Freud ve Öğretisi

10,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
327 gösterim
Stefan Zweig... Dünyanın en karanlık, en vahşi bütün zamanları için barışı özlemiş ve aramış bir yazar. O ele aldığı konuyu büyük bir ustalıkla tarihsel,siyasal arka planıyla kaynaştırıp, bir bütün halinde okurun önüne koyar. Bu yüzden, onun kaleme aldığı biyografiler, bu türün bütün sınırlarını zorlayarak, neredeyse bambaşka ve yepyeni bir edebi esere dönüşürler.

O ele aldığı kişiyle birlikte hem o kişinin oluştuğu tarihsel dönemi alabildiğine geniş bir şekilde yargılarken, aynı zamanda bu tarihten çıkacak bir geleceğe dair bakışı da verir. Elbette bu özelliği "Freud ve Öğretisi" için de geçerlidir.

19. yüzyıl "ahlakını" tartışarak, bu ahlakın nasıl bir "zihni durum" yarattığını belirterek Freud'u bize verir. Böylece Freud'un bugün bile neden vazgeçilmez olduğunu sezmeye başlarız. Ama Zweig'ın bütün sorunu bu değildir tabii... Aynı zamanda yanılgıların insanı olarak da Freud'u bize verir. İşte bu noktaya geldiğimiz de Freud bir "imaj" olmaktan çıkar zihnimizde, somutlaşır, gerçeklik kazanır...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2003
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9789758747146
 • Orijinal Adı:
  Über Sigmund Freud: Porträt /Briefwechsel /Gedenkworte
 • Çeviri:
  Emin Türk Eliçin
 • Yayınevi:
  Papirüs Yayınevi
 • Kitabın Türü:
tahsin 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

freud sen deli misin akilli misin. nesin belki seni bu kitapta cozerim dedim ama baktim iyice senin bilinmeyen yonlerden bahsetmis. bi sey cizemedim ama bana mantikli geldin

Kitaptan 8 Alıntı

Nihavend İflazi 
21 Oca 18:27 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" Freud'un öğretisi çoktan söz götürmez bir gerçek olarak kendini dünyaya benimsetmiştir. Şu anlamda bir gerçek, ki yaratıcı her fikir için Goethe'nin koyduğu şu ölçü hep geçerli olacaktır: "Gerçeklik verimli olandır." "

Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 115 - Papirüs Yayınları)Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 115 - Papirüs Yayınları)
Nihavend İflazi 
21 Oca 18:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Gizli kan dökme tutkusu kurban sunaklarında kendini yuyup arıttığı gibi, günah çıkartma törenlerinde ve yakarılarda da psişik baskıdan kurtarıcı, ferahlatıcı sözler görülmelidir."

Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 69 - Papirüs Yayınları)Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 69 - Papirüs Yayınları)
Nihavend İflazi 
21 Oca 18:19 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Kanımızda saklı, gömülü de olsa, her birimiz eski barbar içgüdüleri içimizde taşırız ve bunların hiç beklenmedik yerlerde ansızın ortaya çıkmalarına engel olamayız."

Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 95 - Papirüs Yayınları)Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 95 - Papirüs Yayınları)
Nihavend İflazi 
21 Oca 18:23 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Hayvanca haz susuzluğu ile Tanrı korkusu arasında bocalayan, yasaklar ortasında bunalan, dinin zorlama nevrozuyla ezilen insanlık bu acı dolu kültür ikileminden sıyrılıp çıkabilecek mi? Her iki başat (hakim) güç (saldırma ve çiftleşme içgüdüleri) bir gün kendiliğinden etik (ahlaklı) ruha teslim olacak ve bizi sonunda Tanrı varsayımından kurtaracak mı?"

Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 106 - Papirüs Yayınları)Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 106 - Papirüs Yayınları)
Nihavend İflazi 
21 Oca 18:08 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"...Onun için Eflatun'un şu formülü cidden parlaktır: "İyi insan diye onlara denir ki, başkalarının gerçekten yaptığını onlar yalnız tasarlamakla, düşsemekle yetinirler."

Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 68 - Papirüs Yayınları)Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 68 - Papirüs Yayınları)
Nihavend İflazi 
21 Oca 18:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"...Goethe kendi yerine Werther'i öldürmek suretiyle kendini kurtardığını söylediğinde psikolojinin çok esaslı bir gerçeğini dile getirmiş oluyordu: Kafasında tasarladığı intiharı fantazi aynasına yansıttığı uydurma bir figüre aktararak boşaltmış ve kendini böylece o düşüncenin baskısından kurtarmıştır."

Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 69 - Papirüs Yayınları)Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 69 - Papirüs Yayınları)
Nihavend İflazi 
21 Oca 18:16 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"...Ona göre insanoğlunun istediği ne sonsuzluktur, ne ruhta yaşamak! Hayır, onun en zorlu ve zorunlu isteği içgüdülerini doyurup kandırmaktır. Fizyolojik varlığın ilk soluğu evrensel bir istek açlığıdır. Gövdemiz besin açlığına, ruhumuz haz açlığına delice tutkundur!"

Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 87 - Papirüs Yayınları)Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 87 - Papirüs Yayınları)
Nihavend İflazi 
21 Oca 18:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Şair gibi düş de gerçeklik yalancısıdır: Sırrını sub rosa (gül altında) açıklar, yaşantısını imgelerle bildirir."

Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 66 - Papirüs Yayınları)Freud ve Öğretisi, Stefan Zweig (Sayfa 66 - Papirüs Yayınları)