Fransız Teğmenin Kadını

8,9/10  (27 Oy) · 
75 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.234 gösterim
İngiliz edebiyatının yaşayan belki de en büyük ustası olan John Fowles, anlatı kurmaktaki mahareti, çarpıcı üslubu ve deneyciliğiyle dikkati çeken bir yazar. Hiç abartmadan yüzyılın en iyi romanları arasında sayabileceğimiz Fransız Teğmenin Kadını’nda bu özellikler mükemmel bir bileşime ulaşıyor. Bir kere olağanüstü başarılı bir atmosfer yaratıyor yazar, Viktorya döneminde yaşamanın ne anlama geldiğini bütün netliğiyle ortaya seriyor. Sonra eşine az rastlanır bir gizem yaratıyor, kitap bittiğinde bile gizeminden bir şey kaybetmeyen bir gizem bu. Ve nihayet bilgeliğine sizi hemen ikna eden bilge ve son derece zeki bir denemeci üslubuyla varoluşçuluğun “sahicilik” ve özgürlük arayan insan soyutlamasını ete kemiğe büründürüyor, ama tanrı anlatıcı rolünü de sorgulamaktan geri kalmıyor.

Fowles dünya tarihinin en tutucu dönemlerinden biri olan, her şeyin ve özellikle de edebiyatın sıkı kurallara ve “görev” bilincine bağlı olduğu Viktorya çağından aykırı bir aşk öyküsüyle sesleniyor okura. Roman başarısını büyük ölçüde nefis diyaloglarına ve iki karakter arasındaki gerilime borçlu. Kadınların “görev”lerinin boyun eğme ve çocuk yapmayla sınırlı olduğu bir dönemde, romanın kadın kahramanı Sarah, inanılmaz sezgi gücü, özgürlüğe olan tutkusu ve estetik olana duyduğu sevgiyle hemen romanın çekim merkezine yerleşiyor. Toplumsal kodları umursamaksızın sevmek neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan kaçınmayan özgür bir kadın Sarah. Erkek kahraman Charles ise görmüş geçirmiş bir aristokrat, ama görmüş geçirmişlikle bir aristokrattan beklenenler arasındaki dengeyi tutturmakta zorlanan biri. Sarah’yla tanıştıktan sonra bu bıçak sırtındaki denge darmadağın olur. Charles, çağının toplumsal statüsünün, eş dost çevresinin talepleri ile yolu aşktan geçen Aşkınlık ve Sahicilik, tek kelimeyle Özgürlük arayışı arasında bir seçim yapmak zorunda kalır...

Roman okumanın benzersiz hazzından haberdar olanlar, Nabokov’un deyimiyle “belkemiğini titreten” kitaplar okumayı özleyenler ve sahici bir aşk yolculuğuna çıkmak isteyenler için...

“Fransız Teğmenin Kadını yalnız bu yüzyıl yazılmış en iyi tarihi romanlardan biri değil, hayatta okuduğum en esrarlı ve mantıklı aşk romanı da... Okuyun...”
Orhan Pamuk

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  425
 • ISBN:
  9789755390758
 • Orijinal Adı:
  The French Lieutenant's Woman
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra E. 
 14 Haz 21:43 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Fransız Teğmenin Kadını"na yalnızca bir aşk romanı demek haksızlık olur ya da yalnızca Victoria Dönemi eleştirisi demek de öyle...
Öyle bir roman ki karakterler yazardan bağımsız bir şekilde hareket ediyor. Yazarın da istediği bu zaten, "Her şeyi ben bilirim!" edasıyla yazmamış eserini, okuyucuya da bunu arada bir hatırlatıyor.
Kitap ilerlerken yazar aniden durup okurla sohbet ediyor. Olayların akışında araya girip aslında böyle ilerlemiyordu, tepkinizi ölçtüm dercesine bir tavır takınıyor.


