Adı:
Fırtına Kokusu
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055358228
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Scent Of Rain And Lightning
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Nancy Pickard;

"Beş Macavity, Dört Agatha, Bir Anthony, Bir Shamus Ödülü kazanmıştır. Bu dört ödülü kazanan tek yazar konumundadır."

Jody Linder, güzel bir yaz gününde sarsıcı bir haber alır: Babasının katili olarak hapis yatan adam salıverilmiş, Kansas'taki küçük Rose kasabasına geri dönmektedir. Babasının vurularak öldürüldüğü, annesinin ise kaybolduğu ve cinayete kurban gittiğine hükmedildiği fırtınalı gecenin üzerinden yirmi üç yıl geçmiştir. Ne amcalarıyla eniştesinin kendisini koruyup bağırlarına basmaları ne de büyükannesi ile büyükbabasının güvenli bir limanı andıran çiftliği, o felaket gecesinde Billy Crosby'nin sebep olduğu acıları silebilmiştir. 
Hayatını babasının masumiyetini kanıtlamaya adayıp avukat olan oğlu Collin'in çabaları sayesinde Billy Crosby artık serbesttir. Kasabanın küçük nüfusuna rağmen çocukluklarından beri birbirlerinden uzak durmaya çalışan Jody ile Collin, kaybettiklerinden dolayı duydukları üzüntünün ortak olduğunu keşfederler.

Jody eski yaraları deştikçe ailesinin trajik geçmişine dair ürkütücü sırlar ortaya çıkmaya başlar. Bu mücadele ve zorluklara rağmen daha iyi bir geleceğe, hatta belki de aşka dair umutlar besleme cesaretini gösterir.

"Pickard öykü anlatmak konusunda doğuştan yetenekli."
-The New York Times-

"Sizi bütün gece uyutmayacak. Nancy Pickard'ın zekâsı ve meraklı anlatımı insanı asla hayal kırıklığına uğratmıyor."
-Julie Garwood-

"Nancy Pickard aileler ve ilişkiler; nefret, arzu ve aşk; sadakat ve ihanet, özellikle de sırların yıpratıcı gücü hakkında başarıyla örülmüş romanlar yazıyor."
-The Boston Globe-

"Bu kitap sürükleyici bir roman, ustaca yapılmış bir karakter incelemesi ve edebi açıdan nadir rastlanan bir eser." 
-The Kansas City Star-

"Pickard'ın Kansas'a dair öyküleri ağır başlılık ve küçük kasabaların dramlarıyla dolu. Fırtına Pickard'a hak ettiği geniş okuyucu kitlesini kazandıracaktır." 
-The Denver Post-
(Tanıtım Bülteninden)
368 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Hayatınız boyunca doğru olduğunu sandığınız ya da size doğru diye öğretilen şey aslında öyle değilse gerçeği öğrenmek için peşinden gider misiniz? Peki ya o gerçeğin yarattığı domino etkisi tüm hayatları kökten sarsacak olsaydı bu riski yine de alır mıydınız? Bu soruların yanıtını kitabın kapağının altına girdiğinizde yeniden sorgulamaya başlayacaksınız. En azından benim için öyle oldu.

Küçük kasaba hikayelerinin sıcaklığına bayılırım. Yaşanan olay karakterlerin tamamına etki ettiği için okuyucuyu da her yönden sarar ve içine çeker. Kendinizi markette yaşanan olayı konuşan teyzelerle fiskos yaparken ya da üzülen bir karakteri teselli edecek bir cevap ararken bulursunuz. Pickard'ın kalemi de sizi olayların ortasında kıskıvrak yakalamak açısından son derece başarılı. Tabi ki kitabı dilimize aktaran çevirmen Süreyya Çalıkoğlu'nun etkisiyle.

