Adı:
Gece Nöbeti
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
460
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480907
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Life Support
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Gece Nöbeti
Gece Nöbeti
Bir yanda büyük şehir hastanelerinin baş döndürücü kalabalığında kazanılan deneyim ve başarılar; diğer yanda küçük bir kasabanın acil servisinde, mezarlık vardiyası da denen sakin gece nöbetleri.

Bir yanda gece yarısı anlaşılamayan bir nedenle hastaneye bırakıldıktan sonra kaybolan yaşlı bir adam; diğer yanda her şeyden habersiz, patlamaya hazır birer saatli bomba gibi sokaklarda dolaşan kadınlar.

Bir yanda bakıma muhtaç yaşlı bir anne, mutsuz bir kızkardeş ve parçalanmak üzere olan bir aile;diğer yanda kuşkular üzerine kurulu, kaçamak bir aşk.

Ve hepsinin ortasında tek başına bir kadın doktor: Toby Harper. Başta mesleki itibarını kurtarmak için giriştiği onur mücadelesi, bir süre sonra karanlık güçlerin de dahil olmasıyla, ölümcül bir kedi fare oyununa dönüşüyor. Kayıp bir hastanın peşinde, kendisini tehlikenin tam ortasında bulan Toby Harper'ın heyecan dolu hikâyesi beklenmedik sonuyla kanınızı donduracak.

"Yılın en heyecan verici romanlarından biri. Son derece inandırıcı ve canlı, aklınızdan çıkaramayacağınız bir kitap."
Publishers Weekly

Kitapları 37 dile çevrilen ve bütün dünyada 20 milyondan fazla okura ulaşan, çok satanlar listelerinin üst sıralarından hiç inmeyen, tıbbi gerilim edebiyatının kraliçesi Tess Gerritsen'den en derinlerdeki arzularımıza ve korkularımıza ustalıkla dokunan sürükleyici bir hikâye. Sonsuza kadar genç kalmak uğruna insanlığımızın ne kadarını feda edebiliriz? Uzun bir ömürle yetinmeyip ölümsüzlüğü arzulayan insanoğlu bunun bedelini ödemeye ve ödetmeye hazır mı?

"İnsanı daha ilk sayfadan yakalıyor ve sonuna kadar da bırakmıyor."
John Saul

"Okurken kendinizi içinde hissedeceğiniz hastane sahneleri, bilimin tüyler ürpertici yüzü, bir acil servisin gerektirdiği akıl almaz bir tempo ve bir nefeste okunacak müthiş bir gerilim."
People

"Tüyler ürpertici bir tıbbi gerilim… Son sayfaya kadar gizemini koruyor."
Maine Telegram

"İlginin kulaktan kulağa yayılarak gittikçe büyüyeceği heyecan dolu bir hikâye."
Booklist

"Şok edici… Tess Gerritsen mesleki bilgisini, sıra dışı karakterler ve çarpıcı bir tarzla birleştirip soluk soluğa okunacak, keyifli bir gerilim hikâyesi yaratmış."
San Jose Mercury News

"Kesinlikle ürkütücü… Daha ilk satırlardan itibaren içinizdeki korkularla yüzleşmeye hazır olun."
Rapport

"İnanılmaz canlı ve gerçekçi… gerilim ve merak hiç dinmiyor…"
The News Journal
432 syf.
Okuduğumda bu zamana kadar niye okumadım ki pişmanlığını hissettirmişti bana.

Bir sağlık çalışanı olarak Tıbbi kelimelerinde geçmesi beni daha da bir motive etti.

Heyecanı bol,sonunu hiç tahmin edemeyeceğiniz türden sürükleyici bir kitap.
432 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Bazı insanlar vardır ki hayat en acımasız yüzünü göstermiştir onlara... Çok yıpratmıştır. Yüzündeki çöküş, gözlerindeki durgunluk, saçlarındaki beyazlar anlatır neler çektiğini... Fakat her şeye rağmen ayaktadırlar, yıkılmazlar yıkılsalar da çabuk toparlanırlar.
İşte böyle bir karakter Toby Harper. Babasını henüz çocuk yaşta kaybetmiş, annesinin ise alzheimera yakalanması üzerine hayatın tüm yükünü omuzlarına almış bir kadın...

