Gazap ve Şafak The Wrath and the Dawn Serisi 1

8,3/10  (18 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
507 gösterim
New York Times Çoksatanı

Indie Next Listesi Seçkisi, 2015

Amazon En İyi Gençlik Romanı, 2015

New York Halk Kütüphanesi En İyi Gençlik Romanı, 2015

Seventeen Magazine En İyi Roman, 2015

Yalsa En İyi Gençlik Romanı, 2016

Her Şafakta Bir Hayat…

Cani bir katil tarafından yönetilen bir diyarda, her şafak bir başka aileye kalp acısı getirmektedir. On sekiz yaşındaki Horasan Halifesi Halid her gece yeni bir eş almakta ancak sabaha kalmadan gencecik kadınların hayatına son vermektedir. Can dostu, Halid’in kurbanlarından biri olan Şehrazad, intikam almaya yemin eder ve gönüllü olarak Halid’e gelin gider. Sadece hayatta kalmaya değil, halifenin dehşet saçtığı hükümdarlığı yerle bir etmeye de kararlıdır.

Şehrazad zekâsı ve azmi sayesinde her gece Halid’in aklını çelip büyüleyici hikâyeler anlatarak hayatta kalmayı başarsa da bir sorun vardır: Genç kız can dostunu öldüren katile günbegün âşık olmaktadır. Üstelik bu mermer ve taştan sarayda hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlamaya başlamıştır. Şehrazad, zalim çocuk hükümdarın genç kızları neden öldürdüğünü ortaya çıkarmaya ve bu döngüye bir son vermeye karar verir…

“Taht Oyunları’nın heyecanı Binbir Gece Masalları’nın aşk hikâyesiyle kesişiyor…”

- US Weekly

“Sayfalar elinizden akıp giderken kendinizi altın rengi sıcak kumların üstüne kurulmuş serin mermer avlularda, baharatlı içeceğinizi yudumlar halde bulursanız şaşırmayın. Büyüleyici bir hikâye. Tıpkı benim gibi siz de âşık olacaksınız.”

- Marie Lu, Efsane ve Genç Elitler’in New York Times çoksatan yazarı

“Hayaller kurduracak kadar romantik, bağımlılık yapacak kadar heyecan dolu.”

- Kirkus Reviews

“Capcanlı bir hayal gücüyle kaleme alınmış güçlü karakterler sayesinde her sayfa entrika ve aşk dolu.”

- Publishers Weekly

“Bu kitap bir peri masalı. Kendi başına bir klasik olmayı hak ediyor.”

- VOYA

“Siyasi entrikalar ve isyan arka planı oluştururken sadakat, yakıcı romantizm ve zorlu çöl kentindeki büyülü olaylarla kurulmuş bir öykü.”

- Booklist

“Zengin Ortadoğu kültürü, yazarın yarattığı dünyaya pek çok detay katmış… Gençlerin gönlünü fethedecek.”

- School Library Journal

“Merak uyandırıcı bir kitap. Yazar, Binbir Gece Masalları’nı farklı bir açıdan yeniden kurguluyor.”

- Shelf Awareness
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9786052992456
 • Orijinal Adı:
  The Wrath and the Dawn
 • Çeviri:
  Dilan Toplu
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Okuyan bir anne 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 6/10 puan

Gazap ve şafak çok ümitlendiğim ama umduğumu bulamadığım bir kitap oldu.
Çok severek takip ettiğim bir bookstagram hesabi olan birinin çok çok överek anlattığı beş üzerinden beş verdiği mutlaka alın diye övdüğü bir kitaptı ama ben o hazzı alamadım bir türlü kitabın konusuna kendimi kaptiramadim
Kitabın konuşu kısaca şu halid isimli bir hükümdar var ve her şafağa karşı eşlerini öldürüyor halk isyanda ve diğer karakterimiz şehrazatin da çok sevdiği bir arkadaşı da o ölen kadınlardan biri ve arkadaşının intikamını almak için gönüllü olarak o hükümdarın eşi oluyor ve olaylar başlıyor
Kitabin birinci kısmıymış zaten sonu da devamı olacak gibi görünüyor eğer alırsam da merak için alırım onun dışında alacağımı sanmıyorum.
Kitap biraz binbir gece masalları tarzı olmuş o tarz seviyorsanız yine de bir şans verin derim iyi okumalar ....

