Fizik Yasaları Üzerine

8,5/10  (11 Oy) · 
31 okunma  · 
9 beğeni  · 
640 gösterim
1964 A. Einstein Ödülü ve 1965 Nobel Fizik Ödülü sahibi Profesör R. Feynman sadece fizik yasalarının bugünkü kavranışına yaptığı katkılarla değil, fiziği fizikçi olmayanlar için de çekici kılma yeteneğiyle tanınır. Elinizdeki kitap, Feynman'ın davetli olarak geldiği Amerika Birleşik Devletleri'nin Cornell Üniversitesi'nde verdiği bir dizi konferansı kapsamaktadır. Feynman fiziğin geniş evrenini, bir Marslıyla yapılan hayali telefon konuşması benzeri örnekler çeşitliliği içeresinde bizlere tanıtmaktadır.(tanıtım yazısından)
Dilan 
 09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Fizikle arası hiçbir zaman pek de iyi olmayan bir kimyacı olarak yapamadığım, anlayamadığım şeylerin üzerine gitme hevesim dolayısıyla bu kitabı okudum.
Hiç bilgimin olmadığı konuları bir başkasına açıklayabilecek şekilde öğrendim. Yani dil oldukça anlaşılabilir. Fakat kitabın bazı kısımlarını alışık olmadığımdan sanırım kavrayamadımı söylemeliyim. Ne de olsa "Kuantum fiziğini anlayamazsınız, ona sadece alışabilirsiniz" demiş ünlü bir bilim adamı. Kuantum kimyası dersini bölümde yalnızca yedi kişi geçince kendimizi böyle avutmuştuk...
Fizikle aram iyi olmayabilir ama bu fiziği sevmediğim anlamına gelmez. Teorik fiziği öğrenmek için çaba gösteriyorum ve bu kitap bu konuda beni doyurdu. İlginiz varsa ve zihninizi çok yormadan fizikçe düşünmek istiyorsanız okumalısınız.

Not:En azından lise seviyesinde fizik bilmeyenlere bu kitabı önermiyorum.