Gazap Üzümleri

8,9/10  (318 Oy) · 
1.220 okunma  · 
298 beğeni  · 
11.210 gösterim
John Steinbeck’in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınlandığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Tüm dünyayı etkileyen “Büyük Buhran” döneminde, tarımın kapitalistleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu destansı romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.
Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi iliklerine kadar eleştiren Gazap Üzümleri, 20. yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  556
 • ISBN:
  9789755707402
 • Orijinal Adı:
  The Grapes Of Wrath
 • Çeviri:
  Belkıs Dişbudak
 • Yayınevi:
  Sel Yayınları
 • Kitabın Türü:
KörKalem 
 20 May 16:40 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harika, harika, harikaydı...
Vooov! Neredeyim ben yahu :) Muhteşem bir serüvendi.
Bu Fareler ve İnsanlar ve İnci kitaplarından sonra üçüncü Steinbeck kitabımdı. Ben bir yazarın kitaplarını, okuduğum diğer kitaplarıyla değerlendirmeyi hiç sevmem çünkü hepsi farklı zamanlarda, farklı psikolojik durumlarda ve farklı ruh olgunluklarında yazılmıştır. Bu düşüncelerime rağmen, Sevgili John'un okuduğum kitaplarının hepsi birer birer bir şaheserdi benim için ve sanki hepsi birdi. Bir derdi anlatıyordu, insanın sömürülmüşlüğünü... Gelelim tespitlerime...

1)Kitapta mesele traktörlerin insan hayatına girmesi ve ucuz işçilikle başlıyor. İnsanların üzerinde kiracı oldukları toprakları ellerinden alınarak (aç,susuz,beş parasız kalmalarına rağmen) yerine makinelerin getirilmesi ve kapitalizm'in ilk sillesini yemeleriyle olayımız kafamızda açığa kavuşuyordu...

2)Bir pasajda, "insanların artık başkalarını düşünmeyip, sadece kendi ailesinin geçimini sağlamayı düşünmesi gerektiği" geçmişti. İnsanların bencilleşmesi yine bu tarihlere rastlar bknz: Gazap Üzümleri/sayfa: 68.
Adamların karısının, çocuklarının aç olması, çalışacak iş, yiyecek ekmek bulamamaları, insanların açlık sınırında takla atmaları kapitalizm'in çarkına dahil etmişti onları. Zira insanlara başka ne şekilde ne yapabilirsiniz ki? Öldürseniz belki yine korkmazlardı ama, aç kalmak, karısının ve çocuklarının sürünmesini izlemek, herkesin yüreğinin dayanacağı bir durum değildi, Ve karşı taraftakiler bunu çok iyi biliyorlardı...

3)Çok ilgimi çeken şeylerden biri de, insanların birbirine karşı soğukluğu oldu. Biz Türk milleti olarak gerçekten çok sıcak kanlı bir milletizdir. Belki de bu Müslümanlığımızdan kaynaklanan bir değerdir.
Nasıl olur da bir anne oğlunu dört sene görmez de, gördüğünde sımsıkı sarılmaz ona? Gelin siz düşünün. Buzdolabı mısınız arkadaşım ? :)

4)Çok acayiptir ki kitaptaki Hristiyanlar dua etmekten acizlerdi, belki de ekseriyeti böyledir. Bir bölümde Nine, dua etmek için papaz beklemişti, sanki kendi ağzı yokmuş gibi. :)
Bizim bu zamandaki "hocaları dua etmek için" çağırmamız, kendimizi Allah'a münacaatta yetkin görmememiz, bize Hristiyanlardan bulaşan mikroplardan biri olsa gerek...

5)Banka denen faiz lobilerinden hep nefret ettim. Çünkü ben bir mü'mindim. Gazap Üzümleri'ni okuduktan sonra artık iğreniyorum. İnsanların emeklerini sömüren, üç kuruş için onları kendilerine köle eden, insanları aç bırakan, kendinden başka hiçbir sistemi hiç bir canlıyı düşünmeyen bu mel'anete ne denir, gerçekten bilmiyorum...
Tek çare Adil Bir Düzen'in kurulmasıdır diyorum...


Allah'ım dehşetti... Sanki o upuzuuuun yolları ben gidiyordum... Kamyonet bozuldukça benim içime sıkıntılar bastı... Sanki o güneş beni yakıyordu... Çok acıklıydı... İç kemiren hisler bombardımanına tutuldum 9 gün boyunca.
Ama değdi mi? Tabii ki...
Şiddetle tavsiye ediyorum, üzümlerin (kapitalizm'in) gazabına siz de, bir kez daha şahit olun...

