Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde

·
Okunma
·
Beğeni
·
653
Gösterim
Adı:
Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
103
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde
Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde
Verda
Verda Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde'yi inceledi.
127 syf.
Hakikata yürek verenleri misafir etmek lâzım yüreğimize, yürek bağında üzüm yetişmeyenin zehirli yaprağını basmamak lâzım o bağıra; zehriyle kendi kurumuştur seni de kurutur...
Neydi hakikat? Suya bak, toprağa bak. Toprak diyor mu üzerimdeki dikendir, ağaçtır. Suyu toprağa veriyorsun dikeni de büyütüyor, ağacı da, gülü de. Ben dikene akmam diyor mu? Sen ne kadar etten kemiktensin ki sana verilmiş sudan bir kaşık vermeme kinini tutuyorsun avucunun içinde?!

Birsel, esere Rabindranath Tagore 'nin Mahatma (büyük ruh) yakıştırmasını alan hiç bir insanın değersiz olmadığını düşünen hakikati görebilenlerden Gandhi'yi anlatarak başlamış. Bakmayın Gandhi'nin kara kuru, saçında tel olmadığına, sakalı yok ki sözü mü dinlenir denildiğine. Londra'da hukuk okumuş, keman çalmayı bilen, nice kitapları elemiş de un misali yoluna yoldaş etmiş. Ruskin ile Tolstoy gibi. Pek çok ünlü yazarın sayfalarına ilham olmuş. Pek çok da zulüm altında olan insana önderlik edip, bu insanların zihnine mandacı ülkelerin Tanrı olmadığını çivilemiştir...

Yaklaşık otuz sayfalık Gandhi biyografisinden sonra takkelerinizi önünüze koyup düşünüyorken ayaklarınıza baktınız mı? Şükür yerindeler ve sağlıklılar diyorsunuz. Sol ayağıyla düşünen adam Christy Brown sizin gibi cevaplayamıyor. Bu bölümü okurken Christ'in hüznü sizin olacak ama şefkatli kucaklarınız annesi için olacak. Annesinin ellerini öpmek isteyeceğiniz satırlarla başbaşa bırakıyorum sizi...

"Hayde bre az hüzün yakamızı bırakacak bir şeyler yazmış ol Birsel" diyerek sayfayı çevirdiğinizde adını sanını duymadığınız Fransız yazar Fabre'yi, şatoların ihtiraslı alengirli aşklarını okurken; aynı bölüm içinde yazar Servet-i Fünunculara el atmış. Halûk'un defteri ve Şermin'le tanıdığımız Tevfik Fikret'in bilinmeyen ve imrendiren aile hayatının bahsiyle bir bölümü sonlandırdıktan sonra...

Fransız ne kadar biribirini sevmeyen yazar varsa hepsinden bir kuple döktürmüş Birsel. Tabi birbirinden bağımsız anlatımlar. Cennet Mahallesi atraksiyonu aramayın:)

Milleti fıştıklayıp fıştıklayıp rahatlayan Salâh, o rahatlığın keyfiyle sözcüklerle ilgili ve okul günlerini, anlatan denemelerinin ardından asıl Cennet Mahallesinin hakkını verir. Renkler. Kendine has cümlelerle nakşedilmiş renkler. Okurken hangi yazar, hangi ressam, hangi padişah ne renk sever muhabbetinin hoşluğuna seyrekalırsınız.

Hikaye ve romanda edebiyatımızın mahsül fışkırtan yıllarından 1940'ta seyirlik değil mi renkler kadar? Her telden her türden konuya hakim. Memduh Şevket Esendal, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Kemal Tahir, Ahmet Hamdi Tanpınar en baba eserleri bu yıllarda bırakmışlar. 1940lardan bahseden deneme ve Abidin Dino ile Sait Faik Abasıyanık'ın yayınladığı 1940 kuşağı ortak bildirgesiyle kitaba veda ediyoruz.

Bu adam gerçekten bir edebiyat ansiklopedisi dostum. Van kahvaltısı gibi ne ararsan var. O kahvaltı her şeyden yedikçe yedirir ya, Salâh da okudukça okutturuyor.
Ee ne diyeyim yazması Salâh'tan, okuması bizden:)

** Tavsiye konusunda; bir kaç denemesi yavaş ilerleyip sıkabilir ama lezzeti yerinde bitirişlik bir eser.
Nuriye
Nuriye Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde'yi inceledi.
127 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kitap deneme türündedir ama okuyan kişi kitabın yarısından sonra deneme okuyor gibi oluyor. İlk yarısı daha çok bilgi üzerine. Ama bilgiler sıkıcı değil, gayet akıcı.

Okumanızı tavsiye ederim.

Okuyacak olanlara ise keyifli okumalar...
127 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Önceliği bu sefer kitabın bir özelliğine vererek başlamak istiyorum. 1993 yılında 2500 adet basılan Yapı Kredi Yayınların ilk basımıdır bu eser. Bu yüzden de önemlidir benim için. Salah Birsel için yakın zamanda okuduğum ilk eseriyle tanıştıktan sonra diline ısınamadığımı söylemiştim. Gene soğuk bir kendine özgü anlatımla girdik kitaba. İlk giriş hikayesi ve kitaba da adını verdiği Gandhi sanırım inancının temelini oluşturuyordu çünkü onu ilk kez yalın bir dilden uzak, daha doğrusu birini Hayran olarak anlattığını gördük. Bu benim için şaşırtıcıydı.

Kitabın içinde neler bulunuyor, buyurun:

https://eksiup.com/p/bz286959f2ux

Son olarak şunu gene belirteceğim. Kitabın arka kapağında bu basımda gene yazması için ona YALVARACAĞIMIZ yazılı. Ben buna da maaleef katılmıyorum. Güzeldi, hoştu ama okuması gerçekten zor. Dil, çok fazla yalın. Çok yavaş ilerleniyor. 12 saatte 100 sayfayı zor bitirdim. Günlük ortalamamın yarısı bile olmayan bir rakam. Kötü falan demiyorum, sadece dil çok sade olduğu için zorlanıyorum. Artık böyle konuşmuyoruz, okuduğum kelimeler yoruyor beni. İyi okumalar diliyorum..
127 syf.
·Puan vermedi
Izolasyonda okumaya devam
Kitap bir deneme daha çok bir edebiyat ansiklopedisi misali, ilk denemesi Mahatma Gandhi nin üstüne olmus olsa bile sonraki denemelerinde Fransiz Kolejinde okumasindan Fransiz Edebiyatı hatta tarihi ve ozellikle toplumsal yapisini isliyor naifçe...
Yazarin Dört Köşeli Üçgen romaninida bir o kadar beğenmiştim.
sesil
sesil Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde'yi inceledi.
127 syf.
·39 günde·Beğendi·6/10 puan
Çok heves ederek aldım ama okurken o kadar zorlandım ki hiç beklediğim gibi bir kitap çıkmadı.
Bir ara yazarın Türk olduğunu unutup kim yapmış bunun çevirisini diye açıp baktım :( cümleler maalesef ki çok kötüydü,
ya da yazara haksızlık etmek istemem ben okumayı becerememiş olabilirim :/

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
103
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde
Gandhi ya da Hint Kirazının Gölgesinde

Kitabı okuyanlar 28 okur

  • Özlem Akbaş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0