Günün birinde Toby gece nöbetindeyken yaşlı bir hasta gelir ve birdenbire ortadan kaybolur. Sorumlu doktor odur ve tüm suçlamalar üzerine yüklenir. Zedelenen itibarını kurtarmaya çalışırken aynı şikayetlerle hastaneye giriş yapan bir hastanın ölmesiyle şoka uğrar. Bu olay bir tesadüften çok daha fazlasıdır. Vicdanı rahat etmeyen Toby otopsi yapılmasını ister. Bu hareketi bazılarını kızdırır, susturulmaya, ortadan kaldırılmaya çalışılır. Her şeyden habersiz kendini tehlikenin ortasına atan Toby, hayatta en son ihtiyacı olan şeyle karşılaşır, aşk...

Sevdiğim bir tür ile bayıldığım bir yazar birleşince ortaya muhteşem bir eser çıkıyor. Çok güçlü bir kalemin var Tess, başarın daim olsun. Toby ile bir o yana bir bu yana koşturup durdum. Toby orada ben burda olayı çözdük çözeceğiz. Itiraf etmeliyim kapakta yazan "beklenmedik sonla" yazısı üzerine öyle şeyler bekledim ki kitaptaki beklediğim son gerçekten de beklenmedik oldu... Yine de oldukça etkileyici ve güzel bir kitaptı. Tess, sen böyle kitaplar yazarsın da ben okumaz mıyım...
 • Siliniş
  8.8/10 (559 Oy)536 beğeni2.026 okunma145 alıntı9.502 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (611 Oy)585 beğeni2.423 okunma214 alıntı8.488 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (493 Oy)473 beğeni2.132 okunma96 alıntı6.483 gösterim
 • Günahkâr
  8.5/10 (652 Oy)641 beğeni2.711 okunma305 alıntı9.927 gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.3/10 (428 Oy)415 beğeni1.821 okunma60 alıntı6.957 gösterim
 • Çırak
  8.7/10 (1.035 Oy)965 beğeni3.785 okunma437 alıntı13.989 gösterim
 • Asla Arkana Bakma
  7.7/10 (365 Oy)307 beğeni1.573 okunma77 alıntı7.877 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.611 Oy)1.514 beğeni5.113 okunma619 alıntı25.079 gösterim
 • Ölü Ruhlar Ormanı
  8.2/10 (716 Oy)628 beğeni2.736 okunma618 alıntı8.906 gösterim
 • Kaiken
  7.8/10 (636 Oy)502 beğeni2.185 okunma255 alıntı7.393 gösterim
432 syf.
Gece Nöbeti... Tess Gerritsen ile tanışma kitabım memnun kaldım, güzel bir maceraydı benim için öbür kitaplarıda okuma listeme eklenmeliyim hemen... Ya bu nasıl bir hastalıktır, sponsor aranmaktadır, gönüllü olanları bekliyorum :D Gömü bulsam yetmez alınacak listeme :))
Bu kitabı okurken izledikten sonra herkesin bir ara doktor gibi dolaştığı 'Doktorlar' dizisindeki sahneleri yaşadım. Acil servisten gelen hastayı ambulanstan çıkarıp hastaneye götürürken sanki serumu tutuyor gibiydim =D

*Burdan sonrası spoilere giriyor canlar haberiniz olsun :)
Toby Harper, hayatın en acımasız tarafını görmüş bir karakterimiz gece nöbet tutan, gündüz alzheimer olan annesine bakan ve neredeyse hiç özel hayatı olmayan bir doktor... Sonra bir gün nöbetinde olan tahlihsizlikler. Üstüne yüklenen dost görünümlü düşmanlar ve deyim yerindeyse ayak altında uzaklaştırmaya çalışanlar... Derken bir tesadüf ama acaba ne kadar büyük bir tesadüf? Harper de tesadüf deyip geçmiyor tabi kurcalıyor, arıyor, buluyor... Tabi o ara en yakınlarının başına gelen olayları kaçırıyor... Bir yanda haksızlığa tahammül edemeyen Toby diğer yanda önüne çıkan engelleri bir bir kaldırmakta hiç sakınca görmeyen insanlar... Sonra mı sonrası ise güzel bir tıbbi gerilim... Son dediğimiz yerde bir ışık ve o ışıltan sonra şaşırtan olaylar...
Tess Gerritsen'e ben gibi geç kaldıysanız seveceksiniz...
Keyifli okumalar...
460 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Tess Gerritsen' la tanışma kitabım, benim için geç kalınmış bir tanışma...Neden geç kalınmış diyorum? Çünkü polisiye gerilim sever biri olarak, benim için daha zevkli ve heyecanlı bir türü yeni keşfettim: Tıbbi gerilim!

