Freud'un Kız Kardeşi

7,5/10  (57 Oy) · 
139 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.744 gösterim
Bağlayıcı olması beklenir kardeşliğin. Öyle umulur. Kardeşler birbirlerine borçludur ya; bir soluk, bir omuz, bir teselli...

Yine de düşünceler karmaşıklaşınca zihinde, unutulabilir borçlu addedildiğimiz görevler.

Bu kitap, dünyaca ünlü psikanalist Sigmund Freud'un ve onun dört kız kardeşinin gerçekte de yaşanmış sarsıcı öykülerini anlatmaktadır. Freud, İkinci Dünya Savaşı döneminde Viyana'ya girmek üzere olan Hitler'in yaratacağı yıkımdan kurtarılmak için Londra'ya götürülür. Ona Londra'ya geçmesi için yardım eden kimseler, yanına almak istediği insanların isimlerini bir liste haline getirmesini isterler. Freud o listeyi hazırlar. Eşi ve çocukları dışında eşinin ailesi, doktoru, doktorunun ailesi, hizmetçileri, hatta küçük köpeği bile vardır listede. Ancak dört kız kardeşi yoktur.

Freud'un seçimi kardeşlerinin kaderini nasıl şekillendirecektir?

O karanlık günlerde verilen bir sınavdır belki de yaşananlar; kardeşlikle ilgili bir sınav. Belki de bir iç savaş; galibi de mağlubu da belli olmayan...

"Nefis bir roman... Beni böylesine etkileyen başka bir kitap hatırlamıyorum."
-Vesna Mojsova-Cepiısevska (Makedonya)-

"Ustaca ve çarpıcı."
-Knack (Belçika)-

"Smilevski değişik ve ayırt edici tarzıyla, iç yaşamımıza ve fikir dünyamıza güzel bir bakış açısı getiriyor."
-Boek (Hollanda)-

"José Saramago gibi kuvvetli, çok yönlü ve detaycı bir yazar."
-La Repubblica Gazetesi (İtalya)-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055092207
 • Orijinal Adı:
  Freud's Sister
 • Çeviri:
  Levend Amedov
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Merve 
 31 Mar 12:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı büyük beklentilerle ve merakla almıştım. Bundaki etken de pek tabi arka kapakta yazılanlardı. Öyle ya, insan neden köpeğini bile yanında götürmek isteyip, kız kardeşlerini savaşın ortasında bırakır? Fakat kitap ne bu sorunun cevabını verebildi, ne de beklentilerimi karşılayabildi. Bahsedilen olay kitabın başlarında vuku buluyor, geri kalan kısımda ise Freud'un kardeşi Adolfina ile olan ilişkisini okuyoruz. Kitap çok ağır ilerliyor, dili akıcı değil. Bu çok büyük bir kriter değil elbet, her kitap da akıcı olacak değil. Fakat, kitap çoğu yerde kendini tekrar edip durdu. Bu da oldukça keyfimi kaçırdı. Zaten kitapta oldukça karamsar bir hava mevcut. Adolfina'ya da anlam veremediğim çok yer oldu. Yazarın karakterlerin altını iyi bir şekilde doldurabildiğini düşünmüyorum. Ayrıca kitapta Freud'un, eşinin kız kardeşiyle çok yakın olması dikkatimi çekti, yazar hiçbir imada bulunmamasına rağmen. Ama sanırım böyle bir iddaa da varmış. Bu konuyu merak etmiştim, ama henüz araştırmadım.

Kitabı tanıtım yazısına bakarak alacaksanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Ama konuya ilgi duydum diyorsanız, elbet okuyabilirsiniz. Ben zevk almadım, tavsiye edemeyeceğim.

Musarra_beyit 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 5/10 puan

Freud'un seçimiyle değişen kardeşlerinin hikayesi.. bazı yerlerde gülümseten bazı yerlerde hüzünlendiren bir roman. İçerisindeki Freud yaşamı ve Gustav Klimt hayatı ise okumaya değerdi. Psikolojik araştırmaları ve resimleri hangi zamanda ne durumda yaptıklarını okumak isteyenlere göre bir roman.

Ardıç Kuşu 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Psikolojiyi sevip ve Freud'la ilgilenen birisiyseniz okumanız gereken bir kitap diye düşünüyorum. İsminden de anlaşılacağı üzere Freud'un Kız Kardeşi'nin anılarını ve onun gözünden S.Freud'u anlatmış. Gayet sade, anlaşılır ve betimlemeleriyle etkileyen bir kitaptı.

Selda 
05 Tem 12:22 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi

Freud'a ve psikolojik bunalımlara karşı ilginiz varsa mutlaka okumanız gerekiyor. Kitap Sigmund Freud'un kız kardeşlerinden Adolfina'nın ağzından anlatılıyor. Kitabın arka kapağında yazılanlar sadece ilk kısımlarda yer alıyor. Ayrıca neden kız kardeşlerini yanına almadığınında cevabını vermemiş yazar, bunu belirtmeliyim. Kitabın içeriğindeki her bir karakter inanılmaz dokunaklı hikâyelere sahip. Özellikle son sayfalarda oldukça etkili bir anlatım söz konusu. Ancak kitaptaki zaman kavramı pek dikkatli işlenmemiş ve olaylar arasında, karakterler arasında keskin geçişler var.
En önemlisi ise kitaptaki olayların gerçekte yaşanıp yaşanmadığına dair yazarın bir not bırakmamış olması. Sigmund Freud'un da yer aldığı Nietzsche Ağladığında kitabında yazar böyle bir not düşmüştü ve çok yararlı olduğunu düşünmüştüm. Ayrıca her iki kitapta da Lou Salome ismi geçiyor, eğer kitapları okuduysanız size bir şeyler çağrıştıracaktır ;)
Yine de vakit kaybı değil elbette, okunmalı bence.