Ceren Çetinkaya 
 31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aaah, hadi amaa. Bu şekilde bitmemeliydi.
Bütün puanları son kısmı yüzünden kırdım.
Bir sürü güzel yorumlar okumuştum ve kitap müthiş gidiyordu ama bu son yakışmadı.
Mutlu olmayan sonlar bana göre değil malesef.

Diye bir yorum yazmıştım ki biraz araştırınca devam kitabı olduğunu gördüm. Tamam şimdi olur. 2.kitapla harika şeyler olacaktır inanıyorum.

Çağla Büşra  
 10 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Halid...
En etkileyici kahramanlardan biri.
Halid'in Sehrazad'a asik olacagini biliyordum, kitabın temasından dolayı. Ama bu denli bir sey beklemiyordum. Şehrazad ile biz de Halid'i tanıdık, anladık, sevdik.
Halid her gün bir baska kızla evlenip gunes daha dogmadan o kızın canını aliyordu. Tanricilik oynadiğini dusunuyordum. Anti kahraman havasindaydi kitabin ilk sayfalarinda. Tabiiki bu sebeple sevdigim bir karakterdi. Yine de feminizm duygularim agır basıyordu zaman zaman. Cünkü neden kadın? Ama her şeyin nedenini oğrenince ön yargım, ona ördügüm duvarlar tuz buz oldu. Yıkıldı. Halid'in çaresizligini görünce, onun kalbinin kıriklıgı benim de kalbimi kırdı.

Ve Sehrazad okudugum en zeki kadin karakterlerden. Halid'in kurbanlarından biri Sehrazad'ın yakin arkadasiydi. Sehrazad intikam icin ölümü göze almisti. Kendi istegiyle celladına gitti. Ve bu Halid'i de sasirtti. Fakat Sehrazad'in verdigi zeki ve strateji kokan cevaplar ölümünü erteledi. Ama Sehrazad, Halid'in kalbini gördü. Gercegi gördü. Bu sebeple buyuk bir devinim yasadi Sehrazad, Haliďe dogru.

Ikisini de cok sevdim. Yan karakterleri hic sevmedim, ısınamadım. Özellikle Tarik..

Aslinda kitap distopya olarak tanimlansa da fantastik ogeler vardı.

Kitabın dünyasina girmekte acikcasi başlarda zorlandim. Ama ilk kitapti ve 2. Kitaba zemin hazirlamisti yazar. Son 100 sayfa beni bayaa tatmin etti.

Kitabın cok guzel bir konusu var. Yazarın mekan tasvirleri oldukça basarili. Kaliteli bir kitap. Son sayfalardaki macera beni soluksuz bırakti. Halid'den bir kez daha etkilendim.

Kitabin kapagında ki yorum ve o yorumun sahibEsi bana bu kitabi aldirdi. Marie Lu.. Onemli isim. Önemli referans.

