Geç Kalmış Ölü

8,8/10  (4 Oy) · 
16 okunma  · 
2 beğeni  · 
647 gösterim
Ayhan, Zafer'i arıyor. Issızlığın Ortasında romanının ertesindeyiz. İskenderun gibi büyülü bir şehirde. Ayhan, yine hatırlıyor, intiharı düşünüyor, arkadaşını soruyor. Gece, günbegün koyulaşıyor. Devrime inananlar ve inanır gibi görünenler. Parayı konuşanlar, mağluplar ve debelenenler. Nemli gözlü kadınlar, türlü hoyratlıklar, hayatın bitmez tükenmez pisliği…Mehmet Eroğlu, devrimcilerin büyük romanını anlatmayı sürdürüyor. Kaderini, memleketin kaderiyle bir gören, hayatını ancak ve sadece kurtarıcılıkla anlamlandıran devrimciler... Geç Kalmış Ölü, 1985 yılında Madaralı Ödülü'nü ve Orhan Kemal Armağanı'nı kazanan bir roman.Geç Kalmış ÖlüSonun başlangıcı! Bu basmakalıp, ama trajik olmaya özenmiş benzetmeye sessizce gülüyorum. Trajik olmak; eski huyum. Yine de her şeyin bir başlangıcı ve sonu olmalı. Sonun başlangıcı, Ankara'dan ayrılmam. Sonun sonu ise, bu sabaha karşı, saat beşte, İskenderun'da bu otel odasında noktalanacak...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  282
 • ISBN:
  9789750516184
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Hakan Topaloğlu 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat
“Hayatı, onu katlanılmaz yapan gündelik ayrıntılardan kurtararak yaşamayı becerebilseydi insanlar! Hayatı beynin kıvrımlarından koparıp bir şimşeğin çakıp sönmesi kadar kısa süren düşüncelere sığdırmak mümkün değil. Hayat, beynin kıvrımlarından daha geniş. Her seferinde, her sınavda birdenbire önümde beliren, yüksek ve aşılmaz duvara benzeyen gerçekler bunu kanıtlamadı mı?Ama ben hayatı düşüncelerimde şekillendirdiğim gibi yaşamaya kalktım. Düşündüğüm, istediğim ve düşlediğim gibi.”

, syf: 283

Geç Kalmış Ölü, Mehmet Eroğlu (Sayfa 283)Geç Kalmış Ölü, Mehmet Eroğlu (Sayfa 283)

"Kimdim ben? Bu soruya en az beş değişik yanıt bulabilirdim. Ancak gerçek ve doğru olan hangisiydi? Omuzlarımı silktim. Kim doğru yanıtı biliyordu?"

Geç Kalmış Ölü, Mehmet EroğluGeç Kalmış Ölü, Mehmet Eroğlu