From Demons to Dracula: The Creation of the Modern Vampire Myth

·
Okunma
·
Beğeni
·
356
Gösterim
Adı:
From Demons to Dracula: The Creation of the Modern Vampire Myth
Baskı tarihi:
15 Aralık 2008
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781861894038
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Reaktion Books
Baskılar:
İfritler
From Demons to Dracula: The Creation of the Modern Vampire Myth
In blood-soaked lore handed down the centuries, the vampire is a monster of endless fascination: from Bram Stoker’s Dracula to Buffy the Vampire Slayer, this seductive lover of blood haunts popular culture and inhabits our darkest imaginings. The cultural history of the vampire is a rich and varied tale that is now ably documented in From Demons to Dracula, a compelling study of the vampire myth that reveals why this creature of the undead fascinates us so.
Beresford’s chronicle roams from the mountains of Eastern Europe to the foggy streets of Victorian England to Hollywood, as he investigates the portrayal of the vampire in history, literature, and art. Opening with the original Dracula, Vlad the Impaler, and his status as a national hero in Romania, he endeavors to winnow out truths from the complex legend and folklore. From Demons to Dracula tracks the evolution of the vampire as an icon and supernatural creature, drawing on classical Greek and Roman myths, witch trials and medieval plagues, Gothic literature, and even contemporary works such as Anne Rice’s Interview with a Vampire and Elizabeth Kostova’s The Historian. Beresford also looks at the widespread impact of screen vampires from television shows, classic movies starring Bela Lugosi and Christopher Lee, and more recent films such as Underworld and Blade. Whether as a demon of the underworld or a light-fearing hunter of humans, the vampire has endured through the centuries, the book reveals, as powerfully symbolic figure for human concerns with life, death, and the afterlife.
A wide-ranging and engrossing chronicle, From Demons to Dracula casts this blood-thirsty nightstalker as a remarkably complex and telling totem of our nightmares, real and imagined.
S. Ali
S. Ali İfritler'den Dracula'ya Modern Vampir Mitinin Doğuşu'yu inceledi.
210 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Hep kişilerin, şehirlerin, binaların tarihi yazılacak değil ya! Burada anlatılan tarihler ise tali yolların dillenmesi gibi düşünülebilir. Farklı bir şey okumak, duymak isteyenlere; yeni bir tat almak gibi bir şey diyebiliriz. Kitaplar ilginç başlıklara sahip. Kıskançlığın, öpüşmenin, kem gözlerin, şişmanlığın gibi. Kişi, mekan, şehirlerden sıkıldıysanız ya da bunları da merak ediyorsanız birileri bizler için derin ve ayrıntılı şekilde bunları araştırmış. Bu seriyi okudukça, kitapların içinden yeni ufuklara yelken açacak bilgilere de ulaşabilirsiniz. Doğan Kitap Yayınları, 'Renkli Tarih' adına sahip bu seri ile 'renkli' ve ilginç şeyler anlatıyor. Bu seriye ben de bir ilave kitap ekledim (Bu seriye ait değil ama kapak tasarımı bunlara benzediği için). Farklı, ilginç ve eğlenceli kapak tasarımlarına sahip. Bu seri aşağıdaki kitaplardan oluşmaktadır ve bu yazı serideki kitaplarda üst bilgi olarak yer alacak.


>> İfritler'den Dracula'ya Modern Vampir Mitinin Doğuşu: İfritler'den Dracula'ya Modern Vampir Mitinin Doğuşu

>> Can Sıkıntısının Eğlenceli Tarihi: Can Sıkıntısının Eğlenceli Tarihi

>> Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar Kitabı: Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar Kitabı

>> Öpüşmenin Tarihi - Popüler Kültürün Doğuşu: Öpüşmenin Tarihi - Popüler Kültürün Doğuşu

>> Ortaçağ'dan 20. Yüzyıla Şişmanlığın Tarihi: Ortaçağ'dan 20. Yüzyıla Şişmanlığın Tarihi

>> Edebiyatta Sanatta ve Popüler Kültürde Kıskançlık: Edebiyatta Sanatta ve Popüler Kültürde Kıskançlık

++++

>> Avrupa'da Cinsellik: Avrupa'da Cinsellik

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Her şeyin tarihi anlatıldığına göre drakula ve vampirin de tarihi niye olmasın? Gerçek, kurgu ve efsanelerden hareketle vampir olgusunun tarihine gidiliyor. İç içe geçmiş olayları aydınlatmak için "İfritler'den Dracula'ya Modern Vampir Mitinin Doğuşu" okunmayı bekliyor.

Binlerce yıldır inanılan, sözlü tarihten yazılı tarihe geçirilen ve oradan da günümüze kadar gelen bu inanışın tarihsel köklerine iniliyor. Edebiyatta, sinemada, tiyatroda kullanımından örnekler de veriliyor. Ayrıca bu inanışa hem geçmişte hem de günümüzde ticari bir durum da ekleniyor.