ilknur güzelbaba 
 05 Tem 21:13 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

-Spoiler içerir!
Yaşanmamış bir ömrün acısını en derinlerde duyumsayan Adolfina Freud.. Annesinin "altın Sig"i dışında görmezlikten geldiği kız kardeslerden en talihsizi Adolfina Freud.. Kadın kimliğinin bastırıldığı, küçümsendiği en talihsiz zamanların talihsiz kız kardeşi Adolfina Freud.. Annesinin kendisine "keşke seni doğurmasaydım" diyerek bir ömür icinde derin yaralar taşıyan kız kardeş Adolfina Freud.. Kardeşi Sigmund Freud'a çocukluğundan itibaren derin bir bağlılık gösteren ve her zaman ona hasret kalan Adolfina Freud.. Derin trajedilerin ve hayatların etkili ve detaylı anlatımıyla insanın içine işleyen bir kitap..

Elif Öksüz 
30 Kas 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kitabın arkasında yazanlar kesinlikle romanın özeti değil. Gerçekten yaşanmış bir öyküde, Freud'un yaptığı bir seçimin kızkardeşlerinin hayatını nasıl şekillendireceğinin anlatıldığı söyleniyor. Ama aslında o bahsedilen 'şekillenme' daha kitabın başında gerçekleşiyor. Roman ise, çocukluklarından itibaren Freud kardeşlerin yaşadıklarını anlatıyor. Biraz iç karartıcı, depresif bir roman.

Fatmanur Çelik 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitabın arkasında yazan "Freud'un seçimi kardeşlerinin kaderini nasıl şekillendirecektir?" sorusunun cevabını kitapta bulabilmeyi umarak okumaya başlasam da (ki kitabın başı bu konuyu işliyordu), geçmişe, bambaşka bir yere sürüklendim sonra. Aynı cümlelerin defalarca tekrarı da can sıkıcıydı. Tatmin etmedi..

Nuray Kirik 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Psikolojiyle ilgili kitapların olmazsa olmaz ismi S.Freud .Bilimadamnın aile hayatı hakkında bir kitap olunca insan meraklanıyor.Akıcı sade bir dille yazılmış.Freudu kızkardeşlerinin gözünden görmek daha da ilginçleştirmiş eseri.

özge kır 
 19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayal kırıklıkları ve hayallerden vazgeçme ve Tanrı tarafından unutulma. Çok yönlü duygu dışa vurumu ve çok fazla kültürel kazanım elde edilen bir kitap...

Nazlıcan Yazıcı 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten çok etkileyici ve sürükleyici. Okurken hem çok sinirleniyor hem çok üzülüyorsunuz. Diğer kitaplardan bir farkı sonunun başlangıç olması.

2 /

Kitaptan 62 Alıntı

Musarra_beyit 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Biz kadınlar, bu zamanın ve dünyanın bize vermek istemediği şeyi, kendimiz almak zorundayız.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce SmilevskiFreud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski
ilknur güzelbaba 
02 Tem 01:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanların bavullarını nasıl sıkı tuttuğuna bakıyordum. Bazıları onları kucaklayıp göğsüne bastırıyordu; o kadar sıkı sarılıyorlardı ki, sanki içlerine bütün hayatlarını toplamış gibiydiler.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 32 - Nemesis)Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 32 - Nemesis)
ilknur güzelbaba 
03 Tem 23:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"bu resme iyi bak. Bu an büyük bir trajedi değil mi? Annenin oğlunun ölümünü gördüğü o an?

Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 115 - Nemesis)Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 115 - Nemesis)
Elçin 
11 May 21:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Herkes burada, ama sen kendine çok fazla baktığından diğerlerini göremiyorsun.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 27)Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 27)
Mukaddes Güzelbaba 
10 Tem 21:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Herkes hayal ettiği veya olmak istediği varlığa göre kıyafet seçiyordu.Dünyanın kabul etmediği biri veya bir şey olduklarına inananlar vardı."

Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 160 - Nemesis yayınevi)Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 160 - Nemesis yayınevi)
Selda 
02 Tem 13:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Burada kimse yok. Ama belki de ölüm budur:
Sonsuz bir varoluş, bilinçli bir yalnızlık.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 17)Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 17)
Fatmanur Çelik 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Başlukla konuşmak. Anlamsıza anlam katmak demekti; dünya her zaman göz göze bakıp boş konuşmalar yapan insanlarla doluydu.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce SmilevskiFreud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski

"Eğer bir uçuruma uzun uzun dalıp bakarsan, uçurum da senin içini merak edip sana bakar." Nietzsche

Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 117 - Nemesis Kitap)Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 117 - Nemesis Kitap)
Fatmanur Çelik 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Normal insanlar aynı şekilde normaldirler. Deliler ise farklı farklı delidirler.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce SmilevskiFreud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski