Geç Ödenen Borç

·
Okunma
·
Beğeni
·
545
Gösterim
Adı:
Geç Ödenen Borç
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052971741
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Baskılar:
Geç Ödenen Bedel
Geç Ödenen Borç
104 syf.
·10/10
Stefan Zweig kalemini, insanların iç dünyasında uzanan raylarda yolculuğa çıkan bir tren gibi kullanır ve sizler o trenin bir yolcusu olmaktan büyük bir zevk duyar, bu yolculuk hiç bitmesin istersiniz.

Varlıklı bir ailede büyüyen Zweig, ciddi bir eğitim ile yetiştirilir. Lise çağlarında şiir yazmaya başlayarak edebiyat dünyasına girer ve büyük bir yer edinir.

Stefan Zweig'ın kitapları 1933 yılında Nazi zulmüne uğrayan yapıtlar arasında gösterilir. Kitapları toplatılır ve yakılır. Çünkü kendisi de yahudi kökenlidir. Ülkesini terk eden Zweig Brezilyaya yerleşir ve 1942 yılında karısı ile birlikte intihar eder.

Stefan Zweig, ölmeden önce yazdığı mektupta intihar nedeni olarak Hitler'in yarattığı kaosun ve faşist düzenin kalıcı olacağına inanması ve bu inançtan dolayı bir büyük bir umutsuzluk, karamsarlık hissettiğini dile getirmiştir.

Bu kitapta Zweig; artık yaşlı bir kadın olan ve hayatın yorgunluğundan kurtulmak isteyen Margaret'in tek başına çıktığı bir tatilde, çocukluk arkadaşı Ellen'a yazdığı bir mektubu bize aktarıyor.

İki kız arkadaşın gençlik yıllarında tanıdıkları ve hayran oldukları ünlü bir tiyatrocu Peter, yıllar sonra dinlenmek için gittiği tatilde tesadüfen Margaret'in karşısına çıkar. Artık perişan halde olan bu adam için yapması gereken bir şeyi yapar ve ona olan borcunu ödemiş olur.
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
"Yıldızsız semaların altında akşam karanlığı çökerken insanlar çoğunlukla karamsar oluyor, renkli rüyaları kayboluyor, üzgün birer kişilik haline geliyorlar."
Diyerek son vermiş bu kitabın satırlarına.
Zweig kitaplarında ayrı bir lezzet var fikrimce. Yaşam hikayesi acıttığından mıdır bilemiyorum.
2 kısa hikayeden oluşan kitabı ben severek okudum. Zaten bilirsiniz yalın dili ile akıcı hikayelerin yazarıdır o.
104 syf.
·4 günde·8/10
Kitap 2 Öykü'den oluşmaktadır. Anlatılan öykülerde yazarım kendi iç dünyasından izlere rastlayabilirsiniz. Stefan zweig okumak daima bağımlılık yapar yalniz yazarın daha önce okumuş olduğunuz kitaplarını farklı yayınevleri tarafından tekrar piyasaya farklı isimlerle sürülmesi okuyucu kitlesini üzebilmektedir
104 syf.
·Beğendi·8/10
Kitapda gecen hikayeni cok begendim. Hayatda basimiz gelecek olan seyleri Stefan Zweig Cok guzel kalemiyle yaziya dokmush. Okumasi cok rahat bir kitap. Hic sıkılmadım.
104 syf.
·Puan vermedi
Hikayede bir kadının kendisine çok büyük bir iyilik yapmış bir kişiye bu iyiliğin karşılığını yıllar sonra verebilme şansı yakalaması konu edilmektedir..
48 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Stefan Zweig' in tarzını genel olarak seviyorum ancak kısa hikayelerinin kitap halinde çıkarılmasını da pek mantıklı bulmuyorum. Geç ödenen bedel 44 sayfalık bir hikaye. Güzel de bir hikaye ama ayrı bir kitap olarak basılması çok doğru gelmedi bana. Yazarın, bu tarz kısa birkaç hikayesi bir kitap altında toplanabilirdi bana göre. Hikayeden bahsedecek olursak; Zweig' in kendiyle bütünleşen tarzına uygun olarak gene bir "mektup" ile geçmiş döneme ait bir olayı, olayın tanıklığını yapmış birine anlatımı söz konusu. Hayranı olduğu bir tiyatro oyuncusunu, yıllar sonra sefil bir halde gören bir kadının, eski tiyatrocuya bir şekilde onurunu ve saygınlığını geri kazandırması üzerine kurulu. Mükemmel denemez ama güzel bir hikayeydi.
"Yıldızsız semaların altında akşam karanlığı çökerken insanlar çoğunlukla karamsar oluyor, renkli rüyaları kayboluyor, üzgün birer kişilik haline geliyorlar."
İnsan kalbi garip bir şey! Gençken hep onu düşünen ben, daha sonra onu hatırlayamadım bile.
Stefan Zweig
Sayfa 30 - Tutku Yayınevi
Hiçbir şey insanı mutluluk kadar sağlıklı yapamaz ve başka birini mutlu etmek kadar büyük mutluluk yoktur.
Stefan Zweig
Sayfa 49 - Tutku Yayınevi
Çocuğun yüzü solmuştu, yüzünde acı bir ifade vardı ve bu da onu sanki çocukluktan çıkarıyor, yaşça daha büyük, daha olgun bir erkek yapıyordu.
Ama sen şimdi sessizlik istemediğini söylüyorsun, çünkü insan sessizlikte endişelenir, saatin tik taklarına sinirlenir, nefesimiz hasta bir adamın nefesi kadar gürültülü gelir kulağımıza.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geç Ödenen Borç
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052971741
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Baskılar:
Geç Ödenen Bedel
Geç Ödenen Borç

Kitabı okuyanlar 90 okur

  • Leyla K.
  • Humay İsmayilova
  • Tugba Kosun
  • Eylül
  • Onur
  • Caner Toptaş

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%3.2 (1)
6
%3.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%3.2 (1)
2
%0
1
%0