Adı:
Gece Uçuşu 1931
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056661464
Kitabın türü:
Çeviri:
Mehmet Aydın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atlıkarınca Yayınları
Bu kitapta harika müdür Riviére, anlatılacaktır: “Bizim için bu, bir ölüm-kalım savaşıydı. Çünkü, gündüz Demiryolları ve Denizyolları ile kazandığımız önceliği, gece kaybediyorduk.” Önceleri şiddetle tenkid edilen, sonra da beğenilen bu “gece uçuşlar”, ilk deneyimlerinin riskinden sonra pratik hale gelmiş ve bu hikayenin yazıldığı sırada, büyük ölçüde tesadüfen, beklenmedik tehlikelerle dolu hava ulaşımına, bir de gecenin esrarlı karanlığı eklenmişti. Ne kadar riskli olursa olsun, bu riskler her geçen gün azalmakta, her yeni sefer, bir sonrakini kolaylaştırmakta ve güvenli hale getirmektedir. Bilinmeyen ülkeleri araya çıkanlarda olduğu gibi, Havacılıkta da, bir kahramanlık dönemi vardır. İşte elinizdeki “Gece Uçuşu” bize, havacılık öncülerinden birinin trajik macerasını tasvir etmekte ve tabiatıyla bir destan havasına bürünmektedir..
64 syf.
·3 günde·7/10
Derslerden, sınavlardan hatta genel olarak hayattan her sıkıldığımda kitaplara sığınmış bulurum kendimi. Zaten yakınlarında bir kitap olmazsa rahat nefes alamayacağımı düşünenlerdenim. Bize soluduğumuz oksijeni veren sevgili ağaçların ruhu için bir nev-i saygı duruşu anlayacağınız. Özellikle sınav haftalarında bir hikâye kitabı bulundururum elimin altında. Bu defa da telefonum aracılığı ile ulaşabildim sığınağıma. Çok ulaşabildiğimden emin değilim ama. Bazen dergi okumak falan tamam ama kitabı hissetmeliyim elimde. Bu fazla sanal geliyor bana. Bundan sebeptir ki bir türlü dalamadım kitaba. Zaten otobüste, sınav dönüşlerinde, bazen sınav öncesi hocayı beklerken kısacık aralarda okudum kitabı. Bir bakıma arka kapı oldu bana. Yıldızları, geceyi öyle severim ki... Hayal kurmaya fırsatım olmadığı anlarda yetişti imdadıma diyeyim.

Exupery'nin anlatım tarzını seviyorum. Arka planda üzerine roman yazılacak olaylar dönerken, karakterlerin iç dünyalarına şahit oluyoruz aslında. Bu da hayata farklı bir açıdan bakmayı gerektirir. Başka biri yazsaydı bu kitabı, gece uçuşuna çıkan pilotun yaşadıklarını belki hissettiklerini anlatırdı. Fakat biz yerde kalanlarla ilgileniyoruz. En azından bu hikâyede. Yerde kalanların hisleri ile. Otoritenin gereklilikleri, yalnızlık belki, bir küçük parça endişe, bir küçük parça kaygı, disiplin elbette.

Her yazar kendinden bir parça bırakır mı yazdıklarına bilemem ama Exupery'nin bunu bol miktarda yaptığını görüyoruz. Uçak sevgisi, gökyüzüne olan hayranlığı farklı karakterlerde bolca yansıtıyor. Kendi ölümünün kurgusunu yapmış mıydı acaba hiç diye düşünmeden edemiyorum.
96 syf.
·1 günde
Bir Kutu Kitap’ın ekim ayı Büyü kutusuna ait bir seçkiydi Gece Uçuşu. Exupery’nin meşhur eseri Küçük Prens’i bilmeyen yoktur. Burada farklı bir hikaye okuyoruz. Güney Amerika’dan Avrupa’ya ilk yapılan gece uçuşlarından, havayolu kargo şirketinin bir uçuşu anlatılıyor. Uçağa binerken bile tedirgin olanlar vardır ki, bu uçuşları organize etmek, pilotluk bence en zor mesleklerden biri. Yazar gerçekte de bir savaş pilotuymuş. Pilotluk vs ile ilgili olanlar için güzel bir eser olabilir. Bana pek hitap etmedi açıkçası. Okumasaydım da olurmuş diye düşündürdü bana.
Ayrıca Kutu Yayınları 1.baskısı dolayısıyla mı bilemiyorum çok fazla yazım hatası vardı. 10-11 olmuştur dikkatimi çeken. Umarım sonraki baskılarda bu hatalar giderilir.

