·
Okunma
·
Beğeni
·
3968
Gösterim
Adı:
Franny ve Zooey
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753631204
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Franny And Zooey
Çeviri:
Ömer Madra
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Franny ve Zooey
Franny ve Zooey
Glass'lar; öncesi, savaş ve sonrası ile 2. Dünya Savaşı'nın "yaralanmış" kuşağının yedi "tuhaf" kardeşli "tipik" bir ailesi... Ölümler, intiharlar, güvence aranan mistik savruluşlar ve aşklar arasında, hayatla yaşanan yüksek voltajlı ve suskun uyumsuzluklar, sessiz çıldırma eşikleri... "Biz dördümüz, birbirimize yakın kan bağıyla bağlıyız ve bir tür deruni aile diliyle, iki nokta arasındaki en kısa mesafenin neredeyse tam bir daire olduğu bir çeşit romantik geometri ile konuşuruz. Son bir uyarı sözü: Aile soyadımız Glass. Bir dakika sonra, Glass erkeklerinden en genci, yaşayan büyük ağabeyi Buddy Glass'ın kendisine gönderdiği aşırı derecede uzun mektubu okurken görülecek (...) Bana söylediğine göre, mektubun üslubu, bu anlatıcının üslubuna ya da yazılı üslupçuluğuna, rastgeleliğin adamakıllı ötesinde bir benzerlik gösteriyormuş; genel okur da hiç şüphesiz, mektubun yazarı ile bendenizin aynı kişi olduğu sonucuna balıklama atlayacaktır. Atlayacaktır ve maalesef atlamalıdır da"... Nicedir, bir 20. yüzyıl "modern-klasik"i olarak anılan "kırk yıllık suskun" J. D. Salinger'dan, hayat üstüne, sanki kendi geleceğini de okuduğu tedirgin, derin, acı iki uzun "hikaye".
(Arka Kapak)
155 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Öncelikle okuması çok kolay bir kitap olmadığını söylemeliyim.
Tam anlamıyla psikolojik bir kitap edebiyat ve felsefe içeriyor.

Bir aile düşünün, ağabeyler edebiyat ve felsefe alanında çok ileri seviyedeler ve kendilerinden küçük kardeşlere farklı bir eğitim vermenin harika sonuçlar doğuracağına inanıyorlar.
Fark şu; Önce dini bilgileri verelim sonra bilimi ve sanatı öğretiriz.
Yalnız aklınıza din deyince hemen Hristiyanlık gelmesin;
“İsa ‘nın ,Gautama’nın ,Lao Tze’nin ,Şankaraçarya’nın , Huineng’in ,Sri Ramakrişna’nın kim olduklarını bilmenizi istedik.” diyorlar.
Daha sonra ise ;
“Homeros, Shakespeare hatta Blake, ya da Whitman’ı, vs. nasıl olsa öğrenirsiniz... “

Ve sonucu anlatan kısa paragraf ;
“Her ne kadar , ders verdiğim sınıflardan birinde dedikoducu bir veletten senin üniversite yatakhanesinde ,bir yerlere kaçıp on saat meditasyon yapmakla ün kazandığını öğrendiysem ve bu beni düşündürse de...”

Franny ve Zooey çok kalabalık bir ailenin çocuğu Zooey yaşı büyük bir ağabey Frrany ise hoş bir genç kız .
Kitabın ilk bölümü Franny’nin erkek arkadaşı ile bir kafede buluşması ,sohbeti le başlıyor ve bitiyor.
İkinci bölüm ise önce Zooey ‘nin banyoda annesi ile yaptığı uzun sohbet ile ve bu sohbet Franny ile oturma odasında devam ediyor . Final bölümü ise telefonda sonlanıyor.
Benim hoşuma gitti .
134 syf.
·8 günde·8/10
Franny ve Zooey.
Dokuz üyelik çok sanatsal ailenin son iki üyesi. Lakin bu son iki üye diğerlerinden biraz daha farklı en büyük abileri tarafından şartlı bir eğitim ile biraz değişikler -aslında Zooey'mize göre birer ucubeler- fakat tatlı ve son derece zekiler. Lakin aralarında bir kaç sorun var. Bu sorun özellikle Franny'in bir kitap okumasıyla biraz daha fazla baş göstermiş olabilir pekala.

Kitaplar kitaplar kitaplar... ufkumuzu açan, bize nice güzel hayaller kurduran ve yepyeni dünyalar gezdiren değil mi ? -değil işte- bu kitap biraz garip işte. Öyle garip ki Allah kahretsin! Franny kutsal tavuk suyu bile içemiyor resmen içmekten kesildi kız! Kız allak bullak oldu asi, sinirli ve gün mahvetme peygamberi falan işte. Ayrıca hiçbir şey çare değil kıza! Allah kahretsin nedir ki bu kitap... neyse işte öyle bir kitap biraz radikal falan filan sevgilim, yaşamını değiştiriyor işte sevgilim...
Peki Zooey'miz sevgilimi -Franny'i- kurtaracak mı Allah kahretsin sabırsızlanıyorum! Hadi şu durumu görelim.

-Salinger gerçekten çok ilginç bir yazar benim için okurken hem okuyup hemen kurtulmak hem de hiç bitmesin istiyorum kitapları, hem seviyor hem de sevmiyor, hem beğenir hem de beğenemiyorum nedensizce bende böyle bir his uyandırıyor.
Bu kitapta da aynısı yaşadım denilebilir yani hemen hemen aynısı yaşadım işte aile bağının biraz kopuk olduğu bir ailenin en küçük iki üyesinin bir haftasonunda geçen uzun öyküsünü yazmış bize yazar.
Betimlemelerin bolca yer edindiği öyküde her şeyi görebiliyorsunuz.

(Kitap iki kısımdan oluşmakta ilk kısım Franny ikinci kısım ise Zooey.
İlk kısım oldukça kısa kitabı ikinci kısım oluşturuyor dersek haksız olmayız.)

Uslübu yer yer komik yer yer ciddi olan yazarımızın ara ara tebessümler oluşturan sıcak ve bir o kadar dırdırlı ve çekişmeli güzel öyküsü.

Durum öyküsü seven herkesin zevkle okuyabileceği güzel bir öykü, herkese keyifli okumalar.
155 syf.
·3 günde·4/10
#frannyvezooey
#jdsalinger


Bilinç akış tekniği ile yazılmış kitapları sevmiyorum. Ama nereden buluyorlarsa beni bir şekilde buluyorlar elime düşüyorlar ve okuyorum.


Bir kitabı okumaya başladıktan sonra yarım bırakamayanlardanım. Bu kitap da benim için öyle oldu. Bilinç akış tekniği kullanıldığını bilmeden aldım elime ve okumaya başladım sonra da adetim olmadığından yarım bırakmadım ve kitabın sonuna kadar eziyet çektim.


Benim gibi olmak iyi değil bence. Kitaba başladınız beğenmediyseniz bırakın gitsin zorlamanın mânâsı yok. Ama bunu kendime anlatamıyorum o ayrı.


Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm Franny ikinci bölüm Zooey. Yazar Franny bölümünü 1955'de Zooey bölümünü ise 1957'de yazmış. İkisi birleşip 1961'de kitap halini almış. İki bölüm arasındaki fark bariz belli zaten. Franny bölümü daha anlaşılır. Zooey ise iyice karmaşık. Anlaması çok zor. Zooey bölümünün banyoda geçen kısmını beğendim sadece. Çünkü yeri geldi tebessüm ettirdi bana.


Herkese keyifli okumalar...
134 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Beyni yoran,zorlayıcı lakin güzel bir kitap....Iki hikaye ,bir bütün....Franny ve Zooey .....Mutlu _mutsuz ,umutlu _umutsuz,gençlik ve yetiskinlik arasında debelenen Glass ailesinin iki bireyi ile tanışmak oldukça zor ve karmaşıktı....
155 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Franny ve Zooey, hepsi üstün zekalı, parlak çocuklar olan Glass ailesine mensup yedi kardeşten ikisinin başrolde olduğu, iki bölümden oluşan bir kitap.

