Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi

8,3/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
820 gösterim
Epikuros'la Yolculuklar, Uluslararası çoksatar Platon Birgün Kolunda Bir Ornitorenkle Bir Bara Girer'in yazarı Daniel Klein'ın yaşama, ölüme, ihtiyarlığa ve sevgiye dair fikirlerini kaleme aldığı neşeli bir kitap. Hemen hergün duyarız: İnsan doğar, büyür, olgunlaşır, ihtiyarlar ve ölür! Hayır, diyor Daniel Klein, bu sıralama, bu tasnif biçimi ilerlemeci. Yaşamın her anının değerli ve paha biçilemez olduğunu görmemizi engelliyor. Ölümün yerini sona atarak yaşam üzerine düşünmemizi, ondan haz almamızı engelliyor. Kitapta, sigara, LCD, oyun, tespih, ve daha pek çok şey felsefenin içinde boy gösteriyor. Yeni bir yaşam felsefesi önermiyor bize yazar, daha iyisini yapıyor ve herkesin kendi yaşam felsefesini kurabileceğini pratik bir biçimde gösteriyor kitabıyla. Bu çok daha iyi değil mi?

Daniel Klein Epikuros'la Yolculuklar'da, Platon başta olmak üzere Aristoteles, Epikuros, Montaigne, Kant, Sartre, Camus, Huizinga, Heidegger, Russell, Erikson, Bergman, Schopenhauer, Kierkegaard, Nietzsche, ve Freud gibi pek çok filozof, sanatçı, bilim adamı ve psikoloğun konuyla ilgili düşüncelerini de enine boyuna ele alıyor ve tartışıyor. Epikuros'la Yolculuklar felsefeyle yaşamın kesiştiği neşeli bir çalışma...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055691769
 • Çeviri:
  Algan Sengintüredi
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Akın Ölmez 
31 Ağu 12:52 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

İçinde  Epikuros'tan Kant'a, Aristoteles'den Russell'a, felsefecilerden yaşam diyalogları; yaşlılıktan oyun oynamaya, yalnızlıktan kaygılara hayatın içinden bir çok konu başlıkları barındırıyor. Arkadaşlığa, yaşam enerjisine, yaşlılıkta mutluluğa dem vurup, hayatın anlamını sorgulatıyor.

Epikuros’un esas derdi hayatın, hele elde sadece bir tanecik varken, mümkün en iyi şekilde nasıl yaşanabileceğiydi.
Aradığı yegane şey hayatını nasıl olabildiğince değerli kılabileceğiydi.

Kitap size pişmanlıklarınızı, keşkelerinizi hatırlatırken aynı zamanda geleceğe umutla bakmanın yollarını da aralıyor.
Yaşamda mutluluğu ve hazzı yakalama gayretleri için bi pencere açıyor.

Düşündürüyor, güldürüyor, neler yaptığınızı ve nereye gitmeniz gerektiğini sorgular hale gelmenizi sağlıyor. Araştırmaya sevk ediyor.

Aleyna 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Kolay okunan, sade dilli felsefe kitaplarından biri. Yaşlılıkta mutluluğu ve hazcılığı anlatıyor. Yıllar sonra tekrar okumam gereken kitaplar listesine girdi bile çünkü hayattan zevk almak, mutlu olmak için insanı motive ediyor ve bunu felsefe öğreterek yapıyor.

F.İ. 
 21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güldüren felsefe kitabı. Okuması çok keyifli. Sevmeyene felsefeyi sevdirir mi bilmem ama felsefi kavramların daha kolay akılda kalmasını sağlayacağı kesin.

zerrin ayça yılmazer 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

farkında olmadan felsefeye gömülmek bu kitabın karşılığı, hiç sıkılmadan okudum . Felsefi bir kitaptan beklenmeyecek kadar akıcı ayrıca Yazarın alıntıladığı çok hoş sözler de var.

Caretta Caretta 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Vadettiği gibi eğlenceli ve kolay okunabilir felsefe.

Kitaptan 16 Alıntı

zerrin ayça yılmazer 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ölüm bizim için hiçtir. Çünkü biz varken ölüm gelmemiştir. Ölüm geldiğinde ise biz artık olmayız. Yaşamın yokluğu kötü değildir. Ölüm doğumumuzdan önceki hiçlikten daha ürkütücü değildir.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Epikurus)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Epikurus)
Akın Ölmez 
31 Ağu 12:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Neden hiçbir şeyden ziyade var olan şeyler var?”
Ne deli bir soru!
Tam hiçlik nasıl bir şey olurdu acaba? Ya her şeyin toplamı sıfırsa?