Youtube kanalım : https://www.youtube.com/user/ayseum
100 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Pentagon'da Riviere'ye ait bir havayolu kargo şirketinin uçaklarından birisinin dönüş yolunda gece fırtınaya yakalanıp yaşanan durumu anlatan bir kitap...

Bu uçağın kontrolü pilotu olan Fabien'nin elindedir. Havada fırtınalıdır ve yakıt sorunu gibi sorunlarla Fabien cebelleşirken hem şirket sahibi olan Riviere'nin cesurca kararları hemde pilot olan Fabien'nin soğukkanlılıkla verdiği kararlar doğrultusunda insanın çok zor şartlar altında bile disiplin ve soğukkanlılıktan vazgeçmeyerek hayatla başa çıkma mesajı verilmek istenmiş.

Kararsızlığın ve kaygının olmadığı yapılan çoğu şeyin insanlara risk olarak görünmüş olsada onların verdikleri kararların arkasında durumları insanın hiçbir zaman kararlılıktan ve vazgeçip pes etmemesi gerektiğini fısıldıyor insana.

Okunmasını tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar...
100 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
André Gide'ın arka kapak övgüsüne binaen, "ölümle sık sık karşı karşıya gelmiş olması kitabına hakiki ve benzersiz bir tat katıyor." Exupéry'nin. Kendisini "Küçük Prens" ile tanırsınız ki ben onu yeniden okumalıyım. Yıllar geçmiş unutmuşumdur çünkü.

Bu kitapta Güney Amerika ile Avrupa arasında yapılan gece uçuşlarının dramı işleniyor. Yani fantastik değil aksine çok gerçekçi.

Yalnız Karbon kitaplar çok özensiz, matbaanın yazım hataları çok, sayfaları kısaltılmış, para kazanmak için bu seri çıkıyor diye düşünüyorum. Zaten kitapyurdu kampanyaları olmasa bu halini almazdım.

"Eğer bir müzisyenin uykusuzluğu fevkalade eserler icra etmesine yarıyorsa, bu iyi huylu bir uykusuzluktur." Sf.26

Not: Karbon Kitaplar
120 syf.
·2 günde·7/10
Zafer her zaman görüldüğü gibi değildir, altında büyük emekler ve herkesin taşıyamayacağı ağırlıkta yükler vardır. Bu cümlelere etrafında güzel bir kitap olmuş. Küçük prens'e nazaran daha gerçekçi bir kitap. Her an başımıza gelebilecek ya da gelmiş olaylar anlatıyor. Bir amaç uğruna yapılan yanlışları, kaybedilen insan ve durumları es geçmeden bir düzen uğruna doğruyu yapmak. Günümüzde vicdan çok yoğun olduğu aşikar. Bu yüzden bazı cezalar aksatılıyor. Bu yüzden de çoğu kişi esnek davranıyor. Bunun önüne geçmemiz lazım. Geçe uçuşlarının ne kadar kaybı ve hasarı olursa olsun Rievere üstesinden geldiği gibi bizde hayatta bazı şeylerin üstesinden gelmeliyiz. Uçuşların denetlemek uçmak kadar zor olduğunu anladım bu kitapta. Çünkü işin içerisinden insan ve duygular var. İnsan yönetmek her alanda çok zordur. Adaletli davranmak ahlakı kenara koymadan tabi. Vicdan hepimizde var lakin bunu dozunda ayarlamamız ve asla adaleti elden bırakmamız gerekiyor :) Kitap yaavaş başlasa da biraz ilerde sizi içinde tutuyor ve size vermek istediği mesajı çok iyi veriyor.
100 syf.
·Beğendi·6/10
Kendisi de aynı zamanda bir pilot olan yazar bu kitabında,Güney Amerika ile Avrupa arasında yapılan ilk gece uçuşlarının dramını anlatıyor.