Avrupa'nın tamamında mı yoksa bir kısmında mı etkili. Bu konu da geçmişten günümüze örneklerle anlatılıyor. Vampir, sözlüklerde 'insanların kanını içmek için geceleyin mezarından kalkan ceset', 'insafsızca başkalarını huzursuz eden kimse' (S.12) şeklinde tanımlamalara da sahip. Vampir kelimesinin sözlüklerdeki anlamlarından hareketle, kelimenin İngilizcedeki ilk kullanıldığı zaman ve etimolojik hikayesi de kitabın içinde yer alıyor.

Kitabın 19.sayfasında ise çok önemli bir soru soruluyor: 'Bu iblis niçin sadece alt tabakayı seçiyor? Neden ?

Vampir söylencesinin kökenine ulaşmak için antik Mısır, Yunan ve Roma dönemine kadar iniliyor. Avrupa'nın farklı ülkelerinde vampirle ilgili anlatılan efsaneler ne kadar birbirine benziyor? Birinde 'ağzında dişle doğan bir çocuk' sembol olurken, başka bir yerde vampire dönüşecek diye korkulan cesetlerin, mezarda başları kesilip, kalpleri sökülür. Bu farklı kültür de kitabın içinde okunuyor.

Eski Mısır, Yunan ve Roma'dan çeşitli örnekler veriliyor. Ölü gömme adetleri hakkında bilgi verilir ve bu sayede gelecekte vampir adını alacak durumun da arka planı aydınlatılmaya çalışılıyor.

Vampir/Drakula efsanesi üzerine derin bir işçilikle hazırlanmış, ayrıntılı anlatıma sahip bir kitap. Vampir/Drakula'nın tarihi geçmişi, bunun bu zamana gelişi ve bu geliş içinde sözlü ve yazılı kültüre katkısı ele alınıyor. Edebiyatta ve özellikle sinemada vampir üzerine yapılan filmler hakkında bilgiler de verilirken, bu filmlerin özgün esere sadık olup olmadıkları da inceleniyor. 1930'lardan günümüze değin hem drakula temelli filmler hem de daha modern vampir (blade gibi) filmleri inceleniyor.

Not: Kitabın özgün adı, 'From Demons To Dracula:……..' Şeytanlardan ya da kötü ruhlardan Drakula'ya denilse daha anlamlı ve anlaşılır olurdu. İfrit kelimesi (internet sözlüklerine göre), Demons'u bence karşılamıyor. O yüzden 'Kötü Ruh' adı verilse daha anlaşılırdı diye düşünüyorum.

Bu kitabı 24 - 27 Temmuz 2019 tarihleri arası okuyup, inceleme yazısı ise 25 Eylül 2019 tarihinde 1000Kitap sitesine eklenmiştir. Tavsiye ederim.
tn
tn İfritler'den Dracula'ya Modern Vampir Mitinin Doğuşu'yu inceledi.
210 syf.
·6 günde·10/10 puan
Kronolonik bir doğuş hikayesini anlatan kitap, ilk çağlardan başlayarak günümüze uzanan bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Daha ilk sayfalardan her yerde rastlanmayacak bilgiler veriyor kitap. İlk olarak, ilk çağlardaki ölü gömme ritüelleri ile vampirlerin gömülme efsaneleri karşılaştırılıyor. Devamında vampir kelimesinin ve mitinin ilk çıkış noktasını ele alıyor ve kitabın ortalarından sonlarına doğru vampir temasının popüler kültür ve edebiyattaki yerlerini, bilhassa Dracula'yı edebi, sinema ve tarihsel kişilik yönünden detaylıca işliyor.

Fazlaca bilgi edindiğim ve yazarın üslubunu çok beğendiğim bir kitap oldu. Kitap farklı başlıklarda kronolojik olarak bölümlere ayrıldığı için okuma serüveniniz oldukça akıcı ilerliyor. Ayrıca oldukça bilgi verici olmasına rağmen okuru sıkar nitelikte bir didaktik anlatım mevcut değil. Konuya ilgisi olan herkesin keyifle okuyabileceği bir kitap olmuş.
Dokuzuncu Hikmet
Dokuzuncu Hikmet İfritler'den Dracula'ya Modern Vampir Mitinin Doğuşu'yu inceledi.
212 syf.
·Puan vermedi
Vampir diye bir şeyin olup olmadığını merak edenlerden ziyade vampir mitinin ortaya çıkışı ve bugüne kadar gerek yazılı eserlerdeki, gerek sinemadaki gelişimine göz atmak isteyenlerin ilgisini çekebilecek bir kitap. Yeterince yoğun bir anlatımı yok haberiniz olsun.
Tuğba Karakaya
Tuğba Karakaya İfritler'den Dracula'ya Modern Vampir Mitinin Doğuşu'yu inceledi.
212 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Vampirlerin tarihini hiç merak etmiş miydiniz? Eğer ettiyseniz bu kitabı okuyun derim. Beklenilenin aksine oldukça akıcı bir kitap. Vampirlerin günümüz vampirlerinden çok çok daha farklı olan bir dönemden başlayıp, batıl inançlarla şekillenmiş vampir mitini çok detaylı ve güzel işlemiş bence. Çok akla yatkın ve etkileyici fikirler edindiğimi düşünüyorum. Zamanın hortlak öykülerinden günümüzdeki pelerinli, sivri dişli vampir hikayelerine bir yolculuk...
Canım. .
..minik yüreğin yaralı
Bana zalim deme
..çünkü ben
"Gücümün ve zayıflığımın karşı konulmaz doğasına
.. itaat ediyorum "
Eğer ..
.. o "canım" yüreğin yaralıysa
.. benim vahşi kalbim de seninkiyle birlikte
.. kanar
Muazzam mahcubiyetimle senin "sıcacık"yüreğinde yaşayacağım ..
...Ve Sen de benimkinde tatlı tatlı ölecek
..ölecek , öleceksin.

Carmilla / Sheridan Le Fanu
Genel olarak, var olan dindeki tanrı, yeni gelen dinle birlikte şeytan ilan edilir. Bundan da anlaşıldığı gibi Hıristiyanlığın ortaya çıkışından itibaren, önceki dönemlere ait yapıtlar şeytanla ilişkilendirilmeye başlamıştır.
Mumyalama sözcüğü, ne ilginçtir ki, zift anlamına gelen Farsça mummia kelimesinden türemiştir. Bu madde, o dönemde tedavi edici özelliğiyle bilinirdi.
Ölüm ve ölümden sonraki yaşam, Avrupa'da Neolitik Çağ ve Tunç Çağı (MÖ 5000-700) boyunca önemli bir yer teşkil etmişti. Deri yüzme adeti (ruhun serbest kalması için cesedin derisi kuşlara yüzdürülürdü) ruhu özgür bırakan çarelerden biri olarak düşünülür, böylece cesedin dirilmesi engellenirdi.
Antik Yunan ve Roma kıyılarından Antik Mısır’ın rüzgârlı çöllerine;
doğuda Babil ve Hindistan’dan batıda Fransa ve İngiltere’ye kadar
vampir inancı tarih boyunca iyi bir şekilde belgelendirilmiştir.
İskandinav mitolojisinde, Ortaçağ’ın veba salgını ve
cadı mahkemelerinde, on yedinci yüzyılda yani
Akıl Çağı’nda ve Victoria dönemi İngilteresi’nin
Gotik edebiyatında vampirlere rastlanır.
Dolayısıyla vampir, modern zamanlarda, karabüyünün ortaya
çıkışında, durmadan büyüyen Goth Hareketi’nde,
Avrupa’daki psikopat ve “vampiri” hatırlatan işkence,
cinayet ve kan içme vakalarında da kendini gösterir.
Çok değil, daha 2002 yılında bir Güney Afrikalı
devlet görevlisi, hükümetin vampirlerle işbirliği içinde
olduğunu iddia eden bir çete tarafından katledilmiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
From Demons to Dracula: The Creation of the Modern Vampire Myth
Baskı tarihi:
15 Aralık 2008
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781861894038
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Reaktion Books
Baskılar:
İfritler
From Demons to Dracula: The Creation of the Modern Vampire Myth
In blood-soaked lore handed down the centuries, the vampire is a monster of endless fascination: from Bram Stoker’s Dracula to Buffy the Vampire Slayer, this seductive lover of blood haunts popular culture and inhabits our darkest imaginings. The cultural history of the vampire is a rich and varied tale that is now ably documented in From Demons to Dracula, a compelling study of the vampire myth that reveals why this creature of the undead fascinates us so.
Beresford’s chronicle roams from the mountains of Eastern Europe to the foggy streets of Victorian England to Hollywood, as he investigates the portrayal of the vampire in history, literature, and art. Opening with the original Dracula, Vlad the Impaler, and his status as a national hero in Romania, he endeavors to winnow out truths from the complex legend and folklore. From Demons to Dracula tracks the evolution of the vampire as an icon and supernatural creature, drawing on classical Greek and Roman myths, witch trials and medieval plagues, Gothic literature, and even contemporary works such as Anne Rice’s Interview with a Vampire and Elizabeth Kostova’s The Historian. Beresford also looks at the widespread impact of screen vampires from television shows, classic movies starring Bela Lugosi and Christopher Lee, and more recent films such as Underworld and Blade. Whether as a demon of the underworld or a light-fearing hunter of humans, the vampire has endured through the centuries, the book reveals, as powerfully symbolic figure for human concerns with life, death, and the afterlife.
A wide-ranging and engrossing chronicle, From Demons to Dracula casts this blood-thirsty nightstalker as a remarkably complex and telling totem of our nightmares, real and imagined.

Kitabı okuyanlar 19 okur

  • Büşra

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0