Kitap ve Kahve Delisi 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 67 günde · Beğendi · 10/10 puan

1930'larda ABD'de yaşanan sanayileşmenin sonucu işledikleri toprakları elinden alındığı için evsiz ve aç kalan insanların, iş ve daha iyi yaşayabilecekleri bir hayat için yaptıkları büyük göçü anlatıyor. Bu göç hayatı Oklahama'da yaşayan Joad ailesi üzerinden anlatılırken; yoksulluk, tükenmeyen umut, çaresizlik, ayakta kalma çabası, açlık ve sefalet bütün insanlığın üzerinden anlatılmış. Herkesin okuyup ders çıkaracağını düşündüğüm, bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum, tarih tekerrürden ibaret olduğunu unutmayalım...

Muhammet Mehmet Karaçalı 
16 Mar 14:36 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okuduğum en akıcı kitaplardan biri....1929 Dünya Ekonomik Bunalımı, aslında Amerika'da başlamıştır. Küçük toprak sahiplerinin bankalar ve tüccarlar tarafından aldatıldığı, insanların kuraklık, yoksulluk, zorbalık veya sadece açlık yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve 1930'larda 3 milyon insanın Kaliforniya'ya yeni bir yaşama başlamak için yerleştiği zor yıllarda, bireysel ailenin parçalanışı anlatılırken aynı zamanda bütün göçmenlerin de tek bir aile haline gelişi vurgulanmaktadır

KeMâL 
 22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Vay anasını dedim sonunda vallahi. Nasıl bir romandı ya. Çok şaşırtıcı bir son. Fareler ve İnsanlar dan sonra okuduğum 2. Steinbeck romanı. Bu kadar mı akıcı bu kadar mı gözünün önünde canlanır bir roman. Okuyunca içiniz acıyacak. Bu kadar eziyet çekilir ve çektirilir mi diyeceksiniz. İçerisinde ne yok ki... Kapitalizm, sefalet, ırkçılık, sınıf ayrımı, ekonomik bunalım, dostluk, çalışma ve yaşama azmi, iyi niyet, dürüstlük, doğru bilinenden şaşmama.... Ne ararsanız bulacaksınız. Bankaların; çiftlikleri ve çiftçileri satın alması sonucu yola çıkan bir aile ve dostları... Tüm romanı yaşayacaksınız. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun arkadaşlar. Zaten Filmini de izlenileceklere ekliyorum. Film de Pulitzer ödüllü yani. Son cümlem inşallah ülkemiz hiçbir zaman böyle durumlara düşmez bizlerde böyle bir durumları yaşamayız. Dramın dibi...

http://www.imdb.com/title/tt0032551/

Zühal Uğur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

John Steinbeck çok sevdiğim bir yazar.. Bütün okuduğum kitaplarını severek okudum...Fakirlik,ırgatlık işlemiş olduğu konuların başında geliyor... Karın tokluğuna çalışan insanların dramı işleniyor...Yazar bir zamanlar kendi de yaşayıp,çalıştığı yerleri anlatıyor...

Yasonunkitapları 
 28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hep derim klasikler bambaşkadır .Bu kitabı okumaya doyamadım ,ve bundan sonraki kitaba odaklanmak kolay olmayacak benim için . Kitabın , o kadar akıcı bir dili varki 557 sayfalık kitabı aslında 3 günde çok rahat okuyabilirdim .İtiraf etmeliyim ki ilk başlarda uzun betimlemeler yordu zaman zaman da sıkıldım,Fakat sonra uzun gelen betimlemeler içinde kayboldum , okudukca kendimi o betimlemeler sayesinde kitaba hapsolmuş vaziyette buldum .Enfes bir romandı.
Steinbeck’in 1939 yılında yayımlanmış ve Pulitzer Ödülü almış kitabı, Amerika’da başlayıp, tüm dünyaya yayılan ekonomik bunalım zamanında, insanların yaşadığı zorlukları ve onların dramlarını konu alıyor.İş bulup hayatlarını devam ettirmek adına çıktıkları , Kaliforniya'ya yolculuk boyunca art arda gelen üzücü olaylar ve kahramanların içinde bulunduğu zorlukları anlatıyor.Gazap Üzümleri .