" Küçük Prens'in " yazarının bu kitabını tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
100 syf.
·1 günde·10/10
Saint- Ex diyorum yazara bendeki yeri ayrıdır artık. ..
Öyle sözler...
Öyle duygular...
Öyle tene dokunuşlar...
İle sarıyor ki cümleler. ..
Okuyun...okutun....
100 syf.
·Beğendi·10/10
Bizde bir mesel var deyerler: -" ÇÖRƏYİ VER ÇÖRƏKÇİYE BİRİNİ DƏ ÜSTƏLİK" - və ya bu yaxınlarda sevimli yazarlarımdan biri olan Zaur USTAC-ın bir beyiti çox xoşuma gelmişdi: -
"QIZIL DƏMİRÇİNİN ƏLİNDƏ ANCAQ,
UZAĞI ÇOX NƏFİS BİR NAL OLACAQ" -
yəni bir qrup yazarlar var ki, onların yazdıqlarına sadəcə quru bir yazı kimi baxmaq olmur menim bele yazarlarımdan biri də ANTUAN dö SENT-EKZÜPERİ-dir (bu siyahıda Emmanuil KAZAKOVİÇ və Zaur USTAC da var- məncə Emm. Kazakoviç daha dəqiq təsvir edir hətta Remarkdan da əlbətdə bu mənim subyektiv fikrimdir.) Hə mətləbdən uzaqlaşmayaq Ekzüperinin təsvir etdiyi bütün lövheler elə təbii və canlıdıır ki, oxuduqca özünü oxucudan çox hadisələrin bilavəsitə iştirakşısı kimi hiss edirsən... BU YAZAR HAQQINDA FİKRİMİ BİR CÜMLƏ İLƏ BELƏ İFADƏ EDƏRDİM- LEVİTANIN FIRÇA İLƏ YARATDIQLARIN EKZÜPERİ EYNİ İLƏ QƏLMLƏ YARATMIŞDIR.... - bu "Gecə Uçuşu" - nun əvvəlindən sona qədər bütün təsvirlərdə göz qabağındadır....
Adapte olamadım bir türlü fransız edebiyatı bana göre degil sanirim ya da okumak için yanlış bir zaman. Küçük prenste de böyle olmustum herkes cok begenmis demek ki olağanüstü bir seyler vardir dedim beklentim cok yüksekti sanırım olmadi. Olmayınca olmuyor.
100 syf.
·9/10
Sonlara doğru Fabien ile çaresizliği ve umudu hissetim. Rivière ile yenilgiyi... Ve ardından zaferi. Bir sırıtışta saklıydı cesaret ve bir kadında saklıydı endişe. Anlayacağız dokundu bu kitap bana, ta içeriden.
100 syf.
Bir uçuş şirketi, sürekli inip kalkan uçaklar ve zamana yön vermeye çalışan insanlar. Zaman önemlidir ve hataya yer yoktur. Uçuş sorumlusu Riviere ve onun yardımcısının bu yolda aldığı kararlar, uçak pilotu Fabien’in fırtınalı bir gecede yolculuğu ve bunun hayata dair izdüşümleri. Exupery'nin hayata ve ölüme dair, insanlığın yaratıldığından beridir mücadelesini sürdürdüğü ölümü yenme fikrinin anlatmaya çalıştığı kısa ve güzel öyküsüdür Gece Uçuşu.

