Fransız Süiti

6,5/10  (11 Oy) · 
30 okunma  · 
6 beğeni  · 
688 gösterim
1940 yılında Nazi işgalinden bir gece önce Paris'te başlayan Fransız Süiti, insanların kendi kontrolleri dışında savaş şartlarına atılmasının etkileyici öyküsünü anlatıyor. Parisliler şehri terk ederken, hayal edilebilecek her türden insani çılgınlık etrafı kaplamıştır; yemeğin olmadığı bir kentte varlıklı bir anne tatlı aramaktadır, dünyaları parçalanmak üzereyken bile bir çift, işlerini kaybetme düşüncesinden korkmaktadır. Yerli halk Alman askerlerince işgal altında olan taşradaki köylere göçerek -kendi köyünde, kendi evinde hatta kendi kalbinde bile- düşmanı karşısında hayatta kalmayı öğrenmek zorundadır.

Irène Némirowsky Fransız Süiti üzerine çalışmaya başladığında zaten Paris'te yaşayan çok başarılı bir yazardı. Fakat aynı zamanda o bir Yahudiydi, 1942'de tutuklandı ve öldüğü yer olan toplama kampına gönderildi. Bu roman altmış dört yıl boyunca saklı ve bilinmeyen olarak kaldı.

"Çarpıcı . . . Anne Frank'ın Hatıra Defteri ya da Albert Camus'un romanlarıyla yarışıyor."
-The Nation-

"Némirowsky'nin ufku Tolstoy'unki gibidir: İnsanı ve onun narin varoluşunu yakından tanıyan yazar bunları etkileyici, sabırlı ve katı bir dürüstlükle bir araya getirmiştir... Kayıp bir başyapıt."
-Oprah Magazine-

"Nefes kesen... Çarpıcı... Fransız Süiti'nin yazarı önceden hiç duymadığınız, kendi trajik öyküsü sadece kitabın etkileyiciliğini derinleştiren, en büyüleyici edebiyat kişiliklerinden bir tanesidir."
-Newsweek-

"Olağanüstü bir eser, şaşırtıcı bir kurgu ve gerçek, tarih ve öykü yazarlığı harmanı."
-Houston Chronicle-

"Şaşırtıcı... Belki de savaşın son mükemmel kurgusu olan Fransız Süiti, işgalin, göçün ve kaybetmenin içten öyküsünü sunuyor. Kitabın şok edici gücü sanatın kurtuluşa giden bir yol sunabileceğini doğruluyor."
-Pittsburgh Post-Gazetta-
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786055943738
 • Orijinal Adı:
  Suite Française
 • Çeviri:
  Nuriye Yiğitler
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 12 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Spoiler vermesem bile zaten arka kapak yeterince vermiş güzel değişik bir konusu var aşk bir yanda savaş bir yanda acılar bir yanda yani kitabı okurken insan kendini sorguluyor çok farklı duygular yaşatıyor insana üstelik gerçek bir hikaye sonu istediğim gibi bitmedi ama istemediğim gibi de bitmedi güzel duygular yaşadım keyif aldım okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

HÜLYA BİLGİN 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mükemmel bir anlatım.Kaybeden insanların son derece gerçek olan hikayesini yazar müthiş bir kurguyla anlatmış..Sıkılmadan okunabilecek bir kitap.

İyi bir roman olacakken yarım kalmış bir romandır benim için. Sonunda olayların bağlanmasını beklemeyin. Okuyucunun olayların bağlanacağı beklentisini -yazarın toplama kampına alınmasıyla özgürlüğünü, hastalığı dolayısıyla da yaşamını kaybetmesi nedeninden- karşılayamıyor.

selma 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Genel olarak anlatım güzel, fakat olaylar arasında kopmalar var.

Kitaptan 3 Alıntı

Sema Özaslan 
24 Ağu 15:13 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Toplum yaşasın diye bireyin telef olduğu toplumsal bir çağda olduğumuza inandırmak istiyorlar bizi; oysa biz, tiranlar yaşasın diye telef olan bir toplum görmek istemiyoruz."

Fransız Süiti, Irene NémirovskyFransız Süiti, Irene Némirovsky
Sema Özaslan 
19 Ağu 18:19 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"İnsanlarla ortak bir yanı yoktu. Onların hırsları, korkuları, alçaklıkları, yaygaraları yabancıydı ona. Bir ışık ve barış evreninde yaşıyordu. Herkes ondan nefret eder ve aldatırdı. Kaderi böyleydi."

Fransız Süiti, Irene NémirovskyFransız Süiti, Irene Némirovsky
Sema Özaslan 
24 Ağu 15:16 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Kendini "toplumcu" sanan bu çağ, Rönesans çağından ya da büyük derebeyler döneminden daha bireycidir."

Fransız Süiti, Irene NémirovskyFransız Süiti, Irene Némirovsky

Kitapla ilgili 1 Haber