Salinger'ın edebi tarzı sayesinde kitabın ilk bölümünde Franny'nin etine kemiğine bürünüyorsunuz. Onun girdiği bunalımı fazlasıyla hissediyorsunuz, onunla beraber sigara üstüne sigara yakıyorsunuz, Zooey'i onunla beraber aşağılayarak süzüyorsunuz...

Zooey'e geçtiğinizde işler o kadar kolay değil, nasıl olsun? Aşağıladığınız birinin yerine kendinizi koymaya başlıyorsunuz! Zooey de pek yardımcı olmuyor. Kendisinden başka kimseyi beğenmeyen, ukala, acımasızca başkalarının sorunlarıyla alay eden bir Zooey.

Zooey kısmının ilk sayfalarında iyice sinir olmaya devam edeceksiniz, ama devam ettikçe farkında olmadan çok seveceksiniz. Etrafınızda böyle birisini arayacaksınız ve bunu hâla sinir olduğunuzu düşünürken başaracak Salinger. Hangi ara Zooey'i bu derece sevebildiğinizi anlayamadan seveceksiniz.

Konu fazlasıyla sıradan sayılsa da ele alınış ve işleniş yönünden aromatik bir lezzet alacaksınız, Ömer Madra çevirisi bu aromayı yer yer biraz bozmaktadır. Dil bilenler için orjinalini okumalarını tavsiye ederim bu aromaya fazlasıyla doymaları için.
134 syf.
Yazar Franny'i 1955, Zooey'i 1957 yılında yazmış. Franny ve Zooey olarak 1961 yılında ilk olarak basılmış. Ben yazarın Çavdar Tarlasında Çocuklar adlı eserini okumuştum. O eserle bunu kıyaslama bile yapamayacağım. Biraz araştırma yaptığımda benim gibi düşünenleri de ve bu kitap için başucu kitabıdır diyenleri de gördüm. Eğer bu başucu bir kitap ise esas başucu olabilecek kitaplar ne ucu olur bilmiyorum. Ben yine suçu kendimde bulacağım. Kitabı anlamaya seviyem yetmedi diyeyim. Bir içsel yolculuk var tamamda çevirimi kötü yazarın tarzımı bilmiyorum. Yayınlanmış eserleri arasında ilk eser olan Çavdar Tarlasında Çocuklar'dan sonra belki de bunu okuduğum için kitaba negatif bakıyorum. Özetle söylemek istediğim, elimde 2013 Mayıs baskısı var ki kapak tasarımı bu sitede gördüğünüz gibi değil. Düz mavi bir renkten oluşuyor. İşte ben en çok bu rengi sevdim. Saatlerce kitabı açmadan kapak tasarımındaki sadeliğe bakabilirim.
134 syf.
·4 günde·6/10
Kitapta yer yer konunun dışına çıkmanız çok olası. Dağınık hikayeler topluluğu gibi karışık anlatılan bir bilinç akışı romanı. İlk bölüm yani Franny ne kadar anlaşılır ise ikinci bölüm Zooey o kadar anlaşılmaz geldi bana. Olay ve eylemlerin dışında anlatılan hikayeler romandan oldukça bağımsız işlenmiş. Bir takım güzel sözler var ama bu sürükleyici bir roman olmasını sağlamıyor maalesef. Roman yer yer güzel ancak bütünsellik açısından aynı şeyi söylemek çok zor. Asla bir Çavdar Tarlasında Çocuklar değil. O da bilinç akışı türünde bir roman olmasına rağmen, müthiş keyifli akıcı bir romandı.

