FQ - Fantezi Zekası

·
Okunma
·
Beğeni
·
4131
Gösterim
Adı:
FQ - Fantezi Zekası
Baskı tarihi:
22 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058084803
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lovely Book
Benjamin Knotterson, bütün erkeklerin toplamı gibi bir şeydi. Doğrusu, onun isteyip de elde edemeyeceği hiçbir kadın yoktu; istediği her kadın için sarsıcı ve baştan çıkarıcı birer prodüksiyon hazırlıyordu. E, böyle olunca da hiç kimse ona karşı koyamıyordu.
Ancak Benjamin’in, nefes kesen bir sırrı vardı, belki de binlerce sırrı...
 
Gel gör ki üstün ve tarifsiz zekâsına rağmen kadınları bu kadar hafife almaması gerektiğini akıl edemedi Benjamin. Oysa bir kadın, tehlikeli olmaya kalkarsa “tehlike” dahi titremeye başlardı onun karşısında. Nitekim intikam almak için kabuğundan çıkan dünyanın en kibar kadını Liza, Benjamin’in hiç aklına gelmeyen; acımasız, akıl almaz ve fazla inanılmaz bir son hazırladı ona.
 
Ah, bir de bu hikâyeyi bilmeyenler, sakın “Aldattım.” ya da “Aldatıldım.” demesinler. Çünkü Benjamin, sadece bir kadını aldatmakla kalmadı, “aldatma” kavramını bile aldattı. Öyle ki Tanrı, onun için yeni bir cehennem yaratacaktı
368 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı çok beğendim. Hatta arka kapakta dediği gibi gerçekten de bir başyapıt kitabı kütüphanemde hayranı olduğum Karamazov Kardeşler in hemen yanına koydum yani o kadar çok sevdiğim bir kitap. Sanırım bu kitabı defalarca okuyacağım. Neden mi? Çünkü gelişmekte veya gelişmemiş toplumların en önemli özelliği hayal kurma yetilerinin gelişmemesi ve popüler olana yönelim. Kitap hem bunları vurgularken hem de bizleri aydınlatıyor. Aforizmalarla dolu bir kitap ve resmen yazar beni yazdığı cümlelerle becerdi diyebilirim. Muhteşem tespitler var. Her ne kadar bu kitabı bir yabancının yazdığına inanmasam da hayalimde kitabın yazarını Türk olarak canlandırıyorum. Benim de Benjamin kadar abartılı bir hikayem olmasa da başımdan geçen bir anı paylaşmak istiyorum. Çanakkale de sahilde dolaşırken bir kız gördüm ve bu kızla mutlaka tanışmam lazım dedim-ki bunu şimdiye kadar 200 den fazla yapmışımdır-. Yanına gittim o kızın ve ona gördüğüm en muhteşem kız olduğunu ve onunla mutlaka tanışmam gerektiği söyledim. Kız erkek arkadaşını beklediğini ve bunun mümkün olamayacağını söyledi. Bende iskeleye doğru giderken arkamdan benim yaşlarda bir erkek arkadaş geldi ve bana biraz önce neden o kızla konuştuğumu sordu ve ben onun sevgilisiyim dedi. Ben de hiç istifimi bozmadan kız arkadaşını çok beğendiğimi ve onunla tanışmak istediğim için yanına gittiğimi söyledim. Başta sinirlendi ve kendisinin polis olduğunu ve beni isterse hapse attırabileceğini söyledi bende kız arkadaşı ile konuşurken bunu bilmediğimi böyle şeylerin normal olduğunu zaten kendisinin de erkek arkadaşını beklediği söylediği için yanından ayrıldığımı söyledim ve çocuk bu aralar kız arkadaşı ile sorunları olduğunu bu yüzden yanıma geldiğini söyledi ve özür dileyip yanımdan ayrıldı. Bu kitabı okurken yıllardır kaybettiğim abimi bulmuş gibi oldum. Benim için kitabın sonu tahmin edilemez olmadı çünkü kadınlar genelde hoşlandıkları erkeğe taparcasına değer verirken eğer eğer aldatılırlarsa sevgililerini mahvetmeden yapamazsa bedduaların en kötüsünü etmeden bırakmayacaklarını bildiğim için ve yazar da kadın olduğu için kitabın sonunu çok da tahmin edilemez kılmadı yani biliyordum aslında Benjamin i bekleyen kötü sonu. Hayal ürünü bir Benjamin olsa da olay şu ki onun yaşadığı anları yaşayamadan ölen milyarlarca insan varken "O" kısacık ömrüne milyarı sığdırmış bir efsane :D :D :D. R.I.P. Benjamin....
Sonuç : ( Gerçek Bir Başyapıt) -düşünsel açıdan-edebi açından kat edeceği çok yol var yazarın..
368 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Tek kelime ile kitaba bayıldım, insanlar hep bir zeka peşinden koşarken aslında bilmemiz ve öğrenmemiz gereken bir zeka türü ile bizi tanıştırdığın için sana çok teşekkür ediyorum Merry:)
368 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kitaba başlamadan önce arka kapağını okuyunca büyük beklentilere girmiştim. Ilk başlarda öyle de oldu. Ama orta bölümleri o kadar gereksiz ve o kadar zorlamaydı ki ne zaman bitecek diye daralmaya başladım. Kitabın ana karakteri benjamin den nefret ediyorsunuz. Okudukça sonunda başına her ne geldiyse fazlasıyla hak ettin bunu diyerek okudum ve gerçekten sonunda tam da kendine yakışan bir sonu hak etti.
Kitabı okumayı düşünenlere bir tavsiye ortalıkta çoluk çocuk varsa kitabı ortalarda bırakmayın. Ayrıca cinsel öğelerden hoşlanmıyorsanız kitabı elinize dahi almayın.
Bu tarz kitaplar okumuştum ama bu 10 üzerinden sadece 2 alır benim için hiç umduğum gibi olmadı. Benjamin bende sınıfta kaldı...
Keyiflı okumalar ;)
368 syf.
·1 günde·10/10
Kitapla ilgili uzun cümleler kurup bir inceleme yazmak istemedi canım. Tek söyleyeceğim şey bence bayan erkek herkesin bu kitabı da okuması gerektiği....su gibi gidiyor.
Bu arada içerik sadece sex ‘i çağrıştırsa da ,ki var lakin kendinizi de ister istemez düşünmeye zorlamadan geçemeyeceğiniz bir kitap. Neyi nerden almak hayatınıza katmak isterseniz !
