Fransız Devrimi'nden Portreler

7,0/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
0 beğeni  · 
672 gösterim
Devrim, elbette halk kitlelerinin eseri. Ama yığınların önüne düşüp yol gösterenler var: Aydınlar, örgütleyiciler, liderler... Onlarsız hareket başarıya ulaşamaz.

Fransız Devrimi, belki her devrimden çok, eşsiz portreler koydu önümüze. Her biri, o dev yürüyüşü şu ya da ölçüde etkiledi. Bayrağı inandığı yolda sonuna değin taşıyanlar oldu; yarı yolda tükenip yıkılanlar da.

Kimler yok ki bu görkemli galeride?

Robespierre'ler, Mirabeau'lar, Marat'lar, Danton'lar, Saint Just'ler, Jacques Roux'lar, Babeuf'ler... Halkın davasına başkoymuş insanlar; özgürlüğün düşmanlarına karşı yükselttikleri ses karşısında bugün de ürperdiğimiz kişiler; çağımızın seherindeki yıldızlar.

Onların içinde, tarihin aktörü olacak yerde oyuncağı olanları bir yana bırakırsak, hepsi cumhuriyetçi, laik anlayışta ve ruhbana karşı kimselerdi; Aydınlanma'ya inanıyorlardı ve aklın dostu idiler. Devrim'in sloganı olan, özgürlük, eşitlik ve kardeşliği benimsemişlerdi. O adsız Sankülot'lar ise, üstelik düpedüz halktan geliyorlardı. Devrim'e inanmanın bir kabahat olarak görüldüğü; iktisadi, siyasal ve dinsel gericiliğin ayyuka çıktığı günümüz dünyası için çarpıcı kişilikler.

Onları tanımamız gerekiyor.

Fransız Devrimi'ni tanımak onları da tanımaya bağlı; onları tanırken biraz da kendimizi tanıyacağız.

Okuyunuz göreceksiniz...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1999
 • Sayfa Sayısı:
  227
 • ISBN:
  9789754185744
 • Yayınevi:
  Adam Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin YALÇIN 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 6/10 puan

Normalde inceleme yapmayacaktım ama hiç kimsenin bu kitaba inceleme yapmadığını görünce okumayı düşünen insanlar için bir fikir oluşturması adına inceleme yapmaya karar verdim. Tarihe dair anlattıkları kitabı biraz daha çekici kılıyor. Tarih sevmiyorsanız kesinlikle okumanızı tavsiye etmem.

Kitabın adı konusunu zaten belli ediyor. Fransız Devrimi'ne öncü ya da karşı olmuş kişilerin görüşlerini, hayatlarını ve ilişkilerini, Devrim'in hayatlarını ve onların Devrim'i nasıl etkilediklerini anlatıyor bu eser. Fransız tarihiyle alakalı çok fazla bilgi içerdiği için kitaba epeyce Fransız kaldım. Montanyar'lar, Jakoben'ler, Jironden'ler, Sankülot'lar vs. Bu da insanı daha fazla araştırmaya teşvik ediyor. Tarihi kişilikleri ve Fransız İhtilali'nin genel panoramasını çizmesi açısından kıymetli bir eser.

Bu kişilerin sözleriyle ve çoğunun giyotinle son bulan hayatlarını anlatmasıyla biraz da insanlara devrim ruhu vermeye çalışan bir eser olduğunu söyleyebilirim. Kitapta edebi anlatım yok denecek kadar az. Türünü soracak olursanız biyografik bir eser derim. Kitabın genelini beğenmesem de üzerinde epeyce emek verilmiş olduğu için takdire şayan bir çalışma olduğunu söylemek zorundayım.

Kitaptan 18 Alıntı

Yasin YALÇIN 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"yurdun selameti oldukta, hüküm vermede yavaşlık, ceza verilmeme ile özdeşleşir."

Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 68 - Say Yayınları)Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 68 - Say Yayınları)
Yasin YALÇIN 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Özgürlük
Belki, söylediği şu cümlededir Jacques Roux'nun bütün savundukları özetle: "Bir sınıf, ötekini acımasızca açlığa mahkum ettiğinde, özgürlük bir hayalettir ancak; zenginler, ellerindeki tekele dayanıp hemcinsleri üzerinde ölüm-kalım hakkına başvurduğunda, eşitlik de öyledir."

Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 161 - Say Yayınları)Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 161 - Say Yayınları)
Yasin YALÇIN 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Tarih
"Tarih ve entrikanın, deha ve erdemden çok daha fazla kahraman yarattığı inancındayım."

Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 91 - Say Yayınları)Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 91 - Say Yayınları)
Yasin YALÇIN 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsan
"İnsan, görevlerini yerine getirmekten çok, haklarını kullanma eğilimindedir... Yalnız içinde dönüp dolaşabileceği çerçeveyi değil, aşamayacağı engeli de gösteriniz."

Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 188 - Say Yayınları)Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 188 - Say Yayınları)
Yasin YALÇIN 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Başkaldırı
Yönetim, halkların haklarına saldırdığında, başkaldırı, ödevlerin en kutsalıdır.

Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 57 - Say Yayınları)Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 57 - Say Yayınları)
Yasin YALÇIN 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Başkaldırı
Bütün halk katılmalıdır başkaldırıya; öyle olmazsa, bu önlemler, bir hizbin eylemi olurlar ve özgürlüğe karşı yönelirler.

Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 50 - Say Yayınları)Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 50 - Say Yayınları)
Yasin YALÇIN 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Robespierre
Ölüm cezalarının kaldırılmasını öneren, vaktiyle Robespierre olmuştu; şimdi onu krala karşı istemektedir: "Louis ölmelidir, çünkü Fransa'nın yaşaması gerekir!" der.
...
Öte yandan, halka kanunsal biçimler dayatmak söz konusu değildir; "hukuk mahkemeleri gibi yargılamaz o, yıldırımla çarpar."

Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 53 - Say Yayınları)Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 53 - Say Yayınları)
Yasin YALÇIN 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Robespierre
Cicero, şöyle demişti bir gün: "Ruhsuz hitabet olmaz." Robespierre, ruhunu alıp olduğu gibi söylevlerine koyar. "Genel kanıyı okşamak için düşünceme ihanet etmeği bilmiyorum... Halkı, çiçekli yollardan geçirip uçurumun kenarına götürme sanatını da bilmiyorum." der bir gün. Utanç verici çıkışlardansa, saygı değer mırıldanışlara yol açmayı yeğler. "Yüzde yüz reddedileceğini bildiğim zaman bile, gerçeğin sesini çınlatmayı bir başarı saymışımdır." da diyecektir.

Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 28 - Say Yayınları)Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 28 - Say Yayınları)
Yasin YALÇIN 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Erdem Mutluluk
Bir bölük insanın milyonlarca insanın yiyecek-içeceğini yiyip yutabildiği bir ülkede, hangi erdem, hangi mutluluk olabilir ki?

Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 50 - Say Yayınları)Fransız Devrimi'nden Portreler, Server Tanilli (Sayfa 50 - Say Yayınları)
2 /