Gece Dersleri

5,0/10  (1 Oy) · 
10 okunma  · 
0 beğeni  · 
581 gösterim
"Vicdan azabıyla zehirledim ciğerlerimi. Yüce sınıfından nefret eden kötü bir evlat olduğum için.. Ne acıklı bir çocukluk, iç kanaması dindirilemeyen senin küçük kızınınki.. Suçluluk duygusuna nasıl da kaptırdım yüreğimi.. 'Ah devrim tanrıları, kurtların önüne atılmaya razıyım, bağışlayan siz olun..'"

Latife Tekin'in çok tartışılan romanı olan Gece Dersleri devrimi, yoksulluğu, yeraltını, parçalanmışlığı, kadınlığı ele alıyor. Politik örgüt içerisinde birey olarak kendisini bulmaya çalışan Gülfidan'ın gitgide kendi içine dönen ve adeta bir sayıklamaya dönüşen hikâyesini anlatıyor. Devrimci çevrenin ruhunda açtığı gedikten kurtulmaya çabalayan, çabaladıkça dibe savrulan taze bir ruhun izini sürüyor. Zengin bir teknikle ve sarsıcı bir üslupla ilerleyen romanı, en iyi kahramanın ağzından dökülen cümle özetliyor: "Ah hayatım, hiç benim olmadın."

"Gece Dersleri... kendimize, birbirimize masalı, söylencenin, büyünün içinden değil, kendi saflığımızla bakmanın üst dili."
-M. Sadık Aslankara-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789750511134
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
meltem şen 
04 Mar 04:31 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Dili fazlasıyla sembolik olan bir kitaptı, pek çok yerde olay akışını kaçırdım diyebilirim. Kitabın ormansı bir sessizlikte okunmaya ihtiyacı var çünkü dil fazla ağır ve olaylar sürrealist bir akıştaydı. Dolayısıyla pür dikkat okunması gereken bir kitap. Onun dışında yazarın dili yeterince sıradışı ve hoştu.

Kitaptan 1 Alıntı