Gazi ve Fikriye

8,7/10  (44 Oy) · 
206 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.350 gösterim
Mustafa Kemal'i, karşılık beklemeden, yürekten, yalnızca 'O' olduğu için seven tek kadın Fikriye... Milli mücadelede her zaman onun yanında olmasa da, desteğini hep hissettiren Fikriye... Ne yazık ki Fikriye'nin, bu içten sevgi karşılığında elde edebildiği tek şey büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Hıfzı Topuz'un bu tarihsel romanında, Mustafa Kemal ile Fikriye'nin tanışmaları, ilişkilerinin bilinmeyen yönleri ve Fikriye'nin trajik sonu sürükleyici bir dille anlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  286
 • ISBN:
  9789751408228
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Pınar Yiğitcan 
 10 Oca 15:20 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitapta sadece Gazi ve Fikriyenin aşkından bahsedilmiyor, tarihsel olaylarda aktarılıyor.Atatürk'ün doğumundan Fikriyenin ölümüne kadar olan süreç tüm gerçekliğiyle anlatılıyor.Ben lise dönemimde okumuştum çok beğendiğim bir kitap Atatürk'ün bilinmeyen yönleri de anlatılıyor.Konu Atatürk olunca her şey çok güzel, mutlaka okuyun çok güzel bir eser.

Güler Bilkay Aygün 
27 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hıfzı Topuz'un kaleminden güzel bir tarihi roman. Mustafa Kemal Atatürk'ün her zaman yanında olan Fikriye'nin yürek burkan hikayesi. Yazılanların gerçek olması kitabı daha da dramatikleştirmiş. Çok güzel bir kitap.

Mehmet Ali Urluk 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mustafa Kemal'ın milli mücadele zamanlarını, işgal güçlere karşı mücadelelerini, kuvay-ı milliye zamanlarını ve yaşamı boyunca iki kadın tarafından sevilmesini akıcı bir üslupla yazılan roman tadında bir yapıt.

Ümmühan Özcan Tan 
17 Oca 16:04 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Veda filmini tekrar izlemiş gibi oldum bu kitapla. Belgesel tadındaydı gerçekten. Yavaş yavaş acele etmeden okudum bu kitabı... Çankaya'nın Duvaksız Gelini Fikriye den sonra okuduğum ikinci Fikriye kitabı oldu. Hıfzı Topuz gazeteci yönünü konusturmuş, araştırmaları çok yerinde ve başarılı. Tüm kitaplarını hemen alacağım

Özdemir 
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sürükleyici bir kitap. Sadece roman olsaydı gerçek olmasaydı dedirtecek kadar içim sızladı. Bu kitaptan sonra Atatürk'e, Fikriye'yi neden bu kadar çaresiz bıraktığını kendi kendime sorguladım. Belkide eşinden Fikriye'nin ölümünden sorumlu tuttuğu için ayrılmıştı... Gerçekler tarih sayfalarındaki yerini aldı. :(

EZGİ AYKUT 
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok tartısılan aşkın başka bir dille anlatımı söz konusu , son her zaman ki gibi yürek burkuyor...Hıfzı Topuz bu kitabında olanları akıcı ve etkileyici bir dille anlatıyor

Yasemin 
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Şu an bitirdim kitabı, duygusalım, üzgünüm, Latife'ye kızgın, Atatürk'e kırgınım. Fikriye, senin istediğin gibi sana acımıyorum kuzum, seninle gurur duyuyorum. Öyle naif, öyle zarif, öylesine aşkına sahip çıktın ki sana hem saygı duyuyor hem seni seviyorum.

Bu kitap bizlere sadece Atatürk ve Fikriye aşkını anlatmıyor, Atatürk'ün küçüklüğünden başlayıp Trablusgarp savaşı, Derne cephesindeki mücadelesi, Çanakkale savaşındaki muhteşem başarısı, Kurtuluş Savaşı, Saltanatın kaldırılışı birçok dönemi, savaşı, cepheleri, işgalin getirdiği kötülüğü, Mustafa Kemal'in muhteşem zaferlerini, Osmanlının ne iğrenç vaziyetlere düştüğünü anlatıyor. Vahdettin'in ve Damat Ferit'in hainliğini, Enver Paşa'nın Mustafa Kemal'e olan kıskançlığını ve Enver Paşa'nın maceraperestliği uğruna birinci dünya savaşına Osmanlının girmesinde parmağı olarak milyonlarca insanımızın kanının dökülmesine sebep oluşunu, nice bilgiyi gözlerimizin önüne seriyor bizi hem aydınlatıyor hem bilgilerimizi tazeliyor.