Kontrol sorumlusu Riviera zamanla yarışıp aldığı kararlar ile elinden geldiğince dikkatli olmaya çalışmasının arkasında insanoğlunun zamana ve ölüme karşı mücadelesi yatmaktadır. Ama insan acizdir ki bu kitabın karamsar bir uçuş olarak yansımış olduğunu görüyoruz. Bu duygu kimi insanı isyana kimisini de Yaratacı’ya inanmaya götürüyor. Riviere’nin, İnka Medeniyeti kalıntılarını düşünürken kurduğu şu cümle ile ölümsüz kalma fikrini şöyle açık ediyor yazar:
- Evvel zaman halkları yöneticileri, belki de insanoğlunun ıstırabına acımamıştır ama, ölümüne sonsuz derecede acımıştır. Kendi öz ölümüne değil, fakat kum denizinin silip götüreceği insan soyuna acımıştır. İşte o, halkını, hiç olmazsa çölün gömemeyeceği taşları dikmeye bu yüzden sevk ediyordur.

Andre Gide, Saint Exupery’nin, anlattığı her şeyden konusunu bilerek bahsettiğini ve bu kitapta anlattıklarının gerçek hayatıyla örtüşüyor oluşunun kitaba edebi özelliği yanında belge anlamı da kattığını belirtiyor kitabın önsözünde.
Tıpkı hikayenin konusu gibi, savaş pilotu olan yazar Exupery’nin, ucağıyla Sahra çölü seferinde hayatını kaybedişi, savaşa ve insanların öldürülmesine karşı çıkan yazar için ne hazin bir sondur. Ahmet Hamdi'nin eşsiz dizeleriyle ne içindeyiz zamanın ne de büsbütün dışında..
100 syf.
·Beğendi·10/10
bu eseri okuyanda ister-istemez dushunursen eger muellif kendi yer uzune gokden bakmamish birisi olsaydi, ucush hiss-heyacanindan xebersiz olsaydi bu cur tesirli bir eser yaza bilerdimi// mence yok/
Eğer bir müzisyenin uykusuzlukları ona güzel yapıtlar kazandırıyorsa, bunlar en güzel uykusuzluklardır.
Antoine de Saint-Exupéry
Sayfa 22 - Kafekültür Yayınları Çeviri: Halil Gökhan
"Yasaların en büyük dayanağı tecrübelerdir, yasaları bilmek hiçbir zaman tecrübenin önüne geçemez."
Antoine de Saint-Exupéry
Sayfa 97 - Dokuz yayınları
"Uykusuz geçen geceler eğer bir bestekâra güzel bir eser kazandırıyorsa o uykusuzluk güzeldir."
Antoine de Saint-Exupéry
Sayfa 55 - Dokuz yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Uçuşu 1931
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056661464
Kitabın türü:
Çeviri:
Mehmet Aydın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atlıkarınca Yayınları
Bu kitapta harika müdür Riviére, anlatılacaktır: “Bizim için bu, bir ölüm-kalım savaşıydı. Çünkü, gündüz Demiryolları ve Denizyolları ile kazandığımız önceliği, gece kaybediyorduk.” Önceleri şiddetle tenkid edilen, sonra da beğenilen bu “gece uçuşlar”, ilk deneyimlerinin riskinden sonra pratik hale gelmiş ve bu hikayenin yazıldığı sırada, büyük ölçüde tesadüfen, beklenmedik tehlikelerle dolu hava ulaşımına, bir de gecenin esrarlı karanlığı eklenmişti. Ne kadar riskli olursa olsun, bu riskler her geçen gün azalmakta, her yeni sefer, bir sonrakini kolaylaştırmakta ve güvenli hale getirmektedir. Bilinmeyen ülkeleri araya çıkanlarda olduğu gibi, Havacılıkta da, bir kahramanlık dönemi vardır. İşte elinizdeki “Gece Uçuşu” bize, havacılık öncülerinden birinin trajik macerasını tasvir etmekte ve tabiatıyla bir destan havasına bürünmektedir..

Kitabı okuyanlar 358 okur

  • ANYELA

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0