Fırtınada Yanacaksın (Dave Gurney Serisi 6)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11,8bin
Gösterim
Adı:
Fırtınada Yanacaksın
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 6
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
520
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059702942
Kitabın türü:
Orijinal adı:
White River Burning
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
New York’un sessiz sakin kasabası White River’da bir keskin nişancı dehşet saçıyor ve öldürülen polisin telefonuna bir uyarı mesajı geliyor. Kimsenin kimseye güvenmediği soruşturmaya danışmanlık yapması için çağrılan Gurney'in ise elinde gizemli bir nottan başka bir şey yok.

Bir parktaki oyun alanında ayak tabanlarına üç farklı harf dağlanmış iki cesedin bulunmasıyla işler daha da karmaşık bir hal alırken yetkililerin resmi açıklamalarıyla ters düşen Gurney, kasabayı labirent gibi sarmış olaylar silsilesini tek başına çözmeye kararlı. Yaklaşmakta olan fırtına herkesi yakmadan cevaplaması gereken bir soru var: Bu akıldışı bulmacada gözden kaçırdığı şey ne?“John Verdon şaşırtıcı olay örgüsü, katil avı ve akıllıca düşünülmüş karakterler yaratmada kendini kanıtlamış bir usta.”

-Publishers Weekly-

“Bir bulmacanın parçalarını yerleştirir gibi kitabın son sayfasına dek, katili bulacak olmanın tarifsiz hazzını suç romanlarına özgü gerçekçi gözlemlerle nasıl harmanladığına bakılırsa, bu serinin neden bu kadar popüler olduğunu anlamak zor değil.”

-Kirkus Reviews-
528 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Aklından Bir Sayı Tut kitabı ile yazarın kalemini çok beğenmiş ve diğer eserlerini de okumuştum en son kitabı olan Fırtınada Yanacaksın kurgusu ve üslubu çok iyi bir şekilde kaleme alınmış.Konu olarak Dave Gurney emekli bir dedektiftir dört yıl geçtikten sonra dedektiften White River’da olaylar çıkaran nişancıyı bulmak,beyaz ve siyahi polislerin birbirini öldürdüğü bir ortamda güvensizliğin dehşetin olduğu bir ortamda Dave Gurney’e başvururlar.Gurbey kanıtların yetersiz ve şüpheli olduğunu düşünerek üzerlerinde düşünmeye karar verir.Araştırmalarının sonucu olarak beyaz bir polisin siyahi bir polisi öldürmesiyle başlayan ırkçılık,kaos,cinayetlere yer verilmiştir.Ahmet Ümit’in Kırlangıç Çığlığı’nda olduğu gibi katil çok akıllı ve Dave Gurney Nevzat Başkomiser gibi tam katili yakaladım derken olaylar tam içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.Kitabı ilk 30 sayfadan sonra elinizden bırakamayacaksınız
Kitapta en beğendiğim alıntı ;
“Saygısızlık öfkenin anasıdır.”
Keyifli Okumalar Dilerim
520 syf.
·6 günde·9/10 puan
Okurken birincil amacım öğrenmektir her zaman, bu yüzden roman okumak diğer türler kadar keyif vermez bana. Ama bazı özel yazarlar bu durumu tamamen değiştiriyorlar, John Verdon da bu yazarlardan birisi kesinlikle..

Ana karakter Gurney çok meraklı, sorgulayan, zekice çıkarımlar yapan ama asla emin olamayan bir adam. Kitabın başından sonuna kadar Gurney'siniz. Sürekli sorguluyorsunuz, çıkarımlar yapıyorsunuz ama asla katilin kim olduğundan emin olamıyorsunuz. Son sayfaya kadar hep içinizde bir şüphe oluyor. Bu kitabı benim için özel yapan işte bu şüpheydi. Kesinlikle tavsiye ederim, keyifli okumalar.. :)
528 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Yazarın karakter üzerinden devamlılık sağlayan hikayeleri oldukça sağlam bir kurguya sahip olduğu için çok rahat okunuyor. Heyecan ve merak duygusunu yüksek tutan, son sayfalara kadar tahminlerinizin sürekli değiştiği, gerekçeleri sağlam olaylar ile okuyucuya iyi bir polisiye okutuyor John Verdon. Bu kitabını da çok sevdim.
528 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aklından Bir Sayı Tut serisinin son kitabıyla John Verdon sahnede..

