Adı:
Gazi ve Fikriye
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408228
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Mustafa Kemal'i, karşılık beklemeden, yürekten, yalnızca 'O' olduğu için seven tek kadın Fikriye... Milli mücadelede her zaman onun yanında olmasa da, desteğini hep hissettiren Fikriye... Ne yazık ki Fikriye'nin, bu içten sevgi karşılığında elde edebildiği tek şey büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Hıfzı Topuz'un bu tarihsel romanında, Mustafa Kemal ile Fikriye'nin tanışmaları, ilişkilerinin bilinmeyen yönleri ve Fikriye'nin trajik sonu sürükleyici bir dille anlatılıyor.
Kitapta sadece Gazi ve Fikriyenin aşkından bahsedilmiyor, tarihsel olaylarda aktarılıyor.Atatürk'ün doğumundan Fikriyenin ölümüne kadar olan süreç tüm gerçekliğiyle anlatılıyor.Ben lise dönemimde okumuştum çok beğendiğim bir kitap Atatürk'ün bilinmeyen yönleri de anlatılıyor.Konu Atatürk olunca her şey çok güzel, mutlaka okuyun çok güzel bir eser.
Hıfzı Topuz'un kaleminden güzel bir tarihi roman. Mustafa Kemal Atatürk'ün her zaman yanında olan Fikriye'nin yürek burkan hikayesi. Yazılanların gerçek olması kitabı daha da dramatikleştirmiş. Çok güzel bir kitap.
Kitabı okurken üç duygu arasında gidip geldim ;
1. HAYRANLIK
2.KIZGINLIK
3.KIRGINLIK
FİKRİYE
Bir çok kişi kendisine acısa da aksine ben Fikriye’ye HAYRAN kaldım ...Cumhuriyet’e giden o zor dönemde Atatürk’ün yanında sergilediği duruşuna ,hiç bir beklentisi olmadan hiç bir karşılık beklemeden Atatürk’e olan aşkına, olgunluğuna, zerafetine, soyluluğuna, bağlılığına .
LATİFE
Kendisi için fazla yazıp parmaklarımı yormamaya karar verdim (vaktinde Atatürk’ü kaprisleri ile yeterince yormuş,bir de beni yormasın ) tek cümle ile özetleyeceğim kendisini ; Londra’da , Paris’te eğitim görmüş olabilir ama ;olgunluğu ,zarafeti ,soyluluğu insan kendi hal tavırlarıyla yaratır.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
KIRGINIM ; hatta hayal kırıklığı içerisindeyim de diyebilirim .Mükemmel bir asker , mükemmel bir siyasetçi ,mükemmel bir tarihçi ama gönül işlerinde içindeki VATAN ve MİLLET aşkından dolayı mı bilemem kendi aşkına yer bulamamış . Tüm dünyayı durduran ADAM Latifenin taşkınlıklarını durduramamış .Önsezilerinin güçlü olması İle günümüzde bile hala konuşulan ADAM ,Latife konusunda yaptığı hatayı görememiş .
Demiş ki ;
“Beni iki kadın çok sevdi: Biri yalnız ben olduğum için, öteki mevkim için” Al işte burda da yanılmış o “iki” ye beni de ekle etti “üç” Kırgın olabilirim ama bu kendisini MUSTAFA KEMAL olduğun İçin Sevmeme mani değil .
Sürükleyici bir kitap. Sadece roman olsaydı gerçek olmasaydı dedirtecek kadar içim sızladı. Bu kitaptan sonra Atatürk'e, Fikriye'yi neden bu kadar çaresiz bıraktığını kendi kendime sorguladım. Belkide eşinden Fikriye'nin ölümünden sorumlu tuttuğu için ayrılmıştı... Gerçekler tarih sayfalarındaki yerini aldı. :(
Çok tartısılan aşkın başka bir dille anlatımı söz konusu , son her zaman ki gibi yürek burkuyor...Hıfzı Topuz bu kitabında olanları akıcı ve etkileyici bir dille anlatıyor
Mustafa Kemal'ın milli mücadele zamanlarını, işgal güçlere karşı mücadelelerini, kuvay-ı milliye zamanlarını ve yaşamı boyunca iki kadın tarafından sevilmesini akıcı bir üslupla yazılan roman tadında bir yapıt.
Şu an bitirdim kitabı, duygusalım, üzgünüm, Latife'ye kızgın, Atatürk'e kırgınım. Fikriye, senin istediğin gibi sana acımıyorum kuzum, seninle gurur duyuyorum. Öyle naif, öyle zarif, öylesine aşkına sahip çıktın ki sana hem saygı duyuyor hem seni seviyorum.

Bu kitap bizlere sadece Atatürk ve Fikriye aşkını anlatmıyor, Atatürk'ün küçüklüğünden başlayıp Trablusgarp savaşı, Derne cephesindeki mücadelesi, Çanakkale savaşındaki muhteşem başarısı, Kurtuluş Savaşı, Saltanatın kaldırılışı birçok dönemi, savaşı, cepheleri, işgalin getirdiği kötülüğü, Mustafa Kemal'in muhteşem zaferlerini, Osmanlının ne iğrenç vaziyetlere düştüğünü anlatıyor. Vahdettin'in ve Damat Ferit'in hainliğini, Enver Paşa'nın Mustafa Kemal'e olan kıskançlığını ve Enver Paşa'nın maceraperestliği uğruna birinci dünya savaşına Osmanlının girmesinde parmağı olarak milyonlarca insanımızın kanının dökülmesine sebep oluşunu, nice bilgiyi gözlerimizin önüne seriyor bizi hem aydınlatıyor hem bilgilerimizi tazeliyor.

