Geç Ödenen Borç

·
Okunma
·
Beğeni
·
3405
Gösterim
Adı:
Geç Ödenen Borç
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052971741
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Baskılar:
Geç Ödenen Borç
Geç Ödenen Bedel
Geç Ödenen Bedel
Geç Ödenen Bedel
Geç Ödenen Bedel
104 syf.
·10/10
Stefan Zweig kalemini, insanların iç dünyasında uzanan raylarda yolculuğa çıkan bir tren gibi kullanır ve sizler o trenin bir yolcusu olmaktan büyük bir zevk duyar, bu yolculuk hiç bitmesin istersiniz.

Varlıklı bir ailede büyüyen Zweig, ciddi bir eğitim ile yetiştirilir. Lise çağlarında şiir yazmaya başlayarak edebiyat dünyasına girer ve büyük bir yer edinir.

Stefan Zweig'ın kitapları 1933 yılında Nazi zulmüne uğrayan yapıtlar arasında gösterilir. Kitapları toplatılır ve yakılır. Çünkü kendisi de yahudi kökenlidir. Ülkesini terk eden Zweig Brezilyaya yerleşir ve 1942 yılında karısı ile birlikte intihar eder.

Stefan Zweig, ölmeden önce yazdığı mektupta intihar nedeni olarak Hitler'in yarattığı kaosun ve faşist düzenin kalıcı olacağına inanması ve bu inançtan dolayı bir büyük bir umutsuzluk, karamsarlık hissettiğini dile getirmiştir.

Bu kitapta Zweig; artık yaşlı bir kadın olan ve hayatın yorgunluğundan kurtulmak isteyen Margaret'in tek başına çıktığı bir tatilde, çocukluk arkadaşı Ellen'a yazdığı bir mektubu bize aktarıyor.

İki kız arkadaşın gençlik yıllarında tanıdıkları ve hayran oldukları ünlü bir tiyatrocu Peter, yıllar sonra dinlenmek için gittiği tatilde tesadüfen Margaret'in karşısına çıkar. Artık perişan halde olan bu adam için yapması gereken bir şeyi yapar ve ona olan borcunu ödemiş olur.
94 syf.
·10/10
Waoouw diyerek mükemmel bir zweig kitabını daha bitirmiş olmanın verdiği mutluluk sarhoşuyla kendimi birden bire (hiç beceremediğim ama ısrarla da devam ettiğim) incelemesini yazarken buldum.Keşke süslü kelimelere bürünüp hicivli cümlelere bulamayı başararak şu an da kitabın bana bıraktığı tadı damağımda ki lezzeti az buçuk da olsa siz okuyuculara sunabilseydim.İçin de muazzam iki adet öykü var ve topu topu 94 sayfaya sığdırılmış bir nevi süt tozu kıvamı nektarlaştırılıp kitap haline getirilmiş ve okuyucuya az ve öz şekilde ikram edilmiş.iki öykünün de ortak yanı anlatıcılarının kadın olması ve her ikisinin de geçmişde yaşanmış daha çok pişmanlık tarzı duygularının belki de itiraflarının olması.ikinci öykü beni diğerinden daha çok etkiledi ve onun etkisinde kalıp kitabı yorumlama isteğinde bulundurdu.Zira hayvansever içgüdülerim köpeklerle dostluğa önem veren duygularımla yazar benim resmen duygularımla iç hesaplamaya teşvik etti.Mutlaka okuyun ve okunmasına vesile olun..
94 syf.
·1 günde·8/10
Kitap 2 bölümden oluşuyor. İlk bölüm aslında Stefan Zweig'in diğer kitaplarında da olduğu gibi bir mektup. İkinci bölümse faili meçhul bir ölümle alakalı. Ben ikinci bölümü daha çok sevdim sanırım. Daha çok karakter, konuşmalar vs olduğu için akıcı geldi. Zweig'in her kitabı güzel. Kısa zamanda okunabilecek çerezlik kitaplar.
104 syf.
·4 günde
Kitap 2 Öykü'den oluşmaktadır. Anlatılan öykülerde yazarın kendi iç dünyasından izlere rastlayabilirsiniz. Stefan zweig okumak daima bağımlılık yapar yalniz yazarın daha önce okumuş olduğunuz kitaplarını farklı yayınevleri tarafından tekrar piyasaya farklı isimlerle sürülmesi okuyucu kitlesini üzebilmektedir
94 syf.
·Beğendi
İki bölümden oluşan ikiside farklı olaylardan meydana gelen bir aperatif kitap. İlk bölümü insanı geçmişine götüren ikincisi ise şaşırtıcı sonuçlanan bir eser keyifli okumalar.
94 syf.
·3 günde·7/10
Yalan olan doğrular diyor yazar acı olan gerçekleri anlatırken.. Stefan düşündürücü ve üzücü bir sonla bitirmiş. Son sayfalara yaklaştıkça ne olur böyle bitirmiş olmasın diye çok dua ettim ama yine anlayışından ödün vermemiş yazarımız. Önerebileceğim bir solukta okunabilecek bir eser..

