Gazoz Ağacı

7,9/10  (25 Oy) · 
81 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.729 gösterim
Sabahattin Kudret Aksal (1920-1993), şairliği ve oyun yazarlığı yanında, çağdaş öykücülüğümüzün belki az yazmış, ama her yazdığında belli bir dil ve biçem kalitesini titizlikle korumayı bilmiş, alçakgönüllü ustası.

Ustalığı, öykülerinin önemli ödüller almasıyla da belgelenmiş durumda: Gazoz Ağacı ile 1955 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı, Yaralı Hayvan ile 1957 Türk Dil Kurumu Sanat Armağanı'nı alan Aksal, 1985 yılında da "Vav'lar" adlı öyküsüyle ENKA ödülünü kazandı.

Dr. Arif Yılmaz'ın, yeni bulduğu kitaplaşmamış öyküleri ekleyip bütün yayımları karşılaştırarak hazırladığı notlarla zenginleştirdiği bu eleştirel basımda, Aksal'ın, 20 Haziran 1940'ta Servetifünun'da çıkan ilk öyküsü "Semtin Kahvesi"nden son yazdığına kadar, öykü alanındaki bütün verimi yer alıyor:
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2005
 • Sayfa Sayısı:
  347
 • ISBN:
  9789753632614
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meltem Tekeli 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Kitapta en çok dikkatimi çeken nokta çok fazla virgül kullanılması oldu. Yani, çoğunlukla uzun cümlelerden oluşan tanımlamalar, betimlemeler vardı. Benim "tahmin oyunu" diye adlandırdığım; ne zaman yalnız kalsam kendi kendime oynadığım bir oyunu oynuyor yazar da sürekli olarak. Öyküler çoğunlukla kesin olaylara değil, tahminlere dayalı. Yüksek bir binadan yoldan geçen insanları incelediğinizi düşünün; her biri hakkında ne yaşadığına dair fikirler üretiyorsunuz; yanındaki insan kimdir, nereden gelip nereye gidiyor gibi. Ve neden mutlu olduğu, özellikle de bu konu hakkında tahminler yürütmekten hoşlanıyorsanız kitabı seveceğinize eminim. Zira en çok vurgulanan konu da buydu; insan ne kadar farklı koşullarda da en sıradan durumlarda da mutluluğu içinde duyabilir.

Serpil Kenger 
 17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Benim uzun zamandır okumak istediğim, okurken büyük zevk aldığım, Sait Faik severlerin de severek okuyacaklarını düşündüğüm güzel bir eser.
Hikayeler genel olarak 1940 ve 1950'li yılların İstanbul'undaki insanların sosyal hayatlarından izler taşıyor. Kahramanların hemen her öyküde sık sık uğrak verdiği; oturdukları mahallelerde, Fatih dolaylarında ya da Beyoğlu'nda bulunan kahvehanelere rastlamak mümkün. Hatta hikayelerin önemli bir kısmı buralarda geçiyor diyebilirim. Ayrıca eser İstanbul'un eski silueti hakkında da bilgiler veriyor..
Ben eseri genel olarak beğenerek okudum; yalnızca eserin beklediğimden uzun olması ve yazarın tüm öykülerinin tek kitapta toplanmış olması nedeniyle arka arkaya bu kadar hikayeyi okumak beni biraz sıktı açıkçası. Ama her şeye rağmen tavsiye edebileceğim güzel bir eser.

Taner durmaz 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gazoz ağacı okuduğumda hem tebessum ettiğim hemde düşünmeye sevk olduğum bir kitap bir aşk hikayesi kitabın başında yer alıyor tabiki kitaba isimde burdan naks ediliyor

Sadettin TANIK 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sıcak, samimi ve özen gösterildiği belli olan bir üsluba sahip öyküler var içinde. 1950li yılların İstanbul'undan kareleri gözünüzün önüne getiriyor, insanlar arası iletişim üzerine düşündürüyor, günümüzde kaybolan ve kaybolmaya yüz tutmuş bazı değerlere dokunuyor. Okurken epey keyif aldım.

Banksy 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

İçerdiği hikayelerle beni çok etkiledi ve çok hoşuma gitti. Okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar..

sevdaer 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun zaman önce okumuştum ve beğenmiştim o zaman tarzıma uygun olmadığındandır sanırım bir daha okumayı düşünüyorum çünkü kitap bana şu an çok güzel geliyor.

Kitaptan 43 Alıntı

Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ah bu gerçekleşmemiş istekler, niyetler ne zaman nasıl tepeceği belli olmayan bir ukde gibi siner insanın içine.

Gazoz Ağacı, Sabahattin Kudret AksalGazoz Ağacı, Sabahattin Kudret Aksal
Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Benim malzemem ne erzak, ne odun, ne kömür, aştım ben onları, yaşamımın dışına çıkardım.

Gazoz Ağacı, Sabahattin Kudret AksalGazoz Ağacı, Sabahattin Kudret Aksal
Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sükunet içinde bulunan bir yerde, bir hareket hasıl eden bir insan, afişlerdeki insanlardan daha mühimdir.

Gazoz Ağacı, Sabahattin Kudret AksalGazoz Ağacı, Sabahattin Kudret Aksal
Sadettin TANIK 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Adam savaşmış gecenin karanlığı ile yeni gelen günde aydınlık içindeki yerini almak istemiş ama gücü kesilmiş sabaha karşı.

Gazoz Ağacı, Sabahattin Kudret AksalGazoz Ağacı, Sabahattin Kudret Aksal

“Ne tuhaf, insan yaşadığı günlerden bıkıyor, bir başka türlüsünü yaşamak istiyor, ondan da tad almıyor bazen.”

Gazoz Ağacı, Sabahattin Kudret AksalGazoz Ağacı, Sabahattin Kudret Aksal
filiz güngör 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İnsanların benden uzaklaşırken alıp götürdükleri, yaklaşırlarken de getirmedikleri bir şey vardı ki adını bulabilmek için neler vermezdim."

Gazoz Ağacı, Sabahattin Kudret Aksal (Sayfa 64)Gazoz Ağacı, Sabahattin Kudret Aksal (Sayfa 64)
Mihriban Karadağoğlu 
 03 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Biliyordum. Seni görür görmez anlamıştım. Görür görmez, işte her şeyden, bütün düşüncemden sıyrılıp yapayalnız, varlığının bile farkında olmadan yalnız kalacağım kadın demiştim”

Gazoz Ağacı, Sabahattin Kudret Aksal (Bir Dostluk, adlı öykü)Gazoz Ağacı, Sabahattin Kudret Aksal (Bir Dostluk, adlı öykü)
5 /