Fotoğrafta Kadın da Vardı

8,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
604 gösterim
Çağdaş Alman edebiyatının büyük ustası Heinrich Böll (1917-1985), "Fotoğrafta Kadın da Vardı" adlı romanını yayımladığı yıl 1972 Nobel Edebiyat Ödülü'nü almıştı. Almanya gerçeğini, özellikle de savaş yıllarında faşizmin pençesi altında kıvranan Alman toplumunun çöküşünü büyük bir ustalıkla dile getiriyor yazar. Savaş yıllarından, Türk işçilerinin Almanya'ya gidişlerine rastlayan '60'lı yılların başlarına kadar yaşanan olaylar, değişik kişilerce dile getiriliyor. Bu çöküşe karşı koyan bir kadın var bu romanda: Leni. Romanın başkişisi. Leni ile tutsak düşmüş bir Rus askeri olan Boris arasında müthiş bir aşk ve trajedi yaşanır. Soluk kesecek bir ustalıkla anlatılır bu aşk. Alman ruhunu iyi ve kötü yanlarıyla tanımak, bugün Avrupa'nın önderliğine soyunan bu ülkeyi kavrayabilmek için bundan daha iyi bir roman düşünülemez.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789755108537
 • Orijinal Adı:
  Gruppenbild Mit Dame
 • Çeviri:
  Sezer Duru
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 15 Mar 19:56 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Fotoğrafta Kadın da Vardı kitabı, Çağdaş Alman edebiyatının en değerli, önemli yazarlarından olan Heinrich Böll ' e, 1972 yılında Nobel Edebiyat ödülünü getiren kitabıdır. Alman faşizmine karşıt duruşuyla tanınan realist yazar, kitabında bu konuya fazlasıyla değinmiş, eleştirmiş.


1920 yılından 1970 lere kadar uzanan kitabın ana karakteri Leni. Yazar kitabında Leni üzerinden Alman toplumunu alaycı bir üslupla eleştirmiş. 2. Dünya Savaşı ' nın başlamasıyla Leni' nin hayatı ve ailesi altüst olur. Oldukça dikkat çekici bir güzelliğe ve zekaya sahip olan Leni, Rus esiri Boris' e aşık olup, yasak bir ilişki yaşamaya başlar. Sonrasında yaşanan acılarla, trajediler ve gelişmelerle hayatları değişir.


2. Dünya Savaşı öncesinde,savaş sırasında ve sonrasında yaşanan gelişmeleri, değişimleri, halkın durumunu irdeleyen ve bizlere anlatan en iyi eserlerden biri. Alman savaşının soğuk yüzünü, Alman toplumunun çöküşünü ve tutkulu bir aşkı barındıran zengin içerikli, edebi değeri uçlarda olan bu kitap ve yazarın realist anlatımıyla, Almanları iyi ve kötü taraflarıyla tanımak mümkün...

Kitaptan 6 Alıntı

Elif Kimya Salt 
10 Mar 16:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tüm zenginlikler bir zamanlar yeniydi, sizinki de, henüz zengin değilken zengin olduğunuzda yeniydi.

Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll (Sayfa 89)Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll (Sayfa 89)
Elif Kimya Salt 
12 Mar 16:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Haksız kazanılmış parayla kendinize dostlar edinin!Bu durum da ruhu etkiler.

Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll (Sayfa 119)Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll (Sayfa 119)

Kütüphanedeki Proust, Stendhal, Tolstoy ve Kafka'nın kitaplarını çok yıpranmış olduklarını sevinerek saptadı, kirli, lekeli falan değildi bu kitaplar, yalnızca çok kullanılmışlardı, tıpkı tamir edilip yıkanıp yeniden giyilen en sevilen giysi gibi.

Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich BöllFotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll

İnsanları tanıdığımdan
Eter kokusunun sessizliğini anlamış
insanların söylediklerini hiç kavrayamamıştım...
Ve sevmeyi çiçekler altında öğrendim...

Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich BöllFotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll

Beyninin kökünü kontrol altında tutan ve varoluşlarının sürekli kendi güveni içinde hiçbir zaman bilgelik dışındaki bir başka varoluş duygusu ile gülmek yada gülümsemek zorunda kalmayanlara ne mutlu! Varoluşlarında tamamen kendilerine güven duyan Buddha ve Mona lisa, yaşayın siz.

Fotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich BöllFotoğrafta Kadın da Vardı, Heinrich Böll