Son sayfalara doğru Fikriye'nin acısına, çaresizliğine, çırpınışına şahit oluyor ve istemsizce üzülüyorsunuz. Latife Hanıma kızgınlığım daha da arttı... Diyecek bir şey bulamıyorum. Ruhun şad olsun Fikriyeciğim, seni tanıma, anlama fırsatını bizlere sunduğu için Hıfzı Topuz'a çok teşekkür ediyorum. Okumayan herkese bu harika eseri okumalarını tavsiye ediyorum.

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hıfzı Topuz'un bu tarihsel romanında, Mustafa Kemal ile Fikriye'nin tanışmaları, ilişkilerinin bilinmeyen yönleri ve Fikriye'nin trajik sonu sürükleyici bir dille anlatılıyor.

İlayda G. 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu tarihsel romanda bilinmeyen birçok gerçek okura sunuluyor. Bununla birlikte yeni sorular da ortaya çıkıyor. Akıcı, sürükleyici bir anlatım. Duygulanmamak elde değil.

Alper Saadet Keskin 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Mustafa Kemal'i gönülden, karşılıksız seven Fikriye, savaş dönemlerinde yanında olan Fikriye, onu her daim destekleyen Fikriye, ama Atatürk e sahip olan Latife. Akabinde gururu incinen hayal kırıklığına uğrayan yine Fikriye. Fikriyenin içler acısı halini gözler önüne seriyor bu yapıt.

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

İlayda G. 
 30 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
İngiltere Başbakanı Lloyd George görevinden istifa etmiş ve ayrılırken şunları söylemişti: "Arkadaşlar! Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğe bakın ki o büyük dâhi, çağımızda Türk ulusuna nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı."

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 239)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 239)
İlayda G. 
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlük olmayan bir ülkede ölüm ve çöküntü vardır. Her ilerlemenin ve kuruluşun esası özgürlüktür.

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 23)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 23)
Tuco Herrera 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eşek Hoşaftan ne anlar ?!
" - Kral Konstantin de bu otele gelip bir kadeh rakı içti mi?
- Hayır Paşa Hazretleri.
- Öyleyse neden İzmir'i almak istemiş?

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 221 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 221 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001)
Tuco Herrera 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Atatürk'ten , TBBM açılışından sonra Vahdettin' e ilk telgraf!!!
"Düşmanların bayrakları , babalarımızın ocakları üstünden ve mabedlerimizin çevresinden çekilinceye kadar savaşmayı sürdüreceğiz. Kendi hükümetimizin yönetimi altında bedbaht ve mustsuz yaşamak, YABANCI ESARETİ ALTINDA KAVUŞACAĞIMIZ MUTLULUKLARDAN BİN KEZ ÜSTÜNDÜR.

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 167 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 167 - Remzi Kitabevi 5. Baskı 2001)
İlayda G. 
 27 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Tek ve değişmez parola şudur: Tek tepe, tek kurşun kalıncaya kadar savaş! Ya istiklal, ya ölüm!.."

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 144)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 144)
Murat KUTLU 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beni iki kadın çok sevdi: Biri yalnız ben olduğum için, öteki mevkim için.

Gazi ve Fikriye, Hıfzı TopuzGazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz
İlayda G. 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ne tatlı bir şey hayata yeniden dönmek. Yeni umutlar taşıyabilmek."

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 278)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 278)

Vatan mutlaka selamete kavuşacak ve millet mutlaka mutlu olacaktır. Çünkü kendi selametini ve kendi mutluluğunu ülkemiz ve milletin saadet ve selameti için feda edebilen vatan evlatları çoktur.

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 38)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 38)
Meltem 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Biz, yaşamak ve bağımsızlık için savaş veren ve bu kanlı savaş görüntüleri karşısında tüm uygar dünyanın duygusuz kaldığını gördükçe kan ağlayan insanlarız."

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 188)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 188)
Alper Saadet Keskin 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Mustafa Kemal yıllar sonra bir gün kardeşi Makbule'ye şöyle diyecektir:
"iki kadın beni sevdi. Biri ben olduğum için, hiçbir şey beklemeden. Öteki ise mevkim için."

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 280)Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz (Sayfa 280)
2 /