Galileo'nun Buyruğu

9,0/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
8 beğeni  · 
668 gösterim
Jonathan Swift gibi daha önceki yazarlar olmayacak amaçlar peşine düşmüş fanatik bilimci portreleri çizdiler; daha sonra gelen, kafadan çatlak Dr. Frankestein ise başka tür bir kaçıktı. O bir deli idi; çünkü başarılıydı ve o zamana kadar bilinmeyen, insanlığa karşı güçleri açığa çıkarmıştı. O zamandan bu yana Dr. Jekyll'lar, Dr. Moreaular, Dr. Strangelovelar gibi tükenmez bir dizi araştırmacı gördük. Bunlar maddeyle çok fazla ilgilenen, insan yüreğine pek az önem veren, böylece de toplumu zehirleyen, kaçık bilimcilerdir.

Umarım ki, bu derlemeyi okuduktan sonra, okuyucular, bu bilim-karışıtı kalıp- tipin saçmalığını içlerinde duyacaktır. Kitaptaki parçaları, değeri anlaşılmamış bir ressamın sergisi için resim seçen bir galeri görevlisinin yaklaşımıyla seçtim. Tıpkı, örneğin Edward Munch'un resimlerinden oluşan bir koleksiyonun, sadece resimlerin kendilerini göstermekle, sanatçıya duyulan saygıyı artırması gibi. Bu kitabı okuyanların, bilimsel yazıların, tatsız tuzsuz değil, ilginç ve hoş olabileceğini göreceklerini sanırım.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  549
 • ISBN:
  9789754031997
 • Orijinal Adı:
  Galileo's Commandment / An Ambology Of Great Scientific Writing
 • Çeviri:
  Nermin Arık
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayınları
 • Kitabın Türü:

Birbirinden farklı dallarda uzman bilim insanlarının farklı zamanlarda yayınlanan makalelerinden oluşan çok güzel bir derleme.
Makaleler sayesinde çeşitli bilim dalları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz ve tabii ki kitabın size bir iyiliği daha bulunuyor; arka plan.
Bugün ki varılan noktaya, şu anki ulaşılan akla, nerelerden ve ne tür zorlukları aşıp gelindiğinden haberdar oluyorsunuz.

Hiç sıkmayan, ilgili ilgisiz herkesin idrak edebileceği şekilde düzenlenmiş içeriği ile alıp okunması gereken bir kitap.

Burak Erdoğdu 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kesinlikle muazzam faydalı bir derleme. Antik Yunan Felsefesinden 20. yüzyılın en gelişkin teorilerine değin geniş bir yelpaze, oldukça farklı alanlardan bir çok farklı ve ufuk açıcı yazı. Kişinin kendine yapabileceği büyük bir güzellik de bu kitabı okumak olacaktır. Bence kendimizi şımartmalı ve bu kitabı okumalıyız...

Bilime olan merakiniza göre arşivinizde bulunması gereken ansiklopedi tadında ve birçok bilim insanının dikkat çekici makalelerinden oluşan bir eser.

Kitaptan 4 Alıntı

Bilim tek bir buyruk tanır: Bilime katkıda bulun.

Galileo'nun Buyruğu, Edmund Blair Bolles (Sayfa 1 - Bertolt Brecht, Galileo'nun Yaşamı)Galileo'nun Buyruğu, Edmund Blair Bolles (Sayfa 1 - Bertolt Brecht, Galileo'nun Yaşamı)

Hiçbir şey,insanın kendi denkleminin ortaya konmasını istemesi kadar,ender bulunur bir düşünsel kahramanlık gerektirmez.(SANTAYANA)

Galileo'nun Buyruğu, Edmund Blair Bolles (Sayfa 353)Galileo'nun Buyruğu, Edmund Blair Bolles (Sayfa 353)

"Başlangıçta,Tanrı yarattı ."Yaratısının ortasına insanı koydu ki,o bilmek için çabalasın -bu çaba ile gelişsin ve bu dünyanın büyük,değerli,bilinmeyen sonuna doğru ilerlesin. Ona,yapsın diye el,gayret etsin diye istenç, kavrasın diye yedi duyu verdi-bunlar sadece çalışma donanımıydı;böylece o,tarihöncesinin korkunç koşullarından çok öteye giden yolunu buldu.(Robert Kennedy Duncan)

Galileo'nun Buyruğu, Edmund Blair Bolles (Sayfa 160 - Tübitak popüler bilim kitapları)Galileo'nun Buyruğu, Edmund Blair Bolles (Sayfa 160 - Tübitak popüler bilim kitapları)

Uçsuz bucaksız uzaklıklara bakınız!-gökyüzünü şöyle bir tarayıp geçerken bakışlarınızı yıldızların kalabalık görünümlerinin derinliğine yöneltmeye çalışınız.Bu ilahi görünüm bile her noktada evrenin altın duvarları içine kapatılmış değil mi?-sayısız parlak cisimden oluşan çoklukların bir bütün içinde erimiş gibi göründüğü duvarlar.(Edgard Allan Poe)

Galileo'nun Buyruğu, Edmund Blair Bolles (Sayfa 405)Galileo'nun Buyruğu, Edmund Blair Bolles (Sayfa 405)