Freud'un Kız Kardeşi

7,4/10  (52 Oy) · 
118 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.605 gösterim
Bağlayıcı olması beklenir kardeşliğin. Öyle umulur. Kardeşler birbirlerine borçludur ya; bir soluk, bir omuz, bir teselli...

Yine de düşünceler karmaşıklaşınca zihinde, unutulabilir borçlu addedildiğimiz görevler.

Bu kitap, dünyaca ünlü psikanalist Sigmund Freud'un ve onun dört kız kardeşinin gerçekte de yaşanmış sarsıcı öykülerini anlatmaktadır. Freud, İkinci Dünya Savaşı döneminde Viyana'ya girmek üzere olan Hitler'in yaratacağı yıkımdan kurtarılmak için Londra'ya götürülür. Ona Londra'ya geçmesi için yardım eden kimseler, yanına almak istediği insanların isimlerini bir liste haline getirmesini isterler. Freud o listeyi hazırlar. Eşi ve çocukları dışında eşinin ailesi, doktoru, doktorunun ailesi, hizmetçileri, hatta küçük köpeği bile vardır listede. Ancak dört kız kardeşi yoktur.

Freud'un seçimi kardeşlerinin kaderini nasıl şekillendirecektir?

O karanlık günlerde verilen bir sınavdır belki de yaşananlar; kardeşlikle ilgili bir sınav. Belki de bir iç savaş; galibi de mağlubu da belli olmayan...

"Nefis bir roman... Beni böylesine etkileyen başka bir kitap hatırlamıyorum."
-Vesna Mojsova-Cepiısevska (Makedonya)-

"Ustaca ve çarpıcı."
-Knack (Belçika)-

"Smilevski değişik ve ayırt edici tarzıyla, iç yaşamımıza ve fikir dünyamıza güzel bir bakış açısı getiriyor."
-Boek (Hollanda)-

"José Saramago gibi kuvvetli, çok yönlü ve detaycı bir yazar."
-La Repubblica Gazetesi (İtalya)-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055092207
 • Orijinal Adı:
  Freud's Sister
 • Çeviri:
  Levend Amedov
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Merve B 
 31 Mar 12:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı büyük beklentilerle ve merakla almıştım. Bundaki etken de pek tabi arka kapakta yazılanlardı. Öyle ya, insan neden köpeğini bile yanında götürmek isteyip, kız kardeşlerini savaşın ortasında bırakır? Fakat kitap ne bu sorunun cevabını verebildi, ne de beklentilerimi karşılayabildi. Bahsedilen olay kitabın başlarında vuku buluyor, geri kalan kısımda ise Freud'un kardeşi Adolfina ile olan ilişkisini okuyoruz. Kitap çok ağır ilerliyor, dili akıcı değil. Bu çok büyük bir kriter değil elbet, her kitap da akıcı olacak değil. Fakat, kitap çoğu yerde kendini tekrar edip durdu. Bu da oldukça keyfimi kaçırdı. Zaten kitapta oldukça karamsar bir hava mevcut. Adolfina'ya da anlam veremediğim çok yer oldu. Yazarın karakterlerin altını iyi bir şekilde doldurabildiğini düşünmüyorum. Ayrıca kitapta Freud'un, eşinin kız kardeşiyle çok yakın olması dikkatimi çekti, yazar hiçbir imada bulunmamasına rağmen. Ama sanırım böyle bir iddaa da varmış. Bu konuyu merak etmiştim, ama henüz araştırmadım.

Kitabı tanıtım yazısına bakarak alacaksanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Ama konuya ilgi duydum diyorsanız, elbet okuyabilirsiniz. Ben zevk almadım, tavsiye edemeyeceğim.

Musarra_beyit 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 5/10 puan

Freud'un seçimiyle değişen kardeşlerinin hikayesi.. bazı yerlerde gülümseten bazı yerlerde hüzünlendiren bir roman. İçerisindeki Freud yaşamı ve Gustav Klimt hayatı ise okumaya değerdi. Psikolojik araştırmaları ve resimleri hangi zamanda ne durumda yaptıklarını okumak isteyenlere göre bir roman.

Alacalı Karga 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Psikolojiyi sevip ve Freud'la ilgilenen birisiyseniz okumanız gereken bir kitap diye düşünüyorum. İsminden de anlaşılacağı üzere Freud'un Kız Kardeşi'nin anılarını ve onun gözünden S.Freud'u anlatmış. Gayet sade, anlaşılır ve betimlemeleriyle etkileyen bir kitaptı.

Elif Öksüz 
30 Kas 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kitabın arkasında yazanlar kesinlikle romanın özeti değil. Gerçekten yaşanmış bir öyküde, Freud'un yaptığı bir seçimin kızkardeşlerinin hayatını nasıl şekillendireceğinin anlatıldığı söyleniyor. Ama aslında o bahsedilen 'şekillenme' daha kitabın başında gerçekleşiyor. Roman ise, çocukluklarından itibaren Freud kardeşlerin yaşadıklarını anlatıyor. Biraz iç karartıcı, depresif bir roman.

Fatmanur Çelik 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitabın arkasında yazan "Freud'un seçimi kardeşlerinin kaderini nasıl şekillendirecektir?" sorusunun cevabını kitapta bulabilmeyi umarak okumaya başlasam da (ki kitabın başı bu konuyu işliyordu), geçmişe, bambaşka bir yere sürüklendim sonra. Aynı cümlelerin defalarca tekrarı da can sıkıcıydı. Tatmin etmedi..

Nuray Kirik 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Psikolojiyle ilgili kitapların olmazsa olmaz ismi S.Freud .Bilimadamnın aile hayatı hakkında bir kitap olunca insan meraklanıyor.Akıcı sade bir dille yazılmış.Freudu kızkardeşlerinin gözünden görmek daha da ilginçleştirmiş eseri.

özge kır 
 19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayal kırıklıkları ve hayallerden vazgeçme ve Tanrı tarafından unutulma. Çok yönlü duygu dışa vurumu ve çok fazla kültürel kazanım elde edilen bir kitap...

Nazlıcan Yazıcı 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten çok etkileyici ve sürükleyici. Okurken hem çok sinirleniyor hem çok üzülüyorsunuz. Diğer kitaplardan bir farkı sonunun başlangıç olması.

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Psikanalize temel taşlarını ekleyen bir aydının bu taşları aslında kendi yaşantısından, aile yaşantısından çalıp bu bilime taşıdığı fikrini insanın aklına sokan bir kitap. Okunması kolay, su gibi akan bir kitap.

Elçin Bilgen 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Freud a gıcık olmama neden olan kitap.freud u cok acımasız buldum. Tabi freud ve ailesi dışında nazi kampları hakkında da fikir sahibi olabileceğimiz bir kitap.

2 /

Kitaptan 40 Alıntı

Musarra_beyit 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Biz kadınlar, bu zamanın ve dünyanın bize vermek istemediği şeyi, kendimiz almak zorundayız.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce SmilevskiFreud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski
Elçin 
11 May 21:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Herkes burada, ama sen kendine çok fazla baktığından diğerlerini göremiyorsun.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 27)Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 27)
Fatmanur Çelik 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Başlukla konuşmak. Anlamsıza anlam katmak demekti; dünya her zaman göz göze bakıp boş konuşmalar yapan insanlarla doluydu.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce SmilevskiFreud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski
Musarra_beyit 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

"Herkes burada dedim, ama sen kendine çok fazla baktığından diğerlerini göremiyorsun...... Hayır dedim. hepimiz buradayız. Sadece kendine bakmayı bırak. Biz hepimiz burdayız, hem ölüler hem de canlılar."

Freud'un Kız Kardeşi, Goce SmilevskiFreud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski

"Hepimiz hayatımızda bazen çok iyi şeyler yapma imkanını kaçırıyoruz. Kaçırdığımız imkanlardan hangisinin kötülüğe bir insanı yutma iznini vereceğini bilemeyiz."

Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 28 - Nemesis Kitap)Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 28 - Nemesis Kitap)

"Eğer bir uçuruma uzun uzun dalıp bakarsan, uçurum da senin içini merak edip sana bakar." Nietzsche

Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 117 - Nemesis Kitap)Freud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski (Sayfa 117 - Nemesis Kitap)
Fatmanur Çelik 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Normal insanlar aynı şekilde normaldirler. Deliler ise farklı farklı delidirler.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce SmilevskiFreud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski
Musarra_beyit 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Aşk, iki ruh ve iki beden arasında titreyen bir şeydi; o öyle bir zamandı ki, tutku bir yanardağın gürültüsü olarak ifade ediliyordu, özlem ise bir kasırganın çıldırması gibi.... Birlikte yaşamanın başlangıcının ise cennet düzeninin yeryüzüne inmiş hali olacağına inanıyorlardı.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce SmilevskiFreud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski
Fatmanur Çelik 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Her insan hayatını farklı yaşar, ölüm ise hem farklı hem de birbirine benzer: herkes son nefesini vererek can veriyor, ama herkes farklı şekilde son nefesini veriyor.

Freud'un Kız Kardeşi, Goce SmilevskiFreud'un Kız Kardeşi, Goce Smilevski
4 /