Joad'lar doğup büyüdükleri yurtlarını , Tarımın sanayileşmesi işçiye ihtiyacın azalması sonucu para sıkıntısı çeker , ehaletteki ekonomik sıkıntılar yüzünden Göçler başlar .Joad'lar da Kaliforniya'ya göç etme kararı alırlar. Göç sırasında kayıplar ve başlarından onlarca durum ve olay geçtikten sonra, aile Kaliforniya’ya ulaşır. Ancak orada da, ihtiyaçtan daha fazla işçi olduğu için, umduklarını bulamayıp karın tokluğuna çalışırlar. Ailenin yaşadığı sıkıntılı durumlar, olaylar, kayıplar ve kopuşlar devam eder , Joad’lar her şeye rağmen yaşama umudunu asla kaybetmezler . Ailenin ayakta kalmasını tüm zorluklara göğüs germe çabalarının en büyük kahramanı annedir .Anne öyle güçlü bir kararterki taktir edilesi örnek alınılası bir kadın. bu yolculukda tüm aileyi hem bedenen hem psikolojikmen çökmelerine asla müsade etmez. Baba bu durumdan rahatsız olur , zaman zaman, hatta annenin şu sözünü unutmıyacağım .

Kadınlar, erkeklerden daha çabuk değişebiliyor," dedi Anne onu yatıştırmak istercesine. "Kadının yaşamı kollarında, erkeğinki ise kafasındadır."

Ve kitabın sonu beni çook şaşırttı böyle bir son sanki biraz yarım kalmış hissi yarattı bende ...

Son olarak şu alıntıyı sizlerle paylaşmak isterim .

"Bir zamanlar Kaliforniya, Meksika'ya, toprakları da Meksikalılara aitti. Sonradan yalın yapıldak bir sürü aç gözlü Amerikalı kalktı, buraya akın etti. Öylesine toprağa susamışlardı ki, hemen çaldılar toprakları.
Toprağı kiraladılar, sonra üstüne yattılar, anlaşmayı bozdular, bu topraklar için kavgalar, dövüşler etti o gözüpek, aç insanlar."

Benim gibi Gazap Üzümlerini okumakta geç kalmış olanlar varsa fazla bekletmesin derim .

sezen 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gazap Üzümleri kitabının samimiyeti, gerçekçiliği yüreğinizi burkuyor. Küçücük bir kamyonetin arkasına doluşup, yurtlarını terk eden, yemyeşil bahçelerde portakal toplayıp beyaza boyanmış bir evde mutlu mesut yaşamayı hayal eden Joad ailesi... Ve aynı ümidin peşine takılıp yollarda kırılan, açlıktan, hastalıktan ölen insanlar. Kan emici yarasa gibi çiftlik sahipleri ve şarabı için "üzüm gibi" ezilen insanlar... Kapitalizmin yükselmesiyle düşüşe geçen insanlık, ölülerini mezar taşı olmadan yol kenarlarına gömen insanlar... Bu eser dramatik bir kurgu değil, tüm işçi emekçi sınıfının sermaye sahiplerinden neler çektiğinin romanıdır. Bu kitabı okuyup onlara atılan tokadı yüzünde hissetmeyen varsa işte orada bir sorun vardır. Çünkü başkasını ezmek, ezebilmek işte tam yüreğimizi çöle çevirdiğimiz yerde başlar.

EZGİ AYKUT 
08 Şub 12:22 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

John Steinbeck, Gazap Üzümlerim 1930'larda ABD'de yaşanan Büyük Göç'ün bir anlamda destanı olarak kaleme aldı. Genç yaşlı, kadın erkek, binlerce emekçinin verimli topraklara yolculuğunu ve bir ulusun yaşadığı dönüşümü işleyen bu roman, aynı zamanda iyi bir yaşam düşüyle Oklahoma'dan kalkıp Kaliforniya'ya doğru yola çıkan Joad ailesinin öyküsüdür.

mimgvn 
15 Şub 16:08 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Yaşamaya , nefes almaya tutunma mücadelesi... Ezilmenin ,çaresizliğin, direnişin , birlik olmanın hikayesi... Hüznün , öfkenin , parasızlığın ,sefaletin , açlığın romanı... İçimde incecik bir sızı ve sanırım biraz da utanç bıraktı...Joad ailesinin tuzsuz bibersiz çorbalarını, sabunsuz duşlarını ,tek öğün beslenmelerini okudukça ; birbirinden leziz yemeklerle donattığımız sofralarımızdan, çeşit çeşit baharatlarla tatlandırdığımız çorbalarımızdan , mis kokulu sabunlarla ,şampuanlarımızla aldığımız duşlarımızdan utanç duydum... Ne demek istediğimi bu ailenin dramını okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız...Bu sebeple mutlaka okumalısınız...!!!

Film şeridi gibi akan romanlardan. Her bir sahne capcanlı. Aileyle birlikte seyahat ediyorsunuz. Üzerine oturduğu tezi çok güçlü aktarıyor. Dostoyevski realizmini sevenlerdenim. Ama bu eserden de inanılmaz keyif aldım.

Kitaptan 206 Alıntı

Reşat KARAKAŞ 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Eh hepimiz hayatımızı kazanmak zorundayız."
"Öyle," dedi Tom. "Ama keşke başkasının hakkını almadan kazanmanın bir yolunu bulsaydın."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 230 - Sel)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 230 - Sel)

”Nerede birileri özgür olmak için mücadele ediyorsa onların gözüne bak anne, beni göreceksin.”

Gazap Üzümleri, John SteinbeckGazap Üzümleri, John Steinbeck
Öznur 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Herkes kolayca çöker.Önemli olan direnebilmektir."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 146 - Remzi Kitabevi)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 146 - Remzi Kitabevi)
Tuba TÜRK 
26 Şub 21:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ne günah diye bir şey var, ne de sevap diye! Yalnızca millet ne yapıyorsa o var...

Gazap Üzümleri, John SteinbeckGazap Üzümleri, John Steinbeck
KörKalem 
19 May 09:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanrı'ya dua edin de, günün birinde iyi yüreklilerin tümü yoksul olmasın.

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 294 - Sel Yayınları)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 294 - Sel Yayınları)
Lavinia 
13 May 12:27 · Puan vermedi

Tek kelime ile muhteşem....
"İnsanlar daha yaşamadan, cennet umudunu ne yapsın? Kendi ruhları yerde sürünürken, Kutsal ruhu ne yapsınlar? Yardıma ihtiyaçları olacak. Ölmeye sıra gelmeden önce yaşamaları şart "

Gazap Üzümleri, John SteinbeckGazap Üzümleri, John Steinbeck
Reşat KARAKAŞ 
 28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hasta mısın anne?"
"Hayır, yorgunum."
"Hiç uyumadın mi?"
"Hayır."
"Nine kötüledi mi?"
Anne ellerine baktı. Kucağında yorgun aşıklar gibi yatıyordu elleri. "Keşke size söylemeyebilseydim. Keşke her şey cok...güzel olabilseydi."
Baba,"Nine'nin durumu kötü öyleyse." dedi.
Anne gözlerini kaldırıp vadinin karşı tarafına baktı. "Nine öldü."
Ona döndüler. Hepsi...Baba sordu. "Ne zaman?"
"Dün gece görevliler bizi durdurmadan."
"Demek muayeneyi ondan istemedin."
"Geçirmezler diye korktum. Nine'ye söyledim ona yardım edemeyeceğimizi. Ailenin geçmesi şarttı. Çocuklar var...Rozaşarn'ın bebeği var. Söyledim ona." Bir an ellerini yüzüne kapadı."Yemyeşil,şipşirin bir yere görülebilir artık," dedi alçak sesle. "Başını Kaliforniya toprağına koyup yatacak."
Anne'ye bakarken, onun gücü karşısında dehşete katıldılar.
Tom, "Ulu Tanrım!" dedi. "Bütün gece orada onunla yan yana yattın!"
"Ailenin geçmesi şarttı!" dedi Anne bitkin bir sesle.
Tom kolunu onun omzuna sarmak üzere ilerledi.
"Dokunma bana," dedi Anne. "Dokunmadıkça kendimi tutabilirim. O çökertir beni."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 281 - Sel)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 281 - Sel)
Lavinia 
 12 May 22:36 · Puan vermedi

"Erkekler acımasızdı; çünkü geçmişleri mahvolmuştu ama kadınlar, geçmişlerinin gelecek günlerde kendilerini nasıl geri çağıracağını biliyorlardı."

Gazap Üzümleri, John SteinbeckGazap Üzümleri, John Steinbeck
Reşat KARAKAŞ 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Babamın bir söz vardı. Yıkılmasına herkes yıkılır, derdi. Ama erkek olan dayanır.

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 173 - Sel)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 173 - Sel)

Kitapla ilgili 2 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..