Gece Sirki

6,6/10  (19 Oy) · 
28 okunma  · 
9 beğeni  · 
594 gösterim
Gece Çökünce Açılır, Şafak Vakti Kapanır.

Sirk, haber vermeden gelir. Gelmeden önce hiçbir duyuru yapılmaz, kimseye haber verilmez. Dün yokken, birden ortaya çıkar.

Hayal bile edemeyeceğiniz mucizelere hazır olun. Ortasında gizemli bir şenlik ateşinin yandığı, nadide ve olağanüstü çadırların her birinde büyüleyici bir gösteri sizi bekliyor. Bulutların arasındaki bir labirentte kaybolmaya, buzdan yapılma bir bahçede yürümeye, mürekkep denizinde kitaptan bir gemiyle seyahat etmeye, lastik kız kendini camdan bir kutuya sokarken hayretle izlemeye, havada süzülen tarçın ve karamel kokusuyla acıkmaya var mısınız?

Gece Sirki'ne Hoşgeldiniz...

Gizemli ustaların buyruğunda, hayal gücünün ve sevginin sınırlarını zorlayan, büyüleyici bir sihir ve aşk romanı.

Sarsıcı bir roman, Gece Sirki sizi karanlık olduğu kadar göz alıcı, tamamıyla gerçek ama yine de bir rüyadan çıkıp gelmiş hissi veren bir dünyaya çekiyor. Ayrılmak istemeyeceksiniz.
-Téa Obreht-

"Büyülü gerçekçiliğe batırılmış bir Romeo ve Juliet masalı.
-The Boston Globe-

"Karanlık ve bir rüya gibi. İnsanı esir alan bir aşk hikâyesi."
-Stylist Magazine-

"Kurum kadar koyu, kıvılcımlar kadar parlak. Erin Morgenstern'ün önünde eğilin. Bu, okuyacağınız en iyi kitaplardan biri."
-Brunonia Barry-

"Bu gizemli sirkin ve gerçekten sihirbaz olan iki yıldızının romanında birkaç sayfa ilerleyince, sıradışı bir romanla karşı karşıya olduğunuzu fark ediyorsunuz."
-The Daily Beast-

"Erin Morgenstern'ün ilk romanı Gece Sirki, sessiz ve büyüleyici bir kusursuzlukta. Bu romanı okumak muhteşem bir rüya görmek gibi."
-Newsday-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786055289102
 • Orijinal Adı:
  The Night Circus
 • Çeviri:
  Sevinç S. Tezcan
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
arzu amaç 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sıra dışı bir şeyler okumak istiyorsanız , kelimenin tam anlamı ile "sıra dışı" bir hikaye. Romanı bitirdiğinizde uzun bir rüyadan uyanmış gibi hissedeceksiniz ve ayrıntıları net hatırlayamamakla birlikte gerçekten sihirli bir dünyayı ziyaret ettiğinizi düşüneceksiniz. Yazar "rüya" hissini oldukça başarılı bir şekilde vermiş. İki sihirbazın yaşadığı aşkı anlatan hikaye bir yandan kasvetli , bir yandan ışık saçıyor. Okuyucuyu büyüleme garantili.

Kübra Bozkurt 
 01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tek solukta okudum, bitirdim. Fantastik severler için büyü dolu bir dünya. Ve sonsuza dek süren bir aşk. Oradaki heyecanı, tutkuyu, nefes kesiciliği hissettiriyor

Hilal Aslan 
09 Eyl 23:57 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sanırım bu dünyayı yaşanılabilir kılmak için bir şeylere inanmak gerekiyor ve bu kitabı okuduktan sonra çocukça gelebilir belki ama bir parça sihir olsa fena olmazdı gibi hissettim. Tüm bu kaosun içinde mucizevi şeyler o sayfaların arasında tarifsiz bir huzur veriyor. Kitabı sevip sevmediğimden emin değilim ama elimden düşüremediğim bir gerçek. O kadar popüler kitabın arasında bu kitabın kıyıda köşede kalması ve benim onu birçok insandan önce keşfetmem çok muhteşem bir duygu. Umarım başka insanlar da bu duyguyu tadabilir ve aynı tadı alabilir.