Özlemişim Gurney’i. Kurt Gölü’nü okuyalı baya bir zaman geçmişti. Kitaba başladığımda öyle heyecanlı, yüzümde salak bir gülümsemeyle başlamışım ki:)) oğlum ‘ anne ne oldu? niye gülümsüyorsun? dedi. Ben de’ Oğlum çok özlemişim kitaptaki dedektifi, uzun zamandır görmediğim bir dostumla karşılaşmışım gibi hissettim’ dedim.

O kadar benimsemişim seriyi ve umarım filmi çekilmez. Çünkü; Gurney’in evi, bahçesi, bahçedeki kuşkonmaz tarhı, evin arkasındaki orman... herşey gözümde canlanıyor. Hayal kırıklığı yaşamak istemem doğrusu.

Kitabın konusuna gelince; White River’da
Irkçılık gösterisiyle başlıyor kitap. Arkasından iki beyaz polis memuru ve iki siyahi adamın öldürülmesiyle devam ediyor olaylar. Tabi cinayetler bu kadarla da kalmıyor. Görüntüde sorun ırkçılık gibi görünse de, gerçekte olayların nedeni çok farklı. Gurney yine önsezileri ve kıvrak zekasıyla Süper Polisliğin hakkını veriyor.

Kurgu mükemmel, dil akıcı, sıkılmadan okunabilecek bir kitap... Teşekkürler John Verdon.
528 syf.
Bu kitabı 2 farklı gözle okumak gerek. Cinayet romanlarında yeni iseniz ağzınız açık kalacak, kitabı elinizden bırakmayacaksınız ve sonunda şoku yaşayacaksınız. Ancak cinayet romanları için bir kitap kurduysanız hafif bir hayal kırıklığı uğramak ihtimal dahilinde. Tabi bunu yazara yüklemek ne kadar doğru olur bilinmez.
Verdon 6.kitabında da Gurney'in zekasını yine ortaya sermiş. Şapkadan tavşan çıkartmış adeta. Ancak şaşırtıcı olmak adına sanırım konu biraz uzamış.
Yine de Verdon bu tarzın hakkını vermiş diyebiliriz. Sonucu ortaya çıkarmak için kitabı elinizden bırakamayacaksınız.
520 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
John verdonun son kitabı. Yine diğerleri gibi nefes kesici bir polisiye. Polisiye sevenler için mutlaka tavsiye olunur. Romanı anlatıp kimsenin hevesini kaçırmak istemem
520 syf.
·19 günde·9/10 puan
John Verdon yine başarılı bir polisiye kitap çıkarmış. Ayrıca yeni yazdığı 7. kitabı da yakında çıkacakmış ve eleştirmenlerden tam puan almış.
Merakla bekliyorum yeni kitabını. Bu kitaba gelecek olursak kurgusu, sürükleyiciliği harika. Romanın her sayfası heyecan verici.

Emekli dedektifimiz bu sefer polis teşkilatının yardım istemesiyle olaylara katılıyor. Polis teşkilatına pek güvenemediğinden katili bulmaya çalışmak için yalnız başına hareket etmek zorunda kalıyor. Bir polisin ölmesi ile başlayan soruşturma, ölümlerin artması ile içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Gurney'i diğer roman karakteri dedektiflerden (polislerden) ayıran en önemli özelliği bence daha çok bizlere benzemesi. Ama artık ailesi (karısı,kızı) ile daha çok karşılaşmak istiyorum okurken.