mucdem 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın bizde çevrilen ilk kitabı olan Gazap ve Şafak, başta bende tereddüde sebep olsa da şimdi bana sorsanız: okuduğuna pişman mısın diye… Aslaaaa derim. Kitabın anlatımının sıkacağını ve konunun ağır işleyeceğini düşünerek başladım ama hiç beklediğim gibi çıkmadı iyi ki de çıkmadı.
Cani bir katil tarafından yönetilen bir diyarda, her şafak bir başka aileye kalp acısı getirmektedir. On sekiz yaşındaki Horasan Halifesi Halid her gece yeni bir eş almakta ancak sabaha kalmadan gencecik kızların hayatına son vermektedir. Can dostu, Halid’in kurbanlarından biri olan Şehrazad, intikam almaya yemin eder ve gönüllü olarak Halid’e gelin gider. Sadece hayatta kalmaya değil, halifenin dehşet saçtığı hükümdarlığı yerle bir etmeye de kararlıdır. Şehrazad her gece bir masal okuyarak daha uzun yaşar. Aşk ise hiç beklenmedik bir zamanda ortaya çıkıyor. Bir yanda vicdanının sesi bir yanda kalbinin sesi Şeharazad bu ikilem içinden ancak bu gizemli ölümlerin gerçek sebebini öğrenmesiyle biraz da olsa rahatlayabileceğini düşünüyor.
Eveet bu yılı Gazap ve Şafak ile bitiriyorumm.. Pegasus yayınlarının yeni serilerine başlayıp devamı gelmeyince hüsrana uğradığımdan genelde okumamaya çalışıyordum ama yine dayanamadım işte. Serinin ikinci kitabı da umarım 2018 yılının ilk ayında çıkar diyorum. Herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu ve çıkmayı beklediğimiz tüm kitapların çıktığı yeni bir yıl diliyorum

Ece 
14 Oca 19:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitaba çok büyük beklentilerle başladım ama ilk sayfalar biraz hayal kırıklığıydı. İlerledikçe kitap akıcı olmaya başladı ama sonu böyle bitmemeliydi. 2.kitabı çoook merak ediyorum!

Sare Gökmen 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 3/10 puan

Sevmedim...
Sanırım ben kitabı okuyup çok seven çoğunluktan farklı bir kitap okudum.
Horasan Halifesi Halid her gün yeni bir kızla evleniyor ve her şafakta onları öldürüyor. Kimse sebebini bilmiyor. Şehrazad'ın en yakın arkadaşı Şiva'da Halid'in kurbanlarından biri olunca, Şehrazad intikam almak amacıyla Halid'le evlenmeye gönüllü oluyor.
Yazar bizi Şehrazad'ın harika biri olduguna çok fazla ikna etmeye çalışıyor. Kitaptaki herkes onun zeki, akıllı, cesur, kısaca harika biri oldugunu söyleyip duruyor. Ve ben kitap boyunca neden diye sorup durdum. Neden herkes böyle düşünüyor? Şehrazad hiçbir hareketiyle bana bu övgüleri neden hakkettiğini gösteremedi. Hükümdarların hükümdarını öldürmek için onunla evleniyor ama hiçbir planı yok. Sorsan zayıf yönlerini bulup saldıracak ama Halid'e aşık olması birkaç gün sürüyor. İlk gün "senden nefret ediyorum" modundayken birkaç gün sonra " düşündüğüm gibi canavar değilmiş" moduna giriyor. Cidden daha eşlerini neden öldürdüğünü bile öğrenmeden Halid'in iyi kalpli biri oldugunu düşünüyor. "Onlarca aileyi mahvetmiş biri var karşında ve sen sebebini bilmeden iyi biri olduguna ikna oluyorsun." diyip durdum kitap boyunca. Bari sebebini öğrenmeyi bekleseydi. Kısaca ana karakteri hiç sevmedim. Çok fazla konuşan ama hiçbir şey yapmayan bir karakterdi.
Halid gibi bir karakterinde tanıştıkları akşam Şehrazad'a aşık olması bana saçma geldi.
Kitapta bana tek mantıklı gelen kişi Tarık'tı. Sonuçta eğer sevgilin bir canavarla evlenirse onu kurtarmaya çalışırsın değil mi? Nereden bileceksin sevgilinin iki güne o canavara aşık olacağını. Okuyanların en az sevdiği karakter neden Tarık onu da anlamadım bu sebeple.
Bunun dışında yazım dilini sevdim. Ve kitabın kapağına cildine bayıldım. Sevdiğim tek şey bunlar.
Devam kitabını okuyacağımı pek sanmıyorum. Keşke sevebilseydim. :(

