Gazap Üzümleri

8,9/10  (506 Oy) · 
1.756 okunma  · 
525 beğeni  · 
16.510 gösterim
John Steinbeck’in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınlandığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Tüm dünyayı etkileyen “Büyük Buhran” döneminde, tarımın kapitalistleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu destansı romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.
Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi iliklerine kadar eleştiren Gazap Üzümleri, 20. yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  556
 • ISBN:
  9789755707402
 • Orijinal Adı:
  The Grapes Of Wrath
 • Çeviri:
  Belkıs Dişbudak
 • Yayınevi:
  Sel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap ve Kahve Delisi 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 67 günde · Beğendi · 10/10 puan

1930'larda ABD'de yaşanan sanayileşmenin sonucu işledikleri toprakları elinden alındığı için evsiz ve aç kalan insanların, iş ve daha iyi yaşayabilecekleri bir hayat için yaptıkları büyük göçü anlatıyor. Bu göç hayatı Oklahama'da yaşayan Joad ailesi üzerinden anlatılırken; yoksulluk, tükenmeyen umut, çaresizlik, ayakta kalma çabası, açlık ve sefalet bütün insanlığın üzerinden anlatılmış. Herkesin okuyup ders çıkaracağını düşündüğüm, bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum, tarih tekerrürden ibaret olduğunu unutmayalım...

insan_okur 
 22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Vay anasını dedim sonunda vallahi. Nasıl bir romandı ya. Çok şaşırtıcı bir son. Fareler ve İnsanlar dan sonra okuduğum 2. Steinbeck romanı. Bu kadar mı akıcı bu kadar mı gözünün önünde canlanır bir roman. Okuyunca içiniz acıyacak. Bu kadar eziyet çekilir ve çektirilir mi diyeceksiniz. İçerisinde ne yok ki... Kapitalizm, sefalet, ırkçılık, sınıf ayrımı, ekonomik bunalım, dostluk, çalışma ve yaşama azmi, iyi niyet, dürüstlük, doğru bilinenden şaşmama.... Ne ararsanız bulacaksınız. Bankaların; çiftlikleri ve çiftçileri satın alması sonucu yola çıkan bir aile ve dostları... Tüm romanı yaşayacaksınız. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun arkadaşlar. Zaten Filmini de izlenileceklere ekliyorum. Film de Pulitzer ödüllü yani. Son cümlem inşallah ülkemiz hiçbir zaman böyle durumlara düşmez bizlerde böyle bir durumları yaşamayız. Dramın dibi...

http://www.imdb.com/title/tt0032551/

Gazap Üzümleri benzeri kitaplar

Muhammet 
16 Mar 14:36 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okuduğum en akıcı kitaplardan biri....1929 Dünya Ekonomik Bunalımı, aslında Amerika'da başlamıştır. Küçük toprak sahiplerinin bankalar ve tüccarlar tarafından aldatıldığı, insanların kuraklık, yoksulluk, zorbalık veya sadece açlık yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve 1930'larda 3 milyon insanın Kaliforniya'ya yeni bir yaşama başlamak için yerleştiği zor yıllarda, bireysel ailenin parçalanışı anlatılırken aynı zamanda bütün göçmenlerin de tek bir aile haline gelişi vurgulanmaktadır

Zühal Uğur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

John Steinbeck çok sevdiğim bir yazar.. Bütün okuduğum kitaplarını severek okudum...Fakirlik,ırgatlık işlemiş olduğu konuların başında geliyor... Karın tokluğuna çalışan insanların dramı işleniyor...Yazar bir zamanlar kendi de yaşayıp,çalıştığı yerleri anlatıyor...

Tarih öğretmenimin daha önce önerdiği okumaya ancak fırsat bulduğum bir kitap .Yoksulluğun, sefaletin içinde ki koca yüreklerin birbirlerine gösterdiği şefkat iyilikler tek kelimeyle muazzam. İlk bölümden beri her sayfada mesaj bırakıyor eser öyle bütünleşiyorsunuz ki kitapla sizde acıkıyorsunuz sizde sefaleti iliklerinize kadar hissediyorsunuz . Tek beklentimin altında olan kısım final bölümü oldu kitap boyunca sadece mızmızlanmarını dinlediğim Rose of Sharon'un yaptığı iş beni çok mutlu etti ama çok daha farklı bir final bekliyordum . Herkese tavsiye ettiğim bir kitap olacak .

Yaso'nunkitapları 
 28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hep derim klasikler bambaşkadır .Bu kitabı okumaya doyamadım ,ve bundan sonraki kitaba odaklanmak kolay olmayacak benim için . Kitabın , o kadar akıcı bir dili varki 557 sayfalık kitabı aslında 3 günde çok rahat okuyabilirdim .İtiraf etmeliyim ki ilk başlarda uzun betimlemeler yordu zaman zaman da sıkıldım,Fakat sonra uzun gelen betimlemeler içinde kayboldum , okudukca kendimi o betimlemeler sayesinde kitaba hapsolmuş vaziyette buldum .Enfes bir romandı.
Steinbeck’in 1939 yılında yayımlanmış ve Pulitzer Ödülü almış kitabı, Amerika’da başlayıp, tüm dünyaya yayılan ekonomik bunalım zamanında, insanların yaşadığı zorlukları ve onların dramlarını konu alıyor.İş bulup hayatlarını devam ettirmek adına çıktıkları , Kaliforniya'ya yolculuk boyunca art arda gelen üzücü olaylar ve kahramanların içinde bulunduğu zorlukları anlatıyor.Gazap Üzümleri .