Franny ve Zooey sekiz kardeşten ikisi ve içselleştirdiği nefret ve eleştirilerini ikinci bölümde birbirlerine savuruyorlar. Anneleri Mrs. Glass'ta konuya zaman zaman müdahil oluyor. Kavrama açısından zor dinsel ve felsefi açıdanda haikim olmakta zorlanacağınız bir kitap. Zoru severim veya Salingersiz yapamam diyorsanız okuyun.
134 syf.
·Beğendi·10/10
Kaç kez okuduğumu bilmiyorum.Üniversite yıllarımda kitabı yanımda taşırdım biryere gidecek olsam bavuluma mutlaka koyardım,kitapla gözgöze gelmek beni rahatlatırdı.Kitap oraya buraya heryere benimle birlikte gelmekten perişan halde kapak dışa doğru yükselmiş sayfalar şişkinleşmiş,sanki içerisinden canlı bir varlık çıkıyormuş gibi Buddy mi? Seymour olmasını dileyerek.
152 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Bilinç akışı tekniği ile yazılmış en akıcı romandı bence. Zooeynin narsistliği ve eleştiriselliği sinir bozucuydu ama bir kişinin yapabileceği en güzel İbadetin işini iyi yapmak olduğu felsefesini çok güzel bir şekilde anlattı. Özetle ben çok sevdim :)
134 syf.
·5 günde·7/10
Bazı kitaplar henüz kapağına baktığınız andan itibaren sizi esir alır, adını okuduğunuzdaysa artık tamamen ona kapılmış hissedersiniz. Bir an önce onunla baş başa kalma duygusuyla yanar tutuşursunuz. Bazıları ise hayata farklı bir açıdan bakmanıza yarar. Fırtınalı, sürükleyici, heyecan dolu maceralar bahşetmez size ama yine de okuduğunuz için asla pişman olmazsınız. "Franny ve Zooey" de işte aynen böyle bir kitap... Yazarın kendi deyimiyle oldukça yarım yamalak görünüşlü bu kitabı ben yine de sevdim...

Benim 1001 kitabımdan birimiydi bilemiyorum(Ölmeden önce okunacak 1001 kitap arasındadır.) ancak ilk baskısı 1993 yılında yapılmış olan bu kitabı belki o yıllarda okusaydım tesiri bende daha büyük olabilirdi diye düşünüyorum.
Zooey'nin kız mı erkek mi olduğunu kitabın 100 üncü sayfasında hala anlayabilmiş değildim :) Bu, kitaba ait bence komik bir detay. Kitabın sonunda da hala bir jartiyer sorusu aklımda yok değil hani... neyse...