Sare Gökmen 
 06 Tem 21:53 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Kitap konu olarak çok ilgi çekici ama bence iyi yazılmamış. Aynı anda birçok olay oluyor ve yazar bu olaylar arasındaki bağlantıyı görmemize izin vermiyor. Bazı bölümleri okurken "Bu bölüm niye var?" diye düşünürken buluyordum kendimi. Sonunda bölümler arasındaki bağlantıyı öğrenince de "Bu muydu cidden?" dedim. Daha karanlık bir son bekliyordum. Sanki kitabın gizemine öylesi bir son yakışırmış gibi hissettim.
Kitap çok yavaş ilerliyor. Kitap toplamda 511 sayfa ama ben 400 sayfayı geride bırakmış olmama ragmen hala hiçbir şeye anlam veremiyordum. Ve bu kesinlikle yazardan kaynaklıydı. Okuyan kişi hiçbir şey anlamasın diye karakterler arasındaki konuşmaları özenle yazmış adeta. Farklı bir dil konuşuyorlarmış gibi hiç anlam veremedim. Son 100 sayfada biraz biraz azaldı bu durum.
Kitabı sevmeyenlerin neden sevmediğini, yarım bırakanların neden sıkıldıklarını görebiliyorum. Ben zaman zaman çok sevdim, zaman zaman sıkıldım. Yani ilginçti kitap benim için.
Okumak isterseniz bir şans verin bence. Belki siz çok "büyüleyici" bulursunuz. :)

Merve Akpınar 
 02 Haz 22:12 · Kitabı okudu · 511 günde · 6/10 puan

Açıkçası yorumlarını ve konusunu görünce benim beklentim çok olmuştu bu kitaptan fakat okumaya başlayınca oldukça zorlandım. Hikaye beni bir türlü tutamadı içinde. İki sihirbazın kendi aralarında olan zıt fikirleri neticesinde zaman zaman yetiştirdikleri öğrencileri savaştırmasını anlatıyor. Kitap da öğrencilerden biri sihirbazlardan birinin kızı, diğeri ise diğer sihirbazın yetimhaneden aldığı bir çocuk. İkisi de yıllarca kendi usullerince eğitiyorlar ve bir sirk aracılığında başlıyor düelloları. Evet hikaye güzeldi fakat yer yer uzatılmış hissi veriyor. Yani daha kısa olsa belki daha rahat okurdum. Benim gibi kurgunun yavaş ilerlemesi sizi sıkıyorsa bu kitabı tavsiye edemem. Ben zorlayarak bitirdim. :/

Kitaptan 9 Alıntı

arzu amaç 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Alevlerden, fenerlere ve yıldızlara, sirkte ışık saçan o kadar çok şey var ki. Le Circue de Réves içinde görülen şeyler için söylenen, "ışık hileleri" ifadesini o kadar sık duydum ki, bazen sirkin kendisinin karmaşık bir ışıklandırma illüzyonu olduğundan şüpheleniyorum.

Gece Sirki, Erin Morgenstern (Sayfa 121)Gece Sirki, Erin Morgenstern (Sayfa 121)
Hilal Aslan 
10 Eyl 00:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Geçmiş tıpkı parmaklarında kalan pudra şekeri gibi üstünde kalır. Bazı insanlar geçmişlerinden kurtulabilirler ama o, seni şu anda olduğun yere iten olaylar ve şeyler hala oradadır.

Gece Sirki, Erin MorgensternGece Sirki, Erin Morgenstern
Hilal Aslan 
10 Eyl 00:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kırmak işin kolay kısmı diye düşündü.
Asıl sorun yeniden bir araya getirmek.

Gece Sirki, Erin MorgensternGece Sirki, Erin Morgenstern
Hilal Aslan 
10 Eyl 00:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Çünkü bilmek istemiyorum," dedi. "Karanlığın tadını daha iyi çıkarabilmek için aydınlatılmamayı tercih ediyorum."

Gece Sirki, Erin MorgensternGece Sirki, Erin Morgenstern

Bir hayalperest yolunu sadece ay ışığıyla bulabilendir ve cezası, şafak vaktini dünyanın geri kalanından önce görmesidir.
Oscar Wilde, 1888

Gece Sirki, Erin Morgenstern (Sayfa 9)Gece Sirki, Erin Morgenstern (Sayfa 9)
Hilal Aslan 
10 Eyl 00:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sırların gücü vardır ve o güçler paylaşılınca azalır. Bu yüzden iyi, çok iyi saklanmaları gerekir. Sırları, gerçek sırları, önemli olanları, başkalarıyla paylaşmak, bir tek kişiyle bile olsa, değişmelerine neden olur. Kağıda dökmek daha beterdir; çünkü ne kadar özenli olursan ol, karalanmış o sırları kaç gözün göreceğini kim bilebilir? Bu yüzden sırrını kendine saklamak onun için olduğu kadar kendi iyiliğin için de en iyisidir.

Gece Sirki, Erin MorgensternGece Sirki, Erin Morgenstern