Galata Türkleri Türkiye'nin Derin İktidarı

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
27 gösterim
Yazar, Tanzimat'tan itibaren siyasi ve bürokratik alanlardaki etkinliğiyle ya tek başına ya da iktidarın etkin kanadını oluşturan Galata Türklerinin, Cihan Sultanı Abdülhamid Han'ı darbe ile tahtan indirdikten sonra iktidardaki gücünü artırarak genişletmesine karşın devlette çöküşe neden olduğunu belirtmektedir.

Galata Türklerinin Menderes dönemi ile kaybettiği gücünü 60 darbesi ile toparlamaya çalıştığı, 1980, 28 Şubat ve 27 Nisan darbe girişimleri ile bu gün de iktidarını sürdürebilme hamlelerinde bulunduğuna dikkat çekmektedir.

Günümüzde etkisini bürokrasi, yargı ve siyaset üzerinden sürdürmeye çalışan Darbeci Galata zihniyetine dikkat çeken yazarı, bu çabası nedeniyle tebrik ediyorum.
-Hüsnü Tuna-
(Tanıtım Bülteninden)
Hasan 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap bir paranoyanın mı ürünü yoksa bir hakikati gün yüzüne çıkarma gayreti mi tam anlayamadım. Tarihimizdeki olayları ve özellikle de olumsuz olanları bir grubun üzerine yıkmak çabası intibası da uyandırmadı değil. Kısacası ülke olarak geçmişten günümüze belli bir seviyenin üzerinde olmamamızın sebebini kendimizde aramak yerine bu başarısızlığı birilerinin art niyetli çalışmalarına bağlamanın rasyonelleştirilmeye çalışılmasının bir ürünü gibi geldi bana kitap.