Fırtına Kokusu

8,5/10  (30 Oy) · 
55 okunma  · 
29 beğeni  · 
783 gösterim
Nancy Pickard;

"Beş Macavity, Dört Agatha, Bir Anthony, Bir Shamus Ödülü kazanmıştır. Bu dört ödülü kazanan tek yazar konumundadır."

Jody Linder, güzel bir yaz gününde sarsıcı bir haber alır: Babasının katili olarak hapis yatan adam salıverilmiş, Kansas'taki küçük Rose kasabasına geri dönmektedir. Babasının vurularak öldürüldüğü, annesinin ise kaybolduğu ve cinayete kurban gittiğine hükmedildiği fırtınalı gecenin üzerinden yirmi üç yıl geçmiştir. Ne amcalarıyla eniştesinin kendisini koruyup bağırlarına basmaları ne de büyükannesi ile büyükbabasının güvenli bir limanı andıran çiftliği, o felaket gecesinde Billy Crosby'nin sebep olduğu acıları silebilmiştir.
Hayatını babasının masumiyetini kanıtlamaya adayıp avukat olan oğlu Collin'in çabaları sayesinde Billy Crosby artık serbesttir. Kasabanın küçük nüfusuna rağmen çocukluklarından beri birbirlerinden uzak durmaya çalışan Jody ile Collin, kaybettiklerinden dolayı duydukları üzüntünün ortak olduğunu keşfederler.

Jody eski yaraları deştikçe ailesinin trajik geçmişine dair ürkütücü sırlar ortaya çıkmaya başlar. Bu mücadele ve zorluklara rağmen daha iyi bir geleceğe, hatta belki de aşka dair umutlar besleme cesaretini gösterir.

"Pickard öykü anlatmak konusunda doğuştan yetenekli."
-The New York Times-

"Sizi bütün gece uyutmayacak. Nancy Pickard'ın zekâsı ve meraklı anlatımı insanı asla hayal kırıklığına uğratmıyor."
-Julie Garwood-

"Nancy Pickard aileler ve ilişkiler; nefret, arzu ve aşk; sadakat ve ihanet, özellikle de sırların yıpratıcı gücü hakkında başarıyla örülmüş romanlar yazıyor."
-The Boston Globe-

"Bu kitap sürükleyici bir roman, ustaca yapılmış bir karakter incelemesi ve edebi açıdan nadir rastlanan bir eser."
-The Kansas City Star-

"Pickard'ın Kansas'a dair öyküleri ağır başlılık ve küçük kasabaların dramlarıyla dolu. Fırtına Pickard'a hak ettiği geniş okuyucu kitlesini kazandıracaktır."
-The Denver Post-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786055358228
 • Orijinal Adı:
  The Scent Of Rain And Lightning
 • Çeviri:
  Faruk Akhan, Süreyya Çalıkoğlu
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mine Ercan 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayatınız boyunca doğru olduğunu sandığınız ya da size doğru diye öğretilen şey aslında öyle değilse gerçeği öğrenmek için peşinden gider misiniz? Peki ya o gerçeğin yarattığı domino etkisi tüm hayatları kökten sarsacak olsaydı bu riski yine de alır mıydınız? Bu soruların yanıtını kitabın kapağının altına girdiğinizde yeniden sorgulamaya başlayacaksınız. En azından benim için öyle oldu.

Küçük kasaba hikayelerinin sıcaklığına bayılırım. Yaşanan olay karakterlerin tamamına etki ettiği için okuyucuyu da her yönden sarar ve içine çeker. Kendinizi markette yaşanan olayı konuşan teyzelerle fiskos yaparken ya da üzülen bir karakteri teselli edecek bir cevap ararken bulursunuz. Pickard'ın kalemi de sizi olayların ortasında kıskıvrak yakalamak açısından son derece başarılı. Tabi ki kitabı dilimize aktaran çevirmen Süreyya Çalıkoğlu'nun etkisiyle.

Bu arada kitap kapağı "beni sonbaharda pike altında oku" diye bağırmıyor mu sizce de? Bana öyle hissettirdiği için çok merak etsem de hayal ettiğim okuma koşullarının olgunlaşması için bekledim. Özellikle Bakire'yi okuduktan sonra yazara karşı gelişen merakım bu beklemeyi zorlaştırdı. Ama işte nihayet okudum, bitti Tavsiye kere tavsiye 5/5

esra 
 06 Tem 21:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap tek kelimeyle muhteşemdi.Son 100 sayfa aşırı akıcıydı. Kitap bittiğinde çok şaşıracaksınız.bence herkes bu kitabı okumalı!

insan başkasının hayatını mahvetmeyi nasıl göze alır ? yakalanmayacağını düşünenler eninde sonunda cezasını çekerler.

Yeşim Gökyıldız 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle kitabı fazlasıyla beğendiğimi söyleyeyim . Bana yayın evinin yaptığı çekilişten gelmişti . Biraz beklettikten sonra aldım ve okumaya başladım . Başlarda ne kadar durağan ve sakin başlamış olsa da sonraları artık gizem ve heyecan artmaya başladı . Merak uyandırıcıydı .