Yirmi yıl sağlık camiasında radyoloji teknisyeni olarak çalışmış, hasta, hastahane ve ilişkili bilumum şeylere aşina biri olarak ayrı bir zevkle okudum. Yazarın doktorluk geçmişi, bilir kişi ağzıyla okadar tıbbi terim ve ayrıntıyı büyük bir ustalıkla yazıya dökmesi, okuyucuyu gerçek bir komplo ve maceranın içinde hissettiriyor...

Bazan öyle hatalar yapılıyor ki, insan katıla katıla gülüyor; akciğer kanseri düşünülen bir hastanın omuz Mr kesitlerini inceleyen radyolog görüntüsü kadar samimiyetsiz ve gerçekdışılık var mı? Ama gördüm!

Sözün kısası büyük bir zevkle okuduğum bir kitaptı! :)
432 syf.
Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Polisiye cinayet türü kitap sevmezken arada okuyup farklı tarzlar görüyorum ve bu konuda Tess Gerritsen gerçekten başarılı, hem bilgi vermede hemde dil olarak okunacak türden kitaplar yazıyor. Bu türü sevmeyenler bile benim gibi sıkılmadan okur. :))
432 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yine Tess,yine uykusuz geceler.. Bu kadının kafasının içine girmek istiyorum gerçekten.. Tess’in okumadığım birkaç kitabı kaldı.Yeni başlayacaklar için Cerrah serisini öneririm tabi ki. Ama bağımsız kitapları da beni benden almadı değil. Övgü dolu bi yorum yapıyorsam bilin ki Tess okuyorum ..
432 syf.
·Beğendi·10/10
Yine hiç düşmeyen bir tempo, soluk soluğa okunacak roman desem yeri var. Ama tıbbı terimler oldukça fazla olduğundan dolayı bazı okurlar sıkılmış olabilir. Ben tıbbı terimlere rağmen fazlasıyla akıcı ve etkileyici bulduğumu söyleyebilirim tereddütsüz. Olaylar çoğunlukla hastane ortamında geçtiği için, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması bana göre abes değildi. Tess Gerrıtsen'in bu romanı sanki bildiğimiz, alıştığımız romanlarından farklıydı. Kaleminin zengin oluşunu, akıcılığını, yaratıcılığını ve olağanüstü oluşunu vurgulamadan geçemeyeceğim. Tıbbi terimlere rağmen hiç kaçırılmayacak bir roman. Yazara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
432 syf.
Tess Gerritsen'in tıbbi gerilim kitapları yazdığı hepimizin malumu.Kendisi doktorluk mesleğini kitaplar yazmak için bırakmış. Şahsen kalemim iyi olsaydı benim de yapacağım ilk iş bu olurdu.. Psikoloji üzerine kitaplar... Kitabın konusuna gelecek olursak ; daha uzun ve sağlıklı bir ömür için insanoğlu neler yapabilir ? Eğer 82 yaşınıza gelmişseniz, beyninize nakledilen hormonlarla gençleşmeniz ve daha uzun yaşamanız mümkün mü ? Evet mümkün. Ama bunun uğrunda neleri ve kimleri feda etmeniz gerekecek ? Kaç insanı ? Tüm bunların ortasında, olanlardan habersiz acil servis uzmanı Toby, kendisini ölümle burun buruna bulur. Okuması keyifli, tibbi terimler oldukça fazla. İlaç isimlerini ve latince kelimeleri araştırmanız gerekebilir. Yinede yazar anlaşılır olması için sadeleştirmeye çalışmış. Bir sağlıkçı olarak ben rahatlıkla okuyabildim. Akıcı ve heyecanlı. Okumanızı tavsiye ederim.
432 syf.
·2 günde·7/10
Bu doktorlar hipokrat yemini ederken, öncelik olarak insan hayatı kurtarmayı hedeflemiyorlar mıydı?

Peki ama para kazanma hırsı, birilerinin hayatını gereksiz güzelleştirirken diğerlerini yok sayabilir mi?

İşte kitap size iki farklı görüşte doktor sunuyor. Biri acil servis doktoru olan Toby Harper, diğeri ise kendi ekibini kurarak zengin ve yaşlı müşterilerine yeni bir hayat vadeden Wallenberg.

