Gece Gündüzü Düşlüyor

9,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
178 gösterim
Sune, bir göçebedir; ancak bildiğimiz göçebelerden çok farklı bir göçebe. Çadırı yok, birlikte hareket ettiği aşireti yok, sırt çantası yok, planı programı yok, gece gündüz dağlarda, ormanlarda dur durak bilmeksizin yapayalnız yürüyor. Başını bir çatı altına sokması gerektiği zamanlarda mevsim gereği kullanılmayan dağ evleri ya da yazlık kulübelerinden birini, en uzakta ve ulaşılması en zor olanını seçiyor. İlk tercih olarak gizlenmiş anahtarı arıyor, anahtarı bulamazsa kilidi veya küçük bir camı kırarak içeri giriyor ve bir süreliğine burası Sune’ nin mekânı oluyor. Sune çalıyor ama bir hırsız değil... Kulübelerde bulduğu konservelerden, peksimetlerden yiyor, sobada ateş yakıp ısınıyor, giysiler temin ediyor ihtiyacına göre... Ancak odun kesip bırakmak ya da kulübenin boyası dökülmüş duvarını boyamak, kırdığı camı tamir etmek gibi bazı ilkeleri var. Sune, yalnızlığını korumak için yollara düşmüş ne var ki süreç içinde tıpkı kendisi gibi toplumun kıyısında yaşamayı seçmiş eski hippiler, motosikletliler, aykırı sanatçılar, kaybetmiş idealistlerden oluşan bir grubun ilişkiler ağına takılıyor. Ve bir gece ormanın karanlığından yaralı bir kadın çıkıyor Sune’ nin karşısına. Kadından kurtulma çabaları sonuçsuz kalınca iki aykırı, iki yalnız, Sune ve gölgesi olarak devam ediyor bu yürüyüş...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053141235
 • Orijinal Adı:
  Natten Drømmer Om Dagen
 • Çeviri:
  Banu Gürsaler Syvertsen
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 20 Alıntı

"Ya unutuş ve yabancılık gerçeğin kendisiyse? Hakikatin... Ya insanın hayatı boyunca tanıdığını sandığı kişiler gerçekte tamamen yabancıysalar ve de bunaklık hali vaki olunca insan bunu apaçık görmeye başlıyorsa? Ya insan hayatı boyunca arkadaşı olmuş kişinin veya eşinin gözlerinin içine bakarak 'Sen kimsin?' diye sorduğunda aslında tamamen aklı başında ise? Tıpkı hayat çizgisinin öbür ucundaki bebeğin aynen bu soruyu sorması gibi."

Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 78 - ayrıntı)Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 78 - ayrıntı)
Dilara 
19 Şub 17:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar geçtikçe Kasım ayının haksız yere önemsiz bulunduğuna, nefret edildiğine ve yanlış anlaşıldığına inanmaya başladım.

Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar AmbjörnsenGece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen

"İyi olan her şeyin en iyi tarafı düş ya da yalan gibi hissedilmesidir bir süre."

Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 248 - ayrıntı)Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 248 - ayrıntı)

"Bilmediğim bir şeyden çok korkuyorum, bu şey benim dışımda ve benden epey uzakta..."

Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 20 - ayrıntı)Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 20 - ayrıntı)

"Ben bu insanlardan biri değilim. Ben kendi özümün içinde olmayı ve orada ölmeyi seçen biriyim."

Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 281 - ayrıntı)Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 281 - ayrıntı)

"Düşünüyorum da ben yıllarca yalnızlığı beklemiş olan böyle cici bir çocuktum. Nihayet yalnızlı geldi, tam da beklediğim gibiydi,büyük ve kıymetliydi, bunu kimselere söylemedim."

Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 34 - ayrıntı)Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 34 - ayrıntı)

"Aslında beni hiçbir şey ilgilendirmiyor zaten, bir tek, bu dünyada neden var olduğumu merak ediyorum."

Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 111 - ayrıntı)Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 111 - ayrıntı)

"Anarşi ruhunun orduları üzerimize yürüdüğünde kimin daha iyi direneceği belli olmaz. Bakalım biz çalışanlar mı, yoksa zenginlerin çanak yalayıcıları mı daha dirençli çıkacak."

Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 199 - ayrıntı)Gece Gündüzü Düşlüyor, Ingvar Ambjörnsen (Sayfa 199 - ayrıntı)
2 /