Keyifli okumalar.
368 syf.
·Puan vermedi
Yazarın herşeye şahit ve Benjamin'in gölgesi misali olayları anlatması hoş olmamış..geçmiş zaman yok daha doğrusu sanki şu anda yaşanıyormuş gibi anlatımı yetersiz kalmış..Bi ra Grinin Elli Tonu havası sezer gibi oldum erotizm dozu nedeniyle ve yazarın kendini ön plana çıkarma çabaları hiç hoş değildi..verdiğim paraya çok acıdım..çok aşırı vakit kaybı
368 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Kitabı başlarda yazı dili açısından yetersiz bulsamda ikinci yarısında iyi bir dönüş yaptı, evet bir erkeğin ne kadar zeki ve şerefsiz olabileceğini ve bir kadının da ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteriyor. İnsanların hayvanlara göre taktik geliştirme yetilerinin zayıf olduğunu savunuyor ama buna katılmıyorum çünkü geçmişe dönüp baktığımız da özellikle de böceklerin ne denli iyi taktiksel yaklaşımı olduğunu görebiliriz
368 syf.
·1 günde·1/10
Okuduğuma bin pişman olduğum bir kitap.Kitabı sevmesem de yarım bırakmayı sevmediğim için sonuna kadar mecbur okudum Ve bu huyumdan her ne kadar nefret etsem de bitti.Bestseller yazısına Ve arka kapak yazısına ters düşen bir kitap.Benjamin karakterini yazar öyle büyütmüş ki yapay kalmış.Benjaminin hayatından kesit okuduğumuz bir kitap.
368 syf.
·9 günde·1/10
Hiç bir kattığı bir bilgi ya da değeri olmayan, kurgusu vasat, sevmediğim bir ortamda sevmediğim birilerinin dedikodusunu dinliyormjş gibi olduğum, sadece kitap sayfalarına haksızlık olmasın diye okumaya devam ettiğin, aslında ilk sayfalardada kitabın saçmalığını belli eden bir kitap oldu. Hayatımda okuduğum en işe yaramaz kitap diyebilirm. Arkasında yazan yazıya ve bestseler kısmına aldanmamak lazım alırken.
368 syf.
·Puan vermedi
Öğlen arası ünlü bir alışveriş merkezinin rafında gördüğüm kitap. Benden önce biri naylon cildini yırtıp bırakmıştı belli ki. Göz ucu ile başladığım ayak üstünde, her öğlen alışveriş ayağına gittiğimde biraz biraz okuyarak bitirdiğim kitap. Ve sonrasında arkadaşımın hediye edip getirdiğinde hay senin fq dediğim kitap.
368 syf.
·Beğendi·8/10
Yorumlardan dolayı hevesle alıp başladım,ilk başlarda grinin elli tonu havasına soktu beni,bazen midem bulanıp bazen utanarak hak verdim benjamine sonlara doğru sıkılmaya başladım olanlar canımı sıktı en çok lizaya üzülüyordum ki kitabın son bölümünü keyifle okuyarak bitirdim,çarpıcı bir bitişti. Kitabın sonu bütün kitap hakkındaki fikrinizi değiştiriyor. Merrylis gerçekte bir tane bile fotoğrafı yok,ne dersiniz Liza meryyliss olabilir mi?
368 syf.
·7/10
Çapkın bir erkeğin yaptığı "inanılmaz" fantezilerin ve sonunda intikam alan kadının hikayesi. Fantezi kısımları aşırı övgü nedeniyle baydı fakat kadınlara yapılan cinsel baskı sebebiyle yazarın görüşlerinin anlatıldığı ve sonunun bağlandığı kısım güzeldi. Okumaya değer.
368 syf.
·Beğendi·7/10
Çok farklı başlıyor, beklenilmeyen şekilde ilerliyor ve tatmin edici bir akıcılıkla sona eriyor. Tamamen kendine has mesajları olan bir kitap. Ön yargısız herkese, tavsiye ediyorum. Geniş bir bakış açısıyla okunması gereken bir içeriğe sahip. Sıradışı bir kitap okumak isteyenler tercih edebilir. Ve sayfa sayısı az olmasa da akıcı olmasından dolayı kısa sürede bitiyor.
Bana bak ufaklık. Bana sakın bir daha trip mrip atma ! Tanrı, trip atıyor diye ben kiliseye gitmiyorum, sana neler yaparım artık sen düşün !
Oysa bütün bu kepazeliklerin bir tek sebebi var, REFERANS TUTKUSU. Sözde modern insan, üç beş kişinin özelsediği ya da önemsediği birini veya bir şeyi görür görmez eriyor ve artık o ne diyorsa onu doğru sayıyor. Bir şeyin “iyi olmasını” değil o şeye “iyi denilmesini” doğru kabul ediyor. Gözünün ya da kulağının aşina olduğu şeyleri hiç sorgulamıyor bile.
Kadın, iki cinsten oluşan insan türünün gelişmiş sürümüdür, o yüzden de daha ilgi çekicidir.
Hayvanlar âleminde de böyledir bu. Hiç, erkek için kavga eden bir dişiye rastlayamazsınız ormanda ama bütün erkekler bir disi için savaş hâlindedir her zaman.
Gittiğinde gidersin işte; son şansa, bir daha deneyelimlere, aslında sen yanlış anladınlara ne gerek duyarım ne de inanırım ben.
Her bir şeyi hayvanlardan öğrenen Ademin çocukları ne yazık ki cinselliği kendi egolarina bıraktılar. Kuşa bakıp uçak yapanlar, çitaya bakıp aerodinamik ögrenenler, güneşe bakıp ışık saçanlar; hele ormanlara bir bakın bakalım, orada hiç "tecavüz” diye bir şeye rastlayabiliyor musunuz Tanrı aşkına?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
FQ - Fantezi Zekası
Baskı tarihi:
22 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058084803
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lovely Book
Benjamin Knotterson, bütün erkeklerin toplamı gibi bir şeydi. Doğrusu, onun isteyip de elde edemeyeceği hiçbir kadın yoktu; istediği her kadın için sarsıcı ve baştan çıkarıcı birer prodüksiyon hazırlıyordu. E, böyle olunca da hiç kimse ona karşı koyamıyordu.
Ancak Benjamin’in, nefes kesen bir sırrı vardı, belki de binlerce sırrı...
 
