Adı:
Gallia Savaşı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053922766
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kum Saati Yayınları
Baskılar:
Gallia Savaşı
Notlar: Galya Savaşı Üzerine
Gallia Savaşı
Gallia Savaşı
329 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Roma imparatoru jül sezar tarafından yazılan bu yapıt 8 kısa kitaptan oluşuyor her kitabı bir sene arayla yazan sezar o dönemin gallia lılar arasındaki iç savaştan ve coğrafi özellilerinden bahsediyor gallia lıların bağımsızlıklarına olan düşkünlükleri onları daima romalılara karşı isyana sürüklüyor tarih severler için güzel bir yapıt ve bunun yanında kitabın sezar tarafından yazılması ayrı bir hava kattıyor
329 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap, Gaius Julius Caesar'in Galya seferindeyken kendi yazdigi anilarindan olusuyor. En nihayetinde unlu Kelt komutani Vercingetorix'in teslim olmasiyla savas sona eriyor. Bundan sonra Caesar kisisel dusmanlariyla diplomatik ve sonrasinda askeri savasa tutusuyor.

Ayrica vercingetorix'in teslim olusu ressam Lionel Royel tarafindan resmedilmistir. Kitaptaki tasvire fevkalade uymaktadir.
Bu hareket Caesar’a karşı ne gibi bir tuzak hazırlandığı konusunda hiç kimsenin kafasında en ufak bir kuşku bırakmadı. Fakat Caesar, silaha başvurmaktansa görüşme yoluyla sorunu çözme ümidi kaldığı sürece her şeye boyun eğmeye karar verdi… acele etti.
Yerlilerin şöyle bir geleneği vardır: Dostu oldukları insanlarla hayatın bütün güzelliklerini paylaşırlar. Dostlarının başına bir felaket gelirse ya hep birlikte o felakete katlanırlar ya da kendilerini öldürürler.
Önderleri Bellovaclar’ı, Haeduların Caesar tarafından kölelik derecesine indirildiğini, her türlü kötülüğe ve hakarete katlandıkları iddiasıyla Haedulara isyan etmeye ve Romalılarla savaşmaya ikna ettiler.
İsyan planını hazırlayanlar kabilelilerin başına nasıl bir felaket getirdiklerini görerek Britannia’ya kaçtılar.
Ordu düzenli strateji kurallarının gerektirdiğinden daha çok, arazinin biçimine, tepenin eğimine ve o anın gereklerine göre düzenlenmişti. Lejyonlar ayrılmış, her biri çeşitli yerlerde düşmana karşı koyuyorlardı. Cepheleriyse yukarıda söylediğimiz gibi son derece kalın çitlerle kapatılmıştı. Yedek kuvvetler güvenle kullanılamıyor, nerede onlara ihtiyaç olacağı anlaşılamıyordu.
Başlangıçta her şeyin bu derece karmaşık olduğu ortamda sonuç da aynı şekilde karmaşık oldu.
Germenlerin bir geleneği vardı. Buna göre Germen kadınları kura çekerek ya da fala bakarak savaş yapmanın nasıl bir sonuç getireceğini söylerlerdi. Kadınlar yeni aydan önce savaşa girilirse Germen askerlerinin galip gelemeyeceklerini bildirmişlerdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gallia Savaşı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053922766
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kum Saati Yayınları
Baskılar:
Gallia Savaşı
Notlar: Galya Savaşı Üzerine
Gallia Savaşı
Gallia Savaşı

Kitabı okuyanlar 35 okur

  • Bedirhan koca

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%9.1 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0