Joad'lar doğup büyüdükleri yurtlarını , Tarımın sanayileşmesi işçiye ihtiyacın azalması sonucu para sıkıntısı çeker , ehaletteki ekonomik sıkıntılar yüzünden Göçler başlar .Joad'lar da Kaliforniya'ya göç etme kararı alırlar. Göç sırasında kayıplar ve başlarından onlarca durum ve olay geçtikten sonra, aile Kaliforniya’ya ulaşır. Ancak orada da, ihtiyaçtan daha fazla işçi olduğu için, umduklarını bulamayıp karın tokluğuna çalışırlar. Ailenin yaşadığı sıkıntılı durumlar, olaylar, kayıplar ve kopuşlar devam eder , Joad’lar her şeye rağmen yaşama umudunu asla kaybetmezler . Ailenin ayakta kalmasını tüm zorluklara göğüs germe çabalarının en büyük kahramanı annedir .Anne öyle güçlü bir kararterki taktir edilesi örnek alınılası bir kadın. bu yolculukda tüm aileyi hem bedenen hem psikolojikmen çökmelerine asla müsade etmez. Baba bu durumdan rahatsız olur , zaman zaman, hatta annenin şu sözünü unutmıyacağım .

Kadınlar, erkeklerden daha çabuk değişebiliyor," dedi Anne onu yatıştırmak istercesine. "Kadının yaşamı kollarında, erkeğinki ise kafasındadır."

Ve kitabın sonu beni çook şaşırttı böyle bir son sanki biraz yarım kalmış hissi yarattı bende ...

Son olarak şu alıntıyı sizlerle paylaşmak isterim .

"Bir zamanlar Kaliforniya, Meksika'ya, toprakları da Meksikalılara aitti. Sonradan yalın yapıldak bir sürü aç gözlü Amerikalı kalktı, buraya akın etti. Öylesine toprağa susamışlardı ki, hemen çaldılar toprakları.
Toprağı kiraladılar, sonra üstüne yattılar, anlaşmayı bozdular, bu topraklar için kavgalar, dövüşler etti o gözüpek, aç insanlar."

Benim gibi Gazap Üzümlerini okumakta geç kalmış olanlar varsa fazla bekletmesin derim .

sezen 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gazap Üzümleri kitabının samimiyeti, gerçekçiliği yüreğinizi burkuyor. Küçücük bir kamyonetin arkasına doluşup, yurtlarını terk eden, yemyeşil bahçelerde portakal toplayıp beyaza boyanmış bir evde mutlu mesut yaşamayı hayal eden Joad ailesi... Ve aynı ümidin peşine takılıp yollarda kırılan, açlıktan, hastalıktan ölen insanlar. Kan emici yarasa gibi çiftlik sahipleri ve şarabı için "üzüm gibi" ezilen insanlar... Kapitalizmin yükselmesiyle düşüşe geçen insanlık, ölülerini mezar taşı olmadan yol kenarlarına gömen insanlar... Bu eser dramatik bir kurgu değil, tüm işçi emekçi sınıfının sermaye sahiplerinden neler çektiğinin romanıdır. Bu kitabı okuyup onlara atılan tokadı yüzünde hissetmeyen varsa işte orada bir sorun vardır. Çünkü başkasını ezmek, ezebilmek işte tam yüreğimizi çöle çevirdiğimiz yerde başlar.

öküz adam 
24 Tem 02:53 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eser, çiftçilikle uğraşan insanların geçimini sağlamak amacıyla bankalara borçlandırılması ve en sonunda bankaların bu insanların topraklarına el koymasıyla başlıyor. Topraksız olan köylülerin daha zengin bölgelere göç etmesi ve göç ettiklerinde iş, barınma, ırkçılık gibi sorunlarla mücadelesi anlatılıyor.
Kitapta kapitalizm çok iyi analiz edilip, eleştirilmiş. Emeğin sömürülmesi, insanın değersizleşmesi, faşizm kısacası kapitalizm tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilmiş. Kitap geçmişi çok iyi anlattığı için bizim için de bir ders niteliği taşıyor, şu ana ve geleceğe ışık tutuyor.
Son olarak kitabın betimlemeleri harika. Sizi hep kitapta tutan, sürükleyici bir kitap.500 küsür sayfa olmasına rağmen canım sıkılmadı. Bu kitabı herkesin okumasını öneririm.