Kısaca kitabı çok beğendim. Polisiye severlere ve John Verdon okuyucularına tavsiye ederim.
520 syf.
·1 günde·Beğendi
Emekliliğe alışma çabasında olan Gurney’ın hayatı, Kline’ın ziyareti ile birlikte bölünüyor. Kline, gece vardiyasında bir keskin nişancı tarafından öldürülen polisten ve işlerin ne kadar karışık olduğundan bahsedip, Gurney’den yardım istiyor. Gurney, uzun zamandır uzak durduğu ama içten içe de istediği dedektiflik işine bir süreliğine geri dönüyor bu sayede. Fakat bu sefer bir süprizle karısının isteğiyle bu işe giriyor.
520 syf.
·9 günde·8/10 puan
Merhaba sevgili okur,
Bu kitap Dave Gurney serisinin son kitabı serinin diğer kitapları gibi baş kahramanımız Gurney'in kesin zekası ve dikkatiyle koca polis teşkilatının çözemediği olayı aydınlatmasını anlatıyor. Yazarın dili çok sürükleyici ve okurken bazı durumlarda kendinizi gülmekten alamıyorsunuz. Şiddetle bu seriyi okumanızı tavsiye ediyorum. Okudukça şaşkın içinde kalacak, bu kadarı da olmaz diyeceksiniz. Benden söylemesi :)


Kitabın türünün polisiye olması bu seriye karşı bazı okuyucuların önyargılı olmasına sebep oluyor. Ama böyle düşünmeyin baş karekterimiz Gurney'in yaptığı eldeki delilere çözüme ulaşmayı, gerçek hayata uygulayın tıpkı benim yaptığım gibi. Bu nasıl olacak diyenleri duyar gibiyim :) Şöyle hayatınızdaki insanlarla konuşurken konuşmalarına, size değil başka insanlara olan davranışlarına dikkat edin. Bu dikkat karşınızdaki insanı daha iyi tanımanıza yarayacaktır. Bunu sadece insanlar için söylemiyorum, mesela bir kitap okuyorsunuz okurken sadece sonuca odaklanmak yerine olaylara da dikkat ederseniz zaten sonucu tahmin etmiş olursunuz. Çünkü yazarlar genellikle  okuyucuya kitabın içinde kitabın sonu ile ilgili ipucunu verirler. Bu seri içinse şunu söylüyorum eğer ayrıntılara dikkat ederseniz Gurney'den önce katili bulursunuz. Şimdiden iyi okumalar dilerim...
528 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Tatil kitabım... Tatil bitti, kitap da bitti.

John Verdon'un (şimdilik) 6 kitaplık serisinde sadece Kurt Gölü'nü okumadım (serinin en zayıf halkası olarak da genelde onu göstermişler). Yine de obsesyonumu tetiklediği için en kısa sürede okurum sanırım.

David Gurney çok gerçekçi bir karakter. Süper güçleri, aykırı halleri, havalı bir tarzı yok. Gayet normal bir adam. Hatta 'süper polis' olarak adlandırılmaktan rahatsız. Bence karakterin en güzel yanı da bu. Karısından zılgıt yiyip tavukları yemleyen bir adamdan bahsediyoruz sonuçta. Bu özelliği bence onu Tess Gerritsen ve Grange kitaplarındaki karakterlerden ayıran en önemli (güzel) özellik. Grange'yi bir türlü sevemedim zaten...

Ama benim favori karakterin yine ve her zaman Hardwick... Dümdüz bir adam söz konusu çünkü. O kadar gerçek ki ete kemiğe bürünmüş halini çok rahat gözünüzde canlandırabiliyorsunuz. Kitaba başlarken Gurney - Hardwick ikilisinin Peter Pan Ölmeli'nin sonunda beni nasıl gülme krizine soktuğunu düşünmüştüm. Bu kitabın sonunda da yerlere yattım gülmekten sağolsun Verdon.

Ben çok başka bir son düşünmüştüm ama son sayfaya kadar katili açık etmemesi hoştu. Beni asıl Gurney'in bahçesindeki kazı ile ortaya çıkan hikaye çok meraklandırdı. Koloni dönemi Amerika'sıyla ilgili okuma yapabilirim.

