Garplılaşmanın Neresindeyiz?

·
Okunma
·
Beğeni
·
323
Gösterim
Adı:
Garplılaşmanın Neresindeyiz?
Baskı tarihi:
1967
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yağmur Yayınları
Baskılar:
Garplılaşmanın Neresindeyiz?
Garplılaşmanın Neresindeyiz?
135 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İlk baskı yılı 1959 olan bu değerli kitabı okuyunca hala aynı problemleri yaşadığımızı yani hiçbir ilerleme kaydetmemiş olduğumuzu görüyorsunuz.Bu durumla yüzleşip,kitapta vurgulanan noktalara dikkat edersek şu gelişmekte olan ülkeler sınıfından gelişmiş ülkeler sınıfına yükseleceğimiz kesin.Turhan,İnsan unsurunun Batılılaşma için en temel özellik olduğunu vurguluyor.Neredeyse 60 yıldır kitaptaki önerileri yerine getirmemişiz,bakalım bundan sonra getirecek miyiz?

.
135 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Avrupa'da psikoloji ve sosyoloji alanlarında eğitim görmüş olan Prof.Dr. Mümtaz Turhan, 1908- 1969 yılları arasında yaşamıştır.
Bu kitabını ise 1958 yılında yazmıştır.
60 yıl önce yazılan bu kitap; ekonomik ve kültürel kalkınmanın yollarını anlatmıştır.
Bugün de geçerli olan bu tespitler, maalesef öneriden öteye geçememiştir.
Zamanın anlatım diliyle yazıldığından, bazı kelimeler için kitabın sonuna sözlük eklenmiş.
Daha güzelini hayal etmek ve başarabilmek için daha önce nelerin yapıldığını/yapılamadığını bu tür eserlerden okuyarak istifade etmek gerekiyor.
128 sayfalık kitabı, 2 günde rahatlıkla okuyabilirsiniz.
03.09.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis
135 syf.
·7/10
Garplılaşmanın sadece taklidinde olduğumuzu anlatan güzel bir eser ve sadece araştırmacıların değil bugün geldiğimiz noktaya hangi aşamalaradan geçerek geldiğimizi anlatan güzle bir eser.
135 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Mümtaz Turhan hoca Türk sosyoloji tarihi açısından tıpkı Nurettin Topçu ve Cemil Meriç gibi marka isimlerden birisi. Garplılaşmanın Neresindeyiz de kültürel yozlaşmaya doğru evrilmeye başlayan Batı tandanslı yaşam tarzına bir karşı duruş niteliğinde başucu bir eser...
"Her devrin garplılaşma taraftarlarının
cemiyetin muayyen bazı kısımlarında meydana getirmiş oldukları yenilikler, esas müesseseleri temelinden değiştirecek veya yenilerini iyice kurulmasını temin edecek mahirette olmadığından hedefe eriştirememiştir."
"Garp medeniyetini diğer medeniyetlerden ayırdığı, ona asıl hüviyetini verdiği hususunda ilim ve fikir adamları arasında tam bir birlik vardır."
Garplılaşmamıza(Batılılaşma),mani sebepler dün ne ise bugün de esas itibariyle onlardan pek farklı değildir.
Bu sebepler Garp medeniyetini layıkıyla anlayamamak,bu medeniyetin ana unsurlarının nelerden ibaret olduğunu kavrayamamak,bu esas,kıymetler arasındaki münasebetleri tespit edememek ve işe nereden başlanılması lazım geldiğini tayin hususunda acz göstermek,yani ne yapacağımızı ve nasıl yapacağımızı bilememektir.
"İşte bugün asıl dava -dün de olduğu gibi- hakiki garplılaşmayı temin edecek ana müesseselerin nelerden ibaret olduğu ve bunların en iyi bir şekilde nasıl süratle kurulacağını tayinden ibarettir. Bunda muvaffak olduğumuz gün inkılaplar da emniyet altına girmiş olacaktır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Garplılaşmanın Neresindeyiz?
Baskı tarihi:
1967
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yağmur Yayınları
Baskılar:
Garplılaşmanın Neresindeyiz?
Garplılaşmanın Neresindeyiz?

Kitabı okuyanlar 28 okur

  • BA

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0