Bu arada kitap kapağı "beni sonbaharda pike altında oku" diye bağırmıyor mu sizce de? Bana öyle hissettirdiği için çok merak etsem de hayal ettiğim okuma koşullarının olgunlaşması için bekledim. Özellikle Bakire'yi okuduktan sonra yazara karşı gelişen merakım bu beklemeyi zorlaştırdı. Ama işte nihayet okudum, bitti Tavsiye kere tavsiye 5/5
368 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10
Jody, yirmi üç yıl önce babası ve annesinin ölümünden sorumlu kişinin Billy olduğunu sanıyor ve Billy hapisten çıkınca gerçek ortaya çıkıyor. Kitabı okurken bazen hüzünlendim, bazen hiddetlendim ama asla kitabı elimden bırakıp da anlatılan olayı es geçemedim. Hep bir yanım anlatılanlara bağlı kaldı.Kitabın sonlarına doğru tam bir şok yaşadım.. Ben katilin başka biri olduğunu düşünürken bambaşka hatta hiç beklemediğim biri çıktı.
390 syf.
·Beğendi·8/10
Oldukça akıcı ve merak uyandırıcı bir kitap. Okurken insan zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor. Bunda hikayenin bütünlüğünü ve üslubunu bozmadan mükemmel bir çeviri yapan çevirmenlerin de katkısı olduğunu düşünüyorum.
23 yıllık gizemli bir cinayetin ve kayboluş hikayesinin mağdur ve katilin yakınları ve kasaba sakinleri üzerindeki etkileri çok iyi anlatılıyor. Önyargı, önyargıları yıkmanın zorlukları, toplumsal kabul görmüş konularda aksi yönde insanların fikir beyan etmelerinin neredeyse imkansız olması ve iyi kalpli insanların dahi önyargı ile hayati hatalara düşebilecekleri çok güzel anlatılmış.
Romanın sonu ise çok sürpriz bir şekilde bitiyor. Sonu pek tahmin edilebilir değil. Buna rağmen diğer okurların aksine, kitabın geneline göre sonu beni yeterince tatmin etmedi. Kitabın genelinde olaylar ayrıntılı bir şekilde betimlenirken diğer yandan kişiler üzerindeki etkileri de uzunca anlatılıyordu. Tabi romanın sonunu çok uzun tutmamak adına böyle bir yol izlenmiş olabilir ama yine de bana sanki sonu biraz aceleye gelmiş gibi hissettirdi. Kitap bitsin istemediğim için de böyle hissetmiş olabilirim. Son bölümdeki delil ile ilgili kısımlar ise bana pek mantıklı gelmedi. Spoiler vermemek için açıkça yazmayacam, sona doğru bir kadın ve bir erkeğin başına gelen olaylar var, bu olayların nedenleri de çok tatmin edici değil diye düşünüyorum.
Kitaba puanım 8/10. Sonunun beni tam olarak tatmin etmemesine rağmen oldukça keyifle ve heyecanla okuduğum güzel bir kitaptı. Cinayet romanlarını sevenlere tavsiye ederim.
368 syf.
·Beğendi·9/10
Çok ama çok güzel bir kitaptı. Gerek konusu gerek olay örgüsü tek kelime ile muhteşemdi. Sayfalar kendiliğinden öylece aktı gitti. Bence de yazar daha çok kitap yazmalı..
368 syf.
·Puan vermedi
Tek nefeste okuyup bitirdikten sonra boşluğa düştüğüm kitaptır kendisi. Hiç kitap okumayan arkadasima bile kitap okuma alışkanlığı kazandırdığı için fazla söze gerek yok bence.
368 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okumadan önce acaba ismi neden Fırtına Korkusu diye sormuştum kendime . Cevabı hikayenin içerisinde saklı. Her satırda katil kim ? Jody'nin babasını öldüren kim ? demekten kendinizi alamıyorsunuz. Ve sonunda cinayeti hiç beklemediğiniz birinin işlediğini öğrenince hayatta hiç kimseye tam olarak güvenilmeyeceğini bir kez daha anlıyorsunuz. Son olarak kitapta en çok sevdiğim şey hayatımızda yaşayabileceğimiz en kötü şeyleri yaşasak bile en sevdiğimiz insanları kaybetsek bile bu acı veren olayların bir şekilde bize en güzel şeyleri yaşamak için bir yol açtığını anlayabilmek.
368 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Nancy Pickard kitaplarında kaleminin gücünü konuşturan bir yazar. Kitap çok akıcı, sürükleyici ve heyecan uyandırıcıydı. Merakla sayfaları çevirecek ve okumaktan zevk alacaksınız. Jody, yirmi üç yıl önce babası ve annesinin ölümünden sorumlu kişinin Billy olduğunu sanıyor ve Billy hapisten çıkınca gerçek ortaya çıkıyor. Geçmişe dönük anlatımlarla yirmi üç yıl önce neler olduğunu okuyarak konuya daha da hakim oluyorsunuz. Kitabın sonunda gerçek katili öğreniyor ve bu sürede mahvolan hayatların neler yaşadıklarını da okuyorsunuz.
368 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitabın kapağında da yazdığı gibi Nancy Pickard hakikaten iyi hikaye anlatıcısı. Okurken tam evet bu diyorsunuz ama bir an geliyor " ee kim o zaman katil?" diye kalıyorsunuz. Günümüzden geçmişe dönüşü öyle güzel kaleme almış ki.. Beğendim ve zevkle okudum.Bana bu kitabı alırken yazarın "Bakire" kitabını önce oku demişlerdi.Önce bunu aldım ama şimdi " Bakire" kitabını daha çok merak ettim.
368 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Daha önce araştırmadan,öneri almadan kapağına bakıp aldığım ve beğendiğim ender kitaplardan.Gayet akıcı ve sürükleyici,son ana kadar çözülemeyen eşsiz bir kurgu.Kırmızı ışıkta dururken son sayfayı bitirdiğim de doğrudur :) Tavsiye ediyorum güzel bi eser,sevgiler..
368 syf.
·7 günde·8/10
Güzel Bir Kitaptı. Okumak İsteyen Arkadaşlara Tavsiye Edebilirim Ama Bazı Kısımları Okumadan Geçtim Çünkü Karakterlerin Düşüncelerini Çok Uzun Anlatmış.
368 syf.
·2 günde·10/10
Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında. Önyargıların başka insanların hayatlarını nasıl etkileyeceğini gözler önüne seriyor. Hayatta bize doğru gibi gösterilenlerin yanlış olabileceğini anlatıyor.
368 syf.
·Puan vermedi
Çok akıcı gelmedi bana. Çok fazla karakter vardı lakin hiçbiriyle bağ kuramadım. Daha çok aile hikayesiydi. Aşk kısmı çok zayıftı. Hatta yok gibiydi. Gizem de çok ilginç gelmedi. Kim yapmış diye büyük merak duymadım. Yazarın okuduğum ilk kitabı bakireden sonra biraz hayalkırıklığı oldu. Daha etkileyici bekliyordum.
Bailey ıslak bir bez alıp tezgahı silmeye başladı. " Yaptığın yanlışlarla yüzleşmek istemezsen bir günah keçisi bulmak en kolayıdır. "
Collin'in kalbi hızla çarpıyordu ve eğer öykünün içinde kaybolursa üzüntüden kurtulabileceğini biliyordu. Kitapta güzel prensesle evlenip kral olabilmek için bir canavarı öldürmeye çalışan cesur bir şovalye vardı. Collin gözleri yanana dek okudu, mutlu sona kadar kitabı elinden bırakmadı.
Nancy Pickard
Sayfa 45 - Ephesus Yayınları
Insanın yardım ettiği, sevdiği kişilerin ihaneti, kendisini yüzüstü bırakmadı berbat bir şeydi. Kırıcı, şiddet dolu ve utanç verici şeyler yapmak istemesine neden oluyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fırtına Kokusu
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055358228
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Scent Of Rain And Lightning
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Nancy Pickard;