Kitapla ilgili yorumuma başlarken yalnızca bir aşk romanı değil demiştim.
Zengin oğlan, fakir kız klişelerine de pek tahammülü yok yazarın.
Elbette sosyal statü farklılıklarını eleştiriyor aşkın arka plânında; ama asla yapaylığa kaçmadan...
Yazar, yargı tarafsızlığı ve bağımsızlığının olmayışına da eleştirel bir şekilde değiniyor.
Kitapta, detaylı bir şekilde psikolojik vakalara da yer verildiğini hemen ekleyeyim...Karakterlere gelirsek...
Başkarakter Charles, Charles Darwin gibi ünlü bir bilim adamı olamayacak ya da Charles Dickens gibi ünlü bir sanatçı olamayacak mizaçta, arafta kalmış bir adam.
Paleontoloji bilimi ile ilgilenmesiyle, evrime inanışıyla Charles Darwin;
zevkli yönleriyle, romantikliğiyle, yaşadığı dönemin çarpıklıklarını hassas bir biçimde ele alışıyla belki biraz Dickens ama hep arada kalmış biri...
Sevdiği kadın Sarah, insanın içine işleyen bakışıyla, onu toplum dışına itenlerin göremediklerini de kavrayabilen güçlü bir kadın...


Kitabın arka kapağında Orhan Pamuk'un kitap ile ilgili görüşleri yer alıyor. Kitabı okurken Orhan Pamuk'un "Masumiyet Müzesi"ni anımsadım sürekli. "Fransız Teğmenin Kadını"ndaki Charles ile "Masumiyet Müzesinde"ki Kemal'in benzerliği dikkatimi çekti.
Belki kitabı okuduğunuzda bana hak verirsiniz siz de.
Biraz evrim, biraz varoluş sancıları, biraz aşk...
Bu kitabı okumak isterseniz bunlara hazırlıklı olun...Kadim dostlarımız olan kitaplarla kalın.
Keyifli okumalar dilerim :)

ihtiyar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tek kelimeyle etkileyici bir kitap. Yazarın tavrına bayıldım zaten, karakterlerinin özgürlüğünden söz etmesi, kitabın içinde okuyucu ile konuşması, kitabın birden farklı sonla sona erdirmesi ilginçti. Bir yazar yarattığı karakteri için ki onun adı Charles, ben ona eve git demiştim, o beni dinlemedi mandıraya süt içmeye gitti ve bu yüzden Sarah ile karşılaştı derse ve karakterler ancak bize karşı çıkmaya başladıklarında canlanır diye bu olayı açıklarsa ne olur? Sıradaşı bir kitap olur...

1800 li yılların İngilteresi Victorya dönemini sorgulayan, o dönemi anlatan sanki tarihi bir kitap aynı zamanda...

Mitoloji, evrim vs.. gidiyor... Yazar bir derya ve bilgisini kitapta döktürüyor. Kitap içinde kitap var sanki... Elbette aşk romanı :)

Kitabı bitirince, filmini hemen izleyeyim dedim. Sarah karakterinin bakışını Charles'in ağzından paragraflarca anlatan yazar kadar başarılı bir şekilde Sarah rolünü 32 yaşında oynayan Meryl Streep'te harikaydı. Bence yazarın anlatımındaki gibi delici bir bakışı canlandırmıştır.

Yazarın, Koleksiyoncu ve Büyücü kitabından sonra okuduğum üçüncü kitabı oldu... Bence okumalısınız.

Erhan 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beni en çok etkileyen kitaplardan biridir. Okurken üst ranzaya uzanırdım, sayfaları çevirdikçe yukarıdaki mor ışığın gözümü aldığını hatırlıyorum (askerde). Fransız teğmenin kadını diye anılan Sarah ve aristokrat ailenin bir üyesi olan Charles arasındaki aşkı konu almıştır fakat benim daha çok ilgimi çeken aşklarından ziyade, Sarah karakterinin tasviri ve olaylar karşısında verdiği soğukkanlı tepkileri... Charles ile cinsel birlikteliklerinden sonraki diyalogları çok ilginç. Aklımda kalan bir cümle de şudur ki kitabı okuyanlar için çok derin bir anlamı var:
"Sarah kelimenin tam anlamıyla insanları anlayabiliyordu."
John Fowles tarzı farklı bir yazar. Kitabın sonunu iki farklı şekilde yazmış. Okura bırakmış kararı. Kendi söylemiyle tanrı-yazarlığa karşıdır. Kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum hatta kitaplığınızda bulunması gereken bir roman...

ahmet Karakuzulu 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Keyifli bir dille kaleme alınmış olan kitap, çok dikkatli bir okuma gerektiriyor. keyifli ve esprili bir dille kaleme alınmış olduğundan sıkmıyor. Yer yer öğretici bir etki bırakıyor. Genel olarak; İngiltere'nin Viktorya dönemine güçlü bir eleştiri içeriyor. O dönemdeki, katı ve bağnazca düşünce yapısı insanın içini kavuruyor. Romanın ana karakterleri Charles ve Sarah. Charles, soylu düzene tepkisel bir yaşam sürmeye çabalarken, soyluluğun getirilerinden de uzaklaşmakta aynı ölçüde güçlük çeker bir ruh hali içerisinde. Sarah karekteri, güçlü bir psikolojik analiz gerektiriyor. Kitabın sonlarına doğru, yazar, usta bir yazar olmanın keyfini çıkarmayı da ihmal etmiyor. Romana , bir kaç son öngörüyor. İngiltere'nin viktoryen dönemlerini yazan iki yazardan, Charles Dickens mi? John Fowles mı? okumalıyım derseniz John Fowles derim.

Farkhunda 
16 Haz 23:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Romantik değil Sarsıcı ve Realist. Evrime ufak bir deyinen. Erotik sanılan ama öyle olmayan. Geçim derdinin dünyanın öbür ucunda da olduğundan resmi bir evlilik yapmakta olan damat adayı bilim adamı ve tuhaf yalanları olan bir kadın hakkında olan roman. Kalitelidir!

Ümit güder 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

#kitap yorum
Ana konu ,viktoryen Zaman İngiltere'sinde geçen cici bici şiir okuyan naif biraz şımarık ama sığ zengin bir tüccar kızı ile nişanlı aristokrat bir beyfendinin alt sınıftan bir kadına aşık olması ile iki aşk arasında kalıp bocalaması ,bu ana tema
Yazar bu konu altında Viktorya çağının bağnaz dindarlarını ,tutucu ve çökmekte olan aristokrat sınıfın kendi dar görüşleri altında sınıf farklılıklarını ,alt sınıftakilerin amiyane tabirle yırtmak için üst sınıfa geçme çabalarını da işliyor ,bir yanda özgürleşme çabalarının zorlukları ve insanların statükoyu koruma çabalarını .
Charles ( erkek oğlan ) bir yandan aristokrat bir beyfendi olmanın tüm nimetlerinden faydalanırken ,din bağnazlığını eleştirirken ( darwinci görüşleri benimserken ) bir yandan yeni yeni başlayan özgürlükçü düşünceye ( kadınlara oy Hakkı ,insan ilişkilerinde daha doğallık vs ) meyillidir .
Ernestina ( şımarık nişanlı ) zenginliğin verdiği güven ,nişanlısına aşık ,şiir okuyan ,şımarık ,ama içten içe kendini yeterli görmeyen evlenip eşininde katkılarıyla yükselme kendi evinin hanımefendisi olma gibi düşünceleri olan kız .
Sarah ,herşeyini kaybetmiş ,aldatılmış ama döneminin kadınlarından çok farklı sıradışı özgürlükçü kendi hayatını kendi isteği şekilde yaşamak isteyen diğer kadın .
Tamam ilk 300 sayfa dönemi yaşam tarzlarını tanışma faslını ,aristokrasi saçmalığını ,her dinin yobazlığı tutuculuğunu ,sınıf farklarını anlatıyor.
Değişik taraf yazarın anlatım yazım biçimi ,şöyle düşünün yönetmen ile birlikte 5-10 kişi filmi seyrederken birden yönetmen duraklatma tuşuna basıp filmde ki karekterler Hakkı'nda sizinle konuşmaya başlaıyor ,yazar da aynen böyle yapıyor ve bir anda konuyu bırakıp sizinle şimdiki zamanla konuşuyor ,ayrıca jeoloji ,evrim ,ile de anlatılanlar da var ki filmi seyrederken bazen neyşınıl jeografik kanalına geçmiş oluyorsunuz .ayrıca kral marx ın görüşerrine de yer verilip bir de sosyalizm dersi de işliyorsunuz ,birde çokça yazar ve kitaptan örnek verildiği için ki bu kitapları ve Kahraman'larını bilmiyorsanız biraz da ofsaytta kalıyorsunuz .
Peki tavsiye edermisin ,açıkça son 125 sayfayı ki esas kitabın neden çok iyi kitaplar kategorisine girdiğini anlamak için ilk 300 sayfayı okumayı ,bir delilik edip o acıya ,çabaya ,SABIRA ,kan ve gözyaşına :) katlanırım diyorsanız okuyun ki ağa ben zor romanları severim takımındaysanız buyurun tam dişinize göre ,ayrıca bu yorumu sonuna kadar okuduysanız ( helal olsun size ) bu sabır vardır sizde .

Ali Yegin 
17 Tem 00:01 · Kitabı okudu · 40 günde · Puan vermedi

Ufka yüreğini akıtarak gizemle bakan bir kadının gözlerindeki sıradışı bakış sizi kendinizi peşinden gitmekten alıkoymayacağınız bir maceraya sürüklüyor. Ama bu macerada ayrıntılı tasvirlerle dolu Viktorya döneminin yaşamsal örüntüsü sizi sıradışı bir hikayeye sokuyor. Sabırla işlenmiş bir romanda akıp duran cümlelerle kendinizi Charles ile birlikte Sarah'ı ararken bulacaksınız.

Kitaptan 25 Alıntı

Kübra E. 
11 Haz 01:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayat bir cehennem çukuruydu. En masum yüzlerin ardında en büyük fesatlar gizliydi.

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 247 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 247 - Ayrıntı Yayınları)
Kübra E. 
11 Haz 02:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın kendisi çıraysa yangınla savaşmaya kalkması umutsuz bir çabadır.

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 261 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 261 - Ayrıntı Yayınları)
Kübra E. 
12 Haz 05:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan alaycılık ve duygusallığı birbirine karıştırınca kalıplara göre yaşıyordu.

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 349 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 349 - Ayrıntı Yayınları)
Kübra E. 
08 Haz 16:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çağımızın sözde en büyük tasası zaman kıtlığıdır: Toplumlarımızdaki zekâ ve paranın son derece büyük bir bölümünü işleri daha hızlı yapmak için harcamamızın nedeni, bilime ve bilgeliğe karşı duyduğumuz çıkar tanımaz sevgi değil, budur; insanoğlunun nihai amacı mükemmel bir insanlığa değil de şimşek olup çakmaya, ışık hızına ulaşmaktır adeta.

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 19 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 19 - Ayrıntı Yayınları)
Kübra E. 
10 Haz 02:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan yüreği, insan beynini gaddarca bir süratle hükmü altına alır.

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 153 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 153 - Ayrıntı Yayınları)
Kübra E. 
11 Haz 01:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayat karanlık bir mekanizmaydı, sinsi bir yıldız falı, temyizi olmayan, doğuştan verilmiş bir hüküm, koskoca bir sıfır.

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 246 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 246 - Ayrıntı Yayınları)
Kübra E. 
14 Haz 20:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...Hayatın bir simge olmadığını, tek bir bilmece ve onu bilememekten ibaret olmadığını ya da zarlar bir kere kötü gelmişse hemen bırakılamayacağını anlamaya başlamıştı; her ne kadar yetersiz, boş, ümitsiz olsa da katlanılmalıydı hayata...

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 480 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 480 - Ayrıntı Yayınları)
Kübra E. 
08 Haz 17:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm ne kadar geciktirilirse geciktirilsin, gelinlik kızı olan annelerin de sezdiği gibi, sonunda mutlaka gelir.

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 24 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 24 - Ayrıntı Yayınları)
Kübra E. 
09 Haz 17:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hepimiz gerçek gerçeklikten kaçarız. Bu, Homo sapiens'in temel tanımıdır.

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 108 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 108 - Ayrıntı Yayınları)
Kübra E. 
11 Haz 01:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Tıbbın yarısı, hastanın doktora olan güvenidir."
Charles donuk donuk gülümsedi: "Ya diğer yarısı?"
"Doktorun hastasına olan güveni."

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 233 - Ayrıntı Yayınları)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 233 - Ayrıntı Yayınları)
3 /