aristoteles, Epikuros, Montaigne, Kant, Sartre, Camus, Huizinga, Heidegger, Russell, Erikson, Bergman, Schopenhauer, Kierkegaard, Nietzsche, ve Freud gibi pek çok filozof, sanatçı, bilim adamı ve psikoloğun konuyla ilgili düşüncelerini de enine boyuna ele alıyor ve tartışıyor. Epikuros'la Yolculuklar felsefeyle yaşamın kesiştiği neşeli bir çalışma...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055691769
 • Çeviri:
  Algan Sengintüredi
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Aleyna 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Kolay okunan, sade dilli felsefe kitaplarından biri. Yaşlılıkta mutluluğu ve hazcılığı anlatıyor. Yıllar sonra tekrar okumam gereken kitaplar listesine girdi bile çünkü hayattan zevk almak, mutlu olmak için insanı motive ediyor ve bunu felsefe öğreterek yapıyor.

F.İ. 
 21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güldüren felsefe kitabı. Okuması çok keyifli. Sevmeyene felsefeyi sevdirir mi bilmem ama felsefi kavramların daha kolay akılda kalmasını sağlayacağı kesin.

zerrin ayça yılmazer 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

farkında olmadan felsefeye gömülmek bu kitabın karşılığı, hiç sıkılmadan okudum . Felsefi bir kitaptan beklenmeyecek kadar akıcı ayrıca Yazarın alıntıladığı çok hoş sözler de var.

Caretta Caretta 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Vadettiği gibi eğlenceli ve kolay okunabilir felsefe.

Kitaptan 10 Alıntı

zerrin ayça yılmazer 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ölüm bizim için hiçtir. Çünkü biz varken ölüm gelmemiştir. Ölüm geldiğinde ise biz artık olmayız. Yaşamın yokluğu kötü değildir. Ölüm doğumumuzdan önceki hiçlikten daha ürkütücü değildir.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Epikurus)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Epikurus)
zerrin ayça yılmazer 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsan özgürlüğe mahkumdur çünkü dünyaya fırlatıldıktan sonra yaptığı her şeyden sorumludur.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Jean Paul Sartre)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Jean Paul Sartre)
F.İ. 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hayatta sadece iki trajedi vardır: İstediğini elde edememek ve istediğini elde etmek. İkincisi çok daha beterdir."
Oscar Wilde

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 52 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 52 - Aylak Kitap)
zerrin ayça yılmazer 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsan tanrının oyuncağıdır. O halde nedir doğru yaşamanın yolu? Yaşam bir oyunmuşçasına yaşanmalıdır.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Platon)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Platon)
Aleyna 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayat boyu hedefler hedefleri takip eder. Öte yandan saat tıkırdamaya devam eder: Tik tak, tik tak, tik tak... Soluk soluğa kalırız... Tik tak, tik tak, tik tak... Gürültüyle tıkırdayan saat... Soluk soluğa... Ve bir de bakarız ki hayatımızın ikindisinde sessiz, sakin oturup geçen yıllarımızı anmaya, dostlarla güzel bir muhabbete, müzik dinlemeye, yaşadıklarımızı hüzün ve kahkahayla paylaşmaya vaktimiz kalmamış... Ve bunlar için bir şansımız daha hiç olmayacak...

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 24 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 24 - Aylak Kitap)
F.İ. 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Azıcık felsefe insanın aklını ateizme meylettirir ama felsefede derine dalmak dine geri döndürür."
Francis Bacon

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 131 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 131 - Aylak Kitap)
Aleyna 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Genç değil, iyi yaşamış ihtiyar şanslı kabul edilmelidir, çünkü genç insan hayatının baharında çoklukla şansa dolanıp inançları arasında bocalarken ihtiyar limana yanaşmış, gerçek mutluluğunu emniyete almıştır.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Aylak Kitap)
Aleyna 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Her gerçek insanın içinde oyun oynamak isteyen bir çocuk saklıdır." Friedrich Nietzsche

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 41 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 41 - Aylak Kitap)
Aleyna 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Geç değil hiçbir şey için
Yorgun yürek atmayı kesene dek!

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 24 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 24 - Aylak Kitap)