Son sayfalara doğru Fikriye'nin acısına, çaresizliğine, çırpınışına şahit oluyor ve istemsizce üzülüyorsunuz. Latife Hanıma kızgınlığım daha da arttı... Diyecek bir şey bulamıyorum. Ruhun şad olsun Fikriyeciğim, seni tanıma, anlama fırsatını bizlere sunduğu için Hıfzı Topuz'a çok teşekkür ediyorum. Okumayan herkese bu harika eseri okumalarını tavsiye ediyorum.
Veda filmini tekrar izlemiş gibi oldum bu kitapla. Belgesel tadındaydı gerçekten. Yavaş yavaş acele etmeden okudum bu kitabı... Çankaya'nın Duvaksız Gelini Fikriye den sonra okuduğum ikinci Fikriye kitabı oldu. Hıfzı Topuz gazeteci yönünü konusturmuş, araştırmaları çok yerinde ve başarılı. Tüm kitaplarını hemen alacağım
Hıfzı Topuz'un bu tarihsel romanında, Mustafa Kemal ile Fikriye'nin tanışmaları, ilişkilerinin bilinmeyen yönleri ve Fikriye'nin trajik sonu sürükleyici bir dille anlatılıyor.
Bu tarihsel romanda bilinmeyen birçok gerçek okura sunuluyor. Bununla birlikte yeni sorular da ortaya çıkıyor. Akıcı, sürükleyici bir anlatım. Duygulanmamak elde değil.
Hıfzı Topuzun kaleminden ATAMIZI ve fikriyeyi anlatan güzel bir eser ve mutlaka okunmalı bence....Fikriyeye yer yer kızdım yer yer anlamaya çalıştım...
Mustafa Kemal'i gönülden, karşılıksız seven Fikriye, savaş dönemlerinde yanında olan Fikriye, onu her daim destekleyen Fikriye, ama Atatürk e sahip olan Latife. Akabinde gururu incinen hayal kırıklığına uğrayan yine Fikriye. Fikriyenin içler acısı halini gözler önüne seriyor bu yapıt.
İngiltere Başbakanı Lloyd George görevinden istifa etmiş ve ayrılırken şunları söylemişti: "Arkadaşlar! Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğe bakın ki o büyük dâhi, çağımızda Türk ulusuna nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı."
Özgürlük olmayan bir ülkede ölüm ve çöküntü vardır. Her ilerlemenin ve kuruluşun esası özgürlüktür.
"Düşmanların bayrakları , babalarımızın ocakları üstünden ve mabedlerimizin çevresinden çekilinceye kadar savaşmayı sürdüreceğiz. Kendi hükümetimizin yönetimi altında bedbaht ve mustsuz yaşamak, YABANCI ESARETİ ALTINDA KAVUŞACAĞIMIZ MUTLULUKLARDAN BİN KEZ ÜSTÜNDÜR.
Hıfzı Topuz
Sayfa 167 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001
" - Kral Konstantin de bu otele gelip bir kadeh rakı içti mi?
- Hayır Paşa Hazretleri.
- Öyleyse neden İzmir'i almak istemiş?
Hıfzı Topuz
Sayfa 221 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001
Vatan mutlaka selamete kavuşacak ve millet mutlaka mutlu olacaktır. Çünkü kendi selametini ve kendi mutluluğunu ülkemiz ve milletin saadet ve selameti için feda edebilen vatan evlatları çoktur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gazi ve Fikriye
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408228
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Mustafa Kemal'i, karşılık beklemeden, yürekten, yalnızca 'O' olduğu için seven tek kadın Fikriye... Milli mücadelede her zaman onun yanında olmasa da, desteğini hep hissettiren Fikriye... Ne yazık ki Fikriye'nin, bu içten sevgi karşılığında elde edebildiği tek şey büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Hıfzı Topuz'un bu tarihsel romanında, Mustafa Kemal ile Fikriye'nin tanışmaları, ilişkilerinin bilinmeyen yönleri ve Fikriye'nin trajik sonu sürükleyici bir dille anlatılıyor.

Kitabı okuyanlar 269 okur

  • Kübra Çalışkan
  • Yasemen
  • Pelin İnan
  • Jekyll Hyde
  • Dila Manga
  • Seden Kıraner
  • Laden Burrows
  • Nur
  • Aysun
  • Gökçe Hatun Yılmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.2
14-17 Yaş
%0.7
18-24 Yaş
%5
25-34 Yaş
%25.9
35-44 Yaş
%38.8
45-54 Yaş
%22.3
55-64 Yaş
%3.6
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%83.1
Erkek
%16.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.9 (21)
9
%19.4 (12)
8
%25.8 (16)
7
%12.9 (8)
6
%1.6 (1)
5
%3.2 (2)
4
%0
3
%3.2 (2)
2
%0
1
%0