Hikaye hastanenin acil servisine gelen yaşlı bir adamın kaybolması ile başlayıp, kedi fare kovalamacası gibi birbirini takip eden karanlık olaylarla derinleşiyor. Olay, çalıştığı hastanede gerçekleşince Toby Harper, ister istemez işin içinde buluyor kendini. Araştırmacı kimliği ağır basınca da birilerinin oyununa çomak sokuyor. Tabi bu beklenmeyen bir durum ve ekip Toby'i yıpratmak için onun hasta annesini bile kullanıyor. İşini sadece parası için yapanlardan merhamet beklemek saçma olurdu zaten, ki onlarda yeterince acımasız davrandılar.

Kitapta bazı uçuk noktalar olsa da akıp gitti diyebilirim. Biraz cesetler, biraz kaçışlar ve birazcık da aşk koymuş yazar içine. Sevdim yani ;)
432 syf.
·Beğendi·8/10
Gerritsen'in Yörünge kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu 'Gece Nöbet'i '. Kahramanımız doktor Harper nöbeti sırasında bir hasta gelir fakat hastanın belirtileri biraz gariptir. Harper şüphelenmeye başlar ve büyük bir kuruluşun yaşlı hastalara gençlik hormonu verdiğini farkeder. Kitap ortalara doğru hız kazanıyor. Gerilim yüksek fakat çok fazla tıbbi terim var. Kitap bazı yerlerde durgunlaşıyor ama gene de okutuyor kendini.

-

"İnsanlar tuhaf zaten. Dikkat çekmek için akla hayale gelmeyecek şeyler yapıyorlar."
432 syf.
·10/10
Galiba bu zaman kadar soluksuz okuduğum tek kitapti.Anlatimi ,olaylar , kesinlikle çok ilgi çekici ve sürükleyici bir kitap .herkese tavsiye ediyorum .şimdiden iyi okumalar:)
432 syf.
·Puan vermedi
Gece Nöbeti kitabımı bitirdim. Daha önce Tess Gerritsen romanı (tıbbi gerilim olarak) okumamıştım. Sanırım geç kalmışım. Gece Nöbeti ilk okuduğum romanı ve inanılmaz etkilendim. Akıcı olmakla birlikte gerilimi yüksek bir kitap. Kitabı okurken bu kitabı yazan ya doktor olmalı ya da tıp alanında muazzam bir araştırma yapmış olmalı demiştim. Yanılmamışım, Tess Gerritsen doktormuş. Yazarlık yapmak için tıp kariyerine son vermiş. Bu da beni etkileyen başka bir bilgi oldu.
Gelelim kitabın konusuna. Toby alzheimer hastalığı olan annesiyle beraber yaşayan bir doktordur. Genellikle hastanenin acil servisinde gece nöbetinde kalmaktadır. Bir gece nöbet sırasında polisler tarafından yaşlı bir hasta getirilir. Görünüşte hastadır ancak yapılan tahlillerde temiz çıkar. Başka acil bir hasta ile ilgilenirken yaşlı hasta ortadan kaybolur. Bu olay Toby'nin başına işler açacaktır.
Molly hayatını farklı yollardan kazanan bir kızdır. Bir gece ilginç istekleri olan bir müşteriye gider ancak sabah nasıl geri geldiğini hatırlamaz. Kısa süre sonrada hamile olduğu anlaşılır. Molly hatırlamamaktadır. Bebeğini aldırmak istemeyince kaçar. Karnındaki bebekle ilgili gerçekleri öğrenir ancak artık çok geçtir.
Yaşlı bakım evinde bazı hastalar ölmeye başlar. Sebebi örtbas edilmeye çalışılır. Ancak Doktor Toby başındaki işler azmış gibi bu konuyu da kurcalamaya başlar. İnanılmaz gerçekler ortaya çıkar. Kitabı baştan sona merakla ve gerilimle okudum. Özellikle tıbbi bilgilerin bulunduğu bölümler ve olaylar inanılmazdı.
Tess Gerritsen'in okuduğum ilk romanıydı ama son romanı olmayacağı kesin. Diğer kitaplarını da en kısa zamanda alıp okuyacağım ve sizlerle paylaşacağım. İyi okumalar...
"Her işin tehlikeleri vardır; her sabah yataktan kalkmanın tehlikeleri olduğu gibi. İşe giderken, posta kutusuna yürürken, bir uçağa binerken." Toby'ye baktı.
"Sürpriz, ölmemiz değildir. Sürpriz, ne zaman ve nasıl öleceğimizdir."
Doğduğumuz andan itibaren, hepimizin son durağı ölüm ...
Sadece o durağa ne zaman ve nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz.
"Şimdi ben anne oldum" diye düşündü Toby. Ve her anne gibi, o da zamanın ne kadar hızla akıp gittiğini fark etmişti.
Kendimi düşünmek zorundayım. Çünkü başka kimse düşünmez. Kimse düşünmedi.
Tess Gerritsen
Sayfa 146 - Martı Yayınları, Çeviri: Selim Yeniçeri
"Doğduğumuz andan itibaren, hepimizin son durağı ölüm işte, diye düşündü Toby. Sadece o durağa ne zaman ve nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Nöbeti
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
460
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480907
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Life Support
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Gece Nöbeti
Gece Nöbeti
Bir yanda büyük şehir hastanelerinin baş döndürücü kalabalığında kazanılan deneyim ve başarılar; diğer yanda küçük bir kasabanın acil servisinde, mezarlık vardiyası da denen sakin gece nöbetleri.

