Gayri Resmi Yakın Tarih

6,2/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
494 gösterim
Geçmiş, kalır. Kişiler kadar, toplumların hayatlarında da, dün yaşananlar bugünü etkiler ve bugün onları nasıl yorumladığımıza göre yarını da belirler.

Dolayısıyla, bugünümüz ve yarınımız için, dünü de doğru bir şekilde bilip anlamaya ihtiyacımız var. Tarihin "olduğu gibi" değil, "olması istendiği gibi" anlatılıp sunulduğu bir toplum için, bu bilhassa gerekli.

Gayri Resmi Yakın Tarih, işte bu ihtiyaca cevap veren bir kitap. Gazeteci-yazar Mustafa Akyol, bugünün problem alanlarını tarihsel arkaplanı içinde irdelerken, resmî tarih algısındaki eksiklere ve yanlışlara cesaretle işaret ediyor ve düne dair ezberleri bozuyor...

Gayri Resmi Yakın Tarihin sayfaları arasında ilerlerken, şu gerçeği göreceksiniz: Doğru bilgi, çözümün en yakın arkadaşıdır!
Muhammet Çelik 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 3/10 puan

Bir dönem, hükümet ile cemaat arası çok iyi olduğu zamanlarda, yazar tarihi yorumlarken hükümeti eleştirmeden hatta methiyeler düzerek yorum ve kitaplar yazardı. Ne zaman aralar bozuldu, yazar bir anda hükümet düşmanı oldu.

Bu kitap ikinci dönemin kitabı. Ben yazara her türlü güvenmem. Fikirlerinin bir çoğunu beğenmem. Kitap hediye geldiğinden okumak zorunda kaldım.