Fizik Yasaları Üzerine

8,5/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
8 beğeni  · 
500 gösterim
1964 A. Einstein Ödülü ve 1965 Nobel Fizik Ödülü sahibi Profesör R. Feynman sadece fizik yasalarının bugünkü kavranışına yaptığı katkılarla değil, fiziği fizikçi olmayanlar için de çekici kılma yeteneğiyle tanınır. Elinizdeki kitap, Feynman'ın davetli olarak geldiği Amerika Birleşik Devletleri'nin Cornell Üniversitesi'nde verdiği bir dizi konferansı kapsamaktadır. Feynman fiziğin geniş evrenini, bir Marslıyla yapılan hayali telefon konuşması benzeri örnekler çeşitliliği içeresinde bizlere tanıtmaktadır.(tanıtım yazısından)
Hypatia 
09 Ağu 22:20 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Fizikle arası hiçbir zaman pek de iyi olmayan bir kimyacı olarak yapamadığım, anlayamadığım şeylerin üzerine gitme hevesim dolayısıyla bu kitabı okudum.
Hiç bilgimin olmadığı konuları bir başkasına açıklayabilecek şekilde öğrendim. Yani dil oldukça anlaşılabilir. Fakat kitabın bazı kısımlarını alışık olmadığımdan sanırım kavrayamadımı söylemeliyim. Ne de olsa "Kuantum fiziğini anlayamazsınız, ona sadece alışabilirsiniz" demiş ünlü bir bilim adamı ama kim olduğunu hala bilmiyorum. Kuantum kimyası dersini bölümde yalnızca yedi kişi geçince kendimizi böyle avutmuştuk...
Fizikle aram iyi olmayabilir ama bu fiziği sevmediğim anlamına gelmez. Teorik fiziği öğrenmek için çaba gösteriyorum ve bu kitap bu konuda beni doyurdu. İlginiz varsa ve zihninizi çok yormadan fizikçe düşünmek istiyorsanız okumalısınız.

Not:En azından lise seviyesinde fizik bilmeyenlere bu kitabı önermiyorum.

Zehraca 
25 May 02:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Richard Phillips Feynman: Kuantum elektrodinamiği ile ilgili yaptığı çalışmalar, Nobel ve daha birçok ödülün sahibi olması ve dehasının yanı sıra, onu vazgeçilmez yapan asıl şey "yüzyılın en iyi fizik öğretmeni" olmasıdır.

Kitabın başında: '' belirsiz olmayı değil, gerçekten anlaşılmayı tercih edeceğim.'' diyerek anlattığı tavrı, bir Bilim İnsanı olmasının yanında, insanları Bilimle buluşturmuş büyük bir Bilim elçisi olmasını da özetler nitelikte.

Carl Sagan, Stephen Hawking, Feynman gibi insanları okumak çok zevkli olsa da bir yandan da insana '' ben ne kadar aptalım, niye anlayamıyorum'' hissi de yaşatarak insanı tam bir çelişkide bırakıyor.

En karmaşık konuları bile Bilale anlatır gibi anlatıyor. ( banker bilo yanlış anlamayın ) Ama bunu anlattığı şeyi basitleştirerek değil, örneklendirerek başarıyor.
Einstein'ın '' Her şey mümkün olduğunca basit yapılmalı, ancak daha basit olmamalıdır. '' (everything should be made as simple as possible but not simpler) kuralını bu kitapta çok güzel uygulamış Feynman. Anlaşılacak ölçüde sade ama asla olması gerektiğinden daha basit değil.

Kısaca kitabın içeriğinden bahsedecek olursak ; Amerika Birleşik Devletleri'nde Cornell Üniversitesi’nde verilen Messenger Konferanslarını ve bu konferanslarda Feynman tarafından anlatılan yedi fizik dersini içeriyor. Bu fizik dersleri kısaca şöyle;

- Yerçekimi Yasası
- Matematik ve Fizik Arasındaki Bağıntı
- Büyük Korunum İlkeleri
- Fizik Yasalarında Simetri
- Geçmiş ile Geleceği Ayırt Etme
- Olasılık ve Belirsizlik, Kuantum Mekaniği Açısından Doğa
- Yeni Yasalar Arayışı

Fiziğe ilginiz varsa kesinlikle önereceğim güzel bir kitap.

Keyifli okumalar :)