Tabi sevmediğim kısımları da oldu . Yazar çok fazla argo kelime kullandığı için rahatsız oldum . Birde son kısım bence aceleye getirilmiş . Çünkü yazar oraları çok kısa kesmiş . Yazarın diğer kitabını merakla okumayı bekliyorum . Yazarın okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen fazlasıyla tatmin etti .


SPOİLER

Ya Laurie nasıl kendini beğenmiş ve gıcık bir insandır , okurken saçını başını yolasım geldi . Birde Meryl'ın katil çıkacağı hiç aklıma gelmemişti . Yazar ters köşe yapmış .

Kıymet tuş 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

Jody, yirmi üç yıl önce babası ve annesinin ölümünden sorumlu kişinin Billy olduğunu sanıyor ve Billy hapisten çıkınca gerçek ortaya çıkıyor. Kitabı okurken bazen hüzünlendim, bazen hiddetlendim ama asla kitabı elimden bırakıp da anlatılan olayı es geçemedim. Hep bir yanım anlatılanlara bağlı kaldı.Kitabın sonlarına doğru tam bir şok yaşadım.. Ben katilin başka biri olduğunu düşünürken bambaşka hatta hiç beklemediğim biri çıktı.

Nejla GÜNEŞ 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok ama çok güzel bir kitaptı. Gerek konusu gerek olay örgüsü tek kelime ile muhteşemdi. Sayfalar kendiliğinden öylece aktı gitti. Bence de yazar daha çok kitap yazmalı..

Banu 
21 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

çok güzel ve sürükleyici bir kitap , kesinlikle okunmalı.

zeynep sena işcan 
06 Nis 18:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tek nefeste okuyup bitirdikten sonra boşluğa düştüğüm kitaptır kendisi. Hiç kitap okumayan arkadasima bile kitap okuma alışkanlığı kazandırdığı için fazla söze gerek yok bence.

Nadire AVCI KILIÇ 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın kapağında da yazdığı gibi Nancy Pickard hakikaten iyi hikaye anlatıcısı. Okurken tam evet bu diyorsunuz ama bir an geliyor " ee kim o zaman katil?" diye kalıyorsunuz. Günümüzden geçmişe dönüşü öyle güzel kaleme almış ki.. Beğendim ve zevkle okudum.Bana bu kitabı alırken yazarın "Bakire" kitabını önce oku demişlerdi.Önce bunu aldım ama şimdi " Bakire" kitabını daha çok merak ettim.

ERKAN BIYIKLI 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Daha önce araştırmadan,öneri almadan kapağına bakıp aldığım ve beğendiğim ender kitaplardan.Gayet akıcı ve sürükleyici,son ana kadar çözülemeyen eşsiz bir kurgu.Kırmızı ışıkta dururken son sayfayı bitirdiğim de doğrudur :) Tavsiye ediyorum güzel bi eser,sevgiler..

Nur Arslan 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Güzel Bir Kitaptı. Okumak İsteyen Arkadaşlara Tavsiye Edebilirim Ama Bazı Kısımları Okumadan Geçtim Çünkü Karakterlerin Düşüncelerini Çok Uzun Anlatmış.

2 /

Kitaptan 6 Alıntı

Yeşim Gökyıldız 
 11 Ağu 22:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yaptığın yanlışlarla yüzleşmek istemezsen bir günah keçisi bulmak en kolayıdır.

Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Ephesus Yayınları)Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Ephesus Yayınları)
Yeşim Gökyıldız 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsanlara tepeden bakarsan çok yüksekten düşersin."

Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Ephesus Yayınları)Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Ephesus Yayınları)
Hera 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mutluluk kırılgan, değerli ve şüphe edilecek bir şeydi."

Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Sayfa 10)Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Sayfa 10)
Mine Ercan 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Collin'in kalbi hızla çarpıyordu ve eğer öykünün içinde kaybolursa üzüntüden kurtulabileceğini biliyordu. Kitapta güzel prensesle evlenip kral olabilmek için bir canavarı öldürmeye çalışan cesur bir şovalye vardı. Collin gözleri yanana dek okudu, mutlu sona kadar kitabı elinden bırakmadı.

Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Sayfa 45 - Ephesus Yayınları)Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Sayfa 45 - Ephesus Yayınları)
Beyza 
19 Ağu 12:11 · Kitabı okuyor

İnsanın yardım ettiği, sevdiği kişilerin ihaneti, kendisini yüzüstü bırakması berbat bir şeydi. Kırıcı, şiddet dolu ve utanç verici şeyler yapmak istemesine neden oluyordu...

Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Sayfa 87 - Ephesus Yayınları)Fırtına Kokusu, Nancy Pickard (Sayfa 87 - Ephesus Yayınları)
Gülay Akgül 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

gly.akgl
Bir şey yolunda gittikten sonra ters gidebilecek pek çok şey vardı...

Fırtına Kokusu, Nancy PickardFırtına Kokusu, Nancy Pickard