İsmail Altunbüker 
 20 Eyl 2016 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Gazap Üzümleri kitabı o kadar çok konuya değinmiş ki yoksuluk sefalet göç bunlardan bir kısmı asıl insanlığımızı nasıl kaybettiğimizi bizi bizden alan dünyayı doğal yaşamı bırakıp kimyasal yaşam da zehirlenmeyi daha bunun gibi bir çok örnek veremediğim öyle çok şey anlatıyor ki anlaya bilene bence okumanız gereken iyi bir eser Keyifle okumanız dileği ile Türkiye ...

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki inceleme yapmak benim için biraz zor doğrusu.. sebebi düşüncelerimi ifade edecek çoğu kelimeyi türkce bulamamaktan kaynaklanıyor..( inceleme yapmak için kısıtlı olduğunu düşündüğümden)
Ne yazsam yine de az gelicek bu muhteşem kitap hakkında ama hiçbir şey yazmadan da olmazdı.

Fareler ve insanlar romanindan sonra okuduğum 2 ci Steinbeck kitabımdı.. Kaç gündür cismim Baküde olsa bile düşünce ve ruh olarak sanki Oklahomadan Kaliforniyaya giden o kamyondakı umut dolu,yaşam mücadelesini bir an bile yılmadan sürdüren Joad ailesinin yanındaydım.. Nasıl bir serüvendi anlatamam.
1930'lu yıllarda Amerikada kaptalizmin yükselmesi, "traktörler yüzünden" (kendilerinin deyimiyle) yaşamlarını sürdürebilmek için göç etmeye mecbur kalan insanların hikayesini Steinbeck'in muhteşem anlatma şekli,çarpıcı üslubuyla yalnızca okumuyoruz, resmen yaşıyoruz..

Yol boyunca zorluklarla yüzleşen,kaybettikleri yakınlarını defnetmeye bile paraları yetmeyen ,aç susuz insanlar güneşin altında kavrularak çölü,dağları geçip üzüm, portakal toplayarak çalışmak hayaliyle yaşama tutunuyorlar. Yalnızca karınlarını doyurabilmek için...

Yine bir romanın beni çok etkileyen bir karakteri daha. Anne.. Bence ancak bu kadar güzel anlatıla bilirdi bir annenin ailesini parçalanmadan koruması,ayakta tutabilme çabası,çocuklarına,eşine beslediği sevgisi. Ama okuduğum bazı kısımlarda bu insanların soğukkanlılıklarını da düşünmeden edemedim doğrusu.
Ve etkileyici bir sonla kitabı kapadım. Ancak her şey gözümün önünde canlanmaya devam ediyor. Bu hisleri bir Kafka bir Steinbeck okurken yaşadım. Bunu da belirtmeden geçemiycem.


Kitabı okumam için zaman gerekli olduğunu düşünüyordum ama iyi ki de okumuşum geçiktirmeden.Her kese tavsiye ede bileceğiniz bir başyapıt. Kendinizi bu zevkten mahrum etmeyin bence.. Keyifli okumalar her kese..
Şimdi sıra filminde :) Tom Joad' un beni en etkileyen konuşmasını da sizlerle bu film karesiyle paylaşmak istiyorum..

https://youtu.be/FztR6CELtJQ

Kitaptan 377 Alıntı

Reşat Karakaş 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

"Eh hepimiz hayatımızı kazanmak zorundayız."
"Öyle," dedi Tom. "Ama keşke başkasının hakkını almadan kazanmanın bir yolunu bulsaydın."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 230 - Sel)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 230 - Sel)
Muhayyelll 
27 Eki 00:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Açlığı, yalnız kendi büzülmüş midesinde değil, çocuklarının da büzülmüş karınlarında duyan bir adamı nasıl korkutabilirsiniz?

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 318 - Epub)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 318 - Epub)
Muhayyelll 
25 Eki 18:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Geçmişimiz olmadan kendimizi nasıl tanıyacağız?..

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 121 - Epub)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 121 - Epub)

“ Sonra bir zaman gelir, insan değişir ve her şeyi bambaşka görmeye başlar.”

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 252)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 252)
Muhayyelll 
29 Eki 01:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir şey çıkmayacağını bile bile aramak, ne kötü şey!..

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 466 - Epub)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 466 - Epub)
Muhayyelll 
26 Eki 19:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların birbirinden ayrılması doğru değil.

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 225 - Epub)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 225 - Epub)
Muhayyelll 
25 Eki 19:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...ne fazla düş kurup kuşlar gibi havalara çık, ne de kötümser ol böcekler gibi yerde sürün...

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 124 - Epub)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 124 - Epub)
38 /

Kitapla ilgili 3 Haber

Tercümenin hanımefendisi: Belkıs Çorakçı Dişbudak
Tercümenin hanımefendisi: Belkıs Çorakçı Dişbudak Gazap Üzümleri, Şibumi, Atlas Silkindi, Hayatın Kaynağı, Parfümün Dansı ve daha yüzlerce eser. Hepsinin ‘altında’ onun imzası var. Belkıs Çorakçı Dişbudak, bugüne kadar 400’ün üzerinde kitabı, İngilizceden Türkçeye çevirdi. 78 yaşındaki Dişbudak, simultane tercümanlık da yapıyor.
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..