Gazi Paşa

8,7/10  (3 Oy) · 
24 okunma  · 
5 beğeni  · 
794 gösterim
Kurtuluş Savaşı'nın en hareketli günlerini Mustafa Kemal'in yaşamı içinde anlatan roman, Kuvay-ı Milliye'nin İzmir'e girişi, Trakya'nın geri alınması ile bitiriyor.

Mustafa Kemal, Latife Hanım, Fikriye Hanım, İsmet Paşa, Hoca Paşa (Fevzi Çakmak), Mustafa Suphi, Çerkez Ethem, Kazım Karabekir... tümü çok yakından bildiğimiz isimler Attila İlhan kurgusu ile romana girip çıkıyorlar.

500 sayfa, bir solukta okunup bitirilecek, yakın tarihimizin en önemli günlerini bizlere anımsatacak bir roman.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  468
 • ISBN:
  9789754586732
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan Taşpınar 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk, 1921 yılında başkumandanlığa seçildikten kısa bir süre sonra attan düşerek kaburgasını kırmıştır. Yunan ordusunun tam da saldırıya geçtiği bu sıralarda kısa bir sürede iyileşerek cepheye gitmesi, ordunun başına geçmesi gerekmektedir. Köşkte birkaç günlük istirahatten sonra cepheye gitmek üzere ayrılırken Fikriye hn. Atatürk'ün çok acı çektiğini, dolayısıyla biraz daha istirahat etmesini ister...Atatürk kesin ve net bir ifade ve eğreti bir gülümsemeyle; "Harptir bu bre kızım! olur mu hiç? Canımı kurtarayım derken vatanını kaybedersin..." diyerek köşkten ayrılır... Gazi Paşa adlı kitaptan en çok etkilendiğim bu alıntıda görüldüğü gibi Atatürk, vatanın kurtuluşunu herşeyden, kendi sağlığından bile üstün tutmakta ve bizlere çok önemli dersler vermektedir aslında...Kişisel menfaatlerin, tercihlerin, bütün değerlerin üzerinde tutulduğu günümüzde, Attila İLHAN, Gazi Paşa adlı kitabıyla, Atatürk ve arkadaşlarının inanç ve değerleri, yokluk ve sefalet içindeki insanımızın olağanüstü fedakarlığı sayesinde mucize denebilecek bir savaşın nasıl kazanıldığını ve bir ulusun nasıl yoktan varedildiğini tüm açıklığı ve de doğallığıyla ortaya koyarak bu konuda tekrar tekrar düşünmemiz gerektiğini yüzümüze bir tokat gibi çarpmaktadır.
Attila İLHAN kitabında, basmakalıp ifadelerin tersine doğal, sade ifadeler kullanmış, abartıdan kaçınmıştır. Son derece sürükleyici bir kitap olan Gazi Paşa’yı eğer okumadıysanız, naçizane okumanızı tavsiye ediyorum...

Kitaptan 3 Alıntı

Muhammed'in dini gerçek bir iyilik severlik, cömertlik ve kardeşlik, dostluk düşünceleriyle doluydu. Basit ve kolayca anlaşılabilir bir dindi.

Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 396 - ATATÜRK"ün OKUDUĞU KİTAPLAR - ANITKABİR DERNEĞİ YAYINLARI)Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 396 - ATATÜRK"ün OKUDUĞU KİTAPLAR - ANITKABİR DERNEĞİ YAYINLARI)
Kubra Cangul 
 06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kemal'in izinden ayrılmayın: Anadolu'da türlü cereyanlarla karşılaşacaksınız , hiç birine uymayın; sözümü dinlerseniz, bütün yollar önünüzde açılacaktır.

Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 27)Gazi Paşa, Attila İlhan (Sayfa 27)