Gaspıralı İsmail

9,4/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
7 beğeni  · 
658 gösterim
Gaspıralı, Türk Milleti'nin bir bütün olduğuna inanıyordu. Coğrafi ayrılıkları ve lehçeyi bu bütünün önünde bir engel olarak görmüyordu. Bu düşüncesinde dile büyük bir önem veriyor, sade bir Türkçe ile konuşup yazmanın bu bütünlüğü sağlamada önemli bir adım olacağına inanıyordu.

Dil konusunda gösterdiği özverili çabaları eğitim konusunda da gösteren Gaspıralı İsmail, ilk okulunu, 1884 yılında Bahçesaray'da açmıştır. Yeni bir yöntemle okumayı ve yazmayı kısa zamanda öğreten okulların sayısı gittikçe artmış, 10 yıl içinde bu yöntemle eğitim veren 100 kadar okulun açılmasına öncülük etmiştir. Araştırmacılara göre, bu rakam daha sonra 5 bine kadar ulaşmıştır.

Fikirleri, çıkardığı Tercüman Gazetesi aracılığıyla, Kafkasya, Kazan, Sibirya, Türkistan, Çin, İran ve Mısır'da tanınan Gaspıralı, 1907'de, Kahire'de bir İslam Kongresi toplayabilmek için büyük çaba sarf etmiş,1910'da ise Hindistan'a giderek Bombay'daki Encümen-i İslamiye'nin toplantılarına katılarak görüşlerini anlatmıştır.

Türk Dünyası'nın gördüğü ender zeki ve idealist şahsiyetlerden birisi olan Gaspıralı İsmail, sadece Rusya Türkleri'nin değil, bütün Müslümanlar'ın meseleleriyle yakından ilgilenmiştir.

Bu kitap, Çarlık Rusyası'nın Türk halkını eğitimsizliğe ve geriliğe sürükleyen politikalarına karşı siyasi mücadelenin ve toplumsal bir bilincinin oluşturulmasının da öyküsü aslında. Gaspıralı İsmail ile ortaya konulan fikirler, bir dönemin kırılmasını da yansıtması açısından tarihe ışık tutuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9786054726356
 • Yayınevi:
  Pozitif Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Peyroux 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İdealist, vatan sevgisi ile dolu ve milletine gönülden bağlı bir Türk aydını Gaspıralı İsmail Bey'in olağanüstü mücadelesini anlatan başka bir Türk aydını Necip Hablemitoğlu. Rusya- Kırım'da başlayan tüm Türk Dünyasına yayılan bir gazeteyle bir halkı örgütleyip, eğitim mücadelesine dönüşen asil bir çabayı okurken hayran oluyor ve duygulanıyorsunuz.
Yazarın bitirdiği cümleyle "Bütün hayatını Türklüğün yükselmesine sarf eden İsmail Bey, Türk halkının ebedi Şükranına layıktır "