Fotoğrafta Kadın da Vardı

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
537 gösterim
Çağdaş Alman edebiyatının büyük ustası Heinrich Böll (1917-1985), "Fotoğrafta Kadın da Vardı" adlı romanını yayımladığı yıl 1972 Nobel Edebiyat Ödülü'nü almıştı. Almanya gerçeğini, özellikle de savaş yıllarında faşizmin pençesi altında kıvranan Alman toplumunun çöküşünü büyük bir ustalıkla dile getiriyor yazar. Savaş yıllarından, Türk işçilerinin Almanya'ya gidişlerine rastlayan '60'lı yılların başlarına kadar yaşanan olaylar, değişik kişilerce dile getiriliyor. Bu çöküşe karşı koyan bir kadın var bu romanda: Leni. Romanın başkişisi. Leni ile tutsak düşmüş bir Rus askeri olan Boris arasında müthiş bir aşk ve trajedi yaşanır. Soluk kesecek bir ustalıkla anlatılır bu aşk. Alman ruhunu iyi ve kötü yanlarıyla tanımak, bugün Avrupa'nın önderliğine soyunan bu ülkeyi kavrayabilmek için bundan daha iyi bir roman düşünülemez.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789755108537
 • Orijinal Adı:
  Gruppenbild Mit Dame
 • Çeviri:
  Sezer Duru
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Kütüphanedeki Proust, Stendhal, Tolstoy ve Kafka'nın kitaplarını çok yıpranmış olduklarını sevinerek saptadı, kirli, lekeli falan değildi bu kitaplar, yalnızca çok kullanılmışlardı, tıpkı tamir edilip yıkanıp yeniden giyilen en sevilen giysi gibi.

Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich BöllFotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll

Beyninin kökünü kontrol altında tutan ve varoluşlarının sürekli kendi güveni içinde hiçbir zaman bilgelik dışındaki bir başka varoluş duygusu ile gülmek yada gülümsemek zorunda kalmayanlara ne mutlu! Varoluşlarında tamamen kendilerine güven duyan Buddha ve Mona lisa, yaşayın siz.

Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich BöllFotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll

İnsanları tanıdığımdan
Eter kokusunun sessizliğini anlamış
insanların söylediklerini hiç kavrayamamıştım...
Ve sevmeyi çiçekler altında öğrendim...

Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich BöllFotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll