Freud Savaşları

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
370 gösterim
Hakkında yazılanların çokluğu bile, Freud'un yirminci yüzyıla damgasını vurduğunu göstermeye yeter. Psikanaliz biliminin uygulayıcıları şevkle bu disiplini geliştirmeye çalışırken, psikanalit-karşıtları da Freud üzerine ciltler dolusu araştırma yayımlamaktadır: Freud hangi çayırda mastüsbasyon yapardı, Freud'un hastaları gerçekte hiç var olmuş muydu; Freud eşcinsel miydi; Freud nasıl bir Yahudi domuzuydu, nasıp olup da böyle zevksiz ve hantal bir antika koleksiyonuna sahip olabilirdi?

Forrester, Freud Savaşları'nda, değerli bir uygulayıcı olduğu psikanaliz biliminin kurucu babası Freud'a karşı görevini hakkıyla yerine getiriyor; büyük bir sabır ve titizlikle, Freud-karşıtlarının mahalle dedikodusu niteliğindeki saldırılarına karşı psikanalizin temelleri, kuralları ve gelişimini ayrıtılandıran bir dalgakıran inşa ediyor. Bu inşa sürecinde, düşleri de "osuruk" ve "bokbilim" üzerine düşünceleri dahil, eleştirilere malzeme olan tüm yönlerini psikanalizin aykırı ve edepsiz doğası içinde tek tek irdeliyor. Psikanalizin bir Nazi-yönelimli aldatmaca olup olmadığı konusuyla başlayan tartışmayı, Hollywood sinemasından boyalı basına genişletiyor; gündelik hayatımızın her alanına yayılan ve gönül rahatlığıla benimseyiverdiğimiz bu alanın bir doğabilimi olup olmadığı tartışmasına doğru adım adım ilerliyor.
Forrester, ustasına yönelik akıl almaz eleştirileri yanıtlama uğraşısından bitap düşmüş. Freud'un divanının huzuruna sığınıyor. Ve azarı işitiyor: "Beni ölüler diyarından kaldırıp buralara getirmeye nasıl cüret edersin?" Şüphesiz, adı bu kadar sık duyulan birinin hangi çayırda mastürbasyon yaptığı merak uyandırmaya devam edecek; Freud Savaşları, psikanalizin insan zihninin çalışma biçimine dair yarattığı devrimi gözler önüne sererken, mastürbasyon konusunun meraklılarını da aydınlatıyordur belki -kim bilir?
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  303
 • ISBN:
  9789755392752
 • Orijinal Adı:
  Dispacthes From The Freud Wars Psychoanalysis And It Passions
 • Çeviri:
  Hakan Atalay
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü: