Fususu'l Hikem/ Hikmetin Özü

9,8/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
7 beğeni  · 
815 gösterim
İslam irfan tarihinin en mühim şahsiyetlerinden birisi olan Şeyhü’l-Ekber Muhyiddin İbnü’l-Arabî’nin, en çok tartışılan eseri Füsusu’l-Hikem (Hikmetlerin Özü)’dir.

Peygamberimiz’den aldığı talimat üzerine, "ne bir harf noksan ne de bir harf fazla" olmamak üzere nakledilen bu hikmetlerin her biri, bir Peygamber’in hakikatinden süzülüp gelmiştir.

Eserleri ile İslam irfanının zenginliğini ve enginliğini ortaya oymuş olan bu büyük bilgenin, mühim eseri Füsusu’l-Hikem’in yeni bir tercümesini sizlerle paylaşıyoruz.

Füsus’un Türkçe okuyup yazanlar açısından sarih, temiz ve duru bir tercümesi olma niyazıyla sunduğumuz bu kitabın Şeyhü’l-Ekber’in irfan dünyasındaki derinliğini aksettirmesi dileğimizdir.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9759161231
 • Çeviri:
  Hamza Kılıç
 • Yayınevi:
  Sufi Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
şeyma özaslan 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vahdeti Vücud düşüncesinde olan İbn Arabi'nin, tasavvufi okumalara yeni başlayanlar için tehlikeli olduğunu düşündüğüm kitabıdır -ki İbn Arabi kendi düşünce sistemi yüzünden bir kesim tarafından tekfir de edilmiştir-. Kitapta 25 peygamberin her birinin hikmetleri, tecelliler bakımından neye tekabül ettiği, bugüne kadar alışık olmadığımız biçimde ele alınmıştır. Şerhi yapılmış bir eserdir, içeriği ağır olduğundan ben bu şerhlerin okunması taraftarıyım.

Muhammed Işık 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tasavvuf konularına meraklı olanlar bu kitabı dikkatli okumalıdırlar. Yazar çok derin bilgiler verdiği için kitabin anlaşılması zor. Buna rağmen içeriğindeki bilgiler çok değerli. Bu kitabı şerhleri ile birlikte okumak daha isabetli olabilir.

Gökhan Dede 
23 Oca 16:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok derin ve şerhleri ile birlikte okunması gereken bir kitaptır. Vahdet-i vücut felsefesinin özünü anlatması açısından son derece önemlidir.

Kitaptan 2 Alıntı

şeyma özaslan 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bizler, bir zamanlar Yüksek Harfler idik; "kainat satırları" arasına indik, cümleler olduk.

Fususu'l Hikem/ Hikmetin Özü, İbn ArabîFususu'l Hikem/ Hikmetin Özü, İbn Arabî

Sonradan olma bir varlığın oluşması ve kendisini yaratan Allah'a muhtaç bulunması, onun kendi nefsinde mümkün oluşundandır. Çünkü varlığı bir başkasının varlığına bağlıdır. Böyle olunca ihtiyaç bağışla irtibatlıdır ve yaslandıği İlahi Kudret'in kendi zatında varlığı zorunlu olması ve kendi nefsiyle varlığında hiçbir şeye muhtaç olmayarak her şeye karşı müstağni olması gerekir. O da, sonradan olma varlığa Kendi Zat'ıyla varlık kazandırandır. Öyleyse öteki varlıklar O'na nisbet olunmuştur.

Fususu'l Hikem/ Hikmetin Özü, İbn ArabîFususu'l Hikem/ Hikmetin Özü, İbn Arabî