Foucault'yu Unutmak

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
429 gösterim
Baudrillard'a göre Foucault'nun söylevi iş işten geçtikten sonra ortaya çıkan bir mesih, iş işten geçtikten sonra yapılmaya çalışılan bir devrim gibi, iş işten geçtikten sonra verilmiş bir söylev olma özelliğine sahiptir.

Foucault'nun cinsellik, iktidar, baskı, arzu, delilik vb. konularla ilgili olarak bu kadar güzel ve kusursuz bir söylev çekebilmesinin kökeninde bütün bu konuların ve kuramların günümüzde anlamlarını yitirmiş olmalarının yattığını söyleyen Baudrillard, böylelikle Foucault'nun söylevinin gerçekliği kapsayan bir evrene değil, bir simülasyon evrenine ait olduğunu ve bu yüzden onu bilimsel bir çözümlemeden çok bir "vakayiname" (chronique) olarak nitelendirmenin daha doğru bir şey olacağını iddia etmektedir.

Foucault'yu Unutmak'ta Marksizm ile birlikte Psikanaliz, Lacan ve Deleuze de eleştirilerden payını alır. Baudrillard, "yükte hafif pahada ağır" bu kısa metinle ülkesinde akademik kurumlar tarafından aforoz edilmeyi çoktan göze almıştır bile...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789758717989
 • Çeviri:
  Oğuz Adanır
 • Yayınevi:
  Doğu Batı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Zana Başkan 
11 Eyl 13:17 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Jean Baudrillard'ın Michel Foucault'nun ince ve çok anlaşılmaz eleştirel yorumu, geç düşünürün cinsellik tarihi üzerine yaptığı çalışmaların büyük ölçüde yüzeysel ve çekici bir eleştirisidir.

Baudrillard'ın eleştirisinin temel tezi, Foucault'nun "söyleminin, tanımladığı güçlerin ayna" olmasıdır. Foucault'nun analizinin "diğerlerinden daha doğru olmadığı" ve onun cazibesinin baştan çıkarma kabiliyetinde olduğuna inanmaktadır. Foucault'nun eserinin "gerçek olamayacak kadar güzel" olduğunu ve toplumu cinsel tarihini itiraf etmeye zorlayan güç dinamikleri ile bastırma arasında temel bir fark bulunmadığını ısrarla vurguladı. Foucault'nun tezinin sahte olduğunu savunuyor çünkü Marksist sermaye ve üreme teorilerine olan bağlantı hatalı. Proletaryayı değil, baskı ile mücadele eden burjuvazi her zaman yanılıyor. Bununla birlikte, Baudrillard herhangi bir tarihsel analizi dahil etmekten kaçınırken, Foucault'nun çalışması onunla birlikte bitmiştir.

Hangi düşünürün kendiniz için daha sorumlu ve ciddi olduğunu yargılayabilirsiniz..

Kitaptan 5 Alıntı

Mehmet Zana Başkan 
09 Eyl 18:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Mesih artık kendisine gerek duyulmadığı bir anda gelecektir. Kıyamet günü değil, bir sonraki gün gelecektir.

Foucault'yu Unutmak, Jean BaudrillardFoucault'yu Unutmak, Jean Baudrillard
Mehmet Zana Başkan 
09 Eyl 18:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bundan böyle artık "Sahip olduğun ruhu kurtarmaya bak" değil, Cinsel bir organa sahip olduğuna göre bundan iyi yararlanmaya bak.

Foucault'yu Unutmak, Jean BaudrillardFoucault'yu Unutmak, Jean Baudrillard
Mehmet Zana Başkan 
09 Eyl 18:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

When Jesus arose from the dead, he bacame Zombie.

İsa dirildiği zaman bir Zombi'ye benzeyecektir.

Foucault'yu Unutmak, Jean BaudrillardFoucault'yu Unutmak, Jean Baudrillard
Mehmet Zana Başkan 
09 Eyl 18:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bizim için cinsellik kesinlikle bir arzunun zevke dönüştürülmesi olayıdır. Gerisi bizim için hikayeden ibarettir.

Foucault'yu Unutmak, Jean BaudrillardFoucault'yu Unutmak, Jean Baudrillard