Bir yanda gece yarısı anlaşılamayan bir nedenle hastaneye bırakıldıktan sonra kaybolan yaşlı bir adam; diğer yanda her şeyden habersiz, patlamaya hazır birer saatli bomba gibi sokaklarda dolaşan kadınlar.

Bir yanda bakıma muhtaç yaşlı bir anne, mutsuz bir kızkardeş ve parçalanmak üzere olan bir aile;diğer yanda kuşkular üzerine kurulu, kaçamak bir aşk.

Ve hepsinin ortasında tek başına bir kadın doktor: Toby Harper. Başta mesleki itibarını kurtarmak için giriştiği onur mücadelesi, bir süre sonra karanlık güçlerin de dahil olmasıyla, ölümcül bir kedi fare oyununa dönüşüyor. Kayıp bir hastanın peşinde, kendisini tehlikenin tam ortasında bulan Toby Harper'ın heyecan dolu hikâyesi beklenmedik sonuyla kanınızı donduracak.

"Yılın en heyecan verici romanlarından biri. Son derece inandırıcı ve canlı, aklınızdan çıkaramayacağınız bir kitap."
Publishers Weekly

Kitapları 37 dile çevrilen ve bütün dünyada 20 milyondan fazla okura ulaşan, çok satanlar listelerinin üst sıralarından hiç inmeyen, tıbbi gerilim edebiyatının kraliçesi Tess Gerritsen'den en derinlerdeki arzularımıza ve korkularımıza ustalıkla dokunan sürükleyici bir hikâye. Sonsuza kadar genç kalmak uğruna insanlığımızın ne kadarını feda edebiliriz? Uzun bir ömürle yetinmeyip ölümsüzlüğü arzulayan insanoğlu bunun bedelini ödemeye ve ödetmeye hazır mı?

"İnsanı daha ilk sayfadan yakalıyor ve sonuna kadar da bırakmıyor."
John Saul

"Okurken kendinizi içinde hissedeceğiniz hastane sahneleri, bilimin tüyler ürpertici yüzü, bir acil servisin gerektirdiği akıl almaz bir tempo ve bir nefeste okunacak müthiş bir gerilim."
People

"Tüyler ürpertici bir tıbbi gerilim… Son sayfaya kadar gizemini koruyor."
Maine Telegram

"İlginin kulaktan kulağa yayılarak gittikçe büyüyeceği heyecan dolu bir hikâye."
Booklist

"Şok edici… Tess Gerritsen mesleki bilgisini, sıra dışı karakterler ve çarpıcı bir tarzla birleştirip soluk soluğa okunacak, keyifli bir gerilim hikâyesi yaratmış."
San Jose Mercury News

"Kesinlikle ürkütücü… Daha ilk satırlardan itibaren içinizdeki korkularla yüzleşmeye hazır olun."
Rapport

"İnanılmaz canlı ve gerçekçi… gerilim ve merak hiç dinmiyor…"
The News Journal

Kitabı okuyanlar 2.177 okur

 • Şevval Şahin
 • Zihin Kodlayıcı
 • Nursel Dayı
 • okuryazarmika
 • Hayrunisa İrem Ekşi
 • Emin Sezgin
 • Yaren Yildiz
 • Şebnem Gündüz
 • Şeyda Demir
 • kırçiçek

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (1)
9
%0.2 (1)
8
%0
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları