Gazap Üzümleri

8,9/10  (264 Oy) · 
1.043 okunma  · 
228 beğeni  · 
10.496 gösterim
John Steinbeck’in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınlandığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Tüm dünyayı etkileyen “Büyük Buhran” döneminde, tarımın kapitalistleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu destansı romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.
Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi iliklerine kadar eleştiren Gazap Üzümleri, 20. yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  556
 • ISBN:
  9789755707402
 • Orijinal Adı:
  The Grapes Of Wrath
 • Çeviri:
  Belkıs Dişbudak
 • Yayınevi:
  Sel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap ve Kahve Gezegeni 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 67 günde · Beğendi · 10/10 puan

1930'larda ABD'de yaşanan sanayileşmenin sonucu işledikleri toprakları elinden alındığı için evsiz ve aç kalan insanların, iş ve daha iyi yaşayabilecekleri bir hayat için yaptıkları büyük göçü anlatıyor. Bu göç hayatı Oklahama'da yaşayan Joad ailesi üzerinden anlatılırken; yoksulluk, tükenmeyen umut, çaresizlik, ayakta kalma çabası, açlık ve sefalet bütün insanlığın üzerinden anlatılmış. Herkesin okuyup ders çıkaracağını düşündüğüm, bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum, tarih tekerrürden ibaret olduğunu unutmayalım...

KeMâL 
 22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Vay anasını dedim sonunda vallahi. Nasıl bir romandı ya. Çok şaşırtıcı bir son. Fareler ve İnsanlar dan sonra okuduğum 2. Steinbeck romanı. Bu kadar mı akıcı bu kadar mı gözünün önünde canlanır bir roman. Okuyunca içiniz acıyacak. Bu kadar eziyet çekilir ve çektirilir mi diyeceksiniz. İçerisinde ne yok ki... Kapitalizm, sefalet, ırkçılık, sınıf ayrımı, ekonomik bunalım, dostluk, çalışma ve yaşama azmi, iyi niyet, dürüstlük, doğru bilinenden şaşmama.... Ne ararsanız bulacaksınız. Bankaların; çiftlikleri ve çiftçileri satın alması sonucu yola çıkan bir aile ve dostları... Tüm romanı yaşayacaksınız. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun arkadaşlar. Zaten Filmini de izlenileceklere ekliyorum. Film de Pulitzer ödüllü yani. Son cümlem inşallah ülkemiz hiçbir zaman böyle durumlara düşmez bizlerde böyle bir durumları yaşamayız. Dramın dibi...

http://www.imdb.com/title/tt0032551/

Zühal Uğur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

John Steinbeck çok sevdiğim bir yazar.. Bütün okuduğum kitaplarını severek okudum...Fakirlik,ırgatlık işlemiş olduğu konuların başında geliyor... Karın tokluğuna çalışan insanların dramı işleniyor...Yazar bir zamanlar kendi de yaşayıp,çalıştığı yerleri anlatıyor...

Yasonunkitapları 
 28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hep derim klasikler bambaşkadır .Bu kitabı okumaya doyamadım ,ve bundan sonraki kitaba odaklanmak kolay olmayacak benim için . Kitabın , o kadar akıcı bir dili varki 557 sayfalık kitabı aslında 3 günde çok rahat okuyabilirdim .İtiraf etmeliyim ki ilk başlarda uzun betimlemeler yordu zaman zaman da sıkıldım,Fakat sonra uzun gelen betimlemeler içinde kayboldum , okudukca kendimi o betimlemeler sayesinde kitaba hapsolmuş vaziyette buldum .Enfes bir romandı.
Steinbeck’in 1939 yılında yayımlanmış ve Pulitzer Ödülü almış kitabı, Amerika’da başlayıp, tüm dünyaya yayılan ekonomik bunalım zamanında, insanların yaşadığı zorlukları ve onların dramlarını konu alıyor.İş bulup hayatlarını devam ettirmek adına çıktıkları , Kaliforniya'ya yolculuk boyunca art arda gelen üzücü olaylar ve kahramanların içinde bulunduğu zorlukları anlatıyor.Gazap Üzümleri .

Joad'lar doğup büyüdükleri yurtlarını , Tarımın sanayileşmesi işçiye ihtiyacın azalması sonucu para sıkıntısı çeker , ehaletteki ekonomik sıkıntılar yüzünden Göçler başlar .Joad'lar da Kaliforniya'ya göç etme kararı alırlar. Göç sırasında kayıplar ve başlarından onlarca durum ve olay geçtikten sonra, aile Kaliforniya’ya ulaşır. Ancak orada da, ihtiyaçtan daha fazla işçi olduğu için, umduklarını bulamayıp karın tokluğuna çalışırlar. Ailenin yaşadığı sıkıntılı durumlar, olaylar, kayıplar ve kopuşlar devam eder , Joad’lar her şeye rağmen yaşama umudunu asla kaybetmezler . Ailenin ayakta kalmasını tüm zorluklara göğüs germe çabalarının en büyük kahramanı annedir .Anne öyle güçlü bir kararterki taktir edilesi örnek alınılası bir kadın. bu yolculukda tüm aileyi hem bedenen hem psikolojikmen çökmelerine asla müsade etmez. Baba bu durumdan rahatsız olur , zaman zaman, hatta annenin şu sözünü unutmıyacağım .

Kadınlar, erkeklerden daha çabuk değişebiliyor," dedi Anne onu yatıştırmak istercesine. "Kadının yaşamı kollarında, erkeğinki ise kafasındadır."

Ve kitabın sonu beni çook şaşırttı böyle bir son sanki biraz yarım kalmış hissi yarattı bende ...

Son olarak şu alıntıyı sizlerle paylaşmak isterim .

"Bir zamanlar Kaliforniya, Meksika'ya, toprakları da Meksikalılara aitti. Sonradan yalın yapıldak bir sürü aç gözlü Amerikalı kalktı, buraya akın etti. Öylesine toprağa susamışlardı ki, hemen çaldılar toprakları.
Toprağı kiraladılar, sonra üstüne yattılar, anlaşmayı bozdular, bu topraklar için kavgalar, dövüşler etti o gözüpek, aç insanlar."

Benim gibi Gazap Üzümlerini okumakta geç kalmış olanlar varsa fazla bekletmesin derim .

sezen 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gazap Üzümleri kitabının samimiyeti, gerçekçiliği yüreğinizi burkuyor. Küçücük bir kamyonetin arkasına doluşup, yurtlarını terk eden, yemyeşil bahçelerde portakal toplayıp beyaza boyanmış bir evde mutlu mesut yaşamayı hayal eden Joad ailesi... Ve aynı ümidin peşine takılıp yollarda kırılan, açlıktan, hastalıktan ölen insanlar. Kan emici yarasa gibi çiftlik sahipleri ve şarabı için "üzüm gibi" ezilen insanlar... Kapitalizmin yükselmesiyle düşüşe geçen insanlık, ölülerini mezar taşı olmadan yol kenarlarına gömen insanlar... Bu eser dramatik bir kurgu değil, tüm işçi emekçi sınıfının sermaye sahiplerinden neler çektiğinin romanıdır. Bu kitabı okuyup onlara atılan tokadı yüzünde hissetmeyen varsa işte orada bir sorun vardır. Çünkü başkasını ezmek, ezebilmek işte tam yüreğimizi çöle çevirdiğimiz yerde başlar.

EZGİ AYKUT 
08 Şub 12:22 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

John Steinbeck, Gazap Üzümlerim 1930'larda ABD'de yaşanan Büyük Göç'ün bir anlamda destanı olarak kaleme aldı. Genç yaşlı, kadın erkek, binlerce emekçinin verimli topraklara yolculuğunu ve bir ulusun yaşadığı dönüşümü işleyen bu roman, aynı zamanda iyi bir yaşam düşüyle Oklahoma'dan kalkıp Kaliforniya'ya doğru yola çıkan Joad ailesinin öyküsüdür.

Film şeridi gibi akan romanlardan. Her bir sahne capcanlı. Aileyle birlikte seyahat ediyorsunuz. Üzerine oturduğu tezi çok güçlü aktarıyor. Dostoyevski realizmini sevenlerdenim. Ama bu eserden de inanılmaz keyif aldım.

Tom Jones 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

1929 buhran dönemini Joad ailesi üzerinden anlatan şahane bir kitap "gazap üzümleri". Makineleşmeyle yıllarca sahip oldukları, ekip biçtikleri topraklardan sürülmeye zorlanmış insanların neler çektiğini okuyoruz. Adaletsizliği,emeği, makineleşmeyi sömürüyü yani kapitalizmi sert bir dille eleştirmiş Steinbeck. Bölüm aralarında yazarın kendi yorumlarını koyduğu köşe yazısı tadında bölümler de kitaba ayrı güzellik katıyor. Kitabı mutlaka okuyun efendim..
•"ne fazla umuda kapılıp, kuşlar gibi göklere çık; ne de bütün umutlarını yitirip, kurtlar gibi yerde sürün..."

Birsen Ergün 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Steinbeck ve eserleri bugüne kadar hiç hayal kırıklığına uğratmadı beni. Hatta zaman geçtikçe yine yeniden okurum romanlarını. Her romanında olduğu gibi bu romanında yüreğinizin bir yerine dokunur, orası burkulur ve hep hatırlarsınız o duyguyu. Ezilen insanları, işçileri, ekonomik bunalımdan sonra yoksul insanların dünyalarını anlatır. Sosyal eleştiri vardır eserlerinde genellikle. Irkçılığa, sınıf ayrımına, insanların emeklerinin sömürülmesine eleştiride bulunur. Dostluğu, samimiyeti, iyi niyeti, dürüstlüğü över satır aralarında. Okuyunuz, pişman olmayacaksınız.

mimgvn 
15 Şub 16:08 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Yaşamaya , nefes almaya tutunma mücadelesi... Ezilmenin ,çaresizliğin, direnişin , birlik olmanın hikayesi... Hüznün , öfkenin , parasızlığın ,sefaletin , açlığın romanı... İçimde incecik bir sızı ve sanırım biraz da utanç bıraktı...Joad ailesinin tuzsuz bibersiz çorbalarını, sabunsuz duşlarını ,tek öğün beslenmelerini okudukça ; birbirinden leziz yemeklerle donattığımız sofralarımızdan, çeşit çeşit baharatlarla tatlandırdığımız çorbalarımızdan , mis kokulu sabunlarla ,şampuanlarımızla aldığımız duşlarımızdan utanç duydum... Ne demek istediğimi bu ailenin dramını okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız...Bu sebeple mutlaka okumalısınız...!!!

5 /

Kitaptan 99 Alıntı

Reşat KARAKAŞ 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Eh hepimiz hayatımızı kazanmak zorundayız."
"Öyle," dedi Tom. "Ama keşke başkasının hakkını almadan kazanmanın bir yolunu bulsaydın."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 230 - Sel)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 230 - Sel)

”Nerede birileri özgür olmak için mücadele ediyorsa onların gözüne bak anne, beni göreceksin.”

Gazap Üzümleri, John SteinbeckGazap Üzümleri, John Steinbeck
Öznur 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Herkes kolayca çöker.Önemli olan direnebilmektir."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 146 - Remzi Kitabevi)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 146 - Remzi Kitabevi)
Reşat KARAKAŞ 
 28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hasta mısın anne?"
"Hayır, yorgunum."
"Hiç uyumadın mi?"
"Hayır."
"Nine kötüledi mi?"
Anne ellerine baktı. Kucağında yorgun aşıklar gibi yatıyordu elleri. "Keşke size söylemeyebilseydim. Keşke her şey cok...güzel olabilseydi."
Baba,"Nine'nin durumu kötü öyleyse." dedi.
Anne gözlerini kaldırıp vadinin karşı tarafına baktı. "Nine öldü."
Ona döndüler. Hepsi...Baba sordu. "Ne zaman?"
"Dün gece görevliler bizi durdurmadan."
"Demek muayeneyi ondan istemedin."
"Geçirmezler diye korktum. Nine'ye söyledim ona yardım edemeyeceğimizi. Ailenin geçmesi şarttı. Çocuklar var...Rozaşarn'ın bebeği var. Söyledim ona." Bir an ellerini yüzüne kapadı."Yemyeşil,şipşirin bir yere görülebilir artık," dedi alçak sesle. "Başını Kaliforniya toprağına koyup yatacak."
Anne'ye bakarken, onun gücü karşısında dehşete katıldılar.
Tom, "Ulu Tanrım!" dedi. "Bütün gece orada onunla yan yana yattın!"
"Ailenin geçmesi şarttı!" dedi Anne bitkin bir sesle.
Tom kolunu onun omzuna sarmak üzere ilerledi.
"Dokunma bana," dedi Anne. "Dokunmadıkça kendimi tutabilirim. O çökertir beni."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 281 - Sel)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 281 - Sel)

"Umutlarının öyle fazla coşmasına izin vermezsen, hayal kırıklığına uğramazsın."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 111)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 111)
Reşat KARAKAŞ 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Banka insanların dışında bir şeydir, söylüyorum size. Canavardır. Onu insanlar yaratmıştır ama, insanlar kontrol edemez.

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 42)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 42)
Öznur 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Devlet,dirilerden çok ölülerle ilgileniyor."

Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 145 - Remzi Kitabevi)Gazap Üzümleri, John Steinbeck (Sayfa 145 - Remzi Kitabevi)

"..Ne fazla hayal kurup kuşlar gibi yükseklere çıkın. Ne de kötümser olup böcekler gibi yerde sürünün.."

Gazap Üzümleri, John SteinbeckGazap Üzümleri, John Steinbeck

Kitapla ilgili 2 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..