Gazeteci Çocuk

9,3/10  (6 Oy) · 
8 okunma  · 
8 beğeni  · 
527 gösterim
Amerika’nın Memphis kentinde yaşayan 11 yaşındaki Victor, kasabanın en iyi beyzbol oyuncularındandır, ancak konuşması, oyunculuğu gibi değildir. Kekelemeden, kendi adı da dahil olmak üzere, tek bir kelime bile söyleyemez.

Gazete dağıtan bir arkadaşının görevini temmuz ayı boyunca üstlendiğinde, bir kısmı sorunlu olan müşterilerle iletişim kurmak zorunda kalacağını bilir. Bilmediğiyse gazete dağıtmanın sandığı kadar kolay geçmeyeceği, tanışacağı insanların ve o yaz yaşanacak olayların onun hayatını değiştirecek olmasıdır.

Yazarın kendi yaşamöyküsüne dayanarak yazdığı bu roman, bize cesur bir çocuğu ve hayatına giren tuhaf karakterleri tanıtırken kekemelerin dünyasına ilginç bir pencere açıyor. Kekemelerin zihinlerindeki kelimeleri dışa vuramamalarının nasıl bir durum olduğunu Victor’un etkileyici hikayesiyle ortaya koyuyor.

Gazeteci Çocuk, sürükleyici olduğu kadar dokunaklı bir gençlik romanı.

Gazeteci Çocuk, Ulusal Aile Yayınları Onur Ödülü’nü ve Amerikan Kütüphaneler Birliği Dikkate Değer Kitap Ödülü’nü aldı. Amazon.com’da 2013 Yılının En İyi Gençlik Kitabı, BookPage.com’da 2014 En İyi Çocuk Kitabı seçildi. Uluslararası Okuma Derneği tarafından hazırlanan Öğretmen ve Gençlerin Seçimi listelerine girdi.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9786059799171
 • Orijinal Adı:
  Paperboy
 • Çeviri:
  Alaz Özbek
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
@kitaplahayat 
22 Mar 10:45 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kekemelerin zihnindeki kelimeleri dışa vuramamalarının nasıl bir durum olduğunu anlamamızı sağlamış. Sade bir dille kolay okunan ve karakter Victor’un yerine kendimi koyabildiğim bir roman okudum. Sanırım yazarın kendi yaşam öyküsüne dayanıyor olmasından dolayı etkileyici bir şekilde duygularını çok güzel ifade etmiş. Severek okudum.