Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders

8,3/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
7 beğeni  · 
152 gösterim
Çağdaş fizikçi Carlo Rovelli, 20. yüzyıl fizik biliminin temel meselelerine cezbedici bir yolculuk vaat ediyor. Basit anlatımıyla dünyayı büyüleyen, 40’tan fazla dile çevrilen ve yayımlandıktan kısa süre sonra çoksatar listelerinde birinci sıraya yerleşen Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, bu alanla haşır neşir olmayan okur için de anlaşılır ve okuması keyifli bir çalışma. Rovelli, fizik alanında gerçekleşen büyük devrimin “en büyüleyici” yönlerini ve ortaya attığı soruları mercek altına alıyor: “Kuramların en güzeli”, yani Albert Einstein’ın izafiyet kuramı, modern fiziğin en sarsıcı yönlerine ev sahipliği yapan kuantum mekaniği, içinde yaşadığımız evrenin mimarisi, temel parçacıklar, kuantum çekimi, olasılık ve kara deliklerin ısısı…
“Kuramsal fizik, yaşamımızı yönlendiren tutkular ve duygulardan beslenir,” diyen Rovelli, çoğunlukla bize uzak kalmış bir bilimin aslında bizi kuşatan evren kadar yakınımızda olduğunu gösteriyor.

Kitaptan 6 Alıntı

Albert Einstein, gençliğinin bir yılını aylaklık ederek geçirdi. Boşa zaman geçirmeden bir yere varılmaz ama gençlerin anne babaları ne yazık ki bunu genellikle unutur.

Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 13 - can yayınları)Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 13 - can yayınları)
Seher 
15 Şub 09:21 · Kitabı okudu

Bitirirken Biz
Galaksilerin ve yıldızların uçsuz bucaksız denizinde minicik ücra bir köşedeyiz, gerçekliği oluşturan biçimlerin sonsuz girişik bezemesinden pek çokları arasında küçük bir süslemeden başka bir şey değiliz.

Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 60 - Can Yayınları)Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 60 - Can Yayınları)
Seher 
15 Şub 09:09 · Kitabı okudu

Dördüncü Ders: Parçacıklar
Kuantum mekaniği ve parçacık deneyleri bize evrenin, nesnelerin sürekli olarak kıpır kıpır kaynaşması olduğunu ve bunların bir var, bir yok olan anlık varlıklar olduğunu öğretti.

Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 36 - Can Yayınları)Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 36 - Can Yayınları)
Seher 
14 Şub 20:33 · Kitabı okudu

Üçüncü Ders: Evrenin Mimarisi
Bilim her şeyden önce bir gözünde canlandırma eylemidir. Bilimsel düşünce nesneleri önceden gördüğümüzden farklı biçimde "görme" yeteneğinden beslenir.

Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 27 - Can Yayınları)Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 27 - Can Yayınları)
Seher 
15 Şub 09:13 · Kitabı okudu

Beşinci Ders: Uzay Tanecikleri
Günümüz bilgi sınırları ötesindeki uçlarda, bilim daha da güzelleşir. Doğan düşüncelerin, sezgilerin, denemelerin ocağının göz kamaştırıcı ışığıyla... Seçilen, sonra da terk edilen yollarla... Daha önce hayal edilmemiş olanın hayal edilmesi çabasıyla...

Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 42 - Can Yayınları)Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders, Carlo Rovelli (Sayfa 42 - Can Yayınları)