Frankfurt Seyahatnamesi

7,1/10  (9 Oy) · 
46 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.190 gösterim
1930’ların Almanya’sına, tedavi için bu ülkeye gelmiş bir Türk aydınının Frankfurt penceresinden bakışlarını içeren bu küçük kitap deneme tadıyla da okunacak 20 kısa yazıdan oluşuyor. Üsküdar’ı seyrederek sıkıntılı bir halde Sirkeci’den trenle yola çıkan Hâşim, Balkanları, Orta Avrupa düzlüklerini aşarak Frankfurt’a ulaşır. Bu eski Alman şehrinin II. Dünya Savaşı öncesi durumunu türlü yönlerden betimleyen Frankfurt Seyahatnâmesi, gazete ve dergi sayfalarından aktarılırken yapılan değişiklikleri de gösterecek biçimde yeniden ele alındı. Ahmet Hâşim’in diğer eserleri de aynı yöntemle basıma hazırlanıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9750808753
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hakan Aktaş 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tedavi için Frankfurt'a giden Haşim'in yazılarından oluşan kitap. Gördüğü durumları betimlemelerle anlatmış. Ben beğenemedim ancak deneme tadında okunabilecek kısa bir eser.

Kitaptan 3 Alıntı

Bilirim hayatında bir dakika beni sevmedin, bir dakika havamda rahat etmedin, bir dakika bana dost sıfatını tamamen vermedin. Ben bunu bilerek dostun oldum ve hala dostunum, çünkü biliyorum ki ruhun benim ruhumun cinsindendi, çünkü biliyorum ki bedbahtsın ve mesut olmayacaksın, tıpkı benim gibi.

Frankfurt Seyahatnamesi, Ahmet HaşimFrankfurt Seyahatnamesi, Ahmet Haşim
Hakan Aktaş 
 14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Anı
Sincapları yakından tanırım. Çocukluğum dağlık, yabani bir memlekette geçti. Orada biz çocuklara, oyuncak yerine ayı yavrusu, karaca, sansar, tilki veya sincap getirilirdi.

Frankfurt Seyahatnamesi, Ahmet HaşimFrankfurt Seyahatnamesi, Ahmet Haşim