Fizikötesi Açısından Ufuklar ve Daha Ötesi 2 (Diriliş Şoku)

·
Okunma
·
Beğeni
·
355
Gösterim
Adı:
Fizikötesi Açısından Ufuklar ve Daha Ötesi 2
Alt başlık:
Diriliş Şoku
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
2081234500489
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş
Bu kitap, 20 Şubat 1989-13 Aralık 1989 tarihleri arasında, Haftalık Diriliş Dergisi`nde Fizik Ötesi başlığı ile ve Diriliş imzasıyla yayınlanan yazılardan oluşmuştur.
158 syf.
·3 günde·8/10
Üstadın bu serisi haftalık bir dergide makaleler şeklinde yayınlanmış yazılarının toparlanışıyla oluşturulmuş. Tam bir dava insanı diyebileceğim Sezai Karakoç'un bu eserinden elimizden geldiğince istifade ettik ve alıntılarda bulunduk. Kitaplarında her meseleyi islami bir çerçeve ile ele alan üstad, bu makaleler toparlanmasında özetle cevremizdeki olayların ve durumların içyüzünü, arkasındaki hikmetleri, metafizik (fizikötesi) adı altında ve islam ışığıyla ele almıştır.
Muhyiddin-i Arabî Hazretleri, ressamların çizdiklerinin ötede dirilip onlardan hesap soracağını söylüyor. Bunun anlamı, gelecek alemde, düşünceler ve hayaller bile somut bir kimlik kazanıp gözümüzün önünde, bize, sevinç, neşe, keder ya da âzap kaynağı olacaklardır demektir
Hayatta önemli olan, imkanların ya da imkansızlıkların şu ya da bu kadar olması, unsurların mahiyeti değil, onları kullanış niyetimiz ve irademizin getireceği sonuçtur.
İnkâr, red , küfür, imânın lekesizliğini, kar gibi beyazlığını, etkinliğini, zaruretini daha iyi belirtmek için var edilmiş dekorlar, siyah fonlardır.
İlk anda, buyruk ve yasak olarak, davranış ve ahlâk hareketi olarak gözüken din, hikmetle kendi metafiziği ve insan arasında köprü kurdurur. Bu köpru kurulmadımı insanoğlu farkında olmadan felsefeye sığınma ihtiyacı duyar.
"...Umudunuz kırılmasın Müslümanlar!Bu topraklar daima pozitife gebedir.Ne kadar menfi tohumlar atılırsa atılsın tevhidin ve İslam'ın boy verdiği ve öteden beri verimlendirdiği bu toprak,o zakkum tohumlarını çürütecektir eninde sonunda.Batı akını durdurulup yeniden hakkın tohumları ekilmeye başlandığında,kararmış ufukların gümüşten bir fecir gibi yeniden aydınlandığı görülecektir..."
Hıristiyanlık, baştanberi Roma hukukuna dayalı bir toplumu benimsemiş olduğundan kelimenin tam anlamıyla teokratik bir düzeni tarihin hiçbir çagında gerçekleştirememiştir. Hatta, bu anlamda, Papalık Devleti bile, hem geçmişte, hem bugün, dünyevi bir devlettir. Ancak, gerek geçmişte, gerek bugün dinin hıristiyan ülkelerde büyük etkisi söz konusudur. Bugün, Amerika gibi, Almanya, İngiltere de kendini hıristiyan ülkeler olarak görürler ve laikliği kabul etmezler. İtalya, İspanya ve İsviçre’de de laiklik sözkonusu değildir. Laikliğin o da kısmen uygulandığı tek ülke Fransa’dır. Onun dışındaki batı ülkelerinin tümü kendilerini hıristiyanlıkla bağlı hissederler. Bu, antik çağların rahip hakimiyeti demek olan teokrasiyle tamamı tamamına özdeşleştirilemese bile, o ülkeleri, bugün sadece Türkiye’de görülen laik ülke örneğiyle özdeşleştirmek de mümkün değildir. Bu ülkeler, sosyalizm, komünizm gibi ideolojilere de hayat hakkı tanımışlardır ama, topluma, siyasî hayata vurulu bulunan hıristiyanlık damgasından soyutlanmış değildirler. Komünist milletvekilleri bile parlamentolarında din kurallarına göre, incile göre yemin ederler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fizikötesi Açısından Ufuklar ve Daha Ötesi 2
Alt başlık:
Diriliş Şoku
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
2081234500489
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş
Bu kitap, 20 Şubat 1989-13 Aralık 1989 tarihleri arasında, Haftalık Diriliş Dergisi`nde Fizik Ötesi başlığı ile ve Diriliş imzasıyla yayınlanan yazılardan oluşmuştur.

Kitabı okuyanlar 7 okur

  • Ahmet Güler
  • Kitap Bahçesi
  • levent aslan
  • Efkar-ı fukara
  • Dr.Okur
  • kankura
  • Ahmet Yankı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%75 (3)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%25 (1)