"Yaygın olarak öğretilen tarihi olaylarla ilgili en büyük yanılgı, birbiri ardına gelişen olayları geniş ölçekte değerlendirerek çağı anladığımızı sanmaktır."

Son olarak konu Verdon olunca adetten olan kapanışı yapalım; Hala nasıl filmi çekilmedi bu serinin, hayret?!

... Ve Gurney'in en iyi tespiti;
"Soruyu yanlış sorarsan doğru yanıta asla ulaşamazsın."
O içsel huzurunu, yaşam tutkusunu ve kendine olan saygısını, etrafın tadını çıkartmakta değil, neler olduğunu ve bunun neden meydana geldiğini keşfetmeye çalışmakta buluyordu.
Onlara doğru düzgün iş imkanı yaratmayıp sonra da değersiz olduklarını çünkü doğru dürüst işleri olmadığını söylediniz.
Çok çabuk emin olduğum zamanlarda hata yaptığım çok olmuştur.Çünkü böyle bir durumda insan tüm yanıtları bildiğini düşünerek soru sormaktan vazgeçer.
Zehir saçan bir felsefeye dönüşmüş bir iş modeliydi bu: Kavganın alıcısı çok olur. Özellikle de ırkçılar arasında meydana gelirse.
"Adalet peşindekiler, dikkatli olun! Hukuk sistemi denilen uydurmacaları gerçek sananlar, dikkatli olun! Seslerini yükseltenler, dikkatli olun! Bu güçlerin kargaşadan istifade edeceklerini bilin ve dikkatli olun!
Bir başkasının acısı karşısında irkilmek empati duygusunun varlığını ortaya koyar. Bu da en değerli insani niteliklerden biridir.
Gurney kendini gülümsemeye zorladı. Bir yerlerde gülerek konuşmanın sesinin dostane çıkmasına neden olduğuna dair bir şeyler okumuştu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fırtınada Yanacaksın
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 6
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
520
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059702942
Kitabın türü:
Orijinal adı:
White River Burning
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
New York’un sessiz sakin kasabası White River’da bir keskin nişancı dehşet saçıyor ve öldürülen polisin telefonuna bir uyarı mesajı geliyor. Kimsenin kimseye güvenmediği soruşturmaya danışmanlık yapması için çağrılan Gurney'in ise elinde gizemli bir nottan başka bir şey yok.

Bir parktaki oyun alanında ayak tabanlarına üç farklı harf dağlanmış iki cesedin bulunmasıyla işler daha da karmaşık bir hal alırken yetkililerin resmi açıklamalarıyla ters düşen Gurney, kasabayı labirent gibi sarmış olaylar silsilesini tek başına çözmeye kararlı. Yaklaşmakta olan fırtına herkesi yakmadan cevaplaması gereken bir soru var: Bu akıldışı bulmacada gözden kaçırdığı şey ne?“John Verdon şaşırtıcı olay örgüsü, katil avı ve akıllıca düşünülmüş karakterler yaratmada kendini kanıtlamış bir usta.”

-Publishers Weekly-

“Bir bulmacanın parçalarını yerleştirir gibi kitabın son sayfasına dek, katili bulacak olmanın tarifsiz hazzını suç romanlarına özgü gerçekçi gözlemlerle nasıl harmanladığına bakılırsa, bu serinin neden bu kadar popüler olduğunu anlamak zor değil.”

-Kirkus Reviews-

Kitabı okuyanlar 1.733 okur

  • masidee
  • RoadNotTaken
  • X
  • boncuk
  • Can Yılmaz
  • Ömer Hayaloğlu
  • Mert Eren
  • Hakan
  • Kedi sever
  • serkan onur korhan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.6 (216)
9
%25.4 (150)
8
%22.2 (131)
7
%8.8 (52)
6
%4.1 (24)
5
%1.5 (9)
4
%0.3 (2)
3
%0.3 (2)
2
%0.7 (4)
1
%0

Kitabın sıralamaları