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 97 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 97 - Aylak Kitap)
Akın Ölmez 
30 Ağu 19:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Nedir doğru yaşamanın yolu?
Yaşam, oyun gibi yaşanmalıdır.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 58 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 58 - Aylak Kitap)
zerrin ayça yılmazer 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsan özgürlüğe mahkumdur çünkü dünyaya fırlatıldıktan sonra yaptığı her şeyden sorumludur.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Jean Paul Sartre)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Jean Paul Sartre)
Akın Ölmez 
31 Ağu 12:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bizler tümünü asla anlayamayacağız bir oyunun oyuncularıyız. Ama oyun da ne harika bir oyun!

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Aylak Kitap)
Akın Ölmez 
30 Ağu 15:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Amerikalı zengin tatile adaları ziyarete gelir. Bir akşamüzeri yürüyüş yaparken bir taşa oturmuş, elinde uzosu, batan güneşi seyreden bir ihtiyarla karşılaşır. Amerikalı, adamın arkasındaki tepede büyüyen zeytin ağaçlarının bakımsızlığını fark eder. Ağaçlardan bir sürü zeytin yere dökülmüştür.
İhtiyara zeytinlerin kime ait olduklarını sorar.
“Bana,” der ihtiyar.
“Ee, toplamıyor musun zeytinleri?” der Amerikalı.
“Canım çekince gidip alırım istediğim kadarını.”
“İyi ama ağaçlara bakarsan zeytinleri tam olgunlaştığında toplayıp satabilirsin; farkında değil misin yoksa? Amerika’da herkes saf zeytinyağına bayılır ve ciddi para öder.”

“Parayı ne yapacağım ben?” der ihtiyar.
“Kocaman bir ev alırsın; bir sürü uşağın olur...”
“Sonra ne yapacağım?”

“Sonra canın ne isterse yaparsın işte!”
“Ha, uzo içip günbatımını seyretmek gibi mi mesela?”

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 27 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 27 - Aylak Kitap)
Akın Ölmez 
31 Ağu 11:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yaşlı bir çift, bir uçak kazasında ölür ve cennete gider.
Çifti bir melek karşılar ve cenneti gezdirmeye koyulur.
Adam acıkır ve meleğe bir şeyler yiyip yiyemeyeceğini sorar.
Melek kaz ciğerinden bifteğe, en kremalı tatlılardan en yağlı peynirlere, son derece zengin bir açık büfeyi işaret ederek neyi ne kadar isterse yiyebileceğini, burada sağlık endişesinin bulunmadığını söyler.

Büfeye giderlerken adam karısına öfkeyle bakar ve “Her sabah iğrenç yulaf ezmelerini yedirmeseydin çoktan buraya gelmiş olacaktık!” der.

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 90 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 90 - Aylak Kitap)
Akın Ölmez 
30 Ağu 15:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sade, basit zevklere yönelin, der Epikuros. Sadece ucuz olmakla kalmaz, vücuttan daha az vergi alırlar çünkü...

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 25 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 25 - Aylak Kitap)
F.İ. 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hayatta sadece iki trajedi vardır: İstediğini elde edememek ve istediğini elde etmek. İkincisi çok daha beterdir."
Oscar Wilde

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 52 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 52 - Aylak Kitap)
Aleyna 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayat boyu hedefler hedefleri takip eder. Öte yandan saat tıkırdamaya devam eder: Tik tak, tik tak, tik tak... Soluk soluğa kalırız... Tik tak, tik tak, tik tak... Gürültüyle tıkırdayan saat... Soluk soluğa... Ve bir de bakarız ki hayatımızın ikindisinde sessiz, sakin oturup geçen yıllarımızı anmaya, dostlarla güzel bir muhabbete, müzik dinlemeye, yaşadıklarımızı hüzün ve kahkahayla paylaşmaya vaktimiz kalmamış... Ve bunlar için bir şansımız daha hiç olmayacak...

Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 24 - Aylak Kitap)Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Daniel Klein (Sayfa 24 - Aylak Kitap)
2 /