Foto Sabah Resimleri

7,9/10  (41 Oy) · 
203 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.246 gösterim
Çocukluğumun Ada'daki köşkte geçen yaz tatilleri dışında, ben hep bu beton apartmanların odalarında yaşamıştım. Beton odaların tavanları, önceleri çok yüksek ve kartonpiyerli iken giderek alçalıp, sadeleşmiş, odaların boyutları giderek küçülmüştü. Anneanneme ailesinden kalan avizelerin önce zincirleri kısaltılmış, sonra da onları dar odalardan, daha geniş ve yüksek tavanlı evlere terfi ederek bizimle yer değiştiren kişilere satmıştık. Anneannem, bizden eşyalarımızı satın alacak güve sahip o kişileri hep küçümsemişti nedense. O baygın yeşil gözleri ile bir devrin tüm ihtişamını görmüş ve yaşamıştı. Ben sadece ondan duyarak imrenmiş, özenmiş ve hayal etmiştim.

"Türk öykücülüğünün en önemli iki ödülünü, 1995 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü'nü, 1996 yılında ise Sait Faik Öykü Ödülü'nü kazanmış bir başyapıt: Foto Sabah Resimleri..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  133
 • ISBN:
  9789752892613
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
29 May 23:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar önce bir gazetenin pazar eki olarak verdiği bir kitaptı. Aynı gün okumuştum. Küçük hikayelerden oluşan, sade ve akıcı bir dille yazılmış güzel bir kitap.

ESRA ÖZGÜL 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir gazetenin pazar ekiyle beraber aldığım kitabın,sonrasında kitaplığımda değeriyle kocaman yer kaplayacağını düşünmezdim hiç. Unuttukça tekrar tekrar okuduğum bir eser ya da ötesi.

silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

İlk öyküyü okur, gece devam ederim diye elime aldığım kitabı, hangi ara bitirdiğimi anlayamadım. Dili çok akıcı, okurken zorlanmadım, sıkılmadım. Üç öykü ötekilerden açık ara sıyrılarak beni cezbetti. ''Foto Sabah Resimleri'' öyküsündeki gibi bir ananem olmasını o kadar çok isterdim ki. Öyle olmasa bile en azından beni önemsediğini hissettiren bir anneannem. Sanırım bu sebep, bu minik öyküye sıkıca tutunmamı sağladı. '' Duruşma'' başlığı altındaki hikaye ise ''herkes için adalet'' kavramının, arkasını sağlama alana adalet'e nasıl evrildiğinin kanıtı. 1996 yılında yazılmış ''Adil Düzen'' öyküsü ise çok ilginç. Şu an içinde bulunduğumuz keşmekeşliğin adeta ayak sesi. Adil Düzen öyküsü için bile olsa bu kitap okunmalı.

Deliler Cumhuriyeti 
23 Mar 13:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Geçmişe özlem dolu ve ilginç bir kitap. Anlattığı şeyler belki çok bizden ama öyle güzel ve farklı anlatmış ki, okurken kimi zaman duygulanip kimi zaman da tatlı bir gulumseyis ile eşlik ediyorsunuz yazara.

Halil Yavuz KAYA 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Güzel ve okuması çok rahat, bir o kadar da zevkli.
Beyeniyle okunaçak bir eser, Beni en çok "İnce Bir Hünerdir Hüzünle Yaşamak" hikayesi etkiledi...
Okumak isteyenlere tavsiye ederim...

Ayşegül A. 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Yazara ait okuduğum ilk kitap, dil ve kültür açısından oldukça geniş bir birikime sahip. Kitapta derinliğe sahip çok cümle var, üzerine komposizyonlar yazılabilecek cümleler.. Yazarın dünya görüşü ve siyasi bakış açısı kendini fazlaca hissettiriyor. Zaman zaman ironik bir dil kullanmış.

Ahmet Fidan 
07 Eyl 03:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Lise çağlarımda okuduğum ve tadı damağımda kalan bir kitap. Her kitapseverin olduğu gibi benimde başıma gelen ve kitaba değer vermeyen bir arkadaşımın gaspı sonucu elimde yok. Bulamıyorum da. Fazlası olan varsa ve paylaşırsa yeniden okumayı çok isterim.

Dilizar Daglioglu 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitaptaki kısacık öyküler tek tek bir hayat anlatıyor,duygu anlatıyor. Çok beğenerek duyguların içinde kaybolarak okudugum bir kitap.

Kitaptan 22 Alıntı

Zagor 
13 Şub 00:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnce Bir Hünerdir Hüzünle Yaşamak
"Ne biçim insanlardık biz, kavgaya, kana, şiddete ve savaşa doyamayan?"

Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 71 - Everest Yayınları 24.Basım 2014)Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 71 - Everest Yayınları 24.Basım 2014)

Hepimiz, her sey, bir muazzam oluşumun, sonsuza ulaşan bir tükenmez zincirin halkaları gibiydik.

Foto Sabah Resimleri, Ayşe KulinFoto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin

"Büyü bozulmuştu. Sır çözülmüştü. İçinin yangını sönmüş ama küllenmemisti. O bekleyecekti. Hep bekleyecekti. Belki de yeşil çayırlı, ulu çınarlı öte dünyalarda, belki de başka taş duvarlı odalarda başka cennetler cehennemler vardı...
Sevda dediğin neydi ki?"

Foto Sabah Resimleri, Ayşe KulinFoto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin
Cansu Bıçak 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben de hatırlamak, düşünmek ve bilmek istemiyorum artık. Bazen en iyi tedavi unutmaktır.

Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 78)Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 78)
Zagor 
12 Şub 16:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Taş Duvardır Benim Sevdam
"Sevda dediğin nedir ki?" dedi küçük gelin, su gibi şakıyan sesiyle, "bir yılda söner gider ateşi, kalırsın çilenle baş başa."

Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 38 - Everest Yayınları 24.Basım 2014)Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 38 - Everest Yayınları 24.Basım 2014)
Halil Yavuz KAYA 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yediveren güllerinin pıtır pıtır açmaya başladığı bir nisan sonu, hırsız bir kedi gibi sessizce geldi ölüm...

Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 18)Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 18)
Halil Yavuz KAYA 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir dönme dolap gibidir kader çizgisi ailemde, bir iner, bir çıkar ve hep aynı yerde durur...

Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 72)Foto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin (Sayfa 72)
3 /