Gel gör ki üstün ve tarifsiz zekâsına rağmen kadınları bu kadar hafife almaması gerektiğini akıl edemedi Benjamin. Oysa bir kadın, tehlikeli olmaya kalkarsa “tehlike” dahi titremeye başlardı onun karşısında. Nitekim intikam almak için kabuğundan çıkan dünyanın en kibar kadını Liza, Benjamin’in hiç aklına gelmeyen; acımasız, akıl almaz ve fazla inanılmaz bir son hazırladı ona.
 
Ah, bir de bu hikâyeyi bilmeyenler, sakın “Aldattım.” ya da “Aldatıldım.” demesinler. Çünkü Benjamin, sadece bir kadını aldatmakla kalmadı, “aldatma” kavramını bile aldattı. Öyle ki Tanrı, onun için yeni bir cehennem yaratacaktı

Kitabı okuyanlar 76 okur

  • Sündüs ÖNDER
  • ENVER
  • Serdar Elden
  • Pakize Tüken
  • Hüma & Numi
  • ELİF
  • Osman gün
  • K.rmysa
  • Burcu Ören
  • Pınar Erdoğan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.4 (7)
9
%10.5 (4)
8
%10.5 (4)
7
%13.2 (5)
6
%15.8 (6)
5
%5.3 (2)
4
%0
3
%7.9 (3)
2
%5.3 (2)
1
%13.2 (5)