Franny ve Zooey

8,1/10  (23 Oy) · 
64 okunma  · 
21 beğeni  · 
837 gösterim
Glass'lar; öncesi, savaş ve sonrası ile 2. Dünya Savaşı'nın "yaralanmış" kuşağının yedi "tuhaf" kardeşli "tipik" bir ailesi... Ölümler, intiharlar, güvence aranan mistik savruluşlar ve aşklar arasında, hayatla yaşanan yüksek voltajlı ve suskun uyumsuzluklar, sessiz çıldırma eşikleri... "Biz dördümüz, birbirimize yakın kan bağıyla bağlıyız ve bir tür deruni aile diliyle, iki nokta arasındaki en kısa mesafenin neredeyse tam bir daire olduğu bir çeşit romantik geometri ile konuşuruz. Son bir uyarı sözü: Aile soyadımız Glass. Bir dakika sonra, Glass erkeklerinden en genci, yaşayan büyük ağabeyi Buddy Glass'ın kendisine gönderdiği aşırı derecede uzun mektubu okurken görülecek (...) Bana söylediğine göre, mektubun üslubu, bu anlatıcının üslubuna ya da yazılı üslupçuluğuna, rastgeleliğin adamakıllı ötesinde bir benzerlik gösteriyormuş; genel okur da hiç şüphesiz, mektubun yazarı ile bendenizin aynı kişi olduğu sonucuna balıklama atlayacaktır. Atlayacaktır ve maalesef atlamalıdır da"... Nicedir, bir 20. yüzyıl "modern-klasik"i olarak anılan "kırk yıllık suskun" J. D. Salinger'dan, hayat üstüne, sanki kendi geleceğini de okuduğu tedirgin, derin, acı iki uzun "hikaye".
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  134
 • ISBN:
  9789753631204
 • Orijinal Adı:
  Franny And Zooey
 • Çeviri:
  Ömer Madra
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar Franny'i 1955, Zooey'i 1957 yılında yazmış. Franny ve Zooey olarak 1961 yılında ilk olarak basılmış. Ben yazarın Çavdar Tarlasında Çocuklar adlı eserini okumuştum. O eserle bunu kıyaslama bile yapamayacağım. Biraz araştırma yaptığımda benim gibi düşünenleri de ve bu kitap için başucu kitabıdır diyenleri de gördüm. Eğer bu başucu bir kitap ise esas başucu olabilecek kitaplar ne ucu olur bilmiyorum. Ben yine suçu kendimde bulacağım. Kitabı anlamaya seviyem yetmedi diyeyim. Bir içsel yolculuk var tamamda çevirimi kötü yazarın tarzımı bilmiyorum. Yayınlanmış eserleri arasında ilk eser olan Çavdar Tarlasında Çocuklar'dan sonra belki de bunu okuduğum için kitaba negatif bakıyorum. Özetle söylemek istediğim, elimde 2013 Mayıs baskısı var ki kapak tasarımı bu sitede gördüğünüz gibi değil. Düz mavi bir renkten oluşuyor. İşte ben en çok bu rengi sevdim. Saatlerce kitabı açmadan kapak tasarımındaki sadeliğe bakabilirim.

Kübra Bakırcı 
09 Şub 22:27 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Salinger'ın harikulade bir üslubu var. İnsan onu okumaya doyamıyor. Böyle bir üsluba ilgi uyandıran konular ve kusursuz diyaloglar da eklenince ortaya işte böyle tadından yenmeyen eserler çıkıyor. Franny ve Zooey birbiriyle bağlantılı bir kısa öykü ve bir de novelladan oluşuyor. Esasında Franny ve Zooey kardeş ve işin içine diğer kardeşler de giriyor ki bu olayı farklı boyutlara taşıyor. Okuması çok zevkli, ara ara kahkahalarla güldüren, edebi haz veren, güzel karakterlerden oluşan okunası bir kitap.

Dila. 
08 Oca 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Genellikle Çavdar Tarlasında Çocuklar'dan sonra okunan Salinger kitabıdır. Ancak okumanın öyle kolay olduğunu düşünmüyorum. Ağır ilerliyor ve diyalog ağırlıklı olduğu için- diyalogun ne hakkında olduğu tam anlaşılamadığı için- yoruyor.
Anlatıma bakınca; Franny ve Zooey bölümleri arasında anlatım açısından bariz fark var. Franny kısmı kolayken Zooey'de okuma işi çok zorlaşıyor.

Kitap okumak 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Dua üzerine ele alınmış, felsefi derinliği olan, kalıcı ve başarılı bir eser. Yine de okunmasının o kadar da rahat olmadığını hatırlatmakta yarar var.

Kitaptan 7 Alıntı

teferrut 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tek bildiğim şu, aklımı kaçırıyorum," dedi Franny. "Ego ego ego. Bıktım usandım. Kendiminkinden de, başkalarınınkinden de. Bir yere varmak, farklı ve ayrıcalıklı bir şeyler yapmak, ilginç biri olmak isteyen herkesten bıktım usandım. İğrenç bir şey bu - iğrenç iğrenç. Kimin ne dediği umurumda bile değil.

Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 28)Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 28)
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onu gerçekten beğeniyorum. İnsanları beğenmekten bıktım usandım. Allahım, saygı duyacağım birine rastlasam n'olurdu sanki...

Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 21)Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 21)
teferrut 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zooey sus pus oturup, anaforlanan kar taneciklerini seyretti. ''Büyük bir rahatlıkla yatıp ölebilirim bazen,'' dedi.

Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 110)Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 110)
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazen bilginin - her halükarda, bilgi için bilgi haline geldiği zaman - en kötüsü olduğunu düşünüyorum.

Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 112)Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 112)
Burcu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Olup biten her şeyi hemen o sefil küçük egolarımıza gönderiyoruz mütemadiyen.

Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 116)Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 116)
cookiemonster 
 15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

'..Laf aramızda, sen neden sinir krizi geçiriyorsun acaba? Yani, bütün gücün kuvvetinle çöküntüye uğrayabiliyorsan eğer, neden aynı enerjiyi sapasağlam kalmak için harcamıyorsun?'

Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 126)Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 126)
Öznur Solmaz 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ve, işin en kötü tarafı da, bohem takıldığında ya da bunun gibi bir çılgınlık yaptığında, sen de herkes kadar düzene ayak uydurmuş oluyorsun, sadece biçim farkı var.

Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 25)Franny ve Zooey, J.D Salinger (Sayfa 25)