Fransız Devriminde Kadınlar

9,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
602 gösterim
Türkiyeli okuyucunun daha önce yayınevimizce yayınlanan Ateşi Çalmak romanıyla tanıdığı Galina Serebryakova, 1789 Büyük Fransız Devrimi döneminin öne çıkmış kadın kahramanlarını, Ateşi Çalmak'ta olduğu gibi yine roman kurgusuyla anlatıyor. Büyük Fransız Devriminde rol oynayan Robespierre, Danton, Marat, St. Just, Camille Desmoulins gibi kahramanlar herkes tarafından biliniyor. Ancak devrimde bazan açıktan, bazan perde arkasında ama önemli bir rol oynayan kadınlar aynı ölçüde bilinmezler. Serebryakova, devrimde olumlu veya olumsuz rol oynamış kadınların en önemlilerinin portrelerini çiziyor. Jirondenlerin, giyotinde başı kesilen gizli lideri Madam Rolland, Marat'nın katili Charlotte Corday, kenar mahalleli kadınların önderi aktrist Claire Lacombe ve arkadaşı Pauline Leon, sıradan hayatı Camille Desmoulins'le evlendikten sonra değişen Lucile Desmoulins, Robespierre'in davasına inanmış onurlu Elizabeth Lebas ile kızkardeşi Elenor Duplay, sırtında erkek giysileriyle atını Versailles sarayına süren Jakoben Theroigne Mericourt'un renkli yaşamları gün yüzüne çıkıyor böylece. Ama sadece bunlar değil. Josephine Bonaparte, Madam Dubarry gibi aristokrat kadınlar ve bir dönem Robesspierreci bir dönem Napoleon yandaşı olan, giyotine ramak kala devrim kahramanı ilan edilen Theresa Tallien de kitapta portresi çizilen kadınlardan.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1998
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  2789785925149
 • Çeviri:
  Ahmet Açan
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

"O anda Corday, artık gereksiz hileleri bir yana bırakarak fırladı, bıçağı ustalıkla eline aldı ve Marat’nın açık göğsüne sapladı. Kan boğazına yükselirken Marat haykırdı: “Dostum, bana ha!..” Gözleri soldu ve kapandı.

Fransız Devriminde Kadınlar, Galina SerebryakovaFransız Devriminde Kadınlar, Galina Serebryakova

Manon Roland
Yeniden Plutarkhos'u okuyor, Voltaire ve Rousseau'dan alintilar yapiyor, hizmetçilere kendisine 'yurttaş' diye seslenmelerini emrediyordu.

Fransız Devriminde Kadınlar, Galina Serebryakova (Sayfa 56)Fransız Devriminde Kadınlar, Galina Serebryakova (Sayfa 56)

Lucile Desmoulins
Hayatimda böyle büyüleyici bir manzara görmedim, karakter ve duygularin, bu iki hayret verici zitligin bu derece birleşmesini bir türlü kafam almiyor.

Fransız Devriminde Kadınlar, Galina Serebryakova (Sayfa 123)Fransız Devriminde Kadınlar, Galina Serebryakova (Sayfa 123)