Gazi Paşa

9,2/10  (6 Oy) · 
30 okunma  · 
6 beğeni  · 
901 gösterim
Kurtuluş Savaşı'nın en hareketli günlerini Mustafa Kemal'in yaşamı içinde anlatan roman, Kuvay-ı Milliye'nin İzmir'e girişi, Trakya'nın geri alınması ile bitiriyor.

Mustafa Kemal, Latife Hanım, Fikriye Hanım, İsmet Paşa, Hoca Paşa (Fevzi Çakmak), Mustafa Suphi, Çerkez Ethem, Kazım Karabekir... tümü çok yakından bildiğimiz isimler Attila İlhan kurgusu ile romana girip çıkıyorlar.

500 sayfa, bir solukta okunup bitirilecek, yakın tarihimizin en önemli günlerini bizlere anımsatacak bir roman.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  468
 • ISBN:
  9789754586732
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan Taşpınar 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk, 1921 yılında başkumandanlığa seçildikten kısa bir süre sonra attan düşerek kaburgasını kırmıştır. Yunan ordusunun tam da saldırıya geçtiği bu sıralarda kısa bir sürede iyileşerek cepheye gitmesi, ordunun başına geçmesi gerekmektedir. Köşkte birkaç günlük istirahatten sonra cepheye gitmek üzere ayrılırken Fikriye hn. Atatürk'ün çok acı çektiğini, dolayısıyla biraz daha istirahat etmesini ister...Atatürk kesin ve net bir ifade ve eğreti bir gülümsemeyle; "Harptir bu bre kızım! olur mu hiç? Canımı kurtarayım derken vatanını kaybedersin..." diyerek köşkten ayrılır... Gazi Paşa adlı kitaptan en çok etkilendiğim bu alıntıda görüldüğü gibi Atatürk, vatanın kurtuluşunu herşeyden, kendi sağlığından bile üstün tutmakta ve bizlere çok önemli dersler vermektedir aslında...Kişisel menfaatlerin, tercihlerin, bütün değerlerin üzerinde tutulduğu günümüzde, Attila İLHAN, Gazi Paşa adlı kitabıyla, Atatürk ve arkadaşlarının inanç ve değerleri, yokluk ve sefalet içindeki insanımızın olağanüstü fedakarlığı sayesinde mucize denebilecek bir savaşın nasıl kazanıldığını ve bir ulusun nasıl yoktan varedildiğini tüm açıklığı ve de doğallığıyla ortaya koyarak bu konuda tekrar tekrar düşünmemiz gerektiğini yüzümüze bir tokat gibi çarpmaktadır.
Attila İLHAN kitabında, basmakalıp ifadelerin tersine doğal, sade ifadeler kullanmış, abartıdan kaçınmıştır. Son derece sürükleyici bir kitap olan Gazi Paşa’yı eğer okumadıysanız, naçizane okumanızı tavsiye ediyorum...

NurdanYılmaz 
 21 Tem 23:47 · Kitabı okudu · 11 günde · 10/10 puan

Dünyanın saygı duyduğu
TEK ADAM (sen içimde öyle bir cümlesin ki sana asla nokta koyamam )

Kitaptan 8 Alıntı

Muhammed'in dini gerçek bir iyilik severlik, cömertlik ve kardeşlik, dostluk düşünceleriyle doluydu. Basit ve kolayca anlaşılabilir bir dindi.

Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 396 - ATATÜRK"ün OKUDUĞU KİTAPLAR - ANITKABİR DERNEĞİ YAYINLARI)Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 396 - ATATÜRK"ün OKUDUĞU KİTAPLAR - ANITKABİR DERNEĞİ YAYINLARI)
Appa wo 
29 May 22:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kemal Paşa, kısa bir süre sustu; yüzünden, sanki bir gölge; gözlerinden, mavi bir bulut geçiyor; masanın üstündeki sigara paketine uzanırken:
"...felaketin büyüğü..." dedi, "...Ankara'da imtizar içinde geçirdiğimiz o günlerdi Onbaşı!.."
Halide Edip hanım işi şakaya dökecektir.
"...neyse, artık İzmir'de bol bol, istirahat edersiniz Mustafa Kemal Paşa, kahkahayla gülüyor:
"...istirahat mi? İstirahat ha?" Birden ilave etti: "...hele İzmir'i kurtaralım!.. Korkarım ondan sonra, birbirimizi yiyeceğiz... Kafalarımız uymuyor!..

Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 298)Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 298)
Kübra BAYINDIR 
 06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kemal'in izinden ayrılmayın: Anadolu'da türlü cereyanlarla karşılaşacaksınız , hiç birine uymayın; sözümü dinlerseniz, bütün yollar önünüzde açılacaktır.

Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 27)Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 27)
Appa wo 
29 Nis 00:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"... en büyük düşman, düşmanların düşmanı; ne filan ne de falan milletler; bilakis bu adeta her tarafı kaplamış bir saltanat halinde, bütün dünyaya hakim olan 'Kapitalizm' afeti: ve onun çocuğu 'Emperyalizm'dir..."

Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 11)Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 11)
Appa wo 
03 May 20:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Adeti üzere, desteden bir tanesini çekip,
ışığa tutarak ilk sayfaya baktı. Heceleye heceleye, al­çak sesle manşeti okudu:


“TBMM , TEŞKİLÂT-I ESASİYE KANUNUNU
KABUL ETTİ / HAKİMİYET BİLÂ KAYD-Ü ŞART
MİLLETİNDİR”

Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 69)Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 69)
Appa wo 
 03 May 21:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1921 yılının ilk günü, Sirkeci Rıhtımı'ndan kalkan, çok eski, çok küçük 'Yeni Dünya' vapuruna, dört hececi şair olarak binecektik. Vakit Gazetesi sahibi Hakkı Tarık ile Tarih Hocası Emin Ali, grubumuzu geçirmeye gelmişti. Emin Ali eğilip, son nasihatini verdi: “...Mustafa Kemal’in izinden ayrılmayın: Anadolu'da türlü cereyanlarla karşılaşacaksınız, hiç­birine uymayın; sözümü dinlerseniz, bütün yollar önünüzde açılacaktır... ”

Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 27)Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 27)
Appa wo 
29 May 22:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İşte büyledir bu millet: düğüne gider gibi muharebeye gider... Sırtını kim yere getirebilir?"

Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 213)Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 213)