Fizik Yasaları Üzerine

9,3/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
446 gösterim
1964 A. Einstein Ödülü ve 1965 Nobel Fizik Ödülü sahibi Profesör R. Feynman sadece fizik yasalarının bugünkü kavranışına yaptığı katkılarla değil, fiziği fizikçi olmayanlar için de çekici kılma yeteneğiyle tanınır. Elinizdeki kitap, Feynman'ın davetli olarak geldiği Amerika Birleşik Devletleri'nin Cornell Üniversitesi'nde verdiği bir dizi konferansı kapsamaktadır. Feynman fiziğin geniş evrenini, bir Marslıyla yapılan hayali telefon konuşması benzeri örnekler çeşitliliği içeresinde bizlere tanıtmaktadır.(tanıtım yazısından)
nishtiman 
25 May 02:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Richard Phillips Feynman: Kuantum elektrodinamiği ile ilgili yaptığı çalışmalar, Nobel ve daha birçok ödülün sahibi olması ve dehasının yanı sıra, onu vazgeçilmez yapan asıl şey "yüzyılın en iyi fizik öğretmeni" olmasıdır.

Kitabın başında: '' belirsiz olmayı değil, gerçekten anlaşılmayı tercih edeceğim.'' diyerek anlattığı tavrı, bir Bilim İnsanı olmasının yanında, insanları Bilimle buluşturmuş büyük bir Bilim elçisi olmasını da özetler nitelikte.

Carl Sagan, Stephen Hawking, Feynman gibi insanları okumak çok zevkli olsa da bir yandan da insana '' ben ne kadar aptalım, niye anlayamıyorum'' hissi de yaşatarak insanı tam bir çelişkide bırakıyor.

En karmaşık konuları bile Bilale anlatır gibi anlatıyor. ( banker bilo yanlış anlamayın ) Ama bunu anlattığı şeyi basitleştirerek değil, örneklendirerek başarıyor.
Einstein'ın '' Her şey mümkün olduğunca basit yapılmalı, ancak daha basit olmamalıdır. '' (everything should be made as simple as possible but not simpler) kuralını bu kitapta çok güzel uygulamış Feynman. Anlaşılacak ölçüde sade ama asla olması gerektiğinden daha basit değil.

Kısaca kitabın içeriğinden bahsedecek olursak ; Amerika Birleşik Devletleri'nde Cornell Üniversitesi’nde verilen Messenger Konferanslarını ve bu konferanslarda Feynman tarafından anlatılan yedi fizik dersini içeriyor. Bu fizik dersleri kısaca şöyle;

- Yerçekimi Yasası
- Matematik ve Fizik Arasındaki Bağıntı
- Büyük Korunum İlkeleri
- Fizik Yasalarında Simetri
- Geçmiş ile Geleceği Ayırt Etme
- Olasılık ve Belirsizlik, Kuantum Mekaniği Açısından Doğa
- Yeni Yasalar Arayışı

Fiziğe ilginiz varsa kesinlikle önereceğim güzel bir kitap.

Keyifli okumalar :)