Aynur Aydın 
18 Şub 01:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın devamı olduğunu bilmeyerek aldım bu yüzden sonu benim için şoktu ama dili hiç ağır değil ve güzel bir kitap ancak bende bir booktuburun mutlaka okuyun demesiyle almıştım ama o kadar harika bayıldığım bir kitap olmadı benim icin

Aydan yaymanoğlu 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

SEN DÜNYANIN EN HARiKA KİTABISIN CİDDEN. ETKİSİNDEN ASLA ÇIKAMIYORUM. BİTİRDİKTEN SONRA YİNE ELİME VERSELER YİNE BAŞTAN SONA İLK DEFA OKUYORMUŞUM GİBİ ZEVKLE OKURUM.

Elif Ay 
16 Oca 13:11 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Başlarda tam olarak beni içine çekmese de son iki yüz sayfayı başından hiç kalkmadan bitirdim. Karakterler çok zeki ve çok güçlü. Halid karakterini çok sevdim️

Kitaptan 9 Alıntı

Hicran 
20 Kas 2017 · 8/10 puan

Annem şiirden anlamayan adamın ruhsuz olduğunu söylerdi.

Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 227 - Pegasus)Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 227 - Pegasus)
Hicran 
19 Kas 2017 · 8/10 puan

Bir şey, nadir ve değerli gibi gösterilirse nadir ve değerli olur.

Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 123 - Pegasus)Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 123 - Pegasus)
Hicran 
20 Kas 2017 · 8/10 puan

İnsanlar sabahtan akşama aşık olup vazgeçiyorlar. Bir gün yeşili seven, ertesi gün aslında maviyi tercih ettiğini anlayan küçük çocuklar gibi.

Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 226 - Pegasus)Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 226 - Pegasus)
Hicran 
17 Kas 2017 · 8/10 puan

Senin gibileri çok gördüm. Sevilmek için çaba harcaması gerekmeyenleri; dünyanın yeşil perilerini. Cazibeleri hakkında kafa yormaları gerekmeden etrafta dolanıp dururlar ama onlar da herkes gibi sevilme arzusuyla yanıp tutuşur.

Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 96 - Pegasus)Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 96 - Pegasus)
Ezgi Çetin 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bazı şeyler hayatımıza yalnızca kısa bir an için girerler. Sonrasında onları, başka gökleri aydınlatmaları için bırakmamız gerekir.''

Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 297)Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 297)
Ezgi Çetin 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Baba? Her şey yolunda mı?''
''Özür dilerim canım, yolunda, evet. Artık gidebiliriz,'' diye mırıldandı Cihandar. ''Sadece... tüm kapıların kilitlendiğinden emin olmam gerekiyordu.''
''O ne?''
''Ha, bir şey değil. Sadece sevdiğim bir kitap.'' Konuyu geçiştirircesine elini salladı.
''Bütün yolu bir kitap için mi geldik baba?''
''Sadece bir tanesi için çocuğum. Sadece bir kitap.''
''Özel olmalı.''
''Tüm kitaplar özeldir, canım.''

Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 37)Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 37)
Ezgi Çetin 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Musa başını iki yana salladı. ''Halid çok acı çekti. Bunun hıncını başkalarından aldığını görmek beni derinden yaralıyor. Ayrıca tanıdığım çocuğun hiç yapmayacağı şeyleri yaptığını gördükçe sinirleniyorum. Ama nasıl ki sen gençsen, ben de yaşlıyım ve benim yaşımda bilgelik doğuştan gelen bir hak değil, bir beklenti haline geliyor. Hayatım boyunca öğrendiğim tek bir şey varsa o da hiç kimsenin, insanların sevgisi olmadan potansiyelini tamamen kullanamayacağıdır. Bizler yalnız olmak için yaratılmamışız, Şehrazad. Bir insan diğerlerini kendinden ne kadar uzaklaştırıyorsa, onların sevgisine o kadar ihtiyacı var demektir.''

Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 141)Gazap ve Şafak, Renee Ahdieh (Sayfa 141)