Franny ve Zooey -hepimizin tahmininin aksine-iki kardeş. Zor bir dönemden geçen Franny ailesinin yanında bir müddet vakit geçirmek için yaşadığı şehirden dönüyor. Bu arada, büyük bir parantez açıp, Franny'nin İngiliz Dili ve Edebiyatı okuduğunu, şiirler ve şairler konusunda oldukça hassas olduğunu ve erkek arkadaşıyla tam bu noktada aralarında söze dökülmeyen ciddi bir gerginlik olduğunu belirteyim. Franny ailesinin-özellikle de annesinin- bütün iyileştirme çabalarına rağmen kendini toparlayamıyor ve kardeşi Zooey'nin yaşadığı dünyanın gerçeklerini yüzüne teker teker vurmasıyla kalakalıyor. Zooey her ne kadar annesi tarafından vurdumduymaz olarak nitelendirilse de esasında bence hayatın gerçekten tek farkında olan kişi kendisi...Ailenin diğer bütün fertleri gerçeklik ve hayal arasındaki ince çizgide sıkışıp kalmış gibiler... Peki Zooey'nin bu etkileyici yüzleştirmelerinden sonra Franny'nin durumu ne mi oluyor? O kısım size kalmış...
Keyifli okumalar...
134 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Özetleyecek olursak, normalin üzerindeki zekaları ve bilgi birikimlerinde kaybolmuş ve bu kalabalıkta da fikirlerinin ve kararlarının sesini duymaya çalışan iki kardeşin hikayesi diyebiliriz sanırım. Ben durum hikayelerinden çok hazzetmiyorum. Ama durum hikayesi sevenlere tavsiye ederim.. =)
134 syf.
·Beğendi·5/10
Kitabı biraz sıkıcı buldum uzun betimlemeleri ve karışık bir döngü var yada ben kafamı veremedim bilemedim keşke sadece çavdar tarlası çocukları yazıp bıraksa imiş:)
"Niye evlenmiyorsun ki?"
...
"Tren seyahatlerinden fazlasıyla hoşlanıyorum," dedi. "Evlendiğin zaman pencere kenarında hiç oturamıyorsun artık."
J. D. Salinger
Sayfa 83 - Yapı Kredi Yayınları
Ego ego ego. Bıktım usandım. Kendiminkinden de, başkalarınınkinden de. Bir yere varmak, farklı ve ayrıcalıklı bir şeyler yapmak, ilginç biri olmak isteyen herkesten bıktım usandım.
Franny'yi süzdü ve gülümsedi. "Her neyse. Söylemeyi unutmuş olabilirim: Seni seviyorum. Bunu söylemiş miydim bu arada?"
J. D. Salinger
Sayfa 35 - Yapı Kredi Yayınları
Ego ego ego... Bıktım usandım! Kendiminkinden de başkalarınkinden de. Bir yere varmak, farklı ve ayrıcalıklı bir şeyler yapmak, ilginç biri olmak isteyen herkesten bıktım usandım.
Konuşmuyoruz ki biz, nutuk atıyoruz. Sohbet etmiyoruz, açıklamalarda bulunuyoruz.
J. D. Salinger
Sayfa 107 - Yapı Kredi Yayınları
"Dünyada hoş şeyler de var -hakkaten hoş şeyler yani. Hepsini​ birden ıskalayacak kadar da salağız biz. Olup biten her şeyi hemen o sefil küçük egolarımıza gönderiyoruz mütemadiyen."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Franny ve Zooey
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753631204
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Franny And Zooey
Çeviri:
Ömer Madra
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Franny ve Zooey
Franny ve Zooey
Glass'lar; öncesi, savaş ve sonrası ile 2. Dünya Savaşı'nın "yaralanmış" kuşağının yedi "tuhaf" kardeşli "tipik" bir ailesi... Ölümler, intiharlar, güvence aranan mistik savruluşlar ve aşklar arasında, hayatla yaşanan yüksek voltajlı ve suskun uyumsuzluklar, sessiz çıldırma eşikleri... "Biz dördümüz, birbirimize yakın kan bağıyla bağlıyız ve bir tür deruni aile diliyle, iki nokta arasındaki en kısa mesafenin neredeyse tam bir daire olduğu bir çeşit romantik geometri ile konuşuruz. Son bir uyarı sözü: Aile soyadımız Glass. Bir dakika sonra, Glass erkeklerinden en genci, yaşayan büyük ağabeyi Buddy Glass'ın kendisine gönderdiği aşırı derecede uzun mektubu okurken görülecek (...) Bana söylediğine göre, mektubun üslubu, bu anlatıcının üslubuna ya da yazılı üslupçuluğuna, rastgeleliğin adamakıllı ötesinde bir benzerlik gösteriyormuş; genel okur da hiç şüphesiz, mektubun yazarı ile bendenizin aynı kişi olduğu sonucuna balıklama atlayacaktır. Atlayacaktır ve maalesef atlamalıdır da"... Nicedir, bir 20. yüzyıl "modern-klasik"i olarak anılan "kırk yıllık suskun" J. D. Salinger'dan, hayat üstüne, sanki kendi geleceğini de okuduğu tedirgin, derin, acı iki uzun "hikaye".
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 440 okur

  • Almira Teber
  • Gamze
  • Birsen Sağlam
  • aydan atlayan kedi
  • Alper Kaya
  • Kadriye Atasoy
  • Necip Kaplan
  • sude
  • Makki
  • ensar ertekin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.2
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%21.4
25-34 Yaş
%41.7
35-44 Yaş
%26.2
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.9
Erkek
%34.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.2 (18)
9
%8.1 (13)
8
%15.5 (25)
7
%10.6 (17)
6
%6.8 (11)
5
%3.1 (5)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları