Fuzuli'nin Poetikası

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
743 gösterim
Divan şiirinin asırları süren gelişiminde sıra dağlar gibi uzanan şairler silsilesi içinde zirve isimlerden biri de Fuzuli’dir. Birçok hususiyetleri bakımından klasik Türk Edebiyatının en güçlü, en orijinal şairlerinden biri durumundaki Fuzuli edebiyat, sanat ve şiir felsefesi bakımından da oldukça gelişmiş bir dikkate ve hassasiyete sahiptir.
Fuzuli şiirin kaynağı, mahiyeti, önemi, faydası, şiir ilim İlişkisi, şaire etki eden objektif unsurlar v.b. birçok hususa divanlarının mukaddimelerinde doğrudan doğruya veya yazdığı bazı şiirlerin içerisinde dolayısıyla değinmiş ve bize klasik şairlerimizin edebiyat, sanat ve şiir vakıasına bakışlarının tesbitine yarayacak son derece önemli bilgiler vermiştir.
Kitapta önce Fuzuli’nin kendi ifadelerini dayanılarak şiire bakışı, şiirin kaynağı, değeri, amacı hakkındaki değerlendirmeleri ortaya konulmaya çalışılmış; ikinci bölümde ise Fuzuli’nin kendi şairlik macerasını bütün açıklığı ile bize anlattığı ve sanatlı nesrin güzel bir örneği olan Türkçe Divan’ın önsözünün bugünkü Türkçeye çevirileri verilmiştir.