"Beş Macavity, Dört Agatha, Bir Anthony, Bir Shamus Ödülü kazanmıştır. Bu dört ödülü kazanan tek yazar konumundadır."

Jody Linder, güzel bir yaz gününde sarsıcı bir haber alır: Babasının katili olarak hapis yatan adam salıverilmiş, Kansas'taki küçük Rose kasabasına geri dönmektedir. Babasının vurularak öldürüldüğü, annesinin ise kaybolduğu ve cinayete kurban gittiğine hükmedildiği fırtınalı gecenin üzerinden yirmi üç yıl geçmiştir. Ne amcalarıyla eniştesinin kendisini koruyup bağırlarına basmaları ne de büyükannesi ile büyükbabasının güvenli bir limanı andıran çiftliği, o felaket gecesinde Billy Crosby'nin sebep olduğu acıları silebilmiştir. 
Hayatını babasının masumiyetini kanıtlamaya adayıp avukat olan oğlu Collin'in çabaları sayesinde Billy Crosby artık serbesttir. Kasabanın küçük nüfusuna rağmen çocukluklarından beri birbirlerinden uzak durmaya çalışan Jody ile Collin, kaybettiklerinden dolayı duydukları üzüntünün ortak olduğunu keşfederler.

Jody eski yaraları deştikçe ailesinin trajik geçmişine dair ürkütücü sırlar ortaya çıkmaya başlar. Bu mücadele ve zorluklara rağmen daha iyi bir geleceğe, hatta belki de aşka dair umutlar besleme cesaretini gösterir.

"Pickard öykü anlatmak konusunda doğuştan yetenekli."
-The New York Times-

"Sizi bütün gece uyutmayacak. Nancy Pickard'ın zekâsı ve meraklı anlatımı insanı asla hayal kırıklığına uğratmıyor."
-Julie Garwood-

"Nancy Pickard aileler ve ilişkiler; nefret, arzu ve aşk; sadakat ve ihanet, özellikle de sırların yıpratıcı gücü hakkında başarıyla örülmüş romanlar yazıyor."
-The Boston Globe-

"Bu kitap sürükleyici bir roman, ustaca yapılmış bir karakter incelemesi ve edebi açıdan nadir rastlanan bir eser." 
-The Kansas City Star-

"Pickard'ın Kansas'a dair öyküleri ağır başlılık ve küçük kasabaların dramlarıyla dolu. Fırtına Pickard'a hak ettiği geniş okuyucu kitlesini kazandıracaktır." 
-The Denver Post-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 100 okur

  • Nur Akyol
  • Gamze
  • Ruhsuz Cadi
  • Güler
  • Büşra Doğan
  • GS
  • Ayşegül Akduman
  • Nadire Bıyıklı
  • ÖZNUR ÇOKASLAN
  • KÜBRA

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%13.6
18-24 Yaş
%16.9
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%30.5
45-54 Yaş
%8.5
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.7
Erkek
%9.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.5 (14)
9
%17.6 (9)
8
%29.4 (15)
7
%17.6 (9)
6
%2 (1)
5
%3.9 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2 (1)