İyi okumalar...
48 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir kitap daha biter. :)
Stefan Zweig'in kitaplarını kalemini anlatımını seviyorum. O psikolojik olarak hissettirmesi olayları etkiliyor. Kısa kitaplar olmasına nazaran çok şey katıyor insana. Zaten sayfanın çokda bir önemi yok benim için. İçinde ne verilmek isteniyor onu düşünmek lazım. Geç ödenen borç kitabını da beğendiğim. Margaret, çocuğu şehir dışına gittiği için hasta torunlarına bakan ve kendinden geçmiş hem bedenen hemde ruhen çökmüş bir kadın. Eşide bunu fark ediyor ve torunlarının da iyileşmesi ile tatile gitmesini teklif ediyor. Ona iyi geleceğini düzeleceğini söylüyor. Oda memnuniyetle kabul ediyor. Ve gidiyor. Gittiği köyde önceden tanıdığı birine rastlıyoruz ve olaylar böylece başlıyor....
Güzel bir kitap sevdim
Kitapla kalın ;))
48 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hayranlık ve vefa duygusunun çok güzel anlatıldığı bu hikaye 15-16 yaşlarında birbirinden ayrılmak zorunda kalan iki çok yakın kadından bahsediyor. Bu bilgileri öğrenmemizi sağlayan Margaret çocukluk arkadaşı yani Ellen'a bir mektup yazıyor. Yıllar sonra hayranları oldukları tiyatrocu Peter Sturz ile karşılaşıp ona önceden nasıl borçlu olduğunu ve borçunu ödediğini anlatıyor.
104 syf.
"Yıldızsız semaların altında akşam karanlığı çökerken insanlar çoğunlukla karamsar oluyor, renkli rüyaları kayboluyor, üzgün birer kişilik haline geliyorlar."
Diyerek son vermiş bu kitabın satırlarına.
Zweig kitaplarında ayrı bir lezzet var fikrimce. Yaşam hikayesi acıttığından mıdır bilemiyorum.
2 kısa hikayeden oluşan kitabı ben severek okudum. Zaten bilirsiniz yalın dili ile akıcı hikayelerin yazarıdır o.
104 syf.
·Beğendi·10/10
Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ; neredeyse SATRANÇ kadar iyi bir hikayeydi...
Zweig'in bir çok hikayesi sayfa olarak kısa olabilir ama bir çok 500 sayfalık kitaptan çok daha iyi hissettiriyor insanı , hiç sıkmadan ilerletiyor. İnsanın kendinin bile betimleyemediği duyguları başka bir yazarın cümlelerinden duyması o kadar güzel oluyor ki . . .
94 syf.
·8 günde·7/10
Kitap 2 hikayeden oluşuyor. Açıkçası 2. hikaye beni daha çok etkiledi. Sürekli duygu değişikliliği yaşadım. İnsanların başta hevesle aldığı,sahiplendiği,baktığı şeylerin zamanla değerini kaybetmesi(tabii buna yine biz sebep oluyoruz) açıkçası içimi burktu. Ve bunu günlük hayatta çoğu insan yapıyor ve bedelini de ödüyor.( buna ben de dahil). Okumanızı tavsiye ederim.
94 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İçinde 2 öykü bulunuyor ikiside geç ödenen bir bedelden bahsediyor aslında biri hapılması gereken bir şeyi yapmayıp bedelini çok acı şekilde ödenmesinden diğeri ise geçmişte hapılan bir iyiliğin sonradan kişiye iyi bir şekilde dönmesiden bahsediyor yani biri sizi çok mutlu ederken diğeri tüylerinizi diken diken ediyor...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geç Ödenen Borç
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052971741
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Baskılar:
Geç Ödenen Borç
Geç Ödenen Bedel
Geç Ödenen Bedel
Geç Ödenen Bedel
Geç Ödenen Bedel

Kitabı okuyanlar 800 okur

  • tevrat
  • Oğuzhan KUNDUZ
  • Asya
  • Ünal
  • Furkan Uslu
  • Bahar Yalçın
  • Rênas
  • Kesira
  • Yavuz Selim Yılmaz
  • Melissa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6 (13)
9
%4.7 (10)
8
%12.6 (27)
7
%7.9 (17)
6
%4.7 (10)
5
%0.9 (2)
4
%0.5 (1)
3
%0.5